Maraşta Haber
Maraşta Haber

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sevgi ve Özlemle Anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatür’ün  aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta anma programı gerçekleştirildi.   İlk program Atatürk anıtında yapıldı. saat 9.05 te saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla birlikte bayrağımız yarıya indirildi. Vali Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Atatürk anıtına çelenk sundular buradaki resmi […]

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sevgi ve Özlemle Anıldı

11 Kasım 2023 - 13:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatür’ün  aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta anma programı gerçekleştirildi.

 

İlk program Atatürk anıtında yapıldı. saat 9.05 te saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla birlikte bayrağımız yarıya indirildi. Vali Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Atatürk anıtına çelenk sundular buradaki resmi program sona erdi. CHP il başkanı ve yönetimi de programdan sonra Atatürk anıtına Çelenk sundular.

https://www.youtube.com/watch?v=V4eB2eQsYcQ
ÇELENK SUNMA TÖRENİ VE SALON PROGRAMININ TAMAMINI YUKARIDAKİ LİNKE TIKLAYARAK VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi tarfından ,Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programı, sunuculuğunu Türk Dili ve Edeb. Öğrtetmeni Nilüfer Tektaş‘ın gündem maddelerini açıklamasıyla başlamış oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi  Müdürü Mehmet Akarsu’nun açılış konuşmasıyla devam etti.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için her alanda çalışan, mücadele eden, maziden atiye giden bu yolculukta ülkesine ve milletine verdiği hizmetlerle adını tarihe altın harflerle yazdıran tüm kahramanlarımızı rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz.

Bundan bir asır önce İstiklal Harbini başlatarak, Anadolu’da yok edilmeye çalışılan milletimizin önünde yeni bir ufuk açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu milletin en önemli değerlerinden, bu ülkenin yetiştirdiği en büyük kahramanlarındandır.

Bugün, yani bir 10 Kasım gününde Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü anmak ve anlatmak için bir araya geldik.  Fakat bu kısacık zamanda Atatürk gibi Türk ve dünya tarihine mal olmuş büyük bir şahsiyeti anlatmanın imkânı yoktur. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk’ü ve onun muazzam kişiliğini bir programa sığdırmak, onu bütün yönleriyle anlatmak pek tabii ki mümkün değildir.

Bilindiği gibi, 19. yüzyıl, Avrupa’nın; ekonomi, hukuk ve eğitim alanlarında büyük atılımlar yaptığı bir yüzyıldır. Mustafa Kemal Atatürk de, 20. yüzyılın başlarında gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı milletinin önüne hedef olarak koymuştur. “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir.” sözleriyle de bu hedefi somutlaştırmıştır.

Bu bakımdan, sadece 10 Kasımlarda değil, her daim, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

Konuşmama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle son vermek istiyorum. “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

 

Vefatının 85’inci yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyor, bin yıldır bir gül bahçesine düşercesine toprağa düşen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. ” dedi.

Anma programı, Personel Yüzbaşı Kadir Er’in “Atatürk’ün Askeri Kişiliği” ve KSÜ Öğretim Görevlisi Zeliha Koca’nın “Atatürk ve Devlet Adamlığı” konulu konuşmasının ardından Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu farklı etkinlikler devam ettiŞiir-Mustafa Kemal’i Düşünüyorum  (EMİNENUR BAYRAKTAR)

Ölümünden sonra Atatürk’le İlgili Söylenenler (Eylül Ecem BOLAT-Yiğit Eren GÖKÇE-Nazlı Yeliz Yolcu-Banu Zümra KEMALOĞLU-Muhammet Emin ÖZER)

Atatürk’ten Son Mektup (FARUK GÖKHAN ÖZDEN)

Atatürk’ün Hayatı ( kronolojik . TUANA ÇANAK-EGE GÜRLEK)

Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler

-Yemen Türküsü

-Fikrimin İnce Gülü

-Bülbülüm Altın Kafeste

-Vardar Ovası

12-Kapanış

Anma programına Vali Mükerrem Ünlüer’in yanı sıra Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İlçe Belediye Başkanları,  kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR…

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksulluk sarmalına sokanlardan söz ediyorum. Hayat pahalılığı Bütün ağırlıkları...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu Müdürü Ahmet Karatutlu Koordinatörlüğünde yapılan 9. Bölge Bilgi Yar...

Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbistan’ı yasa boğdu. Hatice Bağcı Öğretmen Ekinözü ve Elbista...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde Elbistan Anadolu Lisesi rehber öğretmeni Hatice Bağcı’nın vefatı eğitim camiasını çok ü...

Deprem Şehidi “Arif Karakaya Adına Müzik Atölyesi” açıldı Deprem Şehidi “Arif Karakaya Adın...

Kahramanmaraş Dumlupınar Şehit Haşim Yenigül Ortaokulunda, Kahramanmaraş merkezli depremde Ebrar sitesinde eşi Yasemin Karakaya ile bir...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sevim Şirikçi MTAL’den Resim Sergisi Sevim Şirikçi MTAL’...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Sevim Şirikçi Mesleki ve T...

Kahramanmaraş ‘ta Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Seminer Kahramanmaraş ‘ta Ö...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafın...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu İlçesinde okul müdürü görevden uzaklaştırıldı. Kahramanmaraş – Dul...

Dulkadiroğlu ilçesinde bir ilkokulda görev yapan kadın öğret...

315. Fasl-ı muhabbet atışma dörtlükleri 315. Fasl-ı muhabbet atış...

1 Hayat güzel ömür kısa kardeşim Rızık için etme tasa kardeş...

Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi’nde şehitler için aşure dağıtıldı Şehit Akif Akçadağ Anadol...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Şehit Akif Akçadağ Anadolu l...

Onikişubat İlçesinde rehberlik psikolojik danışman grup toplantısı. Onikişubat İlçesinde rehb...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde 2023 / 2024 eğitim öğreti...

Eğitimci Karademir Sevenlerini Üzdü Eğitimci Karademir Sevenl...

Eğitimin değişik kademelerinde görev yapan, ancak Kahramanma...

İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNCE UTANIR… İNSAN BU FİYATLARI GÖRÜNC...

Şüphesiz iktidardan ülkeyi yönetenlerden, vatandaşı bu yoksu...

Üreten Kadın Mutlu Çocuk Atölyesi Projesi uygulama süreci başladı. Üreten Kadın Mutlu Çocuk ...

T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür...

Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta Okulu tarafından bölge bilgi yarışması yapıldı Döngel Muhsin Yazıcıoğlu ...

Kahramanmaraş – Onikişubat Döngel Muhsin Yazıcıoğlu İlk-Orta...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ