Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ’de “Geçmişten Günümüze Ahilik” Paneli

11-17 Mayıs Ahilik Haftası kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğünce “Geçmişten Günümüze Ahilik” konulu panel düzenlendi. Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Ahiliğin medeniyetimizin ortaya koyduğu önemli değerlerden biri olduğunu vurgulayan Rektör Deveci “Anlamını ‘kardeşlik’ olarak adında taşıyan töre, bize yalnızca sahip ve […]

KSÜ’de “Geçmişten Günümüze Ahilik” Paneli

13 Mayıs 2015 - 11:50A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

11-17 Mayıs Ahilik Haftası kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğünce “Geçmişten Günümüze Ahilik” konulu panel düzenlendi.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı.

Ahiliğin medeniyetimizin ortaya koyduğu önemli değerlerden biri olduğunu vurgulayan Rektör Deveci “Anlamını ‘kardeşlik’ olarak adında taşıyan töre, bize yalnızca sahip ve hâkim olmayı değil, sahip olduklarımızı bir hukuk ve ahlak düzeni içinde kardeşçe paylaşmayı öğretir.” diye konuştu.

“Ahi olmak, Peştamal kuşanmak, bazı vasıflara sahip olmayı gerektirir. Bunlar ise peştamalla temsil olunan yedi fenalığın bağlanması ve yedi iyiliğin çözülmesidir.” diyen Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci bu yedi unsuru “yalanlara karşı doğruluk, cimriliğe karşı lütuf, sertlik ve zalimliğe karşı yumuşaklık, hırsa karşı kanaat, tokluğa karşı açlık terbiyesi, halktan beklenti yerine Hakka yöneliş, cahilce sözlere karşı Allah bilgisi” şeklinde sıraladı.

Rektör Deveci “Temelde bir esnaf töresi ve teşkilatı olan ahilik, aslında bütün toplumu bu güzelim bağlarla birbirine bağlamış çok değerli bir kültürdür. Böylesi güzel uygulamaların insanımız ve toplumumuz için yeni zamanlarda da hayata geçirilmesine zemin hazırlamak gerekir. Bu toplantının bu konuda katkı yapacağını ümit ediyorum.” Dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin açılış konuşmasının ardından “Geçmişten Günümüze Ahilik” konulu panele geçilirken, panel başkanlığını KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Pak yürüttü.

Panele konuşmacı olarak KSÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. H. Ezber Bodur, KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Selahattin Döğüş, KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Soysal ve KSÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamza Karaoğlan katıldı.

Prof. Dr. H. Ezber Bodur “Bir model olarak ahiliğin günümüze uygulanabilirliği” konulu sunumunu gerçekleştirirken, İslam’ın çalışmaya bakışı ve ahilik konusunda bilgiler verdi.

Doç. Dr. Selahattin Döğüş ise kent ekonomisi ve ahilik konusuna değindi. Ahiliğin özellikle şehirlerde önemli bir hizmeti yerine getirdiğinin altını çizen Doç. Dr. Döğüş, “Göçebelerin şehir hayatına uyumlarının kolaylaştırılmasında önemli bir rol üstlenen ahilik bu kişilerin meslek erbabı olmasında da önemli bir görevi yerine getirmiştir.” diye konuştu.

Panelde İşletmelerin başarısında ahilik ilke ve uygulamalarının önemi hakkında sunum yapan Doç. Dr. Abdullah Soysal, ahilerin meslek erbabını eğitirken başvurduğu ilke ve yöntemler konusunda bilgiler verdi.

KSÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamza Karaoğlan’ın “Ahilik Geleneğinde Pir Kavramı” konulu sunumunun ardından panel sona erdi.

Panel sonunda söz alan Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu katılımcılardan esnafa destek isterken, “Kültürümüzü yaşayan ve yaşatan esnaflarımızdır. Esnafa verilen destek kültüre verilen destektir. Başarılı olmak için Ahiliğin kurallarına ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bakan, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, esnaf oda başkanları, esnaflar ve öğrenciler katıldı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye İkincisi Yaşar Gölcü İlkokulundan Çıktı Türkiye İkincisi Yaşar Gö...

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın İlkokul çağındaki ö...

Şair Mehmet Aksu Üniversite Onur Köşesinde Şair Mehmet Aksu Üniversi...

Şair Mehmet Aksu’nun yeni çıkan Açık Kapı (Deneme), Dolunayd...

“Benim Oyun Sandığım” Kar, Kış Dinlemiyor “Benim Oyun Sandığım” Kar...

Bir gün kapınız çalınıyor. Bilmediğiniz kişiler içi kitap,de...

Kahraman, Eğitimde 1. Yarıyılı Değerlendirdi Kahraman, Eğitimde 1. Yar...

İL MÜDÜRÜ KAHRAMAN: “312 BİN ÖĞRENCİMİZ KARNE ALACAK.&...

ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLERİ ŞEYTANIN ALDATMA ŞEKİLLER...

Şeytanın en büyük tuzağı, çirkin şeylerin paketini güzel yap...

YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1 YÜREĞİMDEN DÖKÜLENLER 1...

Yüreği her daim aşkla kavrulan gönlü güzel insanlara selam o...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECL...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI KARAR NO : 04 KARAR TARİH...

Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ