Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Müftüsü Gevher’den Miraç Kandili Mesajı

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Miraç kandili dolayısıyla bie mesaj yayınladı. Müftü gevher mesajında Miraç mucizesinin Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatı olduğunu belirtti. Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher mesajında şöyle dedi: “15 Mayıs 2015 Cuma günü akşamı Mevla’mızın lütfuyle, Miraç Kandilini idrak etmiş olacağız. Miraç; Kur’an-ı Kerimden sonra peygamberimiz Hz. […]

Kahramanmaraş Müftüsü Gevher’den Miraç Kandili Mesajı

14 Mayıs 2015 - 20:43A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, Miraç kandili dolayısıyla bie mesaj yayınladı. Müftü gevher mesajında Miraç mucizesinin Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatı olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher mesajında şöyle dedi: “15 Mayıs 2015 Cuma günü akşamı Mevla’mızın lütfuyle, Miraç Kandilini idrak etmiş olacağız. Miraç; Kur’an-ı Kerimden sonra peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (SAV)’nın  en önemli mucizelerinden birisidir. Mucize; insanların yapmaktan aciz kaldıkları Allah’ın izniyle ancak peygamberlerin yerine getirebilecekleri harikulade olaylardır.

Faydası: Gözümün görmediğine inanmam diyen insanlara adeta inanmadıkları gerçeği göstermektir. Miraç kandilimiz işte böyle müstesna bir olaydır. İki safhası vardır:

Birincisi;  Peygamberimizin Mekke’de bulunan Kâbe’den Cibril-i emin refakatinde Burak denilen bir binekle, Mescid-i Aksaya götürülmesidir. Buna Kur’an ifadesiyle İSRA denilmektedir. Yüce Kur’anımızın ayetiyle sabittir. Bu yürüyüş gecenin bir zaman diliminde tahakkuk etmiştir.

İkincisi; Miraçtır. Peygamberimizin önce semanın katmanlarına, daha sonra da sidre-i müntehaya ulaşmasıdır. Peygamberimiz (AS) Cibril- Eminin dahî ulaşamadığı kâinatın son noktasıdır.

 

Miraç mucizesi; Hz. Peygamber ve Kur’an’a inanmayanlar için, gerçekleri kabul etme fırsatıdır. Allah’ın yarattığı kullarına bir lütfudur. Aynı zamanda Hz. Peygamberimize Allah’ın bir tesellisidir.

 

Çünkü Peygamberimiz (AS) müşrikler tarafından Taif’te taşlanmış, Mekke’de ambargo uygulanmış, her türlü eza ve cefaya maruz kalmış, çok üzülmüştü.

Diğer bir husus da, Miraç olayından önce bu sıkıntılı anlarında biricik eşi Hz. Hatice validemizi ve onu koruyan amcası Ebu Talib’i kaybetmişti. İşte böyle üzüntülü bir zaman diliminde kulu ve elçisi Hz. Muhammed’e Kur’an ifadesiyle birçok önemli olayları göstermek için onu adeta huzuruna davet etmiştir. O Yüce Peygamber, Allah’ın huzuruna çıkmazdan evvel Cibril tarafından göğsü yarılarak kalbi temizlenmiş adeta manevî ameliyat geçirmişti.

 

Öyleyse, müminin en önemli görevi iman nuruyla gönlünü nurlandırıp, başta miraç hediyesi namaz ibadeti olmak üzere, Allah’a ve yaratıklarına karşı görevlerini yapmasıdır. Doğruluk, adalet ve merhamet duygularını yeşerterek, miraca hazır olmasıdır. Miraç bir yürüyüştür, yaklaşmadır, yükseliştir.

Bu gün Ümmet-i Muhammed’in en önemli miracı, Rabbine yaklaşması, birbiriyle can-ı gönülden kucaklaşması, akan kanı durdurup yaşlı gözlerin yaşını dindirmesidir.

 

MİRACIN İNSANLIĞA EN BÜYÜK MÜJDESİ:

1-Şirk koşmadan ölen günahkârların da, cezalarını çektikten sonra cennete girebilmeleridir.

2-Müslümanın unutarak ve hata neticesi yaptığı kusurlardan sorumlu tutulmayıp, Mevla’mız tarafından özrünün kabul edilmesidir.

 

Diğer en önemli hediye de, bizleri günde beş defa rabbimizle buluşturan namaz ibadetidir. Gerçek manada namaz kılan mümin, dürüsttür, olgundur, merhametli ve bağışlayıcıdır.

 

Kardeşlerim; bu kutsal miraç kandilimizden onbeş gün sonra, inşallah Berat kandiline ulaşmayı sevinç ve heyecanla beklerken, bu sevinçli ve bereketli ortamın zedelenmemesi, komşuluk ve kardeşlik hukukumuza bir halel gelmemesi için, seçim heyecanını ve mücadelesini medenî toplumlara yakışır bir şekilde sürdürelim.

Başta seçimler olmak üzere her şey bitecek, ancak bizlerin birbirine olan ihtiyaçları, -beraber yaşamak zorunda olduğumuzdan- kardeşliğimiz ve komşuluğumuz hep devam edecektir ve etmek mecburiyetindedir.

 

Her fırsat ve imkânı iyi değerlendirelim. Bu miraç kandilimiz son kandilimiz olabilir, inanç ve düşüncesiyle tevbe ve dua ederek rabbimize yönelelim. Unutmayalım ki rabbimiz, haramsız, hilesiz samimiyetle kendisine açılan elleri ve gönülleri boş çevirmez.

 

Bu vesile ile tüm din kardeşlerimizin miraç kandillerini tebrik ediyor, kazançlarının bol ve bereketli, ömürlerinin ve nesillerinin hayırlı olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Müdürlerinden Ziyaret Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Mü...

Kahramanmaraş’taki kamu kurum il müdürleri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım’a hayırlı olsu...

Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sahası Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sa...

Dulkadiroğlu Belediyesi, Belediye Başkanı Necati Okay’ın talimatıyla, Yalnız Ardıç Millet Bahçesi’ne profesyonel futbol müsabakalarının...

KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2023 ve dondurmalı karşılama KSÜ’lü öğrencilere EXPO 2023 ve dondurma...

Onikişubat Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne (KSÜ) yerleşen öğrencileri kurduğu stantl...

İl Jandarma Komutanı Yağan’dan Rektör Yasım’a Ziyaret İl Jandarma Komutanı Yağan’dan Rektör Ya...

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tolga Yağan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Al...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mimar Sinan İlkokulunda Okul Yararına Kermes Mimar Sinan İlkokulunda O...

Kahramanmaraş Onikişubat Mimar Sinan İlkokulu Okul Aile Birl...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı -2 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Söz sırası fatih Başkana geldiğinde Sayın Başkan; ‘ben Sayın...

Carpe Diem (Anı Yaşa) Carpe Diem (Anı Yaşa)

Şairler ve yazarlar kenti olan Kahramanmaraş’ta, Yedi Güzel ...

Mustafa Koyuncu’ ya Şükran Programı-1 Mustafa Koyuncu’ ya Şükra...

Günümüzde sadece kendi için değil başkaları için de yaşayan,...

Elbistan’da İYİ Parti’ye 300 üye katıldı! Elbistan’da İYİ Parti’ye ...

           Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde İYİ Par...

Rektör Yasım’a Kahramanmaraş Kurum İl Müdürlerinden Ziyaret Rektör Yasım’a Kahramanma...

Kahramanmaraş’taki kamu kurum il müdürleri, Kahramanmaraş Sü...

Başkan Okay’dan Yalnız Ardıç’a Futbol Sahası Başkan Okay’dan Yalnız Ar...

Dulkadiroğlu Belediyesi, Belediye Başkanı Necati Okay’ın tal...

İstişare İstişare

Adına ister istişare ister müşavere ister meşveret ya da meş...

Aziz Sancar Anadolu Lisesi başarıya koşuyor Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat Maarif Mahallesinde yer alan Aziz S...

Damat Düğünde Geline Pasta Yerine Paça ikram etti Damat Düğünde Geline Past...

Kahramanmaraş’ta tarihi Cumhuriyet Lokantası sahipleri...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ