Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bu Zirvede Kahramanmaraş Poyrazı Esti

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), 19-21 Eylül tarihlerinde Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne katıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası’nın da yer aldığı Zirve’de Kahramanmaraş rüzgarı güçlü esiyor. Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından açılışı yapılan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” […]

Bu Zirvede Kahramanmaraş Poyrazı Esti

24 Eylül 2019 - 21:31A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), 19-21 Eylül tarihlerinde Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne katıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası’nın da yer aldığı Zirve’de Kahramanmaraş rüzgarı güçlü esiyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından açılışı yapılan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” başladı. Zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Açılış sonrası Emine Erdoğan Kahramanmaraş standını ziyaret etti.

Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”, 19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde, Anadolu’dan Dünyaya’’ teması ile Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenleniyor.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Ticaret Borsası ile birlikte Kahramanmaraş’ın yöreye özgü Coğrafi İşaretli ürünlerini tanıtmak üzere Zirve’ye katılım sağladı.

Kurulan Kahramanmaraş standında, ismi şehirle bütünleşmiş olan Coğrafi İşaretli ürünler katılımcılara tanıtılıyor. Stantta, Maraş Dondurması, Maraş Biberi, Çağlayancerit Cevizi, Andırın Tirşiği, Hartlap Bıçağı, Kahramanmaraş Oyma Çeyiz Sandığı, Kahramanmaraş Yemenisi, Maraş Burma Bileziği, Maraş File Nakışı, Maraş Sumak Ekşisi Akıtı, Maraş Tarhanası, Maraş Çöreği gibi ürünler öne çıkarken, tescil süreci devam eden Maraş İşi (Sim Sırma), Kahramanmaraş Keçi Peyniri, Maraş Sarı Çeltik Pirinci, Maraş Urmu Dutu, Kahramanmaraş Abbas İnciri, Maraş Fıstık Ezmesi, Maraş Natürel Sızma Zeytinyağı, Maraş Parmak Peyniri, Maraş Ravanda Şerbeti de Başkentlilerle buluşuyor.

Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenlenen Zirve ile Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşılması amaçlanıyor.

Düzenlenen organizasyonun bu amaçlar bakımından çok anlamlı olduğuna dikkat çeken KMTSO Başkanı Serdar Zabun, “Coğrafi işaretin, dünyada 200 milyar dolar, Avrupa’da ise yaklaşık 60 milyar avro düzeyinde pazarının olduğunu ifade etti. Zabun, “Coğrafi işaretler konusu, ürünlerin katma değerinin artırılması ve özellikle kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından büyük önem arz ediyor. Ülkemizin kültürel ve ekolojik sistemi bakımından 2 bin 500 civarında coğrafi işarete konu ürün olduğu tahmin ediliyor. Şu anda 408’i tescillenmiş, 409 adedi için de tescil süreci devam ediyor. Avrupa ülkelerinde 150 yıldır uygulanan bu sistemle yöresel kalkınma güçlendiriliyor.” dedi.

Yerel özelliklerinden dolayı bir yöreye, bölgeye, ülkeye ait anonim ürünler olması dolayısı ile gelecek nesillere de önemli bir miras bırakılmış olacağını aktaran Zabun, “O yöre halkının menfaatleri de gelecek nesiller boyunca korunmuş olacaktır. Türk kültürü çok köklü bir kültür. Ülkemizin dört bir yanında dünyaya tanıtılması gereken çok önemli değerlerimiz var. Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi’nin, Türkiye’de tarım veya el sanatları ürünlerine yönelik gerçekleştirilen organizasyonlardan en önemli farkı bir yandan coğrafi işaretlerin tanıtımı ve ticarileşmesine zemin hazırlarken, diğer taraftan katılımcılara coğrafi işaretler alanında daha fazla bilgi ve deneyim edinme, son gelişmeleri tanıyabilme, network ve ticari ilişkiler geliştirme gibi çok yönlü avantajlar sağlamasıdır. Organizasyonda, ülkemizin coğrafi işaretli ürünleri yer aldı. Biz de Kahramanmaraş’ı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık.” şeklinde konuştu.

Bu Zirvede Kahramanmaraş Poyraz Esti

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail Vahşeti Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail V...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşetinin bir kez daha ortaya çıktığı Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara ilişkin ...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İsrail’in Y...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapmış olduğu saldırıyı lanetlemek üzere, Kahramanmaraş’ta siyasi parti y...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, GERÇEK BİR MÜTEFEKKİR VE “ALTIN BEYİNLİ” BİR MİLLÎ MÜRŞİD, BİR CUMHURİYET OS...

KASKİ’den Su İsrafına yönelik açıklama KASKİ’den Su İsrafına yönelik açık...

Kaski haber merkezince su israfının önlenmesine yönelik bir açıklama geldi, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2020-2021 yağış...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Kamu-Sen’in İsrail Vahşeti Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

 ANNELERİMİZ  ANNELERİMİZ

Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübârek, Türkçe gibi nezih, su...

KADİR GECESİNE HAZIR MIYIZ?  KADİR GECESİNE HAZIR MIYI...

Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, Kadir gecesidir...

KADİR GECESİ (Leyle-i Kadir) KADİR GECESİ (Leyle-i Ka...

İyi bil kıymetin, leyle-i kadrin Bin aydan hayırlı, Kadir Ge...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ