Maraşta Haber
Maraşta Haber

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu. Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi. Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık […]

Belediye Başkanı Poyraz : Şiirin Başkenti Kahramanmaraş

24 Mayıs 2013 - 17:26A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Skytürk360 Televizyonuna konuk oldu.

Kahramanmaraşspor’dan, Kahramanmaraş Belediyespor’a, kentsel dönüşümden şiir festivaline kadar birçok konuda açıklamada bulunan Başkan Poyraz, tanıtımın en önemli bir ayağının spor olduğunu söyledi.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın köklü bir geçmişi olduğunu ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kahramanmaraşspor’un 26 yıllık bir aradan sonra tekrar PTT 1: Lige yükseldiğini işaret eden Başkan Poyraz: “Kahramanmaraşspor’umuz 26 yıl aradan sonra tekrar PTT 1. Lige yükseldi. Sporlar şehirlerin tanıtımında önemli yer tutan organizasyonlardır. Kahramanmaraş halkımız sanayicisi, işadamı, taraftarı, yerel yöneticileri hep beraber el ele verdik ve Kahramanmaraşspor’u 1. Lige yükselmesini sağladık. Bunun haricinde Kahramanmaraş Belediyesporumuz da 3. Ligden 2. Lige yükselecekti play-off’larda elendi.

Spor başarımız bununla da sınırlı değil. Bugün Belediyesporumuz 11 dalda faaliyet göstermektedir. Güreş’te hem büyüklerde hem de yıldızlar da 1. Ligde mücadele ediyoruz. Güreşte aynı zamanda Milli takıma 5 sporcu verdik. Türkiye’de ilk defa güreş sempozyumunu biz yaptık. Karakucak ve kısa şalvar güreşlerini yaşatmak adına her yıl geleneksel hale getirdiğimiz güreş festivallerimiz yapılmaktadır.

Voleybolda takımımız 2. Ligde idi 1. Lige yükselme maçlarında elendi.  Bilardo da dünya şampiyonu olmuş sporcumuz bulunmaktadır. Satrançta yine aynı şekilde başarılıyız. Karate, Kickboks gibi alanlarda sporcularımız gittikleri her turnuvalardan ve şampiyonalardan madalya ve kupalarla dönüyor. Off-road, offshore gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz.

Bütün bunların haricinde her yıl Yaz Spor Okulumuzu açıyoruz ve 2500 öğrencimizi evlerinden servislerle alıyor, ayakkabıdan, çorabına, formasından şortuna ve tozluğuna varıncaya kadar bütün malzemelerini karşılamak suretiyle eğitime alıyoruz. Yaz Spor Okulu’nda eğitime aldığımız öğrencilerin içerisinde seçme yaparak Belediyesporumuzun alt yapısında değerlendiriyoruz.

Belediyemiz kaynakları ile yarı olimpik yüzme havuzları yaparak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüze devrettik. Bunun yanı sıra 1000 kişilik spor salonu inşa ettik” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda Kahramanmaraş Belediyesi’nin ne gibi çalışmalar yaptığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Bildiğiniz gibi ülkemiz deprem kuşağında. Bizim şehrimiz de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu fay hatları üzerinde bir tarihi geçmişi olan bir Anadolu şehri. Dolayısıyla tarihi yapısı çok olan bir şehir. Biz bir taraftan tarihi binalarımızın, çarşılarımızın restorasyonları yaparken, bir taraftan da yeni yapılmakta olan modern binaların depreme dayanıklı yapılmasını sağlıyoruz. Gecekonduya asla müsaade etmedik ve etmiyoruz. Planlarımızı yaparken 100 yıl sonrasına göre yapıyoruz. Yani 100 yıl sonra olası bir depreme karşı dayanıklı binalar inşa ediyoruz.

Kentsel dönüşümde en büyük dikkat ettiğimiz konu bu” dedi.

Kahramanmaraş’ta neden şiir festivali diye yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “Nasıl ki İstanbul kültür başkenti ise, Kahramanmaraş’ta şiirin başkentidir. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören ve daha birçok şair, fikir ve düşünce adamı Kahramanmaraş’ta yetişmiştir. Biz yerel yöneticiler olarak bunlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

Bu sorumluluk bilinci ile geçen yıl 1. Şiir Festivali’ni düzenledik. Ana teması Necip Fazıl idi. Bu yıl ki şiir festivalimizin ana teması Sezai Karakoç. Sezai Karakoç Diyarbakır Ergani doğumludur ama kendisi Maraş’ta okumuş ve Necip Fazıl’ın Büyükdoğu’sunun ardından Diriliş’i yayın hayatına başlatarak duruşunu sergilemiştir. Bu gibi fikir adamları ancak 100-200 senede bir sefer gelir” diye konuşarak cevap verdi.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, GERÇEK BİR MÜTEFEKKİR VE “ALTIN BEYİNLİ” BİR MİLLÎ MÜRŞİD, BİR CUMHURİYET OS...

KASKİ’den Su İsrafına yönelik açıklama KASKİ’den Su İsrafına yönelik açık...

Kaski haber merkezince su israfının önlenmesine yönelik bir açıklama geldi, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2020-2021 yağış...

12 Yaşındaki Kız Öğrenci Taciz Kurbanı 12 Yaşındaki Kız Öğrenci Taciz Kurbanı...

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi yine bir sapıklık ve taciz olayıyla sarsıldı. Cumhuriyet Caddesinde bir kırtasiye dükkânında iş ...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 27 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mevla’m Neylerse Güzel Eyler Mevla’m Neylerse Güzel Ey...

Görünen o ki güzel ülkemde mutlu insanların sayısı her gün b...

Bu Klip Beğeni Rekoru Kırıyor. Bu Klip Beğeni Rekoru Kır...

Ülkemizde Covid-19’un olumsuzlukları sonucu evine kapanan ok...

Yılmaz, Ölçme Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti Yılmaz, Ölçme Değerlendir...

“Kahramanmaraş Ölçme ve Değerlendirme Merkezimiz oluşturduğu...

5, 6 ve 7. sınıflara çevrim içi kazanım değerlendirme sınavı 5, 6 ve 7. sınıflara çevr...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme...

Eğitim Yöneticisi Selahittin Kılınçkıran’da emekli oldu Eğitim Yöneticisi Selahit...

Yılların deneyimli eğitimcisi Selahittin Kılınçkıran özellik...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 35 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 220.G...

8. Sınıflara Yönelik Mayıs Ayı Deneme Soruları 8. Sınıflara Yönelik Mayı...

Millî Eğitim Bakanlığı – Ölçme ,Değerlendirme ve Sınav...

Sıddık Şirikçi’nin Acı Günü Sıddık Şirikçi’nin ...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde önceki Müdür Yard...

BİR CUMHURİYET OSMANLISI: EROL GÜNGÖR BİR CUMHURİYET OSMANLISI:...

İLMİYLE ÂMİL, ÎMANIYLA KÂMİL YERİ DOLMAYAN BİR BÜYÜK ÂLİM, G...

Milletvekili Habibe Öçal’dan 1 Mayıs Değerlendirmesi Milletvekili Habibe Öçal&...

Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal,1 Mayıs İşçi...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ