Maraşta Haber
Maraşta Haber

Yola Devam Edenler

Genel seçimler yaklaşırken, siyaset arenası iyiden iyiye ısınmaya başladı. Siyasi partilerin aday listelerinin açıklanmasıyla birlikte her tarafta siyaset konuşulmaya başladı. Listeler kimilerince beğenildi, kimilerince hiç beğenilmedi.  “Deve dişi gibi” aday adaylarının büyük çoğunluğu listelere hiç giremedi. Bazıları listeye girdiler ama yerlerini beğenmeyerek adaylıktan geri çekildiler. İstifa edenlerin yerine listelere yeni isimler alındı.  Listelerin açıklandığı ilk […]

Yola Devam Edenler

21 Nisan 2015 - 13:02A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Genel seçimler yaklaşırken, siyaset arenası iyiden iyiye ısınmaya başladı. Siyasi partilerin aday listelerinin açıklanmasıyla birlikte her tarafta siyaset konuşulmaya başladı. Listeler kimilerince beğenildi, kimilerince hiç beğenilmedi.

 “Deve dişi gibi” aday adaylarının büyük çoğunluğu listelere hiç giremedi. Bazıları listeye girdiler ama yerlerini beğenmeyerek adaylıktan geri çekildiler. İstifa edenlerin yerine listelere yeni isimler alındı.

 Listelerin açıklandığı ilk gün tüm siyasi partilerde küçük bir deprem yaşandı. Açıktan açığa konuşulmasa bile kapalı kapılar ardında listeyi yapan kişi ve kurullara çok da iyi şeyler söylenmedi!

 Siyasi Partilerin aday listeleri vatandaşlar tarafından daha fazla kabul görecek isimlerden oluşabilirdi. Kendilerine daha yakın, teşkilatlarda daha çok tanınan ve daha fazla sevilen kişiler listelerde yer alabilirlerdi.

 Ama “Yola devam edenler” seçmen tarafından değil, genel başkanlar tarafından belirleniyor bu ülkede. Genel Başkanların kararına itiraz etmek mümkün olmadığına göre listeleri sahiplenmekten başka bir seçenek zaten kalmıyor bizlere.

 Anlayacağınız “Misafir umduğunu değil bulduğunu yiyor” bu ülkede. Bizdeki seçimlerde “seçmen umduğu adaya değil bulduğu adaya” oy vermek zorunda. Listeler içimize sinse de sinmese yapabileceğimiz bir şey yok elbette.

 Bazı siyasi partiler “aday tanıtım toplantısını” yaptı. Seçim bürosunu tuttu. Ev toplantıları, çarşı ve pazar gezmeleri başladı bile. Çarşıda, pazarda ansızın karşınıza bir siyasi partinin bir adayı çıkabilir. Elinizi sıkıp sizden oy isteyebilir.

 Beğenilmeyen ve kızgınlık duyulan genel başkanların yüzünden adaylara kötü davranmak çok şık olmayacaktır. Kahramanmaraş’ımıza hizmet etmek amacıyla işini gücünü bırakarak “uzun ince bir yola” çıkan bu kardeşlerimize gereken saygıyı göstermek daha doğru diye düşünüyorum.

 AKP ve MHP adaylarının vatandaşlar tarafından tanındığını, diğer siyasi partilerin adaylarının ise “oy verilmeyecek olmasına rağmen” merak edildiğini biliyorum. Bana sık sık “Milli İttifakın adayları, Merkez Partisinin adayları kimler” diye soruluyor.

 Kahramanmaraş için 7 Haziran seçiminin AKP ve MHP arasında geçeceği kesin gibi. Bu partilerin alacağı oy sayıları veya çıkartacakları milletvekili sayıları hakkında tahminde bulunmak için oldukça erken. Şimdilik “%50, 50 oy oranı ve yarı yarıya vekil sayısı” diyerek ilk tahminimizi yapabiliriz! Önümüzdeki günlerde dersine kim iyi çalışırsa, vatandaşın gönlüne kim girebilirse o parti bir adım öne geçer diye düşünüyorum!

 

MÜBAREK GÜNLER VE AYLAR

 İçinde Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi’ni barındıran “üç aylar” başladı. Üç ayların müjdecisi olan Regaip Kandili 23 Nisan Perşembe günü, Miraç Kandili 15 Mayıs ve Berat Kandili 01 Haziran’da idrak edilecek.

Ramazan ayı 18 Haziran Perşembe günü başlayacak. Kuran-ı Kerim’de “bin aydan hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi 13 Temmuz’da ihya edilecek. Ramazan Bayramı ise 17, 18 ve 19 Temmuz tarihlerinde kutlanacak.

“Bir yanda mübarek günler öbür yanda seçim çalışmaları” Bir yanda Halk’a hizmet öbür yanda Hakk’a hizmet. Her ikisini yaparken aldanmamak ve aldatmamak için azami özen gösterilmeli. Yalandan, riyadan, haramdan ve hileden uzak durulmalı. Bilinçli ve uyanık olunmalı. Kanmamalı, kandırılmaya müsait olunmamalı.

Cenab-ı Hak  üç ayları hakkı ile idrak etmemizi nasip etsin. Allah, yar ve yardımcımız olsun…   

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda Birliktelik Sergilendi Ökkaş Gümüşer Ortaokulund...

Kahramanmaraş Onikişubat Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda 24 Kasım...

Akedaş İlkokulu’nda Öğretmenler Günü Akedaş İlkokulu’nda...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Akedaş İlkokulu’nda 24...

275. Fasl-ı muhabbet Atışma dörtlükleri 275. Fasl-ı muhabbet Atı...

1 Acısı – tatlısı) var  niyete  tâbi, izler… Tar...

Şehit Mücahit Şimşek Bilgi ve Oyun Sınıfı Açıldı Şehit Mücahit Şimşek Bilg...

Kahramanmaraş-Onikişubat Bertiz Çatmayayla Mahallesi Yusuf K...

Yılın Öğretmeni Kadir Demirkaynak Kimdir? Yılın Öğretmeni Kadir Dem...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde, Mehmet Akif İnan İmam Ha...

ALTILI MASA, HALKA GÜVEN VERMİYOR MU? ALTILI MASA, HALKA GÜVEN ...

Altılı Masa; bugünkü konumunda, Erdoğan ile kafa kafaya yarı...

Başkan Mahçiçek, İlçede görevli öğretmenlerle kahvaltıda buluştu Başkan Mahçiçek, İlçede g...

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İlçede görev yapan öğr...

CİMRİLİK STRESİ  CİMRİLİK STRESİ 

Fakirlik korkusu, şeytanın insana verdiği ves­veseden ibaret...

Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesinin Erasmus+ projesi Kahramanmaraş Sosyal Bili...

Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesi Erasmus+ projesi kapsam...

Öğretmenler Günü Öğretmenler Günü

Bir Öğretmenler gününü daha geride bıraktık. Yaklaşan seçim ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ