Maraşta Haber
Maraşta Haber

20 Bin Kur’an-ı Kerim Sudan’a Ulaştı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat İnsani Yardım Derneği işbirliğinde yürütülen Değerler Eğitimi kapsamında, yüz binlerce öğrencinin katkıları ile “Dünya Kur’an Okuyor” Kampanyası neticesinde toplanan 20 bin Kur’an-ı Kerim’in Afrika’nın kalbi Sudan ülkesinde törenlerle dağıtımı yapıldı. Sudan’daki Kur’an dağıtım törenine, Kahramanmaraş’tan katılan heyet içerisinde Büyükşehir Belediyesi […]

20 Bin Kur’an-ı Kerim Sudan’a Ulaştı

16 Ekim 2018 - 14:46A+A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat İnsani Yardım Derneği işbirliğinde yürütülen Değerler Eğitimi kapsamında, yüz binlerce öğrencinin katkıları ile “Dünya Kur’an Okuyor” Kampanyası neticesinde toplanan 20 bin Kur’an-ı Kerim’in Afrika’nın kalbi Sudan ülkesinde törenlerle dağıtımı yapıldı.

Sudan’daki Kur’an dağıtım törenine, Kahramanmaraş’tan katılan heyet içerisinde Büyükşehir Belediyesi adına Daire Başkanı Hasan Balbaba, Kahramanmaraş İsar Derneği Başkanı Ali Şenel, Hayrat İnsani Yardım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Feridun Işıklı ile Milli Eğitim Camiasından Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen ve Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt yer almışlardır.

Kur’an Dağıtım törenlerinde heyeti, büyük bir coşku ve muhabbet ile karşılayan Sudanlı kardeşlerimiz bu ziyaret vesilesi ile, “Kardeş Ülke Türkiye halkına, Recep Tayyip Erdoğan’a, Kahramanmaraş halkına, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a,  hassaten Kahramanmaraş’taki öğretmen ve öğrenci kardeşlerine selam, dua ve muhabbetlerini, “DÜNYA KUR’AN OKUYOR” Kampanyasından dolayı yine hususen şükranlarını iletmişlerdir.

Kullandıkları tahta levhaları Türkiye’den gelen heyete teslim ederek, dağıtılan Kur’an-ı Kerimleri teslim alan Sudanlı kardeşlerimizin sevinçleri görülmeye değerdi.

Heyet adına Kur’an dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Burada bulunmak, kardeşlerimizle kucaklaşmak çok güzel, kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyorum, ev sahipliği için Hayrat Vakfı Sudan Temsilcisi İsmail Kaya beyefendiye özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Daire Başkanı Hasan Balbaba da yaptığı açıklamada, “Daha önce tahta levha üzerine yazıp silerek Kur’an öğrenmeye çalışan Sudanlı kardeşlerimizin biz de mutluluklarına şahit olduk, Kur’an emanetlerini Sudanlı kardeşlerimize ulaştırmanın huzurunu yaşıyoruz. Bizi çok büyük bir sevinç ve coşkuyla karşıladılar. Bir Ümmet Coğrafyasına daha yardım götürmüş olmanın şükrünü eda ediyoruz. Kampanyaya destek olan bütün halkımıza hassaten Milli Eğitim camiasına, okul idarecilerine, öğretmenlerimize, çok sevgili öğrenci kardeşlerimize, velilerine, katkı sunan Sivil Toplum Kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Kur’an dağıtımı dışında, kurban, gıda, kıyafet gibi birçok hediyeyi de ulaştıran ve heyette bulunan İsar Derneği Başkanı Ali Şenel de, “Kardeşlerimizin emanetlerini getirdik, özellikle yetim kardeşlerimizin dualarını almak, onlarla kucaklaşmak her şeye değerdi” dedi.

Hayrat İnsani Yardım Derneği Genel Başkan yardımcısı Feridun Işıklı da “İmandan sonra en güzel amel mahzun gönüllere neşe serpmektir.” hadis-i şerifini hatırlatarak, bugün burada mazlum ve masumları sevindirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Sudan Ziyareti, Hayrat Vakfı Sudan Temsilcisi İsmal Kaya’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sudan ziyaretinin birinci gününde yetim aileler, çok zor şartlarda yaşadıkları evlerinde ziyaret edilerek hediyeler verilerek duaları alındı.

İkinci gününde heyet, yaklaşık 70 yetim çocuk ile buluşarak çocuklara hediyeler vererek yetimlerle oyunlar oynadılar. Bolca vakit geçirdiler.

Heyet, kısa bir Nil turu ile yorgunluk attıktan sonra ziyaretlerine devam etti ve Ümmet Coğrafyasının çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenler ve öğrencilerle de buluştu. Osmanlı torunlarının ümmetin mazlum coğrafyalarına sahip çıktığını, Türkiye için çok dua ettiklerini belirten akademisyen ve öğrencilerle buluşmada,  duygu dolu anlar yaşandı.

Ziyaretlerin üçüncü gününde,40 ülkede hizmet veren “Munazzamat ad’Dava Al’İslamiye İslam Vakfı” ziyaret edildi. Sonrasında başkent Hartum eyaletinde 3 ayrı yerde Kur’an dağıtımı programı icra edildi.

Kur’an dağıtım programına Diyanet İşleri Başkanlığı Sudan Dini Müşaviri Mustafa Bülent Dadaş da eşlik ettiler.

Heyet, ziyaretin 4. gününde, Uluslararası Afrika Üniversitesini, Hartum Eyaleti Milli Eğitim Bakanını, Tika’yı, Yunus Emre Enstitüsünü,  Maarif Vakfını, Sudan’da hizmet eden Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettiler.

  1. gününde Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Sudan Temsilciliğini, Sudan Büyükelçiliğini ve okulları ziyaret edecekler.
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA   ZİYARET KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA ZİYARET...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat...

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) tanıtıldı Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) tanıtıldı...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat...

Çantam Kolumda Alışveriş Yolunda Çantam Kolumda Alışveriş Yolunda

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat...

KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, Merhamet Okulları Projesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrat...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İYİ PARTİ ELBİSTAN ADAYI BELLİ OLDU! İYİ PARTİ ELBİSTAN ADAYI ...

İYİ Parti Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi Belediye Başkan a...

Ali Köfte, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Oldu Ali Köfte, AK Parti Oniki...

Fırat Görgel’in belediye başkanlığı adaylığı için ayrı...

BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızım Dilara’ya) BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızı...

BİR ANNENİN MEKTUBU (Kızım Dilara’ya) Öğretmen olmak için gi...

Onikişubat Barbaros İlkokulunda Karne Töreni Onikişubat Barbaros İlkok...

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanması ...

Dulkadiroğlu 12 Şubat İlkokulunda Karne Töreni Dulkadiroğlu 12 Şubat İlk...

Kahramanmaraş’ta 2018-2019 eğitim öğretim yılının biri...

KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA   ZİYARET KMBGC’DEN KERVANCIOĞLU’NA...

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkan...

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) tanıtıldı Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM)...

Kahramanmaraş Çocuk İzlem Merkezi Yapısı Ve İşleyiş Hakkında...

Çantam Kolumda Alışveriş Yolunda Çantam Kolumda Alışveriş ...

Çevreye duyarlı nesiller yetiştirmek ve toplum bilinci kazan...

KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ KEÇE TASARIM ÜRÜNLERİ SER...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sürdürülen Ke...

İYİ PARTİ-KMAGC’Yİ ZİYARET ETTİ İYİ PARTİ-KMAGC’Yİ ZİYARE...

İyi Parti Kahramanmaraş il Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve yöne...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ