Maraşta Haber
Maraşta Haber

Uslu “Proje vermek artık daha kolay “

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “   KAHRAMANMARAŞ- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu ,” 2014 yılında hibe vermek destek olmak daha kolay oldu,” dedi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı […]

Uslu  “Proje vermek artık daha kolay “

30 Aralık 2013 - 19:29A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “

 

KAHRAMANMARAŞ- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu ,” 2014 yılında hibe vermek destek olmak daha kolay oldu,” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada; IPARD (Kırsal Kalkınma) Programında çok önemli ve yeni değişikliklerin onaylandığını ve uygulamaya koyulduğunu bildirdi. USLU; yapılan değişikliklerle yatırımcıların daha fazla avantajlar elde ettiğini ve başvuru şartlarının daha da kolaylaştırıldığını ifade etti. USLU, yatırımcıların bu konularda daha ayrıntılı bilgi almak için TKDK İl Koordinatörlüğü Yardım Masasına başvurmalarının çok faydalı olacağını aynı zamanda kurumun internet adresi olan www.tkdk.gov.tr sitesinden de daha ayrıntılı bilgiler elde edilebileceğini söyledi. Değişiklikler yatırım başlıklarına göre şu şekilde;

Tarımsal İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Yükseltilmesine Yönelik Yatırım Başlığı Altında Yapılan Değişiklikler

Süt Üreten Tarımsal İşletmelerde daha önce kapalı ahır ve ağılların sadece modernizasyonu ve kapasite artırımı hibeden istifade ederken artık yeni yapılan kapalı ahırların / ağılların inşası ve genişletilmesi de destek kapsamına alındı.

Et üreten tarımsal işletmelerde desteklenen koyun ve keçi sayısı 300’den 500’e çıkarıldı.

Hibe yardımı oranında belirleyici olan “Başvuru sunulduğunda 40 yaşın altında olan genç çiftçiler ifadesi hibe desteği kararı alındığında 40 yaşın altında olan genç çiftçiler“ olarak değiştirildi.

Daha önce gerçek kişi olarak projesini sunan başvuru sahibinin mesleki yeterlilik şartı, kendisi tarafından uyulması gereken bir uygunluk şartı iken yapılan değişiklik ile başvuru sahibi mesleki yeterlilik şartını sağlamıyor olsa dahi, bir daimi çalışanın bu şartı sağlaması da uygun olarak kabul edilecek.

Gübre Çukuru konusunda hayvan sayısı yerine kapasite eklenerek ifade “Tarımsal İşletme 50 baştan fazla inek veya 150 baştan fazla koyun ve/veya keçi kapasitesine sahipse, yatırımın gerçekleşmesinin sonunda gübrenin topluluk standartlarında depolanması ve yönetimini taahhüt etmelidir” şeklinde değiştirildi.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar Başlığı Altında Yapılan Değişiklikler

Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırım alanında tesis kapasiteleri arttırıldı. Artık en az 100 ton/yıl, en fazla 2000 ton /yıl su ürünleri, balık yağı ve yumuşakça, çift kabuklu ve kabuklu işleme için üretim kapasitesine sahip tesisler hibe desteği alabilecek.

Süt toplama merkezlerine başvurularda daha önce üretici örgütleri için yer alan “bir yıldan fazla faaliyette olma uygunluk şartı” kaldırıldı.

İşleme ve pazarlama ile ilgili yatırımlarda daha önce mecburi olan mesleki yeterlilik şartı artık aranmayacak.

Süt toplama merkezlerine daha önce sadece üretici birlikleri proje teklif edebilirken, artık gerçek ve tüzel kişi vasfı olan yatırımcılar da süt toplama merkezi yatırımlarına başvurabilecek.

Meyve ve sebzenin pazarlanması yatırım başlığında desteklenecek ürünler için AB’nin 1234/2007 sayılı konsey tüzüğünde yer alan meyve sebze listesi kullanılacak.

Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Yatırım Başlığı Altında Yapılan Değişiklikler

 

Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi yatırım alanında kabul edilen yatırım tutarı daha önce en fazla 250.000 AVRO’ydu, artık 400.000 AVRO oldu.

Kırsal turizm yatırım başlığında en fazla 400.000 AVRO olan yatırım tutarı, 500.000 AVRO’ya çıkarıldı.

Kültür balıkçılığın geliştirilmesi yatırım alanında yatırım değeri en fazla 200.000 AVRO iken 400.000 AVRO’ya çıkarıldı.

Kültür balıkçılığı tesislerinin yanına restoranların inşası,  genişletilmesi veya modernizasyonu ve restoranlar için gerekli ekipman satın alınması da destek kapsamına alındı.

Kırsal turizm alanında yapılacak yatırımlarda Turizm İşletme Belgesi yatırımın sonunda alınabilecek.

IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı uygulama süresince bu yatırım başlıkları altında her bir faydalanıcının kullanabileceği toplam yatırım tutarı 400.000 AVRO’dan 500.000 AVRO’ya çıkarıldı.

Konaklama tesislerinin yatırımın sonunda 25 yatak kapasitesine sahip olma zorunluluğu değiştirilerek 25 oda olma zorunluluğu getirildi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin açık alanlar dışında artık seralarda yetiştirilmesi de destek kapsamına alındı.

Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı kapsamında;

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,

Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,

Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi,

Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi,

Kırsal Turizm ve

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi alanlarında yüzde 50 ile 65 arasında hibe desteği veriyor. Ayrıca tüm yatırım alanlarında verilecek olan hibeler KDV’den ve gelir vergisinden muaf tutuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “   KAHRAMANMARAŞ- T...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “   KAHRAMANMARAŞ- T...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “   KAHRAMANMARAŞ- T...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu“Proje vermek artık daha kolay “   KAHRAMANMARAŞ- T...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başakan Çeleğen’den Taziye Mesajı Başakan Çeleğen’den...

BAHAETTİN KARAKOÇ (1930 – 16 Ekim 2018)  Edebiyat düny...

Bahaettin Karakoç Hakkın Rahmetine Kavuştu Bahaettin Karakoç Hakkın ...

Türk şiirinin Beyaz Kartalı, Dedekorkut’u ve “Kelimele...

20 Bin Kur’an-ı Kerim Sudan’a Ulaştı 20 Bin Kur’an-ı Ker...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen, M...

“Elbistan Köy Haline Getiriliyor” “Elbistan Köy Haline Geti...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç TBMM’de Memleket H...

Papaz Olmak Papaz Olmak

Arif olanlar başlığa bakar bakmaz neler söyleyip neler yazac...

Beyaz Kartal Yoğun Tempoya Dayanamadı Beyaz Kartal Yoğun Tempoy...

 Türk şiirinin Dedekorkut’u ve Beyaz Kartalı olarak bilinen ...

İklime Hatun Anadolu Kız İHL’de Yazar Okur Buluşması İklime Hatun Anadolu Kız ...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İklime Hatun Anadolu Kız İma...

Andırın’da İYEP Semineri Verildi Andırın’da İYEP Sem...

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesinde görev yapan öğretmen ve y...

Öğretmenlere İYEP Tanıtıldı Öğretmenlere İYEP Tanıtıl...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M.Sait Kırmacı salon...

“KEŞİF” ZAMANDA YOLCULUK YAPAN 3 GENCİN MACERASINI GÖZLER ÖNÜNE SERECEK “KEŞİF” ZAMAN...

Burak Can, Sude Zulal Güler, İbrahim Yıldız, Yurdaer Okur, P...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ