Maraşta Haber
Maraşta Haber

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Kahramanmaraş’ta İstiklal Marşımızın kabulünün 98. ve Milletimizin sesi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 83. yıl dönümü münasebetiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Kahramanmaraş Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma ” programı gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde ki program Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bütün şehitlerimizin manevi huzurunda […]

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

12 Mart 2019 - 22:55A+A-

Kahramanmaraş’ta İstiklal Marşımızın kabulünün 98. ve Milletimizin sesi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 83. yıl dönümü münasebetiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Kahramanmaraş Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma ” programı gerçekleştirildi.

Habere Ait Fotoğraf İçin Tıklayın

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde ki program Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bütün şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu, akabinde İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdürü Hüsne Mehtap SÜT yaparak şu ifadeleri kullandı.

“Kahramanmaraş Anadolu Lisesi olarak milletin sesi Mehmet Akif’i anma gururu ve onurunu taşımaktayız. Abide Şahsiyetlerinden Mehmet Akif Ersoy yakın tarihimizde mücadelesiyle, duruşuyla azmi ile kendinden söz ettirmiş önemli bir mütefekkirdir. Mehmet Akif Ersoy bir imparatorluğun değil 1400 yıllık görkemli medeniyete kanla, canla kendini savunduğu bir dönemin timsalidir…

Aydın kimliği ile toplumun ağlayan gözü, sızlayan yüreği olmuştur. Mısralarını nağme nağme önce gönüllere, sonra gönülden haykırışlarla semaya ulaştıran şairi azamıdır. Kurtuluş savaşını 10 kıtaya sığdırarak milli mücadeleyi en mükemmel şekilde dile getiren, Mehmetçiği Çanakkale’de destanlaştıran Sarıkamış’ta abideleştiren vatanseverdir. Varoluş mücadelesine ruhunu katmış, milletine sevdalı mert, mümbit bir fikir adamıdır. Akif bu memleketin mihenk taşıdır. Türk milletinin yılmayan mücadelesini gür sesiyle dile getirmiş, gönülleri fethetmiştir. Her ezan okunduğunda ayağa kalkan Akif yazdığı istiklal marşında tüm ulusu ayağa kaldırmaktadır. Bir samimiyet abidesi, gamlı şair Akif adalet, merhamet, doğruluk gibi birçok değere sahip olduğu için geleceğin asımlarına örnektir. Akif çe duruşu, o vakarı talim etmek adına Akif i anmak ve anlamak gayreti içinde olmaya mecburuz. İnandığı ideallerin söylemini de eylemini de benimseyen şahsiyet olduğu için kitleleri etkilemiştir mücadeleci kabiliyete sahip, yenilikçi, cehalete düşman, inançlı, bayrak adamı bütün İslam dünyasına da mesajlar vermiştir. Akif in duygu ve düşünce izini süren Aliye İzzet Begoviç, “İslam korkakların değil, cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir.” Diyerek aktifi desteklemektedir.

İstiklal Marşını, Kahraman Türk ordusuna arman eden müstesna şairi; ölümünün 83. Yıl dönümünde bir kez daha rahmetle anıyor hepinizi saygıyla selamlıyorum ve sözlerime aktifin şu duasıyla son veriyorum. “Allah bu millete bir daha istiklal marşını yazdırmasın!”

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise yaptığı konuşmada şunları dedi:

“Değerli gençler istiklal marşımızın ilk kelimesi bize ne yapmamız gerektiğini ifade ediyor, ilk kelimesi  “korkma” diye başlıyor! Sizler ve bizler vatanımızı milletimizi ve mukaddesatımızı hangi şartlar altında nerede ve ne zaman savunmak durumunda ve ne şekilde savunmak durumunda kaldığımızda asla korkmadık asla korkmayacağız. Korkmak bizim için zillettir, bizim için izzet olan ise cesarettir.

 Yine İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızda İstiklal ve İstikbalimizle ilgili bir durum söz konusu olduğunda, “ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım” ifadelerinde olduğu İstiklal ve İstiklalimiz tehlikeye düştüğünde adeta kükremiş bir sel gibi olmamız gereken yerde olmaya devam edeceğiz bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın şairini bir kez daha rahmetle anıyor İstiklal Marşımızın şiirden öte bir şey olduğunu gençlere bir kez daha hatırlatıyor hepinize saygılar sunuyorum. “ dedi.

“Başta kurtuluş savaşının önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Olmak üzere bu toprakları vatan yapan, bunun için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum, Allah rahmet eylesin.”Diyerek konuşmasına başlayan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Sevgili gençler bugün Akif’i anıyoruz ama onun şahsında bu toprakları vatan yapan iman için, İslam için, Bayrak için, Devlet için, Özgür ve Bağımsız bir ülkeyi bizlere bırakmak için, ebediyete göçen, canlarını bu uğurda veren tüm kahramanlarımızı anıyoruz.

Akif’i anlamak, kurtuluş savaşını veren o insanları anlamak, geleceğimizi teminat altına almaktır. Bu kahramanları anlamak aradan geçen 100 yıldan sonra zor işidir, marifet işidir. Ağır şartları bu günde itiraf etmek gerçekten bir problem olarak karşımızda durmaktadır. Bu problem nesillerimize ve gençlerimize yansımakta, maalesef eğitimde bunu anlatmakta da zorluk çekmekteyiz.  Oysa buna çok ihtiyacımız var, çünkü dün bu ülkede gözü olanlar Ankara ve İstanbul’a girenler bugünde aynı ve emellerin peşindedir, bundan hiç şüphe etmememiz gerekmektedir.

O gün silahları başkaydı ama bugün silahları gelişmiş ve teknik olarak daha farklı bir şekilde olup üstümüze gelmektedirler uyanık olmak zorundayız, dikkatli olmak zorundayız, birlik olmak zorundayız. Özgürlüğümüzün, bayrağımızın, bağımsızlığımızın ve vatanımızın kıymetini bilmek zorundayız.

Akif sadece bir şair değil, Akif sadece bir mütefekkir değil, Akif bir ahlak abidesi, Akif bir kahramandır” dedi.

Okul öğrencilerinden Mustafa BOZDAG’ sinevizyon eşliğinde ‘’Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı ve Fikirleri” adlı konuşmayı,  Mert ÇAPKAN isimli öğrenci Mehmet Akif Ersoy’un “UYAN” adlı şiirini okudu.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Pınar Aliye ZENGİN’i ise “İstiklal Marşının Doğuşu” konulu konuşmasını yaptı. Peşinden, Müzik öğretmeni Sevgi YİĞİT ve Kahramanmaraş Anadolu Lisesi öğrencileri Ezgilerle İstiklal Marşı adlı oratoryoyu sundular.

Program topluca çekilen fotoğraflarla son buldu.

Programa Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekilleri, Celalettin Güvenç, Habibe Öçal, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı  Albay Adnan Köşker, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Onikişubat Kaymakamı A. Serdar Polat, Dulkadioğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İl Müdürleri, sivil toplum kuruluşları, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hayvan Borsasına Alternatif Yol Hayvan Borsasına Alternatif Yol

Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası’nı Kayseri yoluna bağlayan 3 bin 200 metrelik arterde asfalt çalışmalarına başladı.  Kahrama...

Elbistan Devlet Hastanesi  MERCEK ALTINDA! Elbistan Devlet Hastanesi  MERCEK ALTIND...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç Hastane Skandalını TBMM’ye Taşıdı Geçtiğimiz günlerde Elbistan Devlet Hastanesinde yaşanan Elbist...

Büyükşehirden Kadınlar İçin Spor Kursu Büyükşehirden Kadınlar İçin Spor Kursu...

Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlar için açılan aerobik, step, fitness ve pilates kurslarına kayıtlar başladı.  Kahramanmaraş Büy...

Kan Davalı 2 Aile Barıştırıldı Kan Davalı 2 Aile Barıştırıldı

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından 2 aile arasında  husumet başladı.Şehrimizin ileri ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İl Millî Eğitim Müdürlüğü Soru Hazırlama Çalışmalarını Başlattı İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Millî Eğitim Bakanlı...

Bu Yalnız Ardıç, Anıt Ağaç olarak tescil edilecek mi? Bu Yalnız Ardıç, Anıt Ağa...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi Büyüktatlar Mahallesinde...

Erenler İmam Hatip Ortaokulu ve Yurdu Dualarla Açıldı Erenler İmam Hatip Ortaok...

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nin Kurtlar Mahallesinde...

Okul Öncesi “Okula Geçiş Partisi” Yapıldı Okul Öncesi “Okula Geçiş ...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Zübeyde Hanım...

Hayvan Borsasına Alternatif Yol Hayvan Borsasına Alternat...

Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası’nı Kayseri yoluna...

Elbistan Devlet Hastanesi  MERCEK ALTINDA! Elbistan Devlet Hastanesi...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç Hastane Skandalını TBM...

Açıkpazar Karaelbistan’a Yakıştı Açıkpazar Karaelbistan’a ...

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçeye bağlı Karael...

Büyükşehirden Kadınlar İçin Spor Kursu Büyükşehirden Kadınlar İç...

Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlar için açılan aerobi...

Kahramanmaraş’ta Robotik Kodlama Atölyesi Açıldı Kahramanmaraş’ta Robotik ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Onikişuba...

Kan Davalı 2 Aile Barıştırıldı Kan Davalı 2 Aile Barıştı...

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesinde 1 kişinin hayatını ka...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ