Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Müftüsü Gevher’den Miraç Kandili Mesajı

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Miraç kandili dolayısıyla bie mesaj yayınladı. Müftü gevher mesajında Miraç mucizesinin Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatı olduğunu belirtti. Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher mesajında şöyle dedi: “15 Mayıs 2015 Cuma günü akşamı Mevla’mızın lütfuyle, Miraç Kandilini idrak etmiş olacağız. Miraç; Kur’an-ı Kerimden sonra peygamberimiz Hz. […]

Kahramanmaraş Müftüsü Gevher’den Miraç Kandili Mesajı

14 Mayıs 2015 - 20:43A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Miraç kandili dolayısıyla bie mesaj yayınladı. Müftü gevher mesajında Miraç mucizesinin Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatı olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher mesajında şöyle dedi: “15 Mayıs 2015 Cuma günü akşamı Mevla’mızın lütfuyle, Miraç Kandilini idrak etmiş olacağız. Miraç; Kur’an-ı Kerimden sonra peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (SAV)’nın  en önemli mucizelerinden birisidir. Mucize; insanların yapmaktan aciz kaldıkları Allah’ın izniyle ancak peygamberlerin yerine getirebilecekleri harikulade olaylardır.

Faydası: Gözümün görmediğine inanmam diyen insanlara adeta inanmadıkları gerçeği göstermektir. Miraç kandilimiz işte böyle müstesna bir olaydır. İki safhası vardır:

Birincisi;  Peygamberimizin Mekke’de bulunan Kâbe’den Cibril-i emin refakatinde Burak denilen bir binekle, Mescid-i Aksaya götürülmesidir. Buna Kur’an ifadesiyle İSRA denilmektedir. Yüce Kur’anımızın ayetiyle sabittir. Bu yürüyüş gecenin bir zaman diliminde tahakkuk etmiştir.

İkincisi; Miraçtır. Peygamberimizin önce semanın katmanlarına, daha sonra da sidre-i müntehaya ulaşmasıdır. Peygamberimiz (AS) Cibril- Eminin dahî ulaşamadığı kâinatın son noktasıdır.

 

Miraç mucizesi; Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatıdır. Allah’ın yarattığı kullarına bir lütfudur. Aynı zamanda Hz. Peygamberimize Allah’ın bir tesellisidir.

 

Çünkü Peygamberimiz (AS) müşrikler tarafından Taif’te taşlanmış, Mekke’de ambargo uygulanmış, her türlü eza ve cefaya maruz kalmış, çok üzülmüştü.

Diğer bir husus da, Miraç olayından önce bu sıkıntılı anlarında biricik eşi Hz. Hatice validemizi ve onu koruyan amcası Ebu Talib’i kaybetmişti. İşte böyle üzüntülü bir zaman diliminde kulu ve elçisi Hz. Muhammed’e Kur’an ifadesiyle birçok önemli olayları göstermek için onu adeta huzuruna davet etmiştir. O Yüce Peygamber, Allah’ın huzuruna çıkmazdan evvel Cibril tarafından göğsü yarılarak kalbi temizlenmiş adeta manevî ameliyat geçirmişti.

 

Öyleyse, müminin en önemli görevi iman nuruyla gönlünü nurlandırıp, başta miraç hediyesi namaz ibadeti olmak üzere, Allah’a ve yaratıklarına karşı görevlerini yapmasıdır. Doğruluk, adalet ve merhamet duygularını yeşerterek, miraca hazır olmasıdır. Miraç bir yürüyüştür, yaklaşmadır, yükseliştir.

Bu gün Ümmet-i Muhammed’in en önemli miracı, Rabbine yaklaşması, birbiriyle can-ı gönülden kucaklaşması, akan kanı durdurup yaşlı gözlerin yaşını dindirmesidir.

 

MİRACIN İNSANLIĞA EN BÜYÜK MÜJDESİ:

1-Şirk koşmadan ölen günahkârların da, cezalarını çektikten sonra cennete girebilmeleridir.

2-Müslümanın unutarak ve hata neticesi yaptığı kusurlardan sorumlu tutulmayıp, Mevla’mız tarafından özrünün kabul edilmesidir.

 

Diğer en önemli hediye de, bizleri günde beş defa rabbimizle buluşturan namaz ibadetidir. Gerçek manada namaz kılan mümin, dürüsttür, olgundur, merhametli ve bağışlayıcıdır.

 

Kardeşlerim; bu kutsal miraç kandilimizden onbeş gün sonra, inşallah Berat kandiline ulaşmayı sevinç ve heyecanla beklerken, bu sevinçli ve bereketli ortamın zedelenmemesi, komşuluk ve kardeşlik hukukumuza bir halel gelmemesi için, seçim heyecanını ve mücadelesini medenî toplumlara yakışır bir şekilde sürdürelim.

Başta seçimler olmak üzere her şey bitecek, ancak bizlerin birbirine olan ihtiyaçları, -beraber yaşamak zorunda olduğumuzdan- kardeşliğimiz ve komşuluğumuz hep devam edecektir ve etmek mecburiyetindedir.

 

Her fırsat ve imkânı iyi değerlendirelim. Bu miraç kandilimiz son kandilimiz olabilir, inanç ve düşüncesiyle tevbe ve dua ederek rabbimize yönelelim. Unutmayalım ki rabbimiz, haramsız, hilesiz samimiyetle kendisine açılan elleri ve gönülleri boş çevirmez.

 

Bu vesile ile tüm din kardeşlerimizin miraç kandillerini tebrik ediyor, kazançlarının bol ve bereketli, ömürlerinin ve nesillerinin hayırlı olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

Kahramanmaraş ‘ta Eğitime Kar Tatili Kahramanmaraş ‘ta E...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan kar ya...

Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ