Maraşta Haber
Maraşta Haber

149 Yıldır Dinmeyen Acı : 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü !

İstanbul’da yaşayan Çerkesler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün 149. yılını anmak amacıyla, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ndeki anma programında bir araya geldi. Rusya Çarlığı’nın işgalci politikalarına karşı 19. yüzyıl boyunca destansı bir şekilde direnen Çerkesler, diğer Kafkasya halkları gibi katliama ve sürgüne maruz bırakıldı. Bahsedilen dönemde, bir milyondan fazla Çerkes katledildi ve bir o […]

149 Yıldır Dinmeyen Acı : 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü !

21 Mayıs 2013 - 9:11A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

İstanbul’da yaşayan Çerkesler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün 149. yılını anmak amacıyla, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ndeki anma programında bir araya geldi.

Rusya Çarlığı’nın işgalci politikalarına karşı 19. yüzyıl boyunca destansı bir şekilde direnen Çerkesler, diğer Kafkasya halkları gibi katliama ve sürgüne maruz bırakıldı. Bahsedilen dönemde, bir milyondan fazla Çerkes katledildi ve bir o kadarı da anavatanı Çerkesya’dan koparıldı, sürgüne tabi tutuldu. Şu an dünyada kırk kadar değişik ülkede, anavatanlarından uzakta sürgün yaşayan Çerkesler her yıl 21 Mayıs geldiğinde değişik programlarla tarihlerine sahip çıkıyor ve soykırımı unutturmuyorlar.

Güngören Belediye başkanı Şakir Yücel Karaman programda yaptığı konuşma ile Çerkeslerin acılarını paylaştığını ve kendisinin de bu sürgünlerle gelen bir ailenin ferdi olduğunu ifade etti. Başkan Karaman, İstanbul Çerkes Derneği’ni yaptığı çalışmalardan dolayı takdir etti ve belediye olarak derneğin ihtiyaç duyacağı tüm olanakları sağlayacaklarının sözünü verdi.

Programın devamında Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Dr. Nusret Baş, yazar Yalçın Karadaş, yazar Dr. Ferhat Kentel ve yazar Hulusi Üstün sırayla kürsüye gelerek Çerkes sürgünü hakkında birer konuşma yaptı.

Yılın iletişim ödülü alan TRT FM spikeri Ayla Demirtaş’ın seslendirdiği ‘Sürgün’ adlı şiir salonda duygu yoğunluğuna neden oldu.

Çerkes soykırımı ve sürgününün 149. yıldönümü anma töreni Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun aldığı karar doğrultusunda Samsun’da yapılacak. 25 Mayıs Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından kente gelecek Çerkesler, Doğu Park Sahili’nde buluşarak Rusların gerçekleştirdiği soykırımı ve sürgünü lanetleyecek.

Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu, Kafkas-Rus savaşlarının öncesi ve sonrasında Ruslar tarafından gerçekleştirilen Çerkes soykırım ve sürgününü kamuoyuna daha güçlü anlatmak amacıyla 149. anma törenini Samsun’da gerçekleştirme kararı aldı. Çerkesler için büyük öneme sahip Samsun’da yapılacak törene ilişkin hazırlıklar da başladı. Ev sahipliğini Samsun Kafkas Derneği’nin yaptığı Kent Müzesi’ndeki toplantıda bir araya gelen Çerkes dernekleri yöneticileri ile üyeleri, etkinlikte neler yapılacağı konusunda çalışma gerçekleştirdi.

Toplantıyla ile ilgili bilgi veren Samsun Kafkas Derneği Başkanı Şahin Konuş, bu yıl ki anma töreninin büyük kapsamlı olacağını söyledi. Etkinlikler kapsamında soykırım ve sürgünle ilgili ağıtlar söylenip, insanlara sürgün ve soykırım gerçeğini bütün yönleriyle anlatacaklarını ifade eden Konuş, “İnsanlarımız sadece Kafkasya’da değil, burada da öldüler. Sadece Samsun ve Çarşamba Ovası’nda sürgünden sonra 500-600 bin civarında insanımız, hastalıktan ve sıtmadan hayatını kaybetti. Bu nedenle Samsun, Çerkes toplumu açısından çok önemli bir bölge. Yoğun Çerkes nüfusu olmasından dolayı da bu etkinliği kentimizde yapacağız. Sesimizi gür çıkarıp, Türkiye ve dünya çapında duyurmaya çalışacağız. Soykırıma sebep olanları lanetleyeceğiz. En sonda da denize karanfil bırakacağız.” dedi.

300 yıl süren Kafkas-Rus savaşların 21 Mayıs 1864’de sona erdiğini, savaş sonucunda 15 milyon olan Çerkes nüfusunun 2 milyona indiğini hatırlatan Dernek Başkanı Konuş, “Savaş süresinde 13 milyon vatandaşımız soykırıma uğradı. Biz, 21 Mayıs 1864’ten itibaren Kuzey Batı Kafkasya’dan topluca sürülmüş bir halkız. Yaklaşık 2 milyon Çerkes ana vatanından ayrılmak zorunda kaldı. Bizler bu soykırımı yaşamış halkların torunları olarak atalarımızı anmak, soykırımı lanetlemek, bunu dünyaya duyurmak amacıyla her yılın 21 Mayıs’ında bu soykırımı lanetle anıyor ve protesto ediyoruz. Bu yıl Türkiye çapındaki etkinliği Samsun’da yapacağız. 21 Mayıs’ın hafta içine denk gelmesi ve insanların daha kolay ulaşması için anma törenimizi 25 Mayıs günü saat 17.00’de sahil yolunda yapacağız. Tüm hemşehrilerimizi bu etkinliğimize davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo et...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver GÖKŞEN ile Şube...

Kahramanmaraş’ta izleme ve değerlendirme sınavı yapıldı Kahramanmaraş’ta izleme ve değerle...

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ortak değerlen...

İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET İYİ PARTİ’DEN KMBGC’YE ZİYARET

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İl Başkan Yardımcıları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kahraman...

Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mutfak Kültürünü Yakından Öğrenecek Geleceğin Şef Adayları Kahramanmaraş Mut...

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Alpedo Kervan Lezzet Grubu arasında, gastronomi ve turizm alanlarında işbirliğine gidilmesi amac...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etkinliği Tenzile Erdoğan Anaokulun...

Onikişubat İlçesi  Tenzile Erdoğan Anaokulunda portfolyo etk...

Valilikten çok önemli duyuru Valilikten çok önemli duy...

Kahramanmaraş valiliği yaptığı duyuruda; “Mevcut hava ...

RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDINDAN…. RAMAZAN PAK HOCA’NIN ARDI...

              Ramazan PAK, 1955’te K.Maraş’ın Sarıçukur köyü...

Aşk Konulu Fasl-I Muhabbet Şiir Seçkisi Aşk Konulu Fasl-I Muhabbe...

( EV SAHİBİ ŞAİR LOKMAN GÜL) Çelebioğlum aşkı tarif edebilir...

Başarılı Okul Müdürüne Ödül Başarılı Okul Müdürüne Öd...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Şehit İdari Ataşe Ga...

Kahramanmaraş’ta İl Geneli Tatil Edildi mi ? Kahramanmaraş’ta İl...

Kahramanmaraş’ta bu sabah saatlerinde  başlayan, ilerleyen s...

Dulkadiroğlu İlçesinde Okulların Son Durumu Dulkadiroğlu İlçesinde Ok...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan ilerleyen sa...

Kahramanmaraş ‘ta Eğitime Kar Tatili Kahramanmaraş ‘ta E...

Kahramanmaraş’ta bu sabah (18.01.2022) başlayan kar ya...

Mükrime Hatun Öğretmenleri münazara da karşı karşıya Mükrime Hatun Öğretmenler...

14 Ocak 2022 tarihinde Mükrime Hatun MTAL konferans salonund...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ