Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan   İhracatın Yıldızları Ödüllendirdi     Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Borsa’sının ortaklaşa düzenlediği “İhracatın Yıldızları” ödül töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.   Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan ve sanayicinin sıkıntılarını dinleyen Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş’ın kendisi için […]

Kahramanmaraş’ta İhracatın Yıldızları Ödüllendirildi

10 Mart 2013 - 18:32A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan   İhracatın Yıldızları Ödüllendirdi

 

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Borsa’sının ortaklaşa düzenlediği “İhracatın Yıldızları” ödül töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

DSC_5201

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan ve sanayicinin sıkıntılarını dinleyen Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş’ın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

 

 

Bu ödül töreninin Kahramanmaraş’a ilk ziyareti olmadığını hatırlatan Bakan Çağlayan, Ankara Sanayi Odası Başkanlığı ve iş adamlığı döneminde Kahramanmaraş’a ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade etti. Mersin Milletvekili olması nedeni ile de Akdeniz bölgesine ayrı bir önem verdiğini dile getiren Çağlayan, Kahramanmaraşlı sanayicinin gerçek bir kahraman olduğunu ifade etti.

Ayrıca kendisinin de fahri bir Kahramanmaraşlı olduğunu dile getiren Çağlayan, Kahramanmaraş için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Kendisinin de iş dünyasının içerisinden geldiğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Ben işadamlarının içinden gelmekle iftihar ediyorum. 27 yıl sanayicilik yapmış ve 13 yıl da Ankara Sanayi Odası Başkanlığı yapmış ve o dönemde de Kahramanmaraş’ın Sanayi Odası ve Borsa’sı ile yakından çalışmış birisiyim. Allah nasip etti ve 6 yıldır siyasetin içerisindeyim. Siyaseti kendime meslek edinme gibi bir anlayışım yok. Siyaset bittiği yerde bitecek. İnşallah içerisinden çıkmış olduğum iş alemine yeniden döneceğim. Sizlerle geçmişten gelen bu arkadaşlığım ve dostluğum artarak devam edecektir. Ben Kahramanmaraşlının yiğitliğini ve dostluğunu bilen bir insanım. Boşuna Kahramanmaraş’a Kahraman dememişler. Kahramanlığını tek kelime ile yazdıran bir il varsa o da Kahramanmaraş’tır.” Şeklinde konuştu.

 

DSC_5220

“FAİZ LOBİSİNİN CANINI ACITTIĞIMI HİSSEDİYORUM”

 

Bazı bankalara yönelik rekabet kurulunun uyguladığı cezalarla ilgili konuşan Çağlayan:  “Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini istemeyenler, benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Çok üzüldüm sanki buna, bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum”

Bakan Çağlayan, iş adamlarının yeni yatırım yapması için düşük faizli kredilere ihtiyacı olduğunu, bundan dolayı faizin düşmesini istediğini vurguladı. Türkiye ekonomisinin artık eskisi gibi olmadığına dikkati çeken Çağlayan, ”Arkadaşlar beni Hans’ın, George’un istihdamı değil, Ali’nin, Veli’nin, Mehmet’in istihdamı ilgilendiriyor. Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini istemeyenler benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Çok üzüldüm sanki buna, bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum” diye konuştu.

 

FUARLARA BAKANLIK DESTEĞİ

Çağlayan, ihracat hedeflerinin yakalanması için iş adamlarına yurt dışı fuarlara gidişlerde bakanlığının destek verdiğini anlattı.  Türkiye’nin 241 gümrük bölgesine mal sattığını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: “Son 4 yılda küresel krizin başlamış olduğu dönemle beraber, sizlerle temaslar kurmasak, sizlerle birlikte planlı programlı seyahatler gerçekleştirmesek, yurt dışı fuarlardaki masraflarınızın yüzde 75’e kadarını bakanlığım karşılamamış olsaydı, biz bu ihracat rakamını yakalayamazdık. İhracatımızda dünya konjöktürünün gidiş istikametinde maalesef kayıplarla karşı karşıya kalırdık. 4 yıllık pazar araştırmasının ihracatımıza getirdiği katkı 42 milyar dolardır. 241 gümrük bölgesine 20 binden fazla ürün çeşidiyle ihracat yapan ve ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi üretimi olan bir ülkeyiz.”

 

 

“SEVSİNLER SİZİN SERBEST PİYASA EKONOMİNİZİ”

 

AB’nin Türkiye hakkındaki tutumunu da eleştiren Çağlayan, AB’ye karşı bir bakan olmadığını, ancak yapılan bazı uygulamaların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

AB’nin serbest piyasa ekonomisini eleştiren Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”O kadar demokrat ki bunlar, benim aracıma da kota koyuyorlar. Gerek ikili, gerek transit geçiş kotası almak için dibimiz çatlıyor, alnımız çatlıyor. Her yıl ülkelerle oturup ‘5 bin araç, 10 bin araç kota ver’ diye adeta yalvarıyoruz. Yetmiyor ileride bir daha istiyoruz. Zaman zaman Başbakanımız devreye giriyor, Cumhurbaşkanımız devreye giriyor. Bu nasıl adalet, bu nasıl insan hakları- Malı serbest dolaşamaz, insanı serbest dolaşamaz. Bunun adı serbest piyasa ekonomisi. Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini. Eğer buysa tüm dünyaya sesleniyorum, sadece Avrupa’ya değil. Gelin karşılıklı kaldıralım kotaları. Ama bir tane babayiğit çıkmadı karşımıza. Çıksın bir ülke desin ki ‘ben girene çıkana karışmıyorum’. Vaziyet bu.”

“İŞ ADAMININ SEYAHAT HAKKINI KISITLIYORLAR”

İnsan hakları ve demokrasi olan bir bölge ve ülke topluluğunun, iş adamının seyahat hakkını kısıtlayamayacağını vurgulayan Bakan Çağlayan, “Türkiye’ye, Türk insanına ve sizlere vizeyle geçiş imkanı verirken, Kanada, Güney Kore, Japonya, Brezilya’ya vizesiz kendi ülkesine geçiş hakkı veriyor. Bunun cevabı ne biliyor musunuz- ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir. Başka bir şey değildir.” diye konuştu.     Bakan Çağlayan, daha sonra ihracatta başarılı firmaların temsilcilerine plaketlerini verdi.  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ”Faiz lobisinin canını acıttığımı hissediyorum. Yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesini istemeyenler benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Ben çok üzüldüm sanki buna, Bilakis daha çok seviniyorum, demek ki doğru bir iş yapıyorum” dedi.

 

 

“FAİZLER DÜŞÜRÜLMELİ”

 

Çağlayan, iş adamlarının yeni yatırım yapması için düşük faizli kredilere ihtiyacı olduğunu, bundan dolayı faizin düşmesini istediğini vurguladı. Türkiye ekonomisinin artık eskisi gibi olmadığını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:  ”Borçlanma süremiz, borçlanma vademiz oldukça düşük arkadaşlar. Ekonomi Bakanı olarak üretmenin, emeğin ne olduğunu bilen, haksız rekabetin ne olduğunu yaşayabilen bir insan olarak aldım bu kararı. Eğer almasam benden hesap sormanız gerekirdi. Hem bu dünyada hem öbür dünyada. Gerek tekstil gerek konfeksiyonda almış olduğumuz bu koruma önlemleri Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün önceki dönemlerde ne kadar haksız rekabete maruz kaldığının çok net bir göstergesidir.”

“TÜRKİYE 241 GÜMRÜK BÖLGESİNE MAL SATIYOR”

 

 

Türkiye’nin 241 gümrük bölgesine mal sattığını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: ”Eğer Türkiye son 4 yılda küresel krizin başlamış olduğu dönemle beraber, sizlerle temaslar kurmasak sizlerle birlikte planlı programı seyahatler gerçekleştirmesek sizlerin yurt dışı fuarlardaki masraflarınızın yüzde 75’e kadarını benim Bakanlığım karşılamamış olsaydı biz bu ihracat rakamını yakalayamaz, ihracatımızda dünya konjonktürünün gidiş istikametinde maalesef kayıplarla karşı karşıya kalırdık. 4 yıllık pazar araştırmasının ihracatımıza getirdiği katkı 42 milyar dolardır. 241 gümrük bölgesine 20 binden fazla ürün çeşidiyle ihracat yapan ve ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi üretimi olan bir ülkeyiz. İhracat yapmadığımız iki pazar var. Biri Mikronezya, diğeri Nauru’dur.” Çağlayan, Türkiye’nin geçen yıl 152,6 milyar dolar mal, 42 milyar dolar hizmet ihracatıyla cumhuriyet tarihinde bir ilki yaşadığını ve ilk defa 194 milyar dolara yakın ihracat yaparak döviz ülkesi haline gelindiğini kaydetti.

”Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini.”

 

 

ÇED RAPORUNU VERENLER AB’DEN ÇOK AVRUPALILAR”

 

Bir iş adamının ÇED raporu ilgili sorusunu cevaplandıran Bakan Çağlayan, şunları kaydetti: ”ÇED konusunda işin birkaç boyutu var. ÇED’i veren bir taraf var. İlgili Bakanlığımız var. Ama oradaki bürokratlarımız, Allah’a şükürler olsun AB’den çok Avrupalı olanlar var. AB’nin sanayiciyi sıkmadığı kadar bizim bazı bürokratlarımız sizleri sıkıyorlar. Buna ben de isyan ediyorum. Başbakanımız bu konunun bizzat üzerinde duruyor. Elbette çevre çok önemli bizim için. Gerekeni yapacaklar. Bu ülke hepimizin. Ama bunların bazen sanayiciyi bezdirme ve boğma anlamına gelmemesi gerekiyor. Bundan dolayı aylardır bekleyen yatırım ve yatırımcılar var.”

 

Bakan Çağlayan’ın ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük Kahramanmaraş’ın ihracatı ile ilgili bir sunum yaptı. Karaküçük’ün ardından da Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu kısa bir konuşma yaparak sanayicinin sıkıntılarını dile getirdi.

 

Bakan Çağlayan, daha sonra ihracatta başarılı firmaların temsilcilerine plaketlerini verdi.

 

Programa, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Yıldırım Ramazanoğlu, Sevde Beyazıt Kaçar, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Vali Şükrü Kocatepe, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ve iş adamları katıldı.

Haber: Cebrail SARI

DSC_5203 DSC_5340 DSC_5387 DSC_5390 DSC_5402

DSC_5437

DSC_5417

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adı...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 kasım 2021 Öğretmenler günü anısına 2 klip hazırladı. Kendi imkanlarıyla, k...

Emekli Okul Müdürü Vefat Etti Emekli Okul Müdürü Vefat Etti

Kahramanmaraş’ta Eğitim alanında gayretli çalışmaları olmuş, öğretmen, müdür yardımcısı ve müdür olarak çalışmış emekli okul müdü...

Karaozan, Eshabil Karademir’in Acı Günü Karaozan, Eshabil Karademir’in Acı...

Milliyetçi, muhafazakar ülke sevdalısı Kahramanmaraşlı halk ozanı Karaozan  Eshabil Karademir, Oğlu Mehmet Emin Karademir’i (53)  kaybe...

Milletvekili Kılıç’ın Cenaze Tören Programı Milletvekili Kılıç’ın Cenaze Tören...

Kahramanmaraş Milletvekilimiz İmran KILIÇ vefat etmiştir. Merhuma, 19.11.2021 Cuma günü (Yarın) Saat:11:00’de Türkiye Büyük Mille...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ÖDM’yi ziyaret etti Millî Eğitim Müdürü Yusuf...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman,  Müdür ...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu birinciliklere doymuyor!!! Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Gençlik Spor Bakanlığının ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim M...

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’dan Eğitim Konferansı Prof. Dr. Ömer Özyılmaz’d...

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cumhurbaşkanlığ...

Kadına Şiddet Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Kadına Şiddet Konulu Fasl...

( EV SAHİBİ ŞAİR İSMİHAN ERDOĞMUŞ) Medeniyetin adı severek p...

Kahramanmaraş’ta Yılın Öğretmeni Nurullah KILINÇ Seçildi Kahramanmaraş’ta Yılın Öğ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesinde, Nuri Pakdil Bilim ve S...

Şehitler Ortaokulundan, “Benim Adım Öğretmen ” Klibi Şehitler Ortaokulundan, &...

Kahramanmaraş Onikişubat Şehitler Ortaokulu öğretmenleri 24 ...

MÜNACÂT MÜNACÂT

Ali Şâkir Ergin Hocama Hayatı doludizgin sürdük karanlıklara...

Deva Partisi Kadına Şiddete Hayır Dedi Deva Partisi Kadına Şidde...

DEVA PARTİSİ KAHRAMANMARAŞ TEŞKİLATI TUALLERLE ŞİDDETE ̶...

Çakıroğlu İlk ve Ortaokuluna Mont ve Bot Yardımı Çakıroğlu İlk ve Ortaokul...

Genel Merkezi Ankara da bulunan Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, ...

Emektar Eğitim Yöneticileri Final’de Buluştu Emektar Eğitim Yöneticile...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi  Özel Final Temel Lisesi Mü...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ