Maraşta Haber
Maraşta Haber

KSÜ Rektörü Deveci’ye “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” Takdim Edildi

Azerbaycan Milli Lideri Haydar ALİYEV’in doğumunun 92. Yıl dönümünde; 2015 yılının KSÜ Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan edilmesi; Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri nedeni ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi tarafından Haydar ALİYEV anısına verilmesi önerilen “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim edildi. Sayın Rektörümüz […]

KSÜ Rektörü Deveci’ye “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” Takdim Edildi

04 Mayıs 2015 - 20:38A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Azerbaycan Milli Lideri Haydar ALİYEV’in doğumunun 92. Yıl dönümünde; 2015 yılının KSÜ Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan edilmesi; Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri nedeni ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi tarafından Haydar ALİYEV anısına verilmesi önerilen “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim edildi.

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin göreve gelir gelmez Azerbaycan ile kurduğu gönül ve kültür bağları Azeri kardeşlerimiz tarafından karşılıksız bırakılmamış ve Rektörümüz “Kızıl (altın) Döş Nişanı ve fahri Diploma”   ile ödüllendirilmiştir. Bu nişan ve Diplomanın ilk kez Türkiye’den bir Kardaş’a verilmiş olması misafirler tarafından çok anlamlı bulunmuştur. Sayın rektörümüzün de ödülü Kahramanmaraş adına kabul etmesi ilimiz adına gurur verici bulunmuştur.

Duygusal anların yaşandığı törende Azerbaycan temsilcileri ağabey olarak gördükleri Türkiye’nin bu yüksek ilgisini kendilerini çok gururlandırdığını ve heyecanlandırdığını söylemişlerdir.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen “Haydar ALİYEV ve Türk Dünyası” konulu konferans ve “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim töreninin açılış konuşmasını Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER yaptı. Vali GÜVENÇER “dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın milli lideri Haydar ALİYEV’i minnet ve şükranla anıyorum, ruhu ve hatırası şadolsun” diye konuştu.

DSC_8712 copy

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER “Ebedi Lider Altın Döş Nişanını Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye layık gören Azerbaycan temsilcilerine üniversitemiz ve vilayetimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan Büyükelçisi adına açılış konuşmasını Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe NESİBOVA yaparken NESİBOVA “Göreve geldiği ilk günlerde ilk iş olarak Sayın Rektörümüzün 2015 yılını KSÜ ve Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan etmesi bizleri çok mutlu etti. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Büyük liderlerin büyüklüğü yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır diyen Doç. Dr. Necibe NESİBOVA “bu liderlerden biride milli liderimiz Haydar ALİYEV’dir. Bugün hızla gelişen Azerbaycan Onun eseridir. Onun liderliğinde Azerbaycan tarihte birçok zor dönemeçten başarı ile geçmiştir.”dedi.

DSC_8689 copy

Açılış konuşmalarının ardından Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Kamile ALİYEVA “Haydar ALİYEV ve Türk Dünyası” konulu konferans verdi.

Haydar ALİYEV’in Bağımsız Azerbaycan’ın kurucusu ve mimarı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kamile ALİYEVA “O Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin gelişimine büyük önem vermiş ve onun önderliğinde Türkiye ile birçok stratejik anlaşmaya imza atılmıştır” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Dünya Azerbaycanlılar Kültür Merkezi eş başkanı Rasim MEMMEDOV tarafından 2015 yılını KSÜ , Azerbaycan Üniversiteleri arasında işbirliği ve dostluk yılı ilan etmesi, Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili faaliyetleri dolayısıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’ye Azerbaycanın büyük devlet adamı ve lideri Haydar ALİYEV anısına Azerbaycan’ın önemli devlet nişanlarından “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” takdim edildi.

DSC_8643 copy

Törende ayrıca Rektör DEVECİ’ye Türkiye Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılardan ötürü Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe NESİBOVA tarafından fahri diploma verildi.

Birçok önemli devlet, siyaset ve bilim adamına verilen “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” İlk kez Türkiye’den bir isme verilirken, nişan takdiminde “Türkiye-Azerbaycan dostluk münasebetinin gelişimine yönelik iki ülke arasında ilim, eğitim ve kültür alanında elde edilen başarı ve hizmetlerinden ötürü ve Haydar ALİYEV ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ideallerine sadakatinden ötürü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ “Ebedi Lider Altın Döş Nişanı” ve “fahri diploma” ile taltif edilmiştir.” denildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Durmuş DEVECİ “bugünkü buluşmamıza vesile olan Azerbaycan’ın büyük devlet adamı Haydar ALİYEV’i rahmetle anıyorum. Bugün bizlere ALİYEV’in kardeşliğimize ve birlikteliğimize verdiği değeri yeniden hatırlatıyor” dedi.

DSC_8589 copy

İki devlet bir millet olan bizler gönülleri her zaman bir olmuş büyük bir milletin fertleriyiz diyen KSÜ Rektörü Prof. Dr. DEVECİ “Tarih boyunca pek çok kez sınanmış ve her defasında güçlenerek bu günlere ulaşmış olan bu kardeşlik, inşallah her gün daha da güçlenerek devam edecektir” diye konuştu.

Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin kardeşliği her türlü mülahazanın, ekonomik ve diplomatik hesabın üzerinde tutan bir birliktelik ve yakınlık olduğunun altını çizen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ; “Büyük devlet adamı Haydar ALİYEV adına verilen Ebedi Lider Altın Döş Nişanı’nı şahsıma layık gördükleri için kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyor, bu nişanı üniversitem, çalışma arkadaşlarım Kahramanmaraş şehrimiz adına kabul etmekten onur duyuyorum” dedi.

Ebedi Lider Altın Döş Nişanı takdiminin ardından Azerbaycan devlet sanatçısı Atabey İSMAİLOV tar ve yine Azerbaycan devlet sanatçısı Selim ABBASOV tarafından keman dinletisi gerçekleştirildi. Büyük beğeni ile izlenen gösterinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı öğretim elemanları ve KSÜ Öğretim Görevlilerinden oluşan ekip mini bir konser verdi.

Katılımcılar son olarak Azerbaycan Halk Sanatçısı Aygün ZEYNALOVA’nın icra ettiği bir birinden güzel eserlerle müziğe doydu.

Programın sonunda bu büyük ve anlamlı organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Azerbaycanlı misafirlere KSÜ Rektörlüğü tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

DSC_8558 copy DSC_8373 copy DSC_8341 copy DSC_8332 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ