Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ekmek ve Buğday Unu Tebliği’nde Yenilik

 “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”nde değişiklik yapılmasına dair Tebliğ ve “Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği” 2 Nisan 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğin yayınlandığı tarihten önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerine bu tebliğ hükümlerine uyum sağlayabilmeleri için 1 Temmuz 2013 tarihine kadar süre tanındı. Kahramanmaraş Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü […]

Ekmek ve Buğday Unu Tebliği’nde Yenilik

08 Mayıs 2013 - 21:27A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

 “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”nde değişiklik yapılmasına dair Tebliğ ve “Türk Gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği” 2 Nisan 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğin yayınlandığı tarihten önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerine bu tebliğ hükümlerine uyum sağlayabilmeleri için 1 Temmuz 2013 tarihine kadar süre tanındı.

Kahramanmaraş Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Gıda Mühendisi Sebihat Dedeoğlu Ekmek ve Buğday Unu Tebliğlerinde yapılan değişikliklerle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

¬¬- “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan “İsraf Genelgesi”nde ekmek israfını önleme kampanyasının yanı sıra “Tam Buğday Ekmeği”nin yaygınlaştırılmasının da amaçlandığı bir kampanyanın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca iş birliği içerisinde ve kararlılıkla yürütülerek takip edilmesi istenilmiştir.Yine; Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı (BESVAK) ile Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF)’nun birlikte düzenlediği “Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” konulu panel öncesi yapılan bir basın toplantısında konuşan BESVAK Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal, Tam Buğday Ekmeğinin kilo aldırmadığı gibi, sağlık için de son derece yararlı olduğunu ifade etmiştir.Gelinen bu noktada Ülkemizde; 2 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ve Türk gıda Kodeksi Buğday Unu Tebliği’ nde yapılan değişikliklerle Tam Buğday Ekmeği’ ne geçiş konusunda önemli bir adım atılmıştır.

Kutlu Peygamber (SAV)’in unun kepeğiyle birlikte yoğurularak ekmek yapılmasını tavsiye ettiğini dile getiren Dedeoğlu; günümüz ekmeğine 1400 yıl öncesinden ışık tutan bir Hadis-i Şerifte:Ümmü Eymen (R.Anha) anlatıyor: “Kendisi bir unu eleyip ondan Peygamberimiz (SAV) için ekmek yapmıştır. Peygamberimiz (SAV): “Bu nedir?” diye sormuş, O da: “Bu bizim diyarda yaptığımız bir yiyecektir. Ben ondan sizin için bir ekmek yapmak arzu ettim” demiştir. Resulullah’ da: “Şu eleyip ayırdığın kepeği, öbürüne (un kısmına) geri kat, sonra yoğur (ve ekmek yap)” buyurmuştur.(Kütüb-i Sitte-6946)” dedi.

YENİ TEBLİĞLER NELER GETİRİYOR

Ekmeklik buğdaydaki kül miktarı, Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği yürürlüğe girmeden önce 0,55, düzenlemeden sonra 0,65 iken, son değişiklikle en az 0,70 en çok 0,80 oldu. Tam buğday unundaki kül miktarı ise 1,20 olarak belirlendi.

Buğdaydan üretilen unun randımanında ise; önceki düzenlemeyle 100 kilogram buğdaydan 69 kilogram ekmeklik un elde edilirken, yeni düzenleme ile 78 kilograma çıkacak. Böylelikle ekmeklik buğday ununun kül miktarına bağlı olarak un üretiminde kullanılan buğdayda önemli oranda tasarruf sağlanmış olacak.

Sedimantasyon ve düşme sayısı gibi yeni kalite kriterleri getiren düzenlemeyle ekmeklik buğday unlarının kalite özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir.

Un ambalajlarının büyük çoğunluğunu oluşturan polipropilen malzemeden üretilen çuvallara ilişkin kalite kriterleri de değiştirilerek, ambalaj malzemesinin polipropilen olması durumunda bu ambalajın dokuma sıklığı santimetrede 5 adet ve ağırlığı en az 80 gram/metrekare olarak belirlendi.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye’de ekmek sadece buğday unu Tebliği’nde tanımlanan özelliklere sahip ekmeklik buğday unu ve/veya tam buğday unundan yapılacak. Böylece ekmekteki kepek oranı artmış olacak.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...

Onikişubat Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfının Çalışmaları Onikişubat Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanış...

Kahramanmaraş Onikişubat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı çalışmaları Kaymakam Serkan Keçili başkanlığında, kaymakamlığ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi Başarılı öğrenciler ödüll...

Kahramanmaraş/Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta iz...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına k...

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Bilim ve Sanat Merkezleri...

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel eğitim kur...

Hilanur Barut Türkiye Birincisi Oldu Hilanur Barut Türkiye Bir...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mimar Sinan İlkokulu 3/A sın...

e – SINAV UYGULAMA SINAVI e – SINAV UYGULAMA SINAVI...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü, baş...

‘MASAL GİBİ KAHRAMAN ‘MASAL GİBİ KAHRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Boğaziçi Anaokulunda yürütül...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE Zİ...

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl B...

RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ RAMAZAN AVCI’YA TÜRK DÜNY...

Şehrimizin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden eğitimci, ara...

‘MY LIFE with DRAMA’ ‘MY LIFE with DRAMA...

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi Boğaziçi Anaokulu öğretmeni ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ