Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başkan Arslan, “Yılbaşı Toplumsal Bir Duyarsızlık Olmasın.”

Başkan Arslan; Miladi takvime göre 2013 yılının sonlarına yaklaşırken “yılbaşı kutlamaları” adı altında bu yıl da Müslümanlar gayri ahlaki ortamlara çekilmek isteniyor; para harcamaya, eğlenmeye, alkol tüketmeye teşvik ediliyor. Haçlı seferlerinin modern versiyonu olan “yılbaşı kutlamaları”, emperyalist düzenin Müslümanlar üzerindeki en büyük silahı olarak değerlendirilirken, “Müslüman tüketecek, yaşam tarzından, inancından taviz verip yozlaşacak; Batılı emperyalistler […]

Başkan Arslan, “Yılbaşı Toplumsal Bir Duyarsızlık Olmasın.”

28 Aralık 2013 - 17:11A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Başkan Arslan; Miladi takvime göre 2013 yılının sonlarına yaklaşırken “yılbaşı kutlamaları” adı altında bu yıl da Müslümanlar gayri ahlaki ortamlara çekilmek isteniyor; para harcamaya, eğlenmeye, alkol tüketmeye teşvik ediliyor. Haçlı seferlerinin modern versiyonu olan “yılbaşı kutlamaları”, emperyalist düzenin Müslümanlar üzerindeki en büyük silahı olarak değerlendirilirken, “Müslüman tüketecek, yaşam tarzından, inancından taviz verip yozlaşacak; Batılı emperyalistler ceplerini doldurup, yaşam tarzlarını yaygınlaştıracak” yorumları yapılıyor.

NOEL BAYRAMIYLA YAKIN İLGİLİ

Diyanet Sen Şube başkanı Ekrem Arslan, yılbaşının niçin kutlanmaması yönündeki düşünceleriyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Arslan, yılbaşı eğlencelerinin, ilk bakışta yeni yıla girişin kutlamaları gibi gözükse de asıl itibariyle Hıristiyan Batı’nın Noel bayramıyla yakın ilgili olduğunu belirterek “Bu günkü Hıristiyan Batı’da milâdî takvimin başlangıcına esas olarak Hz. Îsâ’nın doğum tarihi alınmış ve bu giderek diğer ülkelerde de benimsenmiştir. Bu bakımdan Hıristiyanlar aralık ayının son haftasını, doğumun arifesini teşkil etmesi bakımından, en önemli dinî bayramları olarak kabul etmişlerdir. Bu hafta içerisinde Hıristiyanlar kiliseye giderler, ayrıca birbirlerini ziyaret edip hediyeleşirler. Dinî bir atmosfer içinde geçen Noel bayramı akabinde ise, yeni yıla giriş büyük bir çılgınlıkla, lüks ve israfla kutlanır” dedi.

KÜLTÜR İHRACININ BİR SONUCU

Toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda “yılbaşı kutlaması” adı altında düzenlenen eğlence toplantılarının ise, hiçbir kültürel ve geleneksel temele sahip olmadığını ifade eden Arslan, şöyle devam etti: “Hıristiyan olmayan ülkelerde yılbaşı kutlamaları Batı’nın körü körüne taklit edilmesinin veya Hıristiyan Batı’nın kültür ihracının bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde öteden beri yılbaşı kutlamalarıyla ilgili olarak yapılan tenkitler ve gösterilen hassasiyet de buradan kaynaklanır. Hz. Pey¬gam¬ber’in Müslümanlara diğer dinî topluluklara göre farklı bir kimlik bilinci ve kültür değer¬leri manzumesi kazandırmak için gayret ettiği, bu uğurda saç-sakal, kılık-kıyafet, yeme-içme adabı da dahil pek çok konuda tavsiyede bulun¬duğu düşünülürse, yılbaşı kutlamalarının, sıradan bir kutlama olarak algı¬lanması ve tabii karşılanması mümkün değildir. Aksine, toplumumuzda kültürel tahribata, kimlik bunalımına yol açtığı, yeni yetişen kuşakları kendi öz değerlerinden ve geleneklerinden koparıp Batı’nın önce hayat tarzına alıştır¬dığı, sonra değer ve inanç esaslarına sıcak bakmaya ve giderek onları be¬nim¬semeye götürmektedir.”

İÇKİLİ, KUMARLI EĞLENCELER

Yılbaşı dolayısıyla yapılan içkili, kumarlı eğlencelerin esasen gerçek Hıristiyanlıkla da hiçbir alakası olmadığını, beşeriyetin ıslahı için Allah Teâlâ tarafından gönderilmiş ilahi bir dinin, tebliğcisi olan Peygamberin doğum yıl dönümünün bu şekilde kutlanmasına müsaade etmeyeceğini söyleyen Başkan Arslan, “İçkili, kumarlı ve insanı küçük düşüren zevklerin terennüm edildiği kutlama törenleri, İlahi bir dinin esaslarıyla da bağdaşmaz” yorumunda bulundu.

İSLAM TOPLUMLARINI DEJENERE İÇİN…

“Yılbaşı kutlamaları ilk ortaya çıktığında oldukça sade iken, mutlu azınlık adına ticaret ve eğlence amacıyla zamanla körüklenmiş, çağdaşlaşma adına da Hıristiyan örf ve kültürü yaymak ve İslam toplumlarını dejenere için yaygın hale getirilmiştir” diyen Diyanet Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Ekrem Arslan, şöyle devam etti: “Bizde 19. Yüzyılda benliğini inkar eden ve taklit arayışı içerisinde Batı’yı güçlü bulan Türk aydını, yılbaşı ve noel’i kültürümüze sokmaya çalışmıştır. Zamanla yabancı hayranları, yabancı okullar ve misyonerler tarafından körüklenerek 20. Asır başında resmi hale gelmiştir.”

POLİSİYE VE ADLİ VAKALAR ARTIYOR

“Görüldüğü gibi yılbaşı ve Noel, bir kültür yabancılaşması ve batılılaşma eseridir. Bir nevi kuvvetlinin zayıfa etkisi ve siyasi hâkimiyetin yankısıdır. Böyle bir kutlama ne asıl Hıristiyanlıkta ne de Türk İslam kültüründe mevcut değildir. Yılbaşı toplumsal bir duyarsızlıktır. Mutlu azınlık eğlenip bir kaç kişi para kazanırken, açlık, sefahat, kıtlık, kaos ve iztıraplar toplumların çabası olmaktadır. Yılbaşı gecesinde sarhoşluğun ve çılgınlığın etkisiyle meydana gelen polisiye ve adli vakaların, mala ve cana sataşmaların, ırza tasallutların, trafik kazalarının haddi hesabı yok. Çılgın eğlenceler, sarhoşluklar ne açlığı giderir, ne iç ve dış barışı sağlar, ne de kalkınmayı. Ne de cari açığı kapatır…”

ŞEKLİ BENZEŞME İNSANI İTİKADİ BENZEŞMEYE GÖTÜRÜR

“Müslüman toplumların fert ve toplum olarak belli bir kimlik kazanmaları, kendi şahsiyetlerini korumaları ve kendilerine güven duygusunu geliştirmeleri gerekirken başka inanç ve toplumlara benzemeye ve onları taklide yeltenmek, benlik ve şahsiyetleri mahveder, başkalarının kölesi haline getirir. Şekli benzeşme fert ve toplumu sonuçta itikadi benzeşmeye götürür. Mağluplar, galipleri taklid etme psikolojisini yaşarlar. İnsan ancak sevdiğini, takdir ettiğini ve büyük gördüğünü taklit eder. Şekli taklit, itikadi taklide götürür.”

BUNLARA UYMAYALIM

“Hiç şüphe yok ki, milletler, millî örf ve adetleriyle tanınırlar ve onlarla yaşarlar. Millî örf ve adetleriyle tarih sinesindeki şerefli mevkilerini korurlar. Çünkü millî örf ve adetler, bir milletin millî kültürünün ve dinî inancının aynasıdır. Millî örf ve adetler, bir milletin şahsiyeti ve tanıtıcı vasfıdır. Sağlam millî örf ve adetlere sahip milletler, dinî bağları kuvvetli ve millî kültürü yüksek olan milletlerdir. Milletlerin örf ve adetlerine, millî kültürleri ve dinî inançları güç verir ve şekil kazandırır. Hatta dinden de kuvvetli olur. Bu sebeple hiçbir Müslüman milli kültüründe olmayan, dinî akidesine ters düşen özentilere hayatında yer vermez.”

KENDİ DEĞERLERİMİZİ YAŞATALIM

Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şube başkanı Ekrem Arslan konuşmasının son bölümünde kendi değerlerimize sahip çıkılması gerektiğini de vurgulayarak,“Toplumumuzun, Batı’nın kültür ve gelenekleri altında nasıl değiştiği ve giderek o toplumla bütünleşmeye başladığı iyi izlenirse toplumumuza yabancı kültürlerden taşınan veya yabancı toplumlara özenti şeklinde başlayan örf ve âdetlere karşı duyarlı olunmasının önemi daha iyi anlaşılır. Bunun için kendi kültürel mirasımızdan ve dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerleri, gelenek ve âdetleri iyileştirerek yaşatmaya ve geliştirmeye çalışmak vazifemiz olmalıdır.” Şeklinde konuştu.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Mesafeli Ders Zili Çalıdı Kahramanmaraş’ta Mesafeli Ders Zil...

Ülke genelinde olduğu gibi İlimiz Kahramanmaraş’ta da 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri il...

TRT 2 Televizyonu Afşin İlçesinde, Evliya Çelebi Yolunda TRT 2 Televizyonu Afşin İlçesinde, Evliy...

TRT 2 TELEVİZYONU AFŞİN’DE EVLİYA ÇELEBİNİN İZİNİ SÜRDÜ! Rüyasında Efendimiz (s.a.v)’i görünce Şefaat yaresullah diyeceği yerde Seyahat...

Kahramanmaraş’ta Gaziler Günü Coşkusu Kahramanmaraş’ta Gaziler Günü Coşk...

Ülke genelinde olduğu gibi , Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Müşir ve Gazi’ unvanı verilişinin yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla...

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞ...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu İzmir’de teknik tekstil konusunda bir dizi inceleme ve...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Mesafeli Ders Zili Çalıdı Kahramanmaraş’ta Me...

Ülke genelinde olduğu gibi İlimiz Kahramanmaraş’ta da ...

TRT 2 Televizyonu Afşin İlçesinde, Evliya Çelebi Yolunda TRT 2 Televizyonu Afşin İ...

TRT 2 TELEVİZYONU AFŞİN’DE EVLİYA ÇELEBİNİN İZİNİ SÜRDÜ! Rüy...

KARDEŞLİĞE ÇAĞRI KARDEŞLİĞE ÇAĞRI

Gelin bir olalım, birlik olalım Kavgaya gerek yok bu ülke bi...

Kahramanmaraş’ta Gaziler Günü Coşkusu Kahramanmaraş’ta Ga...

Ülke genelinde olduğu gibi , Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Müşir ...

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKN...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç...

PEYMÂNIMIZ VAR PEYMÂNIMIZ VAR

Sakın bâtıllara rağbet eyleme Her asra hükmeden fermânımız v...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dual...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşi...

Elbistan’da Temiz Okul Papatyam Anaokulu Elbistan’da Temiz O...

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ‘Eğitim Kurumlar...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli,...

Kahramanmaraş’ta Bir İlk Gerçekleşti Kahramanmaraş’ta Bir İlk ...

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ara...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ