Maraşta Haber
Maraşta Haber

Biyoteknik Mücadele Bileşenleri Paneli Yapıldı

Kahramanmaraş Valiliği İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Gerçekleştirilen “Gıda Güvenliği, Çevre Ve İnsan Sağlığı İçin Biyoteknik Mücadele” paneline 25 İlden Yaklaşık 750 Kişi Katıldı.  01–02 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Bitkisel Üretimde Biyoteknik Mücadele Uygulamaları ve Yeni Yaklaşımlar Paneli Ülke çapında büyük ilgi gördü.  Panelin ilk gün birinci oturumunda “Bitki Sağlığı Uygulamalarında Biyoteknik Mücadele” öğleden sonraki ikinci […]

Biyoteknik Mücadele Bileşenleri Paneli Yapıldı

04 Nisan 2015 - 12:07A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Valiliği İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Gerçekleştirilen “Gıda Güvenliği, Çevre Ve İnsan Sağlığı İçin Biyoteknik Mücadele” paneline 25 İlden Yaklaşık 750 Kişi Katıldı.

 01–02 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Bitkisel Üretimde Biyoteknik Mücadele Uygulamaları ve Yeni Yaklaşımlar Paneli Ülke çapında büyük ilgi gördü.

 Panelin ilk gün birinci oturumunda “Bitki Sağlığı Uygulamalarında Biyoteknik Mücadele” öğleden sonraki ikinci oturumunda ise “Konu Bazlı Biyoteknik Mücadele Uygulamaları” konularında sunumlar yapıldı. İkinci gün ise firmalar gelişen biyoteknik yöntemler hakkında bilgi verildikten sonra Biyoteknik Mücadele yöntemlerin de Başarı Öyküleri de izleyenlerle paylaşıldığı  panel teknik gezi ile son buldu.

 Panelde açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU katılımcılara teşekkür ederek,

 Biyoteknik Mücadele, hedeflenen zararlı türlerin biyolojik, fizyolojik ve davranış özellikleri üzerinde etkili olan yapay ve doğal maddeler kullanılarak zararlıların normal özelliklerini bozmak suretiyle uygulanan yöntemlerle yapılan mücadeledir. Dünya nüfusundaki hızlı artış sonucu ortaya çıkan gıda maddesi ihtiyacını karşılamak için birim alandan daha fazla ürün elde etmek, tarımın ana hedefidir. Ancak bitkisel üretimde hastalıklı, zararlı ve yabancı otlarla mücadele edilmediği takdirde ürün kalite ve kantitesinde önemli düşüşlerin olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu kayıpları önlemek için çeşitli mücadele yöntemleri kullanılsa da hala kimyasal mücadele yerini korumaktadır.

 İnsan ve çevre sağlığına olan olumsuz etkileri nedeniyle tarımda pestisitlerin yoğun olarak kullanımı pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Pestisitlerin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin başında zehirleyici (toksik) olmaları gelir. Pestisitler, zararlı canlılar kadar yararlı canlılarda etkilerler. Kimi zararlılar zamanla bunlara karşı dayanıklılık kazanır.

 Pestisitlerin toprak mikroorganizmaları üzerinde de öldürücü etkileri vardır. Bu etki nedeniyle de uygulamalarından sonra ortamdaki mikroorganizma dengesi bozulmakta, kimi organizmalar sayıca azalırken kimileri de çoğalmaktadır. Ayrıca pestisitler yüksek canlılar üzerinde de (insanlar, kümes hayvanları, sığırlar, balıklar) etkilidirler. Pestisitler bir kısım hayvanların ölümüne sebep olmuş bir kısım yılanların ölümü, farelerin popülasyonlarını arttırmıştır’ diyerek, şehrin coğrafi konumu, ekolojik özellikleri ve mikro klima özelliği taşıyan yetiştiricilik potansiyelleri ile bitkisel üretim açısından cazip imkanlar sunan önemli geçit bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekti.

 EMİRALİOĞLU, A.fıstığından elmaya, lahanadan domatese, ayçiçeğinden soyaya kadar yaklaşık 80 ürünün başarıyla yetiştirildiğini ve pazarlandığını kaydetti.İnsan ve çevre sağlığı açısından biyolojik ve biyoteknik mücadelenin önemli olduğuna vurgu yapan EMİRALİOĞLU, bu yöntemlerin daha geniş alana yayılması için 2010 yılından itibaren bakanlık tarafından destekleme kapsamına alındığını aktardı. biyoteknik mücadele yapan üreticilere yaptığı mücadele maliyetlerinin yaklaşık yüzde 50’si kadar destekleme ödemesi yapıldığını açıkladı. “ Biyoteknik mücadele; zararlı organizmaların direk öldürülmesi yerine bir takım tekniklerle zararlının normal seyrindeki biyolojik ve fizyolojik davranışlarının engellenerek kontrol altına alınmasıdır. Dolayısıyla biyoteknik mücadele ile üretilen ürünlerde pestisit kalıntısı bulunmaz. Yani güvenilir gıdadır ve insan ve çevre sağlığını riske etmez. Biyolojik ve biyoteknik mücadele uygulamalarının artırılması ile ilaç tüketiminin azaltılması, sürdürülebilir tarım üretiminin sağlanması, taze sebze ve meyve ihracatında ve iç tüketiminde yaşanan kalıntı sorununun çözümüne katkı sağlanması, fauna ve floranın korunması ile daha temiz, yaşanabilir, sağlıklı bir çevre tesis edilmesi hedeflenmektedir’ dedi.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Murat ŞAHİN ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Gıda ihtiyacı artarken bizim üretim alanlarımız artmadığı gibi yeni yerleşim yerleri, yol yapımı ve benzer şekillerde bizim üretim alanımız daralıyor. O halde birim alanda elde ettiğimiz ürünü arttırmamız lazım. Bunun için de bilimsel verileri kullanarak toprak işlemeden başlayarak iyi bakım işlemlerini yaparak tohum, fide, fidan ve gübreleme, sulama bunların çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

 Bitkisel üretimi sınırlandıran en önemli faktörlerden bir tanesi de hastalık ve zararlılar. Dünya literatürlerine göre her türlü bakım işlemlerini çok mükemmel yapsanız bile hastalık, zararlı ve yabancı otlardan kaynaklanan yüzde 35’lik bir ürün kaybı oluyor. Dolayısıyla zirai mücadele işlemlerinin de iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. Ancak zirai mücadele dediğimiz zaman çoğu çiftçimizin kimyasal mücadele aklına geliyor. İlacı al, at tertemiz olsun kurtulalım. Oysa bizim bu günü değil geleceği de düşünmemiz lazım. Yani uzun yıllar üretimimizi sürdürülebilir olması lazım.”

 İlaçların amacına uygun, doğru zamanda, doğru dozda kullanılmadığı takdirde problem yaşandığına dikkat çeken Şahin şu şekilde konuştu: “ Şimdi biz burada zirai ilaç vs diyoruz ama benim köylüm, bizim üreticilerimiz ‘zehir’ derler doğrusunu onlar söylüyor aslında. Yani zirai üretimde kullanılan kimyasallar zehir. Bu zehri attığımız zaman kim tüketiyor, hepimiz. Dolayısıyla orada oluşabilecek bir riskin sadece kendisine değil bütün insanlara zararı olacak” dedi.

 Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER,:“ Büyük bir ülkeyiz, büyük hedeflerimiz, büyük işlerimiz var, hepsinin altından her birimizin kalkması mümkün değil.  Ama gerek kabiliyetlerimiz gerek bilgilerimiz gerekse görev konumlarımız sebebiyle bu büyük sorumluluğun içerisinde her birimize düşen sorumluluklar var. Hiçbir şeyi küçümsemek, ihmal etmek, oluruna bırakmak gibi bir lüksümüz yok. Bu manada biyoteknik biyolojik mücadele gıda üretimi elbette batılının bizde çağrıştırdığı önemin de ötesinde bir insan meselesi,  bir memleket meselesi olmak hasebiyle son derece önemli bu panelin düzenlenmesinde başta İl Müdürümüz olmak üzere, il dışından gelen katılımcılara, teknik elemanlarımıza ve özellikle çiftçilerimize teşekkür ediyorum’ dedi.

 Açış konuşmalarının ardından Bitkisel Üretimde Biyoteknik Mücadele Uygulamaları ve Yeni Yaklaşımlar Paneline geçildi.

 Panelin birinci oturumunda panelistler, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orkun KOVANCI, Dünyada biyoteknik mücadelenin dünü, bugünü ve geleceği; GKGM Bitki Sağlığı Daire Başkanı F. Meltem BÜYÜKYAVUZ, Bakanlık mevzuatı açısından biyoteknik mücadele uygulamaları ve ülkemizdeki durumu; TAGEM Bitki Sağlığı Araştırma Daire Başkanı Özlem Yılmaz DOĞU, pestisitlerin insan ve çevre sağlığı açısından değerlendirilmesi; TAGEM Bitki Sağlığı Araştırma Daire Başkanı Muharrem Şimşek, bitki hastalık ve zararlıları açısından kimyasal mücadeleye alternatif yöntemler ve entegre mücadele felsefesi konularında sunum yaptı.

 Öğleden sonra başlayan ikinci oturumda ise panelistler, Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyon Müdürlüğünden Dr. Naim ÖZTÜRK, iyi tarım ve organik tarımda biyoteknik mücadele uygulamaları, Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Dr. Mesut İŞCİ, elma iç kurdu mücadelesinde biyoteknik mücadelesi; KSÜ Ziraat Fakültesinden Doç. Dr. M. Murat ASLAN, bağ salkım güvesi mücadelesinde biyoteknik mücadele uygulanması; Bornova Ziraat Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Dr. Tülin KILIÇ, örtü altı ve açık tarla yetiştiriciliğinde domates güvesi mücadelesinde biyoteknik mücadele uygulanması konularında sunum yaptı.

 Bitkisel Üretimde Biyoteknik Mücadele Uygulamaları ve Yeni Yaklaşımlar Panelinin ikinci gününde  diğer illerden gelen teknik elemanlar ve çiftçiler biyoteknik mücadele ile ilğili başarı öykülerini paylaştılar. Başarı öykülerinin paylaşılmasından sonra panele katılan firmalar sunularını gerçekleştirdiler.

 Kapanış konuşması ve Göksun İlçesi Çardak mahallesindeki elma bahçelerine teknik gezi düzenlendi. Göksun Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN tarafından karşılanan misafirler Çardak Mahallesindeki elma üreticileri ile biyoteknik mücadele yöntemleri ile ilgili sohbet etme imkânı buldu.

 İki gün süren panel sonrasında panelistler Kahramanmaraşlı üreticilerin ve Türkiye’nin 25 farklı ilinden panele katılan çiftçiler ve teknik elemanların panele gösterdikleri ilgi ve alakan dolayı memnun olduklarını ifade ederek, panelin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

GIDA GÜVENLİĞİ, ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI İÇİN BİYOTEKNİK MÜCADELENİN İLİMİZDEDE YAYĞINLAŞMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ DEVAM EDECEK

DSC_0021 copy DSC_0096 copy DSC_0163 copy IMG_3993 copy IMG_4416 copyIMG_3974 copy IMG_4475 copy

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapılan 2. Kazanım Değerlendirme Sınavında (KDS)  en çok katılım ve başarı göst...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin M...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitimci kızları Sevim Sivik – Zeliha ve Ökkeş Binici ailesinin yakışıklı ve beye...

Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden Örnek davranış Okkeş Gümüşer Ortaokulu Öğretmenlerinden...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Okkaş Gümüşer Ortaokulunda görevli 70 Öğretmen ve idareciler tarafından örnek bir davranış sergilenerek...

Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı. Ashab-ı Kehf Portalı Yayına Başladı....

İçerisinde Osmanlı Padişahlarının Ashab-ı Kehf Külliyesine gönderdiği Fermanlar, Orijinal El Yazması Eserler,Ashab-ı Kehf üzerine kelem...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bir Tatlı Huzur” adlı projenin ikinci etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda yapıldı. “Bir Tatlı Huzur...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Po...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri balık pazarında Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Mükrime Hatun Mesleki ve Tek...

Cahit Zarifoğlu İlkokulunda “Şehit Adem Karabörk” kütüphanesinin açılışı yapıldı. Cahit Zarifoğlu İlkokulun...

Kahramanmaraş Onikişubat Cahit Zarifoğlu İlkokulunda yeniden...

ÖDM Tarafından 2. KDS Ödül Töreni ÖDM Tarafından 2. KDS Ödü...

Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından yapı...

Aziz Sancar Anadolu Lisesinde Müzik Atölyesi Açılışı Yapıldı Aziz Sancar Anadolu Lises...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Aziz Sancar Anadolu Lisesind...

Sevim (Sivik) Binici ve Erol Binicinin Mutlu Günü Sevim (Sivik) Binici ve E...

Hanife ve Kenan Sivik ailesinin güzel ve hanımefendi, eğitim...

İbrahim Gülsu, Eğitimin Çınarlarını Buluşturdu İbrahim Gülsu, Eğitimin Ç...

Kahramanmaraş Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Gü...

‘engel-SİZ misiniz’ adlı AB Gençlik projesi, sona erdi ‘engel-SİZ misiniz’ adlı ...

Toroslar gençlik grubunun Av. Tuğçe BAŞKAN ŞENTÜRK liderliği...

7’DE 7 KİLİS 7’DE 7 KİLİS

Yaprakların sararmaya başladığı ve dallarından koparak rüzgâ...

Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutladı. Mehmet Aif İnan İHO ‘Öğre...

Kahramanmaraş Onikişubat Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaoku...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ