Maraşta Haber
Maraşta Haber

Bertiz’de Bağcılık Gelişiyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2013 Yılı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında İlimiz bağcılığının geliştirilmesi ve mevcut bağların modern bağcılığa entegrasyonu için çalışmalar yürütülüyor. İlimiz bağcılığı açısından özel önem arz eden ve ilimiz bağcılığının tarihsel gelişiminde başlangıç merkezi olarak kabul edebileceğimiz Bertiz Bölgesinde 4 adet bağda  demonstratif amaçlı telli terbiye sistemi tesis edildi. Budaklı. […]

Bertiz’de Bağcılık Gelişiyor

12 Eylül 2013 - 22:09A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2013 Yılı “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında İlimiz bağcılığının geliştirilmesi ve mevcut bağların modern bağcılığa entegrasyonu için çalışmalar yürütülüyor.

İlimiz bağcılığı açısından özel önem arz eden ve ilimiz bağcılığının tarihsel gelişiminde başlangıç merkezi olarak kabul edebileceğimiz Bertiz Bölgesinde 4 adet bağda  demonstratif amaçlı telli terbiye sistemi tesis edildi. Budaklı. Başdervişli, Maksutlu ve Hacvıeyüplü Köylerinde tesis edilen telli terbiye sistemlerinde % 70 İl Özel İdaresi desteği kullanıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU ‘Yöresel olarak Serpene olarak isimlendirilen ve bağcılık açısından yetersiz destek sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı Bertiz Bölgesinde bağcılığın geliştirilmesi açısından çevresinde örnek teşkil edecek telli terbiye uygulamaları ile verim ve üzüm kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.2013 yılı Bitkisel üretimi geliştirme projesi bütçesinden 28.505,85 TL ödenek kullanılmıştır. Yürütülen çalışmalar yöre çiftçisinin görsel tecrübe kazanmasını sağlayacaktır’ dedi.

Son yıllarda goble ve benzeri alçak gövdeli terbiye şekilleri bağcılıkta kullanılmaya başlanmış ve üzüm kalitesindeki artışa paralel olarak meyvenin toprakla temasını azaltan ve her türlü kültürel uygulamanın etkinliğini arttıran farklı şekillerde desteklenmiş bağlar yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yöre bağcısı; diğer illerde görmüş oldukları telli terbiye sistemlerini denemek istemiş ve  modern bağcılık uygulamalarındaki gelişmelere paralel olarak farklı yöntem ve malzemelerle bağ omcasını destekleme arayışlarına girmiştir.

Yeterli şekilde desteklenmemiş ve ürünün toprakla temasının yeterince kesilemediği bağlarda salkım sayısı fazla olsa bile sofralık olarak pazarlanabilir ürün miktarı oldukça düşük kalmaktadır.

Ekolojik olarak bağcılık açısından oldukça uygun olan ilimizde doğru yetiştiricilik sistemlerinin kullanılmaması nedeniyle birim alana verimlilik oldukça düşük kalmaktadır.

ÇÜNKÜ;

Görüleceği üzere salkımlar toprakla temas etmediği için çürüme, kaplumbağa zararı vb gibi olumsuz şartlar azaltılmış, ayrıca havalanma ve güneşlenme iyileştirilmiş, budama,zirai mücadele, hasat gibi her türlü kültürel uygulamalar kolaylaşmış ve etkinliği artmış olacaktır.

Birim alandaki ilk tesis maliyeti daha yüksek olmakla birlikte modern bağlarda birim alana verimin daha yüksek olması, ürün kalite ve kantitesinin artması ile tesisin kısa sürede kendisini amorti etmesi mümkündür.

İhsan EMİRALİOĞLU

 İl Müdürü

BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (1) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (2) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (3) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (4) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (5) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (6) copy BERTİZDE BAGCILIK GELİŞİYOR (7) copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi “Filistin için Hayır Çarşısı”...

Onikişubat ilçesi Kale Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi “Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi düze...

Atanamayan Uzman Çavuşlar Atama Bekliyor Atanamayan Uzman Çavuşlar Atama Bekliyor...

Atanamayan Uzmanlar Derneği Başkanı Mustafa Gündeşli, atanamayan Uzmanlar için atama beklentilerini dile getirdi: “Uzman Çavuşlar...

Başkan Mahçiçek, bu 24 Kasım’da da öğretmenleri unutmadı Başkan Mahçiçek, bu 24 Kasım’da da öğret...

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kentte görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerle kahvaltıda bir araya gelen Onikişubat Belediye...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu müzik öğretmenleri konserleriyle büyüledi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu müzik öğretme...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü Konseri, Mehmet Akif Ersoy Kültü...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Necmettin Erbakan Anadolu İHL , Filistin için kermes düzenledi Necmettin Erbakan Anadolu...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinin başarılı okullarından Nec...

“Filistin için Hayır Çarşısı” kermesi “Filistin için Hayı...

Onikişubat ilçesi Kale Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anado...

Dulkadiroğlu İlçe MEM’den Eğitimin Çınarları Öğretmenlerimiz Projesi ödül töreni Dulkadiroğlu İlçe MEMR...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’...

Mehmet Akif İnan İHO’da TÜBİTAK Bilim Söyleşisi Gerçekleştirildi. Mehmet Akif İnan İHO̵...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesinin başarılı ve Proje...

Dulkadiroğlu HEM’in açtığı “Türkiye Yüzyılı” sergisi göz doldurdu Dulkadiroğlu HEM’in...

Dulkadiroğlu-Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi usta öğretici...

Atanamayan Uzman Çavuşlar Atama Bekliyor Atanamayan Uzman Çavuşlar...

Atanamayan Uzmanlar Derneği Başkanı Mustafa Gündeşli, atanam...

307. Fasl-ı Muhabbet Atışma dörtlükleri 307. Fasl-ı Muhabbet Atış...

1 Duayla adını dilde gizledim Sevgini çiçekte balda gizledim...

Kahramanmaraş’ta Eğitimin Ulu Çınarlarına Vefa Örneği Kahramanmaraş’ta Eğ...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kahramanm...

Başkan Mahçiçek, bu 24 Kasım’da da öğretmenleri unutmadı Başkan Mahçiçek, bu 24 Ka...

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kentte görev yapan oku...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu müzik öğretmenleri konserleriyle büyüledi Kahramanmaraş Dulkadiroğl...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü taraf...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ