Maraşta Haber
Maraşta Haber

KAPAM’dan Doğa Dostu Muhtara Destek

KAPAM’dan, Engizek yaylarında bulunan kaynak sularına yabani ve evcil hayvanların su ihtiyacını karşılaması için kendi imkânları ile imece usulü 7 adet havuz ve sulak yapan Bertiz Boyalı Mahallesi Muhtarı Eyüp Çavdar’ a destek geldi. HAYVANATIN DA İHTİYAÇLARINI DÜŞÜNMEK DURUMUNDAYIZ Konu ile ilgili olarak açılama yapan, Kahramanmaraş Ekonomik Sosyal ve Kültürel Politikaları Araştırma Merkezi (KAPAM) Başkanı […]

KAPAM’dan Doğa Dostu Muhtara Destek

21 Kasım 2020 - 8:18A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

KAPAM’dan, Engizek yaylarında bulunan kaynak sularına yabani ve evcil hayvanların su ihtiyacını karşılaması için kendi imkânları ile imece usulü 7 adet havuz ve sulak yapan Bertiz Boyalı Mahallesi Muhtarı Eyüp Çavdar’ a destek geldi.

HAYVANATIN DA İHTİYAÇLARINI DÜŞÜNMEK DURUMUNDAYIZ

Konu ile ilgili olarak açılama yapan, Kahramanmaraş Ekonomik Sosyal ve Kültürel Politikaları Araştırma Merkezi (KAPAM) Başkanı İsmail Yaşar, “Kadim medeniyetimizde var olan bir geleneği günümüze taşıyan, yaptığı hizmetler ile özellikle dağlarda ve yaylalarda yaşayan yabani hayvanların su ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunan muhtarımıza teşekkür ediyoruz. Bu tür projelerde ve hizmetlerde bulunan herkese destek vereceğiz. Yaratılan her şeyi severim yaratandan ötürü anlayışına sahip necip bir milletin evlatları olarak kendi ihtiyaçlarımız dışında diğer hayvanatında ihtiyaçlarını düşünmek durumundayız” dedi.

Boyalı Mahallesi Muhtarı Eyüp Çavdar ise; “Halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak görüyoruz. Mahallemizdeki hayır sahiplerinin yanında bu havuzların ve sulakların yapılmasına destek veren mahalle halkına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu sene 7 adet sulak yaptık, 2021 yılında bu sulakların sayısını 15 adete çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

DAĞLARIN ZİRVESİNDEKİ ÇEŞMELERİ KURUTURKEN, SUSUZ BIRAKTIKLARIMIZI DÜŞÜNMEDİK

KAPAM üyesi Tarihçi/Eğitimci Mehmet Aslan, yapılan hizmeti bir tarihçi olarak değerlendirerek, şu açıklamalarda bulundu, “Kadim medeniyetin yoksun çocuklarıyız. Mirasını konuşan ama kullanamayan varisleriyiz. Yaşar Kemal’in söylediği gibi ‘güzel insanlar, güzel atlara binip gittiler.’ Gidenlerin ardından ruhumuz çorak kaldı. Yeniden aramaya başladık. Şuursuzca istedik. Ama yüreğimizdeki yangın sönmedi. “Gam tohumları” yeşerdi. Dal oldu, ağaç oldu. “Ben” den öte geçemedik. Mutluluğun, almaktan çok vermekten hoşlandığını göremedik. Kim bilir, belki de övündüğümüz kadim medeniyetimize çok yabancı kaldık.

Fatih Sultan Mehmet’i tanımadan, adını çocuklarımıza verdik. Çünkü karadan yürüttüğü gemileri bildik te; sahipsiz sokak hayvanları için ıssız yerlere yalaklar yapan ince ruhunu anlayamadık. Karakter değil, isim benzerliğiyle yetindik. Kabuğa büründük, ruhsuz kaldık.

İnsanlık tarihinin en büyük mimarlarından birine sahip olmanın gururunu, Büyük Usta Mimar Sinan ile duyduk. Ama, “260’a 160 arşın arazisini su içmesi için hayvanlara vakfetme” inceliğini hiç düşünmedik.

Ecdadı tanımak; geri dönemeyen kanadı kırık göçmen kuşların, bunamış leyleklerin derdini düşünmekti, anlayamadık.

Her şeye sahip olmak için beynimizi yakarcasına planlar yaptık. Sonra nefsimizin isteklerini yerine getirmek için divane olduk. Tüm su kaynakları son damlasına kadar çeşme oldu avlumuza aktı. Paylaşmayı sevmedik. Kimler mahrum kaldı demedik. Acı hayatlara sebep olduk. Dağların zirvesindeki çeşmeleri kuruturken, susuz bıraktıklarımızı düşünmedik. Kurak dağlar, utanç vesilesi gibi duran kocaman eserlerimiz oldu. Yaşama hakkına müdahale ettiklerimizin ahını aldık. Hâlbuki kadim medeniyetimiz binalarının duvarlarına kuş evleri yaptı. Tertemiz sevgisini taşlara nazar boncuğu gibi işledi. Yaşatmayı düşündü. Mutluydu.

Kadim medeniyetimiz, hayvanlar dâhil herkesin mutluluğunu kutsal bir görev kabul ederken, bugün mirasından bihaber biz varisleri sadece kendimizi düşünmeye başladık. Böylece mutluluk ta yaşama hakları ellerinden alınan kuşlar gibi uçtu gitti. Mutsuz kaldık.

Kuş azat etmeyi, mancacılık mesleğini, leylek hastanelerini ne zaman kaybettik? Huzur veren ne kaldı elimizde? Bulsak mutluluğu da bulur muyuz?

Kalbiyle, düşünce yapısıyla tamda böyle bir gönül insanı tanıdım. Mimar Sinan’ın torunu, Fatih’in varisi, ecdadın temsilcisi… Şükürler olsun ki “atlarına binip gitmeyen güzel insanlar” da varmış. 

Bir dağ gezisinde gördüm. Zirveye kadar kademe kademe çeşme inşa ediyordu. Maddi imkânlarını da seferber ederek, elinde kazması küreği çalışıyordu. Ama maddî gücü değildi asıl sebep; ayrıca kocaman birde yüreği vardı. “Hayırdır muhtarım nerden esti” dedim. “Kurt – kuş, koyun – kuzu su içsin. Bizden başka da binlerce canlı var hocam” dedi. Bakışlarını dağların yamacında gezdirirken, yüreğindeki muhabbeti ve sevgiyi hissettim. Derinden etkilendim.  Kadim medeniyetin gerçek evladıydı bu.

Yüreğinde taşıdığı, ecdadın manevi mirası yüzüne yansımıştı. Saygıyı ve teşekkürü hak ediyordu. İş ahlakının fikri altyapısını geçmişten alsa da, Medenileşmek noktasında ileriye doğru büyük bir eşik atlamıştı. Karakterimizi değiştirmeden çevre sorunlarını çözmek pek mümkün değil. Medeniyet Ruhunun yeninden canlanması için umarım ki bu karakter anlaşılır.

Boyalı mahallesi muhtarı Eyüp Çavdar’a, kana kana su içen tüm canlılar aynı duayı ediyor olmalı.

Allah senden ve senin gibilerden razı olsun muhtarım!”

Başkan İsmail Yaşar, Muhtar Eyüp Çavdar’a KAPAM adına teşekkür belgesi takdim ederek; “Bu güzel hareketin herkese örnek olmasını diliyorum. Muhtarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.   Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu toplantı...

Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında, ilgili kamu kurum ve kuruluş amirlerinin katılımıyla İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirild...

Kahramanmaraş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Kahramanmaraş’ta 24 Kasım Öğretmen...

24 Kasım Öğretmenler günü Kahramanmaraş’ta İl Millî Eğitim Müdürlüğünün önderliğinde Corona şartları göz önünde bulundurularak fa...

Rektörü Can, Ayva Etkinliğine Katıldı Rektörü Can, Ayva Etkinliğine Katıldı...

Ayva Günü Etkinliği Kapsamında Andırın’ı Ziyaret Eden Üniversitemiz Rektörü Can, İlçe Protokolü ve Andırın MYO Personeliyle Bir Araya G...

Türk Ocağından, Türkiye’deki Deprem Gerçeği Türk Ocağından, Türkiye’deki Deprem Gerç...

ÇEVRİM-İÇİ KONFERANS: TÜRKİYE’NİN DEPREMSELLİĞİ ve KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş Türk Ocağı, Türkiye’deki Deprem Gerçeğini Kahraman...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraşlı Op. Dr. Gök Hayatını Kaybetti Kahramanmaraşlı Op. Dr. G...

Kahramanmaraşlı Kadın Doğum uzmanı İzmir Maraşder  yönetim k...

Tarih Araştırmacı Yalçın Özalp Vefat Etti Tarih Araştırmacı Yalçın ...

Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği önemli bir değeri yaşadı...

Kahramanmaraş MEM’de soru hazırlama çalışmaları tamamlandı. Kahramanmaraş MEM’d...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, müdür Ya...

Genç Öğretmenden 24 Kasım Öğretmenler Gününe Genç Öğretmenden 24 Kasım...

Elbistan  Akşemsettin Mesleki ve Teknik Lisesi Türk Dili ve ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 12 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 197.G...

Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.   Kahramanmaraş İl Pandemi ...

Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında, ilgili kamu kurum ve k...

Hanımefendi Sevilay Coşkun’un Anaokulu Ziyareti Hanımefendi Sevilay Coşku...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un eşi hanımefe...

” Kuzey Yıldızları” Aday Öğretmenlerden Farkındalık ” Kuzey Yıldızları&...

Kahramanmaraş’ın Afşin, Göksun, Elbistan, Nurhak ve Ekinözü ...

Kahramanmaraş’ta Öğretmen Coronaya yenik düştü Kahramanmaraş’ta Öğ...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Osman Gazi Ortaokulu Matemat...

Kahramanmaraş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Kahramanmaraş’ta 24...

24 Kasım Öğretmenler günü Kahramanmaraş’ta İl Millî Eğ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ