Maraşta Haber
Maraşta Haber

1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Su Festivali Yapıldı.

Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen öncülüğünde düzenlenen 1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Suyu Festivali 2 gün boyunca coşkulu dakikalara sahne oldu. Ekinözü’nün turizm potansiyelini artırmak amacıyla Belediye Başkanı Nursi Çeleğen’in öncülüğünde ilçenin önemli değerlerinden Ters Lale ve şifalı acı suyun tanıtılması amacıyla 1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Suyu Festivali düzenlendi. Kahramanmaraş […]

1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Su Festivali Yapıldı.

04 Mayıs 2018 - 8:00A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen öncülüğünde düzenlenen 1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Suyu Festivali 2 gün boyunca coşkulu dakikalara sahne oldu.

Ekinözü’nün turizm potansiyelini artırmak amacıyla Belediye Başkanı Nursi Çeleğen’in öncülüğünde ilçenin önemli değerlerinden Ters Lale ve şifalı acı suyun tanıtılması amacıyla 1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Suyu Festivali düzenlendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ve Ekinözü Belediyesi’nin ilçede yaptığı başarılı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Ekinözü, Belediye Başkanı Nursi Çeleğen’in hayata geçirdiği projelerle turizmde patlama yaşanması bekleniyor.

İlçenin en önemli değerlerinden biri olan şifalı acı suyu ve Ters Lale olarak bilinen Ağlayan Gelin Lalesi’nin gelecek nesillere aktarılmasının yanı sıra ilçeye katma değer sağlaması amacıyla 1. Ekinözü Ağlayan Gelin Lalesi ve Acı Suyu Şenliği gerçekleştirildi.

İlçenin sosyal hayatını da renklendiren şenliğin açılışı yoğun katılımla yapıldı. 2 gün süren şenliğin açılışına AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Ekinözü Kaymakamı Fatih Sayar, Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen ve çok sayıda Ekinözülü vatandaşlar katıldı.

Festivalin birinci gününde Ozan Nuri, Kevser Özdemir Kardeşler, Bilocan ve Savaş Korkmaz’ın konserleriyle katılımcılar coşkuyu doruklarda yaşarken, akşam kamp ateşiyle huzurlu bir gece geçirdi. Şenliğin ikinci gününde ise farklı illerden gelen davetlilerin katılımıyla Ters Lale ve doğa gezisinin yanı sıra Ekinözü içmeleri şifalı suyu ve tanıtımı yapıldı. İki gün süren şenlikle ilçe halkı unutulmaz günler yaşadı.

 

“DEĞERLERİMİZİ ŞENLİKLE TANITIYORUZ”

 

Festivalin açılış konuşmasını yapan Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, ilçenin değerlerini korumak amacıyla çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Çeleğen şunları dile getirdi: “Bugün benim için çok mutlu bir gün. Ben her zaman için şunu söylüyorum benim nefsim ayaklarımızın altında, benim sermayem sevgi ve saygıdır. Bu hazirunun hepsini önce ben seveceğim, ben sayacağım, ben hürmet edeceğim ondan sonra sevgi ve saygı bekleyeceğim. Ekinözü’müzün şifalı içme suyu ve ters lale olarak bilinen ağlayan gelin lalesinin geleceğe taşınması amacıyla böyle bir şenlik düzenleme ihtiyacı duyduk. Göreve geldiğimiz günden itibaren ilçemizi en güzel hale getirmek ve değerlerimizi tanıtmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un destekleriyle önemli çalışmalara imza attık. Ekinözü geleceği en parlak olan ilçelerden bir tanesidir, daha güzel çalışmaları ilçemize kazandırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetişen lalelerin 15-20 günlük bir ömrü olduğunu belirten Çeleğen, Ekinözü’ndeki lalelerin 40 gün solmadan kaldıklarına dikkat çekti.

Şifalı içme suyu, demir madenindeki kırmızı göleti ve ters laleleriyle ilçenin doğa harikası bir şehir olduğunu ifade eden Çeleğen şu şekilde konuştu. “Bölgemizde yetişen bu nadide çiçeği tüm Türkiye ve dünyaya tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. İlçemizin her değerine sahip çıktığımız gibi bu güzelliğe karşı da görevlerini yerimizi yerine getireceğiz. Türkiye’de sadece ilçemizde bulunan kırımızı gölet ve ters lale bitkisini görebilmek için yerli ve yabancı turistlerin Ekinözü’ne akın edecek.”

 

“ŞİFALI ACI İÇME SUYU ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞER”

 

Şifalı acı suyun Ekinözü için önemli bir değer olduğunun altını çizen Ekinözü Kaymakamı Fatih Sayar şöyle konuştu: “Acı su ilçemiz için çok önemli bir değer, acı suyumuzun yapılan bilimsel araştırmalara göre birçok rahatsızlığa tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında ilçemizin sahip olduğu doğal ortam ve güzellik nedeniyle başka il ve ilçelerden insanlarımız ilçemizi tercih etmektedir. Her yıl binlerce insan ilçemizde tatil ve şifa bulmak amacıyla burayı ziyaret ediyor. Elbette ilçe ekonomisi ve değerlerinin tanıtılması açısından bu durumu biz idareciler olarak çok önemsiyoruz. Ancak, içmeceler sezonu dediğimiz dönem çok kısa sürmekte ve daha çok okul, tatillerinin başlangıcı ve bitişiyle birlikte sona ermektedir. Bu durum ise ilçemiz insanının bu önemli değerden yeterince faydalanamamasına yol açmaktadır.”

 

“KIŞ AYIYLA BERABER İLÇEMİZ ÖLÜM SESSİZLİĞİNE BÜRÜNÜYOR!”

 

Ekinözü’nün sahip olduğu değerlerin yılın 12 ayında ziyaretçilerle buluşmasının önemli olduğuna dikkat çeken Sayar şu şekilde konuştu: “Sahip olduğumuz bu önemli değerin yılın kalan 9-10 ayında israf olmaması adına çok çalışma yapmamız gerekmektedir. Yazın sezonun açılmasıyla hayat bulan ilçemiz, kışın başlamasıyla adeta ölüm sessizliğine bürünmekte. Hiçbir kıpırdanma ve hareketlilik görülememektedir maalesef. Bizler de buradaki eksikliğin farkında olarak bazı çalışmalar başlattık. Amacımız ilçemiz esnafının ve insanımızın içmecelerden mümkünse 10 ay boyunca faydalanmasını sağlamak. Bu amaçla Kaymakamlık olarak bizler, ilçe belediyemiz ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalardan bir tanesi yılın 12 ayında hizmet verecek olan, içerisinde hamam, sauna, çamur odası, aile havuzları, tuz odası, fitness salonları ve dinlenme alanları olan bir tesis yapma gayreti içerisindeyiz. Projemiz Kalkınma Ajansı’na sunulmuş durumda, Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu projemize canı gönülden destek vermektedirler.”

 

“NURSİ BAŞKAN EKİNÖZÜ İÇİN CANINI ORTAYA KOYUYOR”

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç konuşmasında Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen’e övgüler yağdırdı. Merhum şair Abdurrahim Karakoç’u minnetle anan Erkoç konuşmasında şunları ifade etti: “Ekinözü Belediye Başkanımızı bu faaliyeti için tebrik ediyoruz. Artık Ekinözü’müzde baharın, yazın gelmesiyle beraber yavaş yavaş sezon açılmakta. İnşallah bu sezonun bereketli olmasını diliyoruz. Ekinözü deyince aklımıza hep memleketin gururu, yüreğimizin ve milletin sesi olan, bu milletin sorunlarını cesurca söyleyen, ömrü boyunca zalimin karşısında, mazlumun yanında olan gerçekten kendimize örnek aldığımız değerli insan Abdurrahim Karakoç geliyor. Ekinözü hep böyle yiğit insanlar çıkarttı. Abdurrahim Karakoç ağabeyimiz de bu ülkede darbecilere, cuntacılara ve zalimlere karşı mazlumları sesi oldu. Bu gün de dünyanın dört bir tarafında, belki de şu mahallede otururken yazdığı eserler dünyanın dört bir tarafında sanatçılar tarafından seslendirilmekte, siyaset adamları tarafından şiirleri okunmakta. Bu da bize gurur vermekte, İnşallah şu yaptığımız sosyal tesise Abdurrahim ağabeyimizin adını koyacağız. Ona minnet ve vefa borçluyuz. O her zaman bizim değerlerimizin savunucusu oldu, bizim değerlerimizi ayaklar altına almaya çalışanlara karşı inanç ve iman dolu göğsünü ortaya koydu.”

 

“GELECEK EKİNÖZÜ’NÜN OLACAK, SU ŞEBEKESİNİ YENİLİYORUZ”

 

Ekinözü’nün gelecekte daha güzel ve yaşanabilir bir ilçe olacağına inandığını söyleyen Başkan Erkoç, ilçenin su şebekesinin yenileneceğinin de müjdesini verdi. Başkan Erkoç konuşmasına şu şekilde devam etti: “Ekinözü deyince aklımıza hep yiğitlik gelir, cesaret gelir. Ekinözü deyince yaylaları, acı suyu turizmi gelir. Nursi Başkanımızı tebrik ediyoruz, inanın Nursi başkan Ekinözü için canını ortaya koyan bir başkanımız. Önceden de tanırım ben Ekinözü’nün insanı için şehirde hastanede görev yaparken canını ortaya koyan, kıt imkanlara rağmen büyük gayret gösteren bir kardeşimiz, sonuna kadar arkasındayız İnşallah. Biz bu yaz ayında ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Asfalt yapmaya devam edeceğiz, şebekeyi değiştiriyoruz. Bunlar tarihi hizmetler, parklar, halı sahalar yaptık. Çok güzel bir sosyal tesis yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Kırsal mahallelerimizde yollarımızın standartlarını arttırıyoruz İnşallah, daha yaşanabilir hale gelecek. Ekinözü Ilıca arasında yolun standartlarının daha da yükseltilmesiyle ilgili proje üzerinde çalışıyoruz, Ekinözü daha güzel hale gelecek hamdolsun. Verdiğimiz sözleri tek tek tutuyoruz, Ekinözü’ne geldiğimizde buranın halkının bizden talepleri vardı. Bu aspestli boruları değiştirecek misiniz diyorlardı, en büyük talep su şebekesinin değişmesiydi. İnsanlarımız çok rahatsızdı, şebekesinin bir an öce değişmesini istiyordu. Hamdolsun değiştiriyoruz, onun haricinde Ekinözü’nün tüm içini de parkeyle kaplayacağız İnşallah.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğin...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlü...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine ...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmaraş İl Müftülüğüne atanan Mustafa Tekin, görevine başladı. Tekin ilk mesajınd...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmaraş Ofisi ve Dulkadiroğlu Belediyesi, iş birliğiyle projelendirdiği Namık Ke...

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİS KARARI

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 14 Nisan 2021 günü saat 10.00’da Vali Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salon...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
ORUCUN MANEVİ FAYDALARI  ORUCUN MANEVİ FAYDALARI ...

Oruç tutmanın temel sebebi, Allah’ın emridir. Bunun gerekçes...

Hakan Vicdan Eğitim Camiasını Üzdü Hakan Vicdan Eğitim Camia...

Kahramanmaraş’a özel eğitim alanında çok büyük hizmetl...

Maarif Anadolu Lisesi’nden “Kariyer Engel Tanımaz!” Maarif Anadolu Lisesi’nde...

“Normal Bireylerin Önüne Kasis Çıkarken Engelli Bireylerin Ö...

HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN – III HOŞ GELDİN YÂ ŞEHR-İ RAMA...

Yâ Şehr-i Ramazan! Bizler, Senin gelmenle birlikte yeniden; ...

Yahya Kemal’de Polis Sevgisi Bir”inci” Yahya Kemal’de Poli...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Yahya Kemal İlkokulu’...

Hasan & Meral Mutluluğa Koştular Hasan & Meral Mutlul...

Mehmet ve  Ayşe Gören Çifti’nin beyefendi oğullar  Hasan ile...

21. yy’da İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi 21. yy’da İş Sağlığ...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Teknik...

İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Görev Değişikliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Müdür yardımcılar...

Yeni İl Müftüsü Mustafa Tekin, Görevine Başladı Yeni İl Müftüsü Mustafa T...

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kahramanmara...

Yenilenen Park Yenilenen Park

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Kahramanmar...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ