Maraşta Haber
Maraşta Haber

Uğrunda ölünecek davamız kalmadı nasıl olsa!

Bir yanımız her şeye muhalefet etmekle geçiyor! Her icraata, her söze aferin diyecek halimiz yok. Alkışı da severiz, eleştiriyi de… İşimiz bu. Bir yanımız her şeye muhalefet etmekle geçti derken, birine az bir övgü yağdırsanız, çevrenin size bakışı ve söylemi şu oluyor; “İlan almıştır, ondan yağ çekiyor!” Tersi olsa, “İlan-reklâm vermedi, adamı idam etmeye kalkışıyor!” […]

Uğrunda ölünecek davamız kalmadı nasıl olsa!

15 Ekim 2013 - 9:02A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bir yanımız her şeye muhalefet etmekle geçiyor! Her icraata, her söze aferin diyecek halimiz yok. Alkışı da severiz, eleştiriyi de… İşimiz bu. Bir yanımız her şeye muhalefet etmekle geçti derken, birine az bir övgü yağdırsanız, çevrenin size bakışı ve söylemi şu oluyor; “İlan almıştır, ondan yağ çekiyor!”

Tersi olsa, “İlan-reklâm vermedi, adamı idam etmeye kalkışıyor!”

Ne alaka ise…

Bizim bir yanımız, söylenen, yazılan her şeye inanmanın gafletiyle de geçti desem, peki ne diyeceksiniz! Bunları söylerken ömrümüzü tükettik, sizler de ömrümüzü çürüttünüz.

Bardağın dolu tarafını görmeyi ilke edinen biz, çözümden, barıştan ve adaletten yana olduk sürekli. Bu şehir için, bu toplum için iyimser düşündük.

Bizi yönetenler için de geçerli bu iddiamız.

En çok da bürokrasiyi, siyasileri ve yerel yönetimleri eleştiri yağmuruna tuttuk. Baktık ki, en kolayı, en rahatı onlar, yeri geldi vur abalıya diye abandık, yeri geldi, az da olsa ‘Ulan helal olsun, adam başarılı, adam çalışıyor’ diye yere göğe sığdıramadık!

*

Biz, bu şehir için, sizin için, havasını soluyup, suyunu içtiğimiz kentin çözümsüzlük bekleyen sorunları yanında, çözümsüzlük duygularımızı yok etmek, imha edebilmek için ekstradan matematik dersleri bile aldık!

Ama böyle diye diye meslekte 45. yıla geldik dayandık. Bir ömür tükettik bu uğurda. Az veya çok, iyi veya kötü. Hep gecenin matemine ışık tutmaya çalıştık, o yüzden bu şehir hep karanlıkta kaldı, ışık yüzü görmedi, karanlıklara mahkûm yaşadık.

Bu şehirde, analarımızı da ihmal ettik, anılarımızı da hatırlamamak için çaba içinde olurken, hep vatan kurtaran kahraman rolünü istedik senaryo yazanlardan. Hal böyle olunca da, anamızı ağlatan düzen, anıların koynunda isyan ve hüzünden başka birşey barındırmadı.

*

Her meslekte krallar, kraldan çok kralcılar olur da, kralların soytarılarına gülmeyi çocuklara bırakınca, siyasetçiler için yorum yapmayı mahkemelere rağmen kış mevsimine erteleyince, yine de suyun akışına bırakmadık kendimizi.

Suya bile güvenimiz kalmadı çünkü. Çeşmelerin suyu değişti, Karasu diyorlar, kendi lokantalarında pet şişe suyu ikram ediyorlar. Hani cazibe ile geliyordu, hani kireçsizdi, içimi rahat, kolaydı. Çeşmelerin suyu değişirken, insanların, siyasetçilerin, belediye başkanlarının, STK önderlerinin de huyu değişti.

Her şey son sür’at kirlenirken, birinciliği trafikteki çakallara kaptırdık. Sizi temin ederim, uyuşturucu kaçakçıları bile bu meselede solda sıfır kalır.

*

Bir oyun sahneleniyor. Herkes başrol peşinde, figüran olanlar dahi afişlerde başa yazılsın ismimiz peşindeler. “nerede o eski insanlar!” diye bir film oynasa, inanın kimse seyretmez. Belden aşağısı tutmayan delikanlılığın, kirlenen siyasetin, yozlaşan yerel yönetimlerin, güce tapmayı hizmet addeden insanların yaşadığı şehirde, çokşey beklemiyoruz.

Yarın idrak edeceğimiz Kurban Bayramınızı tebrik eder, cümleye huzur ve barış diliyorum. Nice bayramlara sevgili okurlar!

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKN...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç...

PEYMÂNIMIZ VAR PEYMÂNIMIZ VAR

Sakın bâtıllara rağbet eyleme Her asra hükmeden fermânımız v...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dual...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşi...

Elbistan’da Temiz Okul Papatyam Anaokulu Elbistan’da Temiz O...

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ‘Eğitim Kurumlar...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli,...

Kahramanmaraş’ta Bir İlk Gerçekleşti Kahramanmaraş’ta Bir İlk ...

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ara...

Onikişubat İlçe MEM Senebaşı toplantısı yapıtı Onikişubat İlçe MEM Seneb...

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce, ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 2 Biriz Edebiyat Cemalettin...

Yurdumuzun her bölgesinden, yurt dışından Şair ve Ozanların ...

Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi 6. Yılında Kahramanmaraş Bilgi ile B...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat Beledi...

Okullar Açılacak mı? Okullar Açılacak mı?

Çok fazla soru alıyoruz bu konuda. Çok yüksek ihtimalle okul...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ