Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi Protokolü İmzalandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası tarafından desteklenen Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi protokolü imzalandı. Kahramanmaraş’ta kuyumculuk sektörünü dünya ile rekabet edebilir seviyeye taşımayı hedefleyen Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi için projenin paydaşları Kahramanmaraş Valiliği’nde, […]

Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi Protokolü İmzalandı

01 Haziran 2016 - 20:55A+A-

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası tarafından desteklenen Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi protokolü imzalandı.

Kahramanmaraş’ta kuyumculuk sektörünü dünya ile rekabet edebilir seviyeye taşımayı hedefleyen Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi için projenin paydaşları Kahramanmaraş Valiliği’nde, Vali Mustafa Hakan Güvençer’in katılımıyla protokol imzaladı.

Protokol imza törenine Vali Güvençer, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz’ün yanı sıra diğer paydaş kurum temsilcileri katıldı.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, KSÜ proje sahipliğinde yaklaşık 2 milyon lira değerinde olan, Kahramanmaraş için son derece önem taşıyan “3D Modelleme Merkezi” yapılması için protokol imzaladıklarını söyledi. DOĞAKA’nın protokol güdümlü projesi ile Kahramanmaraş’a doğrudan bir milyon 700 bin lira para aktarıldığını ifade eden Güvençer, “Sadece kaynak aktarmayla kalmayacak olan bu proje, Üniversitemizle beraber birinci derecede sorumluluğunu alacaktır.” şeklinde konuştu.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, projenin Kahramanmaraş’ın yanı sıra, bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası düzeyde faaliyetlere katkıda bulunacağını ifade ederken, projenin Kahramanmaraş’ta yer alan meslek gruplarının ve kültürel miras niteliğindeki değerlerinin ön plana çıkarılmasına vesile olacağının altını çizdi. Ayrıca Üniversitemiz, meslek odaları ve esnafların ticari olarak da bir araya gelmeleri için projenin büyük bir fırsat olduğunu belirten Rektör Deveci, bu birlikteliğin verimlilik adına en üst düzeyde kullanılmasının gerekliliğini vurguladı.

“Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi, ismi ile ilimizde olduğu gibi bölge genelinde üstlenmiş olduğu misyonu ile de bir ilki gerçekleştirecektir.” diyen Rektör Deveci, “Proje, sektördeki iyileşmenin yanında sosyo-ekonomik olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Firmalarımızın Ar-Ge ve Ür-Ge harcamaları için ayırdıkları bütçelerin,  merkezimizdeki faaliyetlerle minimize edilmesi sağlanacaktır. Dışa bağımlılığı ortadan kaldırarak hem zamanı hem de işgücünü daha rantabl alanlara kaydıracaktır.” dedi.

KSÜ Rektörü Deveci, “Merkezimizin faaliyetlerine başlaması ile birlikte tüm sektör temsilcileri ve firmalarımızın iştiraklerini ve işbirliklerini beklemekteyiz. Projemizin % 75’lik dilimini karşılayan Kalkınma Bakanlığı ve DOĞAKA’ya, bu projede ortaklarımız olan KMTSO ve Kahramanmaraş Kuyumcular Odası’na, ayrıca emekleri geçen tüm ekibe teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

KSÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümünce hazırlanan “Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi Projesi”, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanmaraş Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Kuyumcular Odası ortaklığında yürütülüyor.

Proje kapsamında bölge planına uygun olarak başta kuyumculuk olmak üzere bakalit ve mutfak eşyası sektöründe, Ar-Ge, Ür-Ge ve tasarım çalışmalarının yapılabileceği,  bünyesinde tasarım ve eğitim laboratuarları ile atölye barındıran bir merkez oluşturulacak. Nitelikli eleman yetiştirilerek, kaliteli ürünün üretim artışıyla birlikte eleman istihdamı artırmayı hedefleyen proje, günümüz bilgisayar teknolojisi en iyi şekilde kullanılarak katma değer oluşturacak. Proje ile nitelikli teknik eleman yetiştirilerek, ilgili alanlardaki ürün çeşit ve kalitesinin yükseltilip, markalaşarak il ve bölge ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

KSÜ Karacasu Yerleşkesi bünyesinde yapılacak Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi’nde elle tasarım, döküm ve 3D baskı eğitimi ile başta kuyumculuk olmak üzere ilgili sektörlerde çalışan işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ve tasarımcılar yetiştirilecek. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte üretilen prototiplerle il dışı tedarikçilere olan bağımlılığın azaltılması bekleniyor.

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cesur Ailesinin Acı Günü Cesur Ailesinin Acı Günü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanm...

Köprülü Kavşak Göz Kamaştırıyor Köprülü Kavşak Göz Kamaştırıyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanm...

Onikişubat Belediyesi Hünerli Elleri Ödülleriyle Buluşturacak Onikişubat Belediyesi Hünerli Elleri Ödü...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanm...

Ak Parti Adayı Habibe Öçal, Kaza Geçirdi Ak Parti Adayı Habibe Öçal, Kaza Geçirdi...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öncülüğünde yürütülen, Kalkınma Bakanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Kahramanm...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tavşantepe Dinlenme Tesisleri” ne Uğradınız mı? Tavşantepe Dinlenme Tesis...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde kaplıcası ile ünlü Ilıca ...

Siyasetçiler Konuştu, Artık Söz Seçmende Siyasetçiler Konuştu, Art...

Adalet ve Kalkınma Partililer, Cumhuriyet Halk Patililer, Mi...

“OSB’ye Doğalgaz Verilecek” “OSB’ye Doğalgaz Ve...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal...

Cesur Ailesinin Acı Günü Cesur Ailesinin Acı Günü...

Aslen Ekmekçi mahallesinden olan, İsa divanlı mahallesi sara...

3.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri Toplantısı Yapıldı 3.Eğitim Bölgesi Okul Müd...

Dulkadiroğlu İlçe millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3.Eğitim Bö...

Köprülü Kavşak Göz Kamaştırıyor Köprülü Kavşak Göz Kamaşt...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şehrin çehresinin değişi...

Onikişubat Belediyesi Hünerli Elleri Ödülleriyle Buluşturacak Onikişubat Belediyesi Hün...

Onikişubat Belediyesi geleneksel el sanatlarının aslını koru...

Sandıktan Çıkan İrade Başımızın Tacıdır. Sandıktan Çıkan İrade Baş...

Bir kimseyi bir göreve getirirken keyfi davranmamalı, görevi...

“Gönül Yıkmayacağız Gönüller Kuracağız” “Gönül Yıkmayacağız Gönül...

İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanlığı Ramazan Bayramı dolayısıy...

Ak Parti Adayı Habibe Öçal, Kaza Geçirdi Ak Parti Adayı Habibe Öça...

Adalet ve Kalınma Partisi Kahramanmaraş 6. sıra Milletvekili...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ