Maraşta Haber
Maraşta Haber

İşsiz Tekstil Mühendisi Kalmayacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Tekstil Mühendisliği’ne kayıt yaptıran tüm öğrencilere karşılıksız burs uygulamasına devam ediliyor. Geçen yıl ilk protokolün imzalanması ile hayata geçen burs imkanı bu yıl da devam etti. Bu sayede KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Tekstil Bölümü kapanmaktan kurtarıldı. Geçen yıl 20 öğrenciye […]

İşsiz Tekstil Mühendisi Kalmayacak

04 Kasım 2015 - 19:03A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Tekstil Mühendisliği’ne kayıt yaptıran tüm öğrencilere karşılıksız burs uygulamasına devam ediliyor.

Geçen yıl ilk protokolün imzalanması ile hayata geçen burs imkanı bu yıl da devam etti. Bu sayede KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Tekstil Bölümü kapanmaktan kurtarıldı.

Geçen yıl 20 öğrenciye burs hizmetiyle yola çıkan KMTSO, Yüksek Öğretim Kurulu’nun KSÜ Tekstil Bölümü kontenjanını 10 kişi olarak açıklaması üzerine burs sayısını 10 kişi olarak belirlemişti. Bu yıl yeni kayıt yaptıran 17 öğrenciye de burs imkanı devam edecek.

Üniversite senato toplantı salonunda gerçekleştirilen “Burs Protokolü”, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük tarafından imzalandı. İmzalanan protokole göre, KMTSO, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ni kazanan 17 öğrenciye aylık 300TL olmak üzere yılda 8 ay ve 5 yıl boyunca karşılıksız burs imkanı sağlayacak.

YURT DIŞINA GÖNDERİLDİ

Burs imkanı çerçevesinde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerine, 5 yıl boyunca karşılıksız burs imkanı sağlanırken derece yapan 3 öğrenci ise Malta’ya yabancı dil eğitimine gönderildi. Her yıl derece yapan öğrenciler değişik ülkelere gönderilerek yabancı dil eğitimi devam edecek. 

BU BÖLÜMDEN MEZUN ÖĞRENCİLERİN KAHRAMANMARAŞ’TA KALMALARINI İSTİYORUZ

İmzalanan protokol nedeniyle Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde düzenlenen törende konuşan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, mezun olan öğrencilerin Kahramanmaraş’ta kalmasının çok önemli olduğunu söyledi. Karaküçük şöyle konuştu: “Bu sene KSÜ Tekstil Mühendisliği bölümünü kazanan öğrencilere hayırlı olsun. Sanayi-ekonomi, sanayi- üniversite işbirliği çok önemli. Kahramanmaraş tekstil konusunda çok önemli bir il. Tekstil ve diğer yatırımlarda Türkiye’nin büyüyen bir yıldızı. Kahramanmaraş’ın tekstil sektörünün yıldız olduğu ve önem arz ettiği bir noktada KSÜ’de bu bölüme talep azlığı meydana geldi. KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Tanrıverdi bizlere, kalifiye elemanlar ve mühendisler konusunda sıkıntı yaşanabilir olduğu bilgisini verdi. Biz de gelecekte tekstil sektörünün daha da büyümesini göz önüne alarak bu bölümün kapanmasının çok büyük bir eksiklik olacağını düşünerek burs programını başlattık. Bu program ile üniversitede Tekstil Mühendisliği bölümünün özendirici olacağı düşüncesi ile hız kesmeden devam ediyoruz. Geçen yıl 10 öğrenci ile başladık, dereceye giren 3 kişiyi Malta’ya yabancı dile eğitimine gönderdik. Dil eğitimlerimiz ve desteklerimiz devam edecek. Üniversitedeki diğer bölümlere göre bu bölüm öğrencilerini şanslı görüyorum” dedi.

MASA BAŞINDA MÜHENDİS OLUNMAZ 

“Masa başında mühendis olunmaz” diyen Karaküçük şunları dile getirdi: “İşletmelerde, sahalarda mühendis olunur. Arazide mühendis olunur. Sizler burada eğitimlerinizi aldıktan sonra mutlaka staj yapma konusunda gönüllü olun. Hangi fabrikada staj yapabilirim? Ne öğrenebilirim? Bunun arzu ve isteğini yaşarsanız gerçek manada hayatta başarılı olabilirsiniz. Hocalarımız burada iyi eğitim verirler, biz de size destek oluruz. Hayatı kuracak olan, hayatı yaşayacak olan bunun değerini bilecek olan bunu daha kıymetli hale getirecek olan sizlersiniz. Başarı sizin elinizde, gayret sizin elinizde, siz ne kadar değer ile sarılırsanız işinize o kadar başarılı olursunuz. Bu emeklerin zayi olmayacağını düşünüyorum. Çünkü insana yapılan yatırım en iyi yatırımdır.”

 

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ise bursun öğrencilere çok faydalı olacağını belirterek, “Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde bu burs protokolü çok faydalı olacak. Üniversite derecesine giren öğrencilere KSÜ olarak bir sürpriz yapabiliriz. Öğrencilerin desteklenmesi ve önemli bir noktaya getirilmesi bizler açısında çok önemli. Eğitime verilen desteğin ve kaliteli eğitime katık veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Kemal Kıymık ve Tekstil Mühendisleri Bölüm Başkanı Yasemin Korkmaz da öğrencilere sağlanan burs imkanının çok faydalı olduğunu söyledi.

Burs Protokolüne KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Salih Ziya Gümüşer ile Ertuğrul Korkut Tanrıverdi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Kemal Kıymık, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Yasemin Korkmaz, KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil ve öğrenciler katıldı.

DSC_2524 copy DSC_2560 copy DSC_2586 copy DSC_2614 copy kapak copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğit...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü saat 17: 00’da Vali Vekili Mahmut HERSANLIOĞLU Başkanlığında Valilik Topla...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Geldi

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaattan düşen 25 yaşındaki Elbistanlı işçi, hayatını kaybetti. Korkunç olay, İs...

Özel Yıldız’dan Yine Bir İlk Özel Yıldız’dan Yine Bir İlk

lMilli Eğitim Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını nedeni ile okulların temizlik ve hijyen bakımından uygunluğunun tespit edilmesi içi...

YÂ RAB! YÂ RAB!

Şühedânın kanı ile sulanan Bizleri vatansız yaşatma yâ Rab! Biri Kurban, bir diğeri Ramazan Bizleri bayramsız yaşatma yâ Rab!   Sö...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinde...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü...

Sır Cinayet Aydınlanıyor Sır Cinayet Aydınlanıyor...

Elbistan’da 9 gündür kayıp olarak aranan 28 yaşındaki genci ...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Ge...

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaat...

KMESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Geçkil’e Ziyaret KMESOB Başkan Yardımcısı ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikc...

Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST’te başarıyla temsil ettiler Kahramanmaraş’ı TEKNOFEST...

TEKNOFEST-2020 festivaline katılan Kahramanmaraş Necmettin E...

Onikişubat İlçe MEM’de Akademik Başarı Çalışmaları Onikişubat İlçe MEM’de Ak...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut...

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığının Faydaları ...

Tam bir enerji sağlayıcı olan, yer fıstığı özellikle bölgede...

Sevim Şirikci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sevim Şirikci Mesleki ve ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Sevim Şirikci Mesleki ve T...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Elbistan İlçesinde İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, akademik ...

“Koronavirüsü Tedbirlerle Yeneriz” “Koronavirüsü Tedbirlerle...

Elbistan Kaymakamı Demir Vatandaş ve Esnaflarla Bir Araya Ge...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ