Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başkan Karaküçük, Türk ekonomisinin durumunu özetledi

Karaküçük: Türk bankalarının harici garantisini kabul etmeyenler; şimdi orta ve uzun vadede kredi vermeye başladı! Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: “Yurt dışı firmaları harici garantilerini Avrupa bankalarından isterdi. Şimdi ise Türkiye ekonomisi, özel sektör ve bankaların gücünü gösteren en büyük unsurlardan birisi firmalarımızın yurtdışından direkt kredi kullanır olmasıdır” dedi. Kahramanmaraş […]

Başkan Karaküçük, Türk ekonomisinin durumunu özetledi

25 Kasım 2015 - 17:10A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Karaküçük: Türk bankalarının harici garantisini kabul etmeyenler; şimdi orta ve uzun vadede kredi vermeye başladı!

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: “Yurt dışı firmaları harici garantilerini Avrupa bankalarından isterdi. Şimdi ise Türkiye ekonomisi, özel sektör ve bankaların gücünü gösteren en büyük unsurlardan birisi firmalarımızın yurtdışından direkt kredi kullanır olmasıdır” dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasından düzenlenen “Dış Kaynaklı Kredi Ürünleri Bilgilendirme” seminerinde konuşan Başkan Karaküçük, Türk ekonomisinin, Türk bankalarının ve özel sektörün geldiği durumu özetledi.

“10-12 yıl önce yurtdışı bir makine firmasına harici garanti vereceğimiz zaman Avrupa Bankası’nın teyidini isterdi” diyen Karaküçük: “ Türk bankalarının direk vermiş oldukları harici garantiye kabul etmiyorum demekti bu. Ama bugün geldiğimiz noktada, Türkiye ekonomisi, özel sektör ve bankaların gücünü gösteren en büyük unsurlardan birisi firmalarımızın yurtdışından direkt kredi kullanır hale gelmesidir” dedi.

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’NİN 16’INCI BÜYÜK EKONOMİSİ

Başkan Karaküçük, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin 16’ıncı büyük ekonomisi olduğunu değindi. Gelinen bu noktada başta tekstil anlamında büyük başarı yakaladığımıza dikkat çeken Karaküçük şöyle konuştu: “Kahramanmaraş Türkiye’nin 16’ncı büyük ekonomisi durumundadır. Türkiye’deki tekstil sektörünün yüzde 35’ini, dokuma ve örme kumaşın yüzde 10’u, metal mutfak eşyası sektörünün yüzde 60’ını, çimentonun yüzde 10’unu, elektrik enerjisinin yüzde 8’ini kâğıdın yüzde 20’sini üreten Kahramanmaraş her geçen gün büyüyor. Büyürken değil şehrimiz ile birlikte büyümeyi sürdürebiliyor. Bugün gelinen noktalarda işletmelerde bakılan ilk şey bilançodur. Bu firmanın kar üretip üretilmediği anlamına gelir. İş adamları ve sanayicilerin her geçen gün olaylara bakı ağımız değişiyor ve gelişiyor”

ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Türk Bankalarının 10 yıl önce teyitlerini kabul etmeyenlerin şimdi orta ve uzun vadede kredi vermek için yarıştığını belirten Karaküçük: “10 yıl önce Türk Bankası’nın teyidini Türk Bankası’nın harici garantisini kabul etmeyenler bugün firmaların raporlarını ve bilançolarını kabul edip orta ve uzun vadeli kredi veriyorlar. Demek ki değişen ve gelişen süre içerisinde bizim de finans enstrümanlarına iyi ayak uydurduğumuz ve tabuları yıktığımızın göstergesidir.  Biz şu ürünü kullanmayalım, biz bu ürünü kullanmayız algısını yıkarak gelişen ve dönüşen piyasalarda biz de kendimizi bu sektöre ve dünyadaki finans algısına göre hareket etmek durumundaydık. Gelinen noktada bunu başardık” dedi.

1 KASIM MİLAT OLDU

Türkiye’nin son 2 yıl içerisinde 4 seçim geçirdiğine değinen Başkan Karaküçük: “Son iki yıldan bu yana yorucu 4 seçim geçiren Türkiye, 1 Kasım ile birlikte risk perdelerini araladı. Kurulan 64. Hükümet ile birlikte Türkiye’deki güven algısı daha çok artacaktır. Bizde Kahramanmaraş ve iş dünyası olarak koymuş olduğumuz hedeflere ulaşabilmek için daha çok yatırım daha çok üretim ve daha çok ihracat yapmamız gerekir. Bunu yapmak için de bizim yatırım yaparken finans enstrümanlarını kullanırken doğru kullanmamız gerekiyor.

 

En doğrularını, en iyilerini öğrenebilmemiz için bu konuda uzman olan bankacı dostlarımızı buraya davet ettik. Uzun ve orta vadeli kredilerin kullanma çok önemli. Kısa vadeli krediler her zaman yatırım için bir risktir.  İhtiyaç olsun veya olmasın kredinin mutlaka orta ve uzun vadeli olması gerekiyor. Bu her zaman için bir avantajdır son 1,5 yıl içerisinde baktığımız zaman dünya ekonomisinde çok ciddi bir değişim yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

DÜNYA’DA DEĞİŞİM BİZİ ETKİLİYOR

“Dolar-Euro paritesi 1,35 seviyelerinden 1,06 seviyelerine geldi” diyen Başkan Karaküçük şöyle konuştu: “Paritenin yüzde 30 oranında değişmesi son 10 yıldan bu yana 150 dolar seviyesinde devam eden petrol fiyatları bir anda 50 dolar seviyesine düşmesi, Rusya’da ciddi bir krizin yaşanması, Euro-İsviçre frangı paritesi 1,20 makasının serbest bırakılması yüzde 20 civarında İsviçre frangının değer kazanması Çinin yapmış olduğu devalüasyon, FED’İN her geçen gün ertelediğin faiz artırma düşünceleri tamamıyla bunlar bizim kendi üretimimizin kendi şirketlerimizin dışında dış konjonktürde gelişen enstrümanlar.

EKONOMİK GÖSTEGELER

Geçen yıl 2.250 olan Dolar-Türk Lirası kurunun seçimden önce 3.100 liraya kadar çıkması ne kadar büyük bir dalgalanmanın içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Kendi yaptığımız, ürettiğimizin dışında ne kadar enstrüman bizi etkiliyor. Bunlara nasıl ayak uydurabiliriz? Bunlara karşı şirketimizi ve yaptığımız işi karımızı nasıl sigorta edebiliriz? Dış konjonktürde gelişen bu olaylar bizim firmamızda bizim ilimizi ilgilendiren sorunlar değil, tüm dünyayı ilgilendiren sorunlar.

DÜNYA ZARAR ETMİYOR BİZ NİYE EDELİM

Dünyadaki dev büyük şirketler zarar etmiyor, biz niye zarar edelim. Bunları doğru kullanmayı ve kendimizi korumaya öğrenmemiz lazım. Biz geleceğimizi değişime göre dizayn edersek, iyi bir noktaya geliriz. Elimizdeki değerleri korumayı bilmemiz lazım ve bununla birlikte gelecekteki adım atarken doğru adımlar ve doğru finansmanları kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

KAHRAMANMARAŞ GÜVENİLİR

Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın geleceğinin iyi olduğunu aydınlık bir yarının olduğuna inanıyorum.Kahramanmaraş’ın yatırım ve ticari kredilerde Türkiye’de geri dönüşüme en yüksek ve en güvenilir piyasa olduğunu iddia ediyorum. BDDK

verilerine bakıldığı zaman Kahramanmaraş’ta batık kredileri ve geri dönüşü olmayan kredilerin takipte olan kredilerin en düşük il sıralamasında olduğunu göreceksiniz. Kahramanmaraş sürekli orta ve uzun vadeli borçlanmayı kendine prensip edindiği için bir sorun çıkmıyor. Yanı başımızda çok yakın illerde kısa vadeli ve çok daha agresif alışkanlığı olan firmalarımız var ama biz sürekli orta ve uzun vadeli kredi kullanmayı tercih eden modeli benimsemiş bir il olarak bunun da doğru olduğunu düşünüyorum”

Başkan Karaküçük ’ten sonra Türkiye Kalkınma Bankası Kredi Pazarlama Daire Başkan Vekili Seyhan Ayanlar TKB’nin Dış Kaynaklı Kredileri, Garanti Bankasından Finansal Çözümler Masa Sorumlusu Mahmut Can Asker, Kur Riskinden Korunma Yöntemleri (Spot piyasalar, Forwards, Futures, Opsiyon, Swap, Döviz kredisi,

Türkiye İş Bankasından Dış Ticaret Ürünleri Yönetimi Müdür Yardımcısı Ufuk Demir Akreditifli Yurtdışı finansman şekilleri ve Ülke Kredileri  Türk Eximbanktan Pazarlama Müdürü Kredileri Metin Çelik Eximbank Kredileri hakkında sunumlar yaptı.

IMG_3267 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş MEMUR-SEN Macron’u Protesto Etti Kahramanmaraş MEMUR-SEN Macron’u P...

Memur-Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Abdülaziz Aydın, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un İslam karşıtı söylemlerine ilişkin, “Israrla...

Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik 4 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 15 kişi ...

Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğitimle ilgili kararlar Kahramanmaraş Valiliğinden Yüz-yüze eğit...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 22 Ekim 2020 günü saat 17: 00’da Vali Vekili Mahmut HERSANLIOĞLU Başkanlığında Valilik Topla...

Acı Haber İstanbul’dan Geldi Acı Haber İstanbul’dan Geldi

Genç ölüm büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da çalıştığı inşaattan düşen 25 yaşındaki Elbistanlı işçi, hayatını kaybetti. Korkunç olay, İs...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş MEMUR-SEN Macron’u Protesto Etti Kahramanmaraş MEMUR-SEN M...

Memur-Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Abdülaziz Aydın, Fransa C...

Göksun HEM, Göksun’u Fotoğraflarla Tanıtacak Göksun HEM, Göksun’u Foto...

Kuruma atandığı günden bu güne Göksun Halk Eğitimine büyük h...

Kahramanmaraş Ak Parti İl Başkan Adayı Fırat Görgel Kahramanmaraş Ak Parti İl...

7 Kasım 2020 de yapılacak olan Kahramanmaraş Ak Parti İl Kon...

Kahramanmaraş BİLSEM’de Yeni Başarı Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Son dönemde büyük başarılar yakalayan Dulkadiroğlu – K...

Ortaokular Müdürler Kurulu Toplantısı Bahçede yapıldı Ortaokular Müdürler Kurul...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünde göre...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 8 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 193.G...

Son Leyleklerin Son Dansı Son Leyleklerin Son Dansı...

Mart ayında Afrika’dan ülkemize gelen leylekler aynı z...

Zeki Ulutaş Son Yoculuğuna Dualarla Uğurlandı Zeki Ulutaş Son Yoculuğun...

Eğitim Camiasının yakından tanıdığı, yıllarca Kahramanmaraş ...

Kahramanmaraş’ta PKK/KCK Operasyonu Kahramanmaraş’ta PKK/KCK ...

Kahramanmaraş’ta jandarma ekipleri tarafından silahlı terör ...

ÜÇ ÇEŞME ÜÇ ÇEŞME

Üç şâirin, çeşmesinden su içtim Mehmet Âkif, Necip Fâzıl, Ka...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ