Maraşta Haber
Maraşta Haber

Ya Siz Ne Yapacaksınız

Elinizi öper üç çocuğum var, ikisi erkek birisi kız. Büyük oğlum ve onun küçüğü kızım üniversiteye yerleşti. İnşallah sıra küçüğümüzde; o bir yandan lise sonda okuyor bir yandan da üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Üniversite sınavlarına hazırlanıyor dedim ama aslında hazırlanamıyor. Önce kendi geleceği için çok çok önemli olan dershanelerin kapatılması kararı, sonra geleceğe birlikte hazırlandığı hocalarına […]

Ya Siz Ne Yapacaksınız

18 Mart 2014 - 12:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Elinizi öper üç çocuğum var, ikisi erkek birisi kız. Büyük oğlum ve onun küçüğü kızım üniversiteye yerleşti. İnşallah sıra küçüğümüzde; o bir yandan lise sonda okuyor bir yandan da üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

Üniversite sınavlarına hazırlanıyor dedim ama aslında hazırlanamıyor. Önce kendi geleceği için çok çok önemli olan dershanelerin kapatılması kararı, sonra geleceğe birlikte hazırlandığı hocalarına karşı girişilen linç kampanyası ve devam ettiği dershanelerde kurulan sorgu odaları en son olarak ta ÖSYM Başkanı Ali Demir’in açıklamaları inanın bizim çocukta ne moral nede motivasyon bıraktı.

Her sınav öncesinde ve sonrasında mutlaka bir problem yaratan ÖSYM Başkanı Ali Demir, bu defada sınava beş gün kala problemin en büyüğünü yumurtlamıştır. ‘ Bu yıl sınav sorularının tamamını yayınlamayacağız. Ölçme kabiliyeti yüksek olan bu soruları bazı düzenlemelerle yeniden kullanabiliriz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 20’sini kamuoyuyla paylaşmanın yeterli olacağını düşünüyoruz’ diye açıklama yapmıştır.

 Anadolu insanının söylemiyle ÖSYM Başkanı halt işlemiştir. 2 milyon 7 bin 685 adayın müracaat ettiği bir sınava beş gün kala ‘soruları yayınlamayacağız’ diye açıklama yapması asla kabul edilebilir değildir. Bu açıklama sınava hazırlanan çocukların psikolojilerini bozarken ÖSYM’nin daha önceki haksız uygulamalarını bilen anne ve babaları da son derece tedirgin etmiştir.

Bence ÖSYM hatalı soruları önleyemediği için soruları yayınlamak istememektedir. Doğrusu ÖSYM yaptığı her işte kendisiyle çelişmektedir. Aldıkları kararlar çok kısa süre içerisinde tekrar değişmektedir. Önce sınav sorularının yüzde 10’unu açıklayacağız demelerine rağmen sonra bu oranı 20’ye çıkarmışlardır.

Yarın ne olur bilmem ama bence bu karar ya yargıdan ya da Sayın Başbakan veya Milli Eğitim Bakanından gelen ‘soruları açıklayın’ talimatıyla geri çekilecektir. O zaman bu kurumun zaten kaybettiği saygınlığı da tamamen sıfırlanacaktır. Keşke bu işlere hiç girişmese ve göğsünü gere gere başını dik tuta tuta ben sorularıma güveniyorum diyerek ortalarda dolaşabilse.

Başka bir yanlış da şu, ÖSYM ben soruları bir kaç yıl sonra tekrar sorabilirim diyor. Bir kaç yıl sonra sınava girecek adayların en az yarısı zaten daha önceden sınava girmiş adaylar oluyor. Bu öğrenciler ikinci kez sorulan bu soruları tanıyacaklardır. Böyle bir yanlışlığa nasıl meydan verilebilir?

ÖSYM, ‘isteyen gelsin Ankara’da soruları görsün’ diyor. Allah aşkına, sınava giren

2 Milyon öğrenci cevap kâğıdımı görmek istiyorum deyip Ankara’ya gitse ÖSYM sizce hangi birine kitapçığını gösterebilecektir.

Hülasa insanda bir parça Allah korkusu bir parçada utanma duygusu olur yahu. Sınava girecek olan bu yavrular hepimizin çocuğu değil mi? Konuşmaya başlayan tüm yetkililer ağızlarını açtıklarında mangalda kül bırakmıyorlar. Ama sınav öncesi yaptıkları açıklamalarla sınava girecek öğrencilerde en küçük bir mücadele azmi dahi bırakmıyorlar.

Ey halkım, ben evladını üniversite sınavlarına hazırlayan bir baba olarak bu davranışları sergileyen ÖSYM yetkililerini önce; ‘Allah nasıl bilirse öyle yapsın’ diyerek Allah’a havale ediyorum. Sonra onunla da yetinmeyerek, oğlumun emeklerini çalmaya hazırlanan bu emek hırsızlarını mahkemeye vererek kendileriyle yargı önünde de hesaplaşacağımı beyan ediyorum.

Ya siz, çocukları sınava girecek olan saygı değer anne ve babalar ya siz,  ‘bu emek hırsızlarıyla ilgili olarak siz ne yapmayı düşünüyorsunuz acaba?

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Okul Müdürü Hayatını Kaybetti Kahramanmaraş’ta Ok...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesinde bulunan Şehit Yu...

AKSU ÇAYI CEYHAN HAVZASINI KİRLETİYOR AKSU ÇAYI CEYHAN HAVZASIN...

TEMA Vakfı Temsilci ve Gönüllüleri Su Varlıklarımızın Önemin...

Covid -19 İçin Acil Kararlar Alındı Covid -19 İçin Acil Karar...

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28 Kasım 2020 gün...

Eğitimci Zekeriya Çakabey’in İlk Kitabı Okuyucularıyla Buluştu Eğitimci Zekeriya Çakabey...

Kahramanmaraş eğitim camiasının yakından tanıdığı, yıllarca ...

“YALÇIN ÖZALP” DESTANI “YALÇIN ÖZALP”...

YALÇIN ÖZALP Şehzadeler şehri bağrından bir alp Çıkarmış alp...

Arıkan: Şiddetin Hiçbir Haklı Gerekçesi Yoktur Arıkan: Şiddetin Hiçbir H...

Kahramanmaraş Kadın Platformu Başkanı Zeynep Arıkan; “Tam eş...

İşadamı Mustafa Buluntu’nun acı kaybı İşadamı Mustafa Buluntu’n...

Kahramanmaraş’ın Başarılı İşadamlarından Koton Mensucat Yöne...

24 KASIM’IN HATIRLATTIKLARI 24 KASIM’IN HATIRLA...

Hayvanların dahi eğitildiği bir asırda insanların eğitimden ...

Emekli Eğitimciler Hizmet Şeref Belgelerini aldı Emekli Eğitimciler Hizmet...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı...

Sabancı’dan Yalçın Özalp’ın Vefatı İle İlgili Sitemkar Açıklama Sabancı’dan Yalçın ...

Kahramanmaraş’ta siyaset, bürokrat ve iş dünyasının ya...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ