Maraşta Haber
Maraşta Haber

Başbakan Erdoğan “Çözüm Süreci” ile ilgili açıklamalar yaptı

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlendirmede bulunuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu sırada Kanal D ve CNN Türk’ten canlı ve ortak olarak ekrana gelen “Başbakan ile Özel” programında, gazeteciler;  Taha Akyol, Enis Berberoğlu, Hande Fırat ve Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor. […]

Başbakan Erdoğan “Çözüm Süreci” ile ilgili açıklamalar yaptı

29 Mart 2013 - 19:46A+A-

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlendirmede bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu sırada Kanal D ve CNN Türk’ten canlı ve ortak olarak ekrana gelen “Başbakan ile Özel” programında, gazeteciler;  Taha Akyol, Enis Berberoğlu, Hande Fırat ve Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

 

 

Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili yaptırdıkları kamuoyu araştırmasında yüzde 66 kabul gördüklerini açıkladı.

“Çözüm sürecinde ben halkıma inanıyorum” diyen Erdoğan, Güneydoğu’ya açılışlara gittiklerinde yoğun katılımların olduğunu anlattı.

PAZARLIK İDDİALARI

Başbakan kamuoyunda terör örgütüyle pazarlık yapıldığı iddialarıyla ilgili, “Karşılık değil bir amaç uğruna bunu yapıyoruz. Öyle, al başkanlığı ver şunu, ev hapsiymiş falan filan bunu söyleyen bizi doğru anlamamış” dedi.

Başkanlık sistemini sadece kendileri döneminde gündeme gelmediğini kaydeden Erdoğan, daha önce Özal hatta Türkeş tarafından da gündeme getirildiğini hatırlattı.

“SİLAHSIZ ÇEKİLMELİLER”

PKK’nın silahları bırakmamasıyla ilgiliyse Erdoğan, “Niye silah silahsız olarak geçişini yap. Silahını Türkiye’de bırak, silahsız çekil. İster gömsün, ister mağaraya bıraksın ama silahsız gitsin. Bizim güvenlik görevlilerimizin de silahsız insana kurşun sıkacak değil” diye konuştu.

Erdoğan, operasyonların durması için silahların susması değil bırakılması gerektiğini söyledi. Yurt dışındaki uzantılarının da silahsızlandırılması için kampların olduğu ülke liderleriyle görüştüğünü vurgulayan Erdoğan, “Sadece Irak değil, Yunanistan’la görüşüyoruz. Yunanistan sözünde durdu ve kamplarını dağıttı. O kamplardaki 14 kişiyi gözaltına aldılar ama sonra tekrar bıraktılar. Şimdi takip ediyoruz süreci” şeklinde konuştu.

Çekilecek terörist sayısının bin ila bin 500 arasında olduğunun kendilerine iletildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Nereye gitmek isterlerse gidebilirler. Ben onu bilmem. Benim bildiğim, oradaya bambaşka bir hava gelecek. Biz her zaman ne dedik? Silahla değil, siyasetle mücadele edin. 30 yıl mücadele ettiniz ama bir sonuç alamadınız. Orada sağlanacak huzur ülke geneline yayılacak. Orada başlayacak olan yatırımlarla biz sıçrayacağız. Önümüzdeki 2 yıl yerel ve genel seçimler var. Bu süreci başarıyla aşabilirsek o zaman Türkiye’nin önü açılacak.”

Erdoğan, hafta içi Barzani’nin ziyaretiyle ilgili bir soruya “Irak’ta Maliki hükümetine yönelik gösteriler sürüyor. Sadece Sünniler değil, Şii kesimde de ciddi bir huzursuzluk var. İran’a gelince, İran’ın tavrını kabullenmemiz mümkün değil” dedi.

Irak anayasısına göre oradaki petrollerin yüğzde 17’si Kuzey Irak’a ait olduğunu belirten Erdoğan, “Bunu kabul edemeyen Irak hükümeti, bir takım dayatmalarda bulunarak Bölgesel Kürt Yönetimini sindirme yoluna gitti. Yerel yönetim de bu açığını bizim üzerimizden kapatmaya çalıştı. Bizde hay hay dedik. Şimdi onlarla ticari sözleşmenin içine girdik” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mavi Kapak Kampanyası Yüzleri Güldürdü Mavi Kapak Kampanyası Yüzleri Güldürdü...

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlend...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Genç MÜSİAD’tan Ziyaret Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Genç ...

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlend...

Abdurrahim Karakoç’a Ahde Vefa Abdurrahim Karakoç’a Ahde Vefa

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlend...

Yıllar Öncesinin Nostaljisi Yeniden Yaşanıyor Yıllar Öncesinin Nostaljisi Yeniden Yaşa...

CNN Türk ve Kanal D ortak canlı yayınına katılan Başbakan Erdoğan, “Çözüm Süreci” ile ilgili ilk kez gazetecilere değerlend...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mavi Kapak Kampanyası Yüzleri Güldürdü Mavi Kapak Kampanyası Yüz...

VEPSAN Yönetim Kurulu Başkanı Akif BAKIR’ın destekleriyle ve...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-15 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

Sevilen Başkan Dualarla Defnedildi Sevilen Başkan Dualarla D...

Birkaç gün önce vefat eden, Ekinözü İlçesinde 1989 – 1...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Genç MÜSİAD’tan Ziyaret Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Geleceğin işadamlarını ve MÜSİAD üyelerini yetiştirmek, onla...

Kahramanmaraş’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü Kahramanmaraş’ta 18...

Kahramanmaraş’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakk...

Abdurrahim Karakoç’a Ahde Vefa Abdurrahim Karakoç’a Ahde...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamaml...

Yıllar Öncesinin Nostaljisi Yeniden Yaşanıyor Yıllar Öncesinin Nostalji...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü bünye...

‘’11. Geleneksel Tirşik Şöleni’’ Yapıldı ‘’11. Geleneksel Tirşik Ş...

Kahramanmaraş Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ...

İYİ Parti Adayı Bastırmacı Dur Durak Bilmiyor İYİ Parti Adayı Bastırmac...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinden  İYİ Parti Onikişubat Be...

Bu Ayrılığa Yürek Nasıl Dayansın ? Bu Ayrılığa Yürek Nasıl D...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  17 yaşındaki genç...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ