Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş’ta Better Cotton semineri

Türk Tekstiline çok önemli katkıları bulunan Kahramanmaraş’ta, Better Cotton (Daha İyi Pamuk) uygulaması için seminer düzenlendi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen seminerde, pamuğun üretimden tüm aşamalarına kadar geçen evre katılımcılara anlatıldı. Üyelerine daha iyi bir hizmet misyonunu ilke edinen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, global sorunları interaktif çözüm ile yenebilmek adına seminerlerine […]

Kahramanmaraş’ta Better Cotton semineri

21 Ekim 2015 - 21:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Türk Tekstiline çok önemli katkıları bulunan Kahramanmaraş’ta, Better Cotton (Daha İyi Pamuk) uygulaması için seminer düzenlendi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen seminerde, pamuğun üretimden tüm aşamalarına kadar geçen evre katılımcılara anlatıldı.

Üyelerine daha iyi bir hizmet misyonunu ilke edinen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, global sorunları interaktif çözüm ile yenebilmek adına seminerlerine devam ediyor.

Türk tarımına milyarlarca TL girdi sağlayan ve Türk Tekstil devlerinin başında gelen Kahramanmaraş, iyi pamuk uygulaması için de kolları sıvadı.

Better Cotton Initiative (BCI); küresel pamuk üretimini, pamuk üreticileri  ve içinde yetiştiği çevre için, sektörün geleceğini iyi hale getirmek adına 2009 yılında Cenevre’de kuruldu. Better Cotton, 5 kıtada 20 ülkede üretilmekle birlikte 2013 yılından itibaren Türkiye’den de hasat almaktadır. BCI, çevre, çiftçi toplulukları ve pamuk üretim alanlarının ekonomileri için ölçülebilir ve sürekli iyileştirmeleri teşvik etmek üzere geniş bir çeşitlilikteki paydaşlarla birlikte çalışır.  BCI’nin amacı; Better Cotton’un sürdürülebilir, genel geçer bir emtia olarak geliştirilmesi yoluyla dünya çapındaki pamuk üretimini dönüştürmektir.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda gerçekleşen seminerde BCI Tedarik Zinciri Müdürü Kerem Saral, “Better Cotton standartları ve BCI Hakkında bilgilendirme,  Better Cotton Global veriler, Better Cotton’un tedarik zincirinde işleyiş kuralları” hakkında slayt eşliğinde üyelere sunumlar yaptı.

BCI Türkiye Sorumlusu Seyma Karaçay’da,  “BCI’nin Türkiye üyeleri, sıkça sorulan sorular hakkında” IPUD Genel Müdürü Şükran Baycura, “Better Cotton’un Türkiye Lisanslama faaliyetleri”  hakkında slayt eşliğinde anlatım yaptı.

BETTER COTTON INİTİATİVE (BCI) NEDİR?

Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı koşullarda pamuk üretmesini sağlamak için oluşturulmuş gönüllü bir program. Sektörün geleceğini garanti altına almak için 2005’te “Better Cotton Initiative” (BCI) adlı İsveç kökenli ticari amaç gütmeyen bir konsey kuruldu. Konsey, pamuk tedarik zinciri ve ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak küresel pamuk üretimini çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilir kılmayı ve uzun vadede bu üretim kalitesini tüm dünyaya yaymayı kendine ilke edindi.

Aynı zamanda küçük ve büyük pamuk çiftçileri için sosyal ve ekonomik faydaları iyileştirmeye çalışıyor. Bu girişim bölgesel koşullara bağlı olarak pamuk üretimiyle ilgili oldukça fazla konuyu gündeme getirerek pamuk üretiminin önemli negatif etkilerine işaret etmeyi hedefliyor. Devamlı iyileştirme eylemlerinin daha fazla alana yayılması için belli bölgelerde mücadele ediyor. Bölgelere özgü strateji ve araçlarla uygulanan küresel prensipleri ve kriterleri oluşturmak BCI organizasyonunun yaklaşımını oluşturuyor. BCI uygulama stratejilerinin etkisini ölçmek için de bölgesel tabanlı göstergelerin kullanılması hedefleniyor.

IMG_0744 copy Untitled-2

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik 4 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 15 kişi ...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğit...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü saat 17: 00’da Vali Vekili Mahmut HERSANLIOĞLU Başkanlığında Valilik Topla...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Geldi

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaattan düşen 25 yaşındaki Elbistanlı işçi, hayatını kaybetti. Korkunç olay, İs...

Özel Yıldız’dan Yine Bir İlk Özel Yıldız’dan Yine Bir İlk

lMilli Eğitim Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını nedeni ile okulların temizlik ve hijyen bakımından uygunluğunun tespit edilmesi içi...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK ...

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör ...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

Onikişubat MEM ve Doğa Kolejinden Farklı Bir Şiir Yarışması Onikişubat MEM ve Doğa Ko...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa...

Onikişubat İlçe MEM’den Müdürler Kurulu Toplantısı Onikişubat İlçe MEM’...

Kahramanmaraş Onikişubat İLçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor...

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci ...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Ge...

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaat...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikc...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin E...

Onikişubat İlçe MEM’de Akademik Başarı Çalışmaları Onikişubat İlçe MEM’de Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ