Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ’de ‘Hain FETÖ’nün Darbe Girişimi ve Milli Birliğimizin Zaferi’ Konulu Konferans

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ‘Hain FETÖ’nün Darbe Girişimi ve Milli Birliğimizin Zaferi’ konulu konferans düzenlendi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personelin katılımıyla ve Covid 19 tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde KSÜ Kongre Merkezinde gerçekleştirilen […]

KSÜ’de ‘Hain FETÖ’nün Darbe Girişimi ve Milli Birliğimizin Zaferi’ Konulu Konferans

18 Temmuz 2020 - 8:19A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ‘Hain FETÖ’nün Darbe Girişimi ve Milli Birliğimizin Zaferi’ konulu konferans düzenlendi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personelin katılımıyla ve Covid 19 tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde KSÜ Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Rektör Can yaptı.

Milletimizin şehidine, gazisine ve onların mukaddes emanetlerine sahip çıkan aziz bir millet olduğunu ifade eden Rektör Can, “15 Temmuz meşru iktidara milletin iradesine darbe vurmak isteyen hainlere milletimizin geçit vermediği önemli bir gündür. 15 Temmuz milletimiz Cumhurbaşkanından bütün fertlerine kadar birlik ve beraberlik içerisinde hainlerin emellerini boşa çıkardığı, dini değerleri kullananlarla gerçek dindarları ferasetle birbirinden ayırdığı bir gündür.” diye konuştu.

Üniversitelerin yeni nesli bu milli şuur ve ferasetle yetiştirmek gibi önemli bir sorumluluğu bulunduğunun altını çizen Rektör Can, “15 Temmuz hain darbe girişimi bir kez daha göstermiştir ki yeni nesillerimizin kendi inancını doğru kaynaklardan öğrenmesi sağlamak zorundayız. Bu konuda en büyük sorumluluk üniversitelere ve biz akademisyenlere düşüyor. Yeni nesilleri Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin (sav) sünneti ışığında, milli ve manevi değerlere sahip feraset sahibi bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Gençliğimizi donanımlı hale getirmediğimiz zaman, dindar gözüken ve kimi devletlerin emellerine hizmet eden oluşumların hain girişimlerine alet oluyorlar. Gençlerimizi kendi mesleklerinde teori ve uygulamada donanımlı bireyler olarak yetiştirirken, kendi inancını, kendi kültürünü, kendi milli ve manevi değerlerini, kendi sanatını da doğru şekilde öğrenen ve kavrayan bireyler olarak hayata hazırlamalıyız.” dedi.

KSÜ olarak öğrencilerimizin milli ve manevi şuurla yetişmeleri için yıl boyunca çok sayıda etkinliğe imza attıklarını hatırlatan Rektör Can, “Milletimizin ve ailelerinin bize emaneti olan gençlerimizin sağlıklı ve sağlam kaynaklardan beslenerek yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Hafta boyunca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde görev ve sorumluluk alan bütün akademik ve idari personele teşekkür eden Rektör Can, konuşmasını şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek ve gazilerimize minnet ve şükranlarını sunarak tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından KSÜ İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur ‘Hain FETÖ’nün Darbe Girişimi ve Milli Birliğimizin Zaferi’ başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve terörist elebaşı Fetullah Gülen’in yüce dinimiz İslamiyet’i istismar edip din dâhil her alanda paralel yapı oluşturma girişimi ve bu bağlamında beyin yıkama yöntemiyle bilhassa gençleri mankurtlaştırma yoluyla çıkarları uğruna nasıl kullandığı ile ilgili genel bir sosyolojik değerlendirmede bulundu.

FETÖ’nün 1970’li yıllarda Batı’da görülen yeni dinî hareketlerin sosyolojik sınıflandırmasına göre sapkın yeni inanç ve uygulamalara sahip bir kült hareketi olduğunu belirten Prof. Dr. Bodur, “Kült hareketleri peygamber ya da peygamberimsi niteliklere sahip olduğunu iddia eden sapık liderlerin genelde yalnızlaşan, kendisini yoksulluk ve yoksunluk içerisinde hisseden gençleri mobilize ederek ana dinî akımla ve devletle çatışmacı ilişkiye girerler.” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün dini kavramları kullanarak bu kavramları erozyona uğrattığına ve bu tür hareketlerin kıyamet senaryolarıyla kendilerine canlılık kattıklarına ve toplumu manipüle ederek yönlendirdiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakültelerinin varlığının ortaya çıkan bu hareketlerin önündeki en büyük engel olduğunu ve bu kurumların yıpratılmaması gerektiğini vurguladı.

ABD’de faaliyet gösteren Moonculuk Hareketi ile FETÖ arasındaki organik bağlar ve organizasyonel ilişkilere ilişkin analiz ve değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Bodur, bu çerçevede eski bir CİA görevlisi ve FETÖ hamisi olan Graham Fuller’in 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden hemen sonra ısrarla ve panikleyerek FETÖ’nün bir kült hareketi olmadığı ile ilgili bir yazı yazması da çok anlamlı olduğuna dikkat çekti.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
1.Ulusal Sazan Balığı Yakalama Yarışması 1.Ulusal Sazan Balığı Yakalama Yarışması...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Sütçü İmam Üniversitesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Amatör Olta Balıkçıları Kara...

Başkan Güngör’den Pandemi Denetimi Başkan Güngör’den Pandemi Denetimi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Türkiye pandemi sürecinde dünyanın birçok ülkesine örnek olacak çalışmalar ortaya koymuş...

Pandemi İle İlgili Önemli Kararlar Alındı Pandemi İle İlgili Önemli Kararlar Alınd...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 04 Ağustos 2020 günü saat 10:00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Sal...

Malatya’daki 5,7’lik Deprem Kahramanmaraş’ta Hissedildi! Malatya’daki 5,7’lik Deprem ...

Malatya’nın Pötürge ilçesinde 4 Ağustos 2020 Pazartesi saat 12:37’de meydana gelen 5,7 şiddetindeki deprem Kahramanmaraş...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Akküncü ve Kırmacı Ailesinin Mutlu Günü Akküncü ve Kırmacı Ailesi...

Fatma ve Mustafa Kırmacı ailesinin güzel ve hanımefendi kızl...

1.Ulusal Sazan Balığı Yakalama Yarışması 1.Ulusal Sazan Balığı Yak...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Sütçü İmam Üniversitesi...

Özel Yıldız LGS Türkiye Birincisi Öğrencisini Ödüllendirdi Özel Yıldız LGS Türkiye B...

Özel Elbistan Yıldız Ortaokulu 2019-2020 Eğitim-öğretim yılı...

Aliya İzzetbegoviç çevresine sıcak asfalt Aliya İzzetbegoviç çevres...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2. Etap çalışmaları yapı...

KIZ MI, OĞLAN MI? KIZ MI, OĞLAN MI?

Ailenin temeli, bir neslin devâmı o Kız mı/oğlan mı sence, h...

Tesktil Mühendisliği Bölümünü Tercih Edenlere Burs İmkanı Tesktil Mühendisliği Bölü...

KSÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Burs Tanıtım Toplantısı Rekt...

TEŞEKKÜR TEŞEKKÜR

25 Temmuz 2020 Cumartesi günü icra ettiğimiz, oğlumuz Uğur K...

Mazman ve Sivaslıgil Ailesinin Mutlu Günü Mazman ve Sivaslıgil Aile...

Emine ve İdris Sivaslıgil ailesinin güzel ve hanımefendi kız...

Başkan Güngör’den Pandemi Denetimi Başkan Güngör’den P...

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Türkiye pande...

Şimdi Tercih Zamanı Şimdi Tercih Zamanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi web sitesinde yer alan bilg...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ