Maraşta Haber
Maraşta Haber

Uykumuzda Bile Kahramanmaraş’ı Düşünüyoruz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Aksu TV’de yayınlanan Modaretör programına katıldı. Manşet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Mesut Tuğrul’un hazırlayıp sunduğu, marasgundem.com’un köşe yazarı Mehmet taş, Dünya Gazetesi İl Temsilcisi Ali Eskalen ve Gazeteci Yazar Serdar Erdoğanyılmaz’ın katıldığı programda Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, kentsel dönüşümden toplu taşıma, köprülü kavşaklardan, toplu konuta kadar birçok konuya açıklık […]

Uykumuzda Bile Kahramanmaraş’ı Düşünüyoruz

28 Ocak 2015 - 8:39A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Aksu TV’de yayınlanan Modaretör programına katıldı.

Manşet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Mesut Tuğrul’un hazırlayıp sunduğu, marasgundem.com’un köşe yazarı Mehmet taş, Dünya Gazetesi İl Temsilcisi Ali Eskalen ve Gazeteci Yazar Serdar Erdoğanyılmaz’ın katıldığı programda Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, kentsel dönüşümden toplu taşıma, köprülü kavşaklardan, toplu konuta kadar birçok konuya açıklık getirdi.

“RİNG HATTI  KOYACAĞIZ”

Kentsel dönüşüm konusunda  bir çok soruyu cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç: “Kentsel dönüşüm çalışmalarımızda çok büyük mesafeler katettik. Gayberli, Hacıbayramveli ve Malik ejder Mahallelerimizde başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarımızda kamulaştırma işlerinin  % 85’ini tamamladık.

Bu bölgede 300 bin metrekare bir alanda çalışma yapıyoruz. Bu alan içerisinde 40 bin metrekare ücretsiz açık otopark yapacağız. Bu ücretsiz otoparka araçlarını park eden sürücü kardeşlerimiz için de şehir merkezine ring hattı koyacağız. Geri kalan kısımda  ise yeşil alan çalışmaları ve rekreasyon çalışmaları  yürütüyoruz.. Şehrimizin girişi olan bu bölgeyi güzel bir görünüme kavuşturacağız.

Kentsel dönüşüm projelerimiz içinde bulunan Yusuflar Mahallesi’nde de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu mahallemizin bir silueti var. Biz bu silueti bozmadan öyle çok katlı yapılar değil de o bölgenin yapısına uygun konutlar yapacağız. Yusuflar Mahallesi bir imaj çalışması olacak.

Biz istiyoruz ki insanlarımız en iyi ve en güzel şekilde yaşasınlar. Biz bunun için göreve talip olduk” dedi.

 “SÜMBÜLLÜ YOLU ŞEKERDERE’NİN ALTERNATİFİ OLACAK”

Ulaşım konusunda yaşanan sıkıntıya nasıl bir çözüm düşündüklerinin sorulması üzerine Başkan Erkoç: “Şu anda şehrimizde bir trafik yoğunluğu olduğunu ve mevcut ana artellerin bu yükü kaldırmadığını biliyoruz. Bu dün olan değil 30-40 seneden beri devam eden bir sorun.

Şehrimizin geneline baktığımız zaman doğu-batı istikametinde bir yerleşime sahip olduğumuzu görürüz. Şehrimiz doğu-batı istikameti arasında gelişme gösterdiği için yollarımız da hep bu istikametler doğrultusunda gelişmiş.

Şehrimizde araç sayısı  bir hayli fazla.Sümbüllü Yolu şehrimizin trafik yükünü hafifletecek. Oraya yapacağımız yol yüzde 7 eğimli. Bu yolu tamamladığımız zaman şehrimizin batısını merkeze bağlayacağız. Bugün Şekerdere yüzde 13, Ağcalı yolu yüzde 11 eğimli. Oysa Sümbüllü Yolu yüzde 7 eğimli bir yol ki yanından bisiklet yolu bile geçirmeyi planlıyoruz. Sümbüllü Yolu Şekerdere’ye alternatif olacak ve buranın yükünü azaltacak.

Bu yol yeterli olacak mı? Elbette olmayacak. Ulucami civarında bir tünel kavşak projemiz mevcut ve yağmurların yağması ve kışın başlamasından dolayı bu bölgedeki çalışmamızı biraz askıya aldık. Ayrıca bu kavşak için Adana Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkarttık. Bunun projesi bitti ve uygulamaya çok kısa bir süre içerisinde başlayacağız. Bunun yanı sıra Sarayaltı Caddesi’ni Kanlıdere’ye bağlayacağız” diye konuştu.

“REFÜJLERİ BİZ YAPIYORUZ”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar kampüsü girişindeki kavşağın akıbeti, Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi toplu taşıma araçları ve Sümbüllü Yolu-Boğaziçi arasında bir köprülü kavşak olup olmadığının sorulması üzerine Başkan Erkoç: “Öncelikle Sümbüllü Yolu –Boğaziçi Konutları arasında herhangi bir köprülü kavşak düşünmüyoruz. Şehrimizin her tarafına köprülü kavşak yapacak durumda değiliz. Çok maliyetli olur. O bölgede ilk önce sinyalizasyonla idare edeceğiz. İlerleyen zamanlarda sıkıntı olması halinde alternatif çözümler üreteceğiz.

Üniversitenin önündeki köprülü kavşak sorusuna gelince : Orası karayollarının uhdesinde olan bir çalışma. Ancak şehrimizin girişlerinin güzel görünmesi için refüjlerin çalışmalarını Büyükşehir  belediyesi olarak biz  yapıyoruz.

Kavlaklı ve Organize Sanayi Bölgesine toplu taşıma konusuna gelince de, o bölgede faaliyet gösteren K plakalı bazı arkadaşlarımız bize geldiler ve biz otobüs almak istiyoruz dediler biz de kabul ettik ve yakında o bölgeye de halk otobüslerimiz çalışmaya başlayacak.” Dedi.

“TOPLU TAŞIMADA HAVUZ SİSTEMİNE GEÇECEĞİZ”

Başkan ERKOÇ sözlerine şöyle devam etti : “Bu arada toplu taşıma konusunda bir-iki şey daha söylemek istiyorum. Şu anda 14 tane daha büyük otobüs alıyoruz. Bu otobüslerimizin hizmete girmesi ile küçük otobüslerimizi bu tür yerleşim alanlarımıza yönlendireceğiz. Bazı ilçelerimizden gelen istekler doğrultusunda oralara otobüslerimizi gönderdik ve çalışmalara başladılar.

Şehir merkezinde dolmuşçu kardeşlerimizle görüşmelerimiz devam ediyor. Oluşturacağımız havuz sistemi ile dolmuşçu kardeşlerimizi de otobüs almaya yönlendireceğiz. Sonuçta şehrimizin trafik yoğunluğunu ve insanlarımızın konforlu bir ortamda seyahat etmelerini sağlamak zorundayız. Biz kimsenin rızkına mani olmayacağız. İnsanlar ekmek paralarını kazansınlar biz bir şey demiyoruz ama bu şehrin trafiğini de insanlarımızın rahat bir şekilde yolculuk etmelerini de sağlamak bizim görevimiz.

Toplu taşımada Kahramankart uygulamasını başlattık. Önümüzdeki günlerde bu kartın halk otobüslerinde de kullanılmasını sağlayacağız.”

 “UYKUMUZDA BİLE KAHRAMANMARAŞ’I DÜŞÜNÜYORUZ”

Başkan ERKOÇ  sözlerini şöyle sürdürdü : “Biz şehrimizin insanına hizmetin en iyisini nasıl sunarız diye çaba sarfediyoruz. Geceleri mesai arkadaşlarımızla birlikte şehrimizi adım adım geziyoruz. Nereye neyi nasıl yapabiliriz diye gecenin sakinliğinden faydalanıyoruz. Belki bazı hemşehrilerimiz görüyordur bizleri. Ellerimizde planlar projeler yerinde tespitler yapıyoruz. Gece geç saatlere kadar yaptığımız çalışmaların neticesinde evimizde uykuya daldığımız zaman bile Kahramanmaraş’ı düşünüyoruz. Kahramanmaraş’la yatıyor, Kahramanmaraş’la kalkıyoruz. Kahramanmaraş bizim sevdamız”

 “SÜTÇÜ İMAM’IN EVİNİ MÜZE YAPACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ın tanıtımı ve turizm adına ne gibi çalışmalar yapıldığına ilişkin sorulan bir soruya Başkan Erkoç:  “Şehrimizin tanıtımına yönelik özellikle iç turizmde bir çığır açacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü Sütçü İmam’ın mezarının olduğu camiyi restore ediyor. O çalışmalar bittikten sonra biz de Sütçü İmam’ın kabrini türbe haline getireceğiz. Bunun yanı sıra Sütçü İmam’ın yaşadığı evi müze haline getireceğiz. Sütçü İmam’ın ilk kurşunu sıktığı yerde tarihi yeniden canlandıracak ve o bölgeyi eski haline kavuşturacağız.

Geçtiğimiz günlerde bir kitap fuarı düzenledik ve şehrimizin adına çok güzel bir tanıtım olduğu inancındayız.  

Yedikuyular’da yapacağımız kayak merkezi için tahsis taleplerimiz tamamlanmak üzere. Bir taraftan projemizi tamamlıyoruz. Bir taraftan da telesiyejlerimizi temin ediyoruz.

Bunun haricinde şehrimizde yayla turizmine de ağırlık veriyoruz. Özellikle Andırın bölgemiz başta olmak üzere o bölgede yaylalarımızı insanlarımızın hizmetine sunacağız.

İç turizmi canlandırarak şehrimizin ekonomisine katkı sağlanması yönünde çaba sarf edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, toplu konut, asfalt çalışmaları, mezarlık alanı gibi konularda da kendisine yöneltilen soruları cevaplandırarak, yapılacak projelere ilişkin bilgiler verdi.

erkoç STC_2456 copy STC_2464 copy STC_2502 copy STC_2669 copy

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Göksun’da yem bezelyesi tarla günü düzenlendi… Göksun’da yem bezel...

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem ...

Tarihine Sahip Çıkan Elbistan’da Kent Müzesi Açıldı Tarihine Sahip Çıkan Elbi...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  Şehir Müzesi’nin ...

Asansöer boşluğuna düşerek canından oldu Asansöer boşluğuna düşere...

Ekmek parası ve geçim kaymağını sağlamak için bir süre önce ...

“TELAFİDE BEN DE VARIM” HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR “TELAFİDE BEN DE VA...

5 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ola...

Matematiği sevdiren,kolaylaştıran kitap çıktı Matematiği sevdiren,kolay...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesitesi’nde Dr. Öğr....

BABALAR GÜNÜ  BABALAR GÜNÜ 

           Baba reklâm aracı ticaret yapmak için.           ...

Alkışlar ilk Adım Anaokuluna Alkışlar ilk Adım Anaokul...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesi İlk Adım Anaokulu tara...

Çürük Elmalar Partilimiz Değildir, İstedikleri Partiye Katılabilirler! Çürük Elmalar Partilimiz ...

Kahramanmaraş’ta son bir kaç gündür Büyük Birlik Partisi (BB...

Kaymakam Keçeli, Öğretmenlerden Biraz Daha Fedakarlık Bekliyoruz Kaymakam Keçeli, Öğretmen...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli berabe...

Pazarcık Yumaklı Cerit İlkokulu’nda (PIRLS), Kapsamında Teşekkür Belgesi Pazarcık Yumaklı Cerit İl...

Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi Yumaklıcerit İlkokulunda PIRLS...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ