Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Kurtuluşun 98. Yıldönümü Coşkusu

Kahramanmaraş Trabzon Bulvarı üzerinde Valilik kavşağında gerçekleştirilen kutlama töreneninde Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, askeri bir araçla bayrama katılanların bayramlarını tebrik ettiler. Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı Ayyıldızlı Al […]

Kahramanmaraş’ta Kurtuluşun 98. Yıldönümü Coşkusu

12 Şubat 2018 - 22:03A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Trabzon Bulvarı üzerinde Valilik kavşağında gerçekleştirilen kutlama töreneninde Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, askeri bir araçla bayrama katılanların bayramlarını tebrik ettiler.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı Ayyıldızlı Al Bayrağımıza taktı.

Kutlama etkinlikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların gönderdiği telgrafların okunması ile devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 12 Şubat’ın Türk Milleti için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmasında; “Selam sana kahramanlar diyarı, Selam sana şehitler diyarı,

Binlerce kez selam sana Kahramanmaraş…

Kıymetli hemşehrilerim bu kutlu, bu gururlu günün yıldönümünde hepinizi en kalbi muhabbetlerimle selamlıyor, bize bu anlamlı günü miras bırakan Sütçü İmam, Arslan Bey, Senem Ayşe, Rıdvan Hoca, Çakmakçı Sait, Şehit Evliya, Mehmet Ali Kısakürek gibi daha nice kahramanları rahmetle minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum…

12 Şubat, biz Kahramanmaraşlılar için var oluşumuzla yok oluşumuz arasında bir dönüm noktasıdır. Bütün benliğimizle idrak etmemiz gereken bir tarihin adıdır.

Aynı zamanda 12 Şubat acıyla çileyle yoğrulan bu toprakların gerçek sahipleri olan atalarımıza duyduğumuz minneti dile getirmek için de bir vesiledir.

12 Şubat Kurtuluş Bayramının gayesi kuru bir hamasetten ibaret değildir. Bugün milli şuuru canlı tutmak, tarihi gerçeklerin ışığında yeni bir gelecek inşa etmek için hafızamızı uyarıp yeni bir diriliş için hepimizi harekete geçirecek bir milattır.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar, Tarih cesur insanlarla yazılır. Korkaklar tarih yazamaz.

İşte bu şehir 12 Şubat 1920’de 7’den 70’e genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, iman dolu yürekleriyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir cesaretle o dönemin en güçlü ordularından birini bozguna uğratarak Kahramanmaraş Destanını yazmıştır.

O kahramanlardan Av. Mehmet Ali Kısakürek’in yazmış olduğu beyanname hala yüreklerimizde ve İslam coğrafyasında büyük heyecan uyandırmakta. O beyanname ile ay yıldızlı albayrağımızın Tevhid’in bayrağı olduğunu da bir kez daha ortaya koymaktadır.

O kahramanlardan, Ulu Camii İmamı Rıdvan Hoca “Hürriyeti olmayan bir milletin Cuma Namazı kılması caiz değildir” sözüyle bize hürriyetin manasını anlatmıştır.

Senem Ayşe; karda çamurda, namusu, vatanı, milleti ve mukaddes değerlerimiz için savaşırken bizi biz yapan bu değerleri içimize kazımıştır.

 Aşıklıoğlu Hüseyin, “Maraş bize mezar olmadan, Düşmana gülzar olamaz.” derken vatan için ölmenin şerefini vurgulamıştır.

Sütçü İmam inançları,imanı ve namusu için canını ortaya koymuştur.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar, tarih imanla yazılır…

12 Şubat’ın temelinde de o milletimizin imanı saklıdır, inançları saklıdır., kurtuluş destanının başlangıç metnidir. Her türlü modern silahlardan yoksun, işgal altındaki Maraş insanı, döneminin en donanımlı ordularına karşı birlik ve beraberlik içinde olunduğunda ve birlik ve beraberlik içerisinde bir duruş sergilendiğinde ne gibi destanlar yazılacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ecdadımız, işgalciler tarafından yok edilmek istenmiş, maneviyatımız ayaklar altına alınmak istenmiş, fakat verdiği büyük mücadeleler ile düşman karşısında eğilmemiş, esareti asla kabul etmemiş, istikbal ve istiklali uğrunda canından vazgeçmiştir.

Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur; göğsündeki sarsılmaz iman, bağımsızlığa duyduğu aşk ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh; evlatlarına hür bir ülkede yaşama imkânını sunmuştur.

Bu millet geçmişte Sütçü İmam, Senem Ayşe ve Rıdvan Hoca ile kurtuluş mücadelesini kazanmıştır. Ve bu milli ruh, çok yakın bir tarihte, 15 Temmuz 2016’da Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir kez daha ayağa kalkmıştır. Bu ülkeyi işgal etmeye çalışan asker kıyafeti giymiş fethullahçı teröristlere karşı iman dolu inanç dolu vatan sevgisi dolu bedenini siper etmiştir.

Aynı ruh güçlenerek gelecek nesillere taşınmaktadır. Kahramanmaraş İstiklalde nasıl öncü rol üstlenmişse istikbal mücadelemizde de her zaman tarihi duruşuyla en önde olmuştur.

15 Temmuz gecesi bu şehir ayağa kalkmış, onbinler sokaklarda bu işgal hareketine karşı asil bir duruş göstermiştir. Sizlerin belediye başkanı olarak minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kahramn şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak bizim için çok büyük gurur ve şereftir. Az önce o İstiklal Madalyamızı kahraman ecdadımızın kanı ile yazdığı ve kahramanlık bedeli olarak aldığı madalyayı ay yıldızlı al bayrağımıza takmak benim için inanın ki hayatımın en büyük şeref ve onurudur.

Allah’a hamdolsun bu millet tarihten bu yana iman dolu duruşuyla büyük zaferler kazanmış. Bu günde ülkemize karşı bir kuşatma harekâtı, bir vekâlet savaşı yürütülmekte. Yaklaşık 900 kilometrelik sınır boyumuza terör örgütlerini yerleştirmişler, istikbalimizi ve istiklalimizi tehdit etme hadsizliğine kalkmışlardır. Ama hamdolsun Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kahraman ordumuz, Aziz Milletimizin desteği ile bugün onlara bu hadsizliğin bedelini en ağır bir şekilde ödetmektedir ve ödetmeye de devam edecektir. Allah’a hamdolsun, bu millet kahraman ordumuzun kahraman güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındadır.

 “Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi /Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi / Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın / Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın”

Rabbim ülkesi milleti için kar kış demeden çarpışan kahraman Mehmetçiğimizi korusun.

Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin kurtuluş günlerini bir kez daha kutluyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Türk Milletinin birlik ve beraberliği söz konusu olduğunda 80 milyonun tek bir yumruk olacağını söyledi.

Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Ünal yaptığı konuşmasında: “Bugün kahraman ordumuz Afrin’de teröristlerle mücadele ederken dün Ankara’da, birilerinin ne yaptıklarına bir bakın. Biz terörle mücadele ederken, elinde silah bu milletin bekasını tehdit edenlerle mücadele ederken birileri eğer siyaset adı altında terör seviciliği yapıyorsa, terör övücülüğü yapıyorsa bu aziz milletin kabul edeceği bir şey değildir. Biz bu milletin birliği beraberliği söz konusu olduğunda, biz tek yumruk oluruz tek yürek oluruz. Biz bu milletin bekası vatanımızın taşı toprağı söz konusu olduğunda, can alır can veririz. Biz her zaman sulhtan ve selametten yanayız. Biz saldırmayız, kimsenin toprağına göz dikmeyiz. Ama birileri bize saldırır, bizim toprağımıza göz diker, birliğimize beraberliğimize halel getirirse vallahi can alır can veririz. Gözümüz hiçbir şeyi görmez, 80 milyon bir olur Allah’ın izni ile bu işlerin üstesinden geliriz.

Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda bir önemli olay var ki beni çok derinden etkiler. Abdal Halil Ağa’nın değil bir kese altın, davulumun kasnağını altınla da doldursan, bu bir din bahsidir, Müslüman kardaşımın bağrına çomak vurmam demesidir. İşte milletimizin sahip olduğu bu ruhtur. Bu inançtır.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Maraş Milli Mücadelesi’nde meydana gelen tarihi olayların canlandırılmasına geçildi.

Abdal Halil Ağa, Sütçü İmam Olayı, Bayrak Olayı gibi olayların canlandırılmasının ardından, geçit resmi yapılarak kutlama programı sona erdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulk...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay Kadın Kolları üyeleri, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi ve Dulkadiroğlu...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dört bir yanından ulusal katılımcı olarak EXPO 2023’de yer alacak kurum ve kur...

Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Geliyor Kahramanmaraş’a Şiddetli Yağış Gel...

MGM’nin paylaştığı son hava durumu tahminlerine göre, Bu akşam (30.01.2023 Pazartesi) saatlerinden sonra Doğu Akdeniz’de beklenen...

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençlerle Buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde Gençl...

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dulkadiroğlu Heyecan Bahçesi’nde...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Partiden Milletvekili Aday Adayı Oldu. Üzeyir KIZILSEKİ, Ak Part...

Çağlayancerit İlçesi önceki Belediye Başkanlarından sevilen ...

Kahramanmaraş’ta 3-6 yaş arası okul öncesi öğrencilerine destek Kahramanmaraş’ta 3-...

ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’D...

Kahramanmaraş’ta Doğa Ve Fen Okulu Ziyaret Edildi Kahramanmaraş’ta Do...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman başkanlı...

Okullar Başlamadan Tatil Haberleri Geldi Okullar Başlamadan Tatil ...

Kahramanmaraş bölgesinden devam eden kar yağışı nedeniyle ya...

Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ İstiyor Ücretli Öğretmenler ‘Kadr...

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’da da ücre...

İl Millî Eğitim Müdürü Kahraman, Basını Bilgilendirdi İl Millî Eğitim Müdürü Ka...

2022 yılı faaliyet raporlarını açıklayan Kahramanmaraş İl Mi...

Hataylı Misafirler Mutfak Müzesi Ve Dulkadiroğlu Konağı’nı Ziyaret Etti Hataylı Misafirler Mutfak...

Bir dizi ziyaret için Kahramanmaraş’a gelen AK Parti Hatay K...

Başkan Mahçiçek; En güzel EXPO’nun nasıl yapılacağını tüm dünyaya göstermeliyiz Başkan Mahçiçek; En güzel...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye’nin dör...

ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ! ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ!

Rahmetli Barış Manço, ülkemizde 7’den 77’ye herkesin sevdiği...

Kahramanmaraş ÖDM’den SPSS Kullanım Kursu Kahramanmaraş ÖDM’d...

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezinde öğretmenlerin i...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ