Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dedeoğlu, Hükümet Kentsel Dönüşümü Ranta Çevirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına köklü çözümler bulmak yerine, zaman zaman hazırlamış olduğu torba yasalarla çözüm bulmaya çalıştığını ifade ederek, hükümetin kentsel dönüşümü ranta dönüştüğünü söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazlarda gelir ve kurumlar vergisine […]

Dedeoğlu, Hükümet Kentsel Dönüşümü Ranta Çevirdi

19 Mart 2015 - 11:09A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına köklü çözümler bulmak yerine, zaman zaman hazırlamış olduğu torba yasalarla çözüm bulmaya çalıştığını ifade ederek, hükümetin kentsel dönüşümü ranta dönüştüğünü söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazlarda gelir ve kurumlar vergisine ilişkin kazanç oluşmamasını düzenleyen hükmün, kanun teklifinin 13’üncü maddesinde yer aldığına işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“13’üncü maddesiyle, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 34’üncü maddesinde, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazların Hazineye devrinden doğan kazançlara ilişkin düzenleme yapılmaktadır. 31/12/2015 tarihine kadar, madde kapsamında öngörülen devir işlemlerinden dolayı kazanç oluşmaması düzenlenmekte ve aynı işlemlerle ilgili teslimler katma değer vergisinden istisna edilmektedir.

Söz konusu düzenleme, AKP Hükûmetinin rant temelli kentsel dönüşüm politikalarının bir parçasıdır. Hükûmet, rant temelli ve yolsuzluk merkezli politikalarının ana eksenini inşaat sektörü üzerinden yürütmüştür. Bunun bir nedeni inşaat sektörünün büyüklüğü ise, diğer bir nedeni de bu sektörün bol kazançlı alanlardan birisi olmasıdır.

İnşaat sektöründeki rant dağılımı imar planları üzerinden yapılmaktadır. Söz konusu madde hükmüyle de özelde İstanbul Sultanbeyli ilçesindeki imar sorunu saklanmakta ve yolsuzluklara zemin hazırlanmaktadır. AKP, kentsel dönüşüm rantını “afet yasası” adı altında gizlemek istemiştir. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren vatandaşlarımızın aleyhine birçok uygulamaya zemin hazırlanmıştır.

Kentsel dönüşüm, Hükûmet ve AKP için bir yandaş zenginleştirme kanunu olarak uygulanmaya başlanmıştır. Kentsel dönüşüm projelerinin bugüne kadarki uygulamaları projelerin, bir dönüşümden daha çok, yağma ve talan projeleri olduğunu ortaya koymaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, TOKİ ve belediyelere verilen kamulaştırma yetkisi yandaş sermayelerin yatırım alanı hâline gelmiştir. Buralarda yaşayan yoksul insanların hakları maalesef ki hiç gözetilmemiştir. Bu alanlarda rantiyecilerin hakları tamamen ortaya çıkarılmıştır.

Kentsel dönüşümün yasal dayanağı Mayıs 2012’de yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’dur. Bu kanunun iki buçuk yıllık uygulamaları bile mülkiyet hakkına uyan, toplumsal katılımı esas alan ve toplumsal yararı merkezine alan uygulamalardan uzak bir görüntü vermektedir. Bu kanunla, dünyada tarihe gömülmüş yap-sat uygulamaları ortaya çıkmıştır. Çünkü rantı en hızlı ve en yoğun şekilde sağlamanın yöntemi yap-sat uygulamasıdır.

Bu yasa, Anayasa’nın 2’nci maddesinde yer alan olan sosyal hukuk devleti ilkesine, 10’uncu maddesinde yer alan eşitlik ilkesine, 21’inci maddesinde yer alan konut dokunulmazlığı ilkesine ve 35’inci maddesinde yer alan mülkiyet hakkı ilkesine aykırıdır. Bu düzenleme 36’ncı maddesinde yer alan hak arama hürriyeti ilkesini, 56 ve 57’nci maddelerinde yer alan sağlık, çevre ve konut ilkesini, 125’inci maddesinde yer alan idarenin her türlü işlem ve eylemlerinden dolayı karşı yargı yolunun açık olması ilkesini ihlal etmektedir.

Devlet arazilerinin yandaşlara peşkeş çekilmesini sağlayan düzenleme, TMSF’ye devredilen televizyon ve banka gibi işletmelerin yandaş firmalara rahatlıkla satışını sağlayacak bir düzenlemedir.”

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına k...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına k...

MHP’li Karakoç 15 Temmuz Mesajı Yayımladı MHP’li Karakoç 15 Temmuz Mesajı Ya...

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına k...

15 TEMMUZ BASIN BİLDİRİSİ 15 TEMMUZ BASIN BİLDİRİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümetin, ülkemizin her geçen gün biriken ve artan sorunlarına k...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Şahine Uzanan Eller Kırılsın! Şahine Uzanan Eller Kırıl...

Afşin’de Afşin-Elbistan B Termik Santralinde görev yapan Sal...

Boğularak Can Verdi Boğularak Can Verdi

Kandil Barajında Bir Hayat Yok oldu, Serinlemek İçin Baraja ...

Yaz Spor Okullarına Rekor Kayıt Yaz Spor Okullarına Rekor...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9 Mayı...

Çiçek Kana Bulandı! Çiçek Kana Bulandı!

Elbistan’ bağlı Çiçek Köyünde sürücüsünün direksiyon hakimiy...

Milli Eğitim Müdürlüğünün Projesi ilgi uyandırdı Milli Eğitim Müdürlüğünün...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE bölümünden Kadi...

Milli Takıma 5 Güreşçi Kahramanmaraş’tan Milli Takıma 5 Güreşçi Ka...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı’ndan 5 güre...

Erdem Özer Fen Lisesi Müdürü Oldu Erdem Özer Fen Lisesi Müd...

Yaklaşık 7 yıldır Özel Elbistan Yıldız Eğitim Kurumları büny...

Enerji ve Ekolojik Temelli Doğa eğitimi başladı Enerji ve Ekolojik Temell...

Kahramanmaraş il Milli Eğitim Müdürlüğü 4004 TÜBİTAK Doğa Eğ...

Millî Eğitim Müdürü Akkurt’tan Okul Ziyareti Millî Eğitim Müdürü Akkur...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kah...

MHP’li Karakoç 15 Temmuz Mesajı Yayımladı MHP’li Karakoç 15 T...

Milliyetçi Hareket Partisi’nden 27.Dönem Kahramanmaraş Mille...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ