Maraşta Haber
Maraşta Haber

TSO Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinden KPSS’de Türkiye Derecesi

Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak Türkiye geneli, il geneli ve derece elde eden öğrencilerin sevinçlerini paylaşmak, kutlamak ve ödüllerini takdim etmek üzere ödül töreni düzenlendi. Okul öğrencilerinden Eda Ceyhan Türkiye dördüncüsü, Hamza Arı Türkiye 33’üncü ve Salih Doğru ise Türkiye 34’üncüsü olmuştu. Okul salonunda yapılan […]

TSO Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinden KPSS’de Türkiye Derecesi

08 Kasım 2014 - 11:51A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak Türkiye geneli, il geneli ve derece elde eden öğrencilerin sevinçlerini paylaşmak, kutlamak ve ödüllerini takdim etmek üzere ödül töreni düzenlendi. Okul öğrencilerinden Eda Ceyhan Türkiye dördüncüsü, Hamza Arı Türkiye 33’üncü ve Salih Doğru ise Türkiye 34’üncüsü olmuştu.

Okul salonunda yapılan tören saygı duruşuna müteakiben İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Sayın İl Milli Eğitim Müdürüm; değerli misafirlerimiz. Hoş geldiniz.

Mesleki ve Teknik okul olarak bu törenin arka planını hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğim.

Okulumuzda önce fiziki sorunları giderdikten sonra başarıyı artırıcı toplantılar yaptık. Ekip olarak kararları birlikte aldık. Birlikte uyguladık.

 Her öğrencinin farklı özellikleri, farklı alışkanlıkları ve yetenekleri vardır. Önemli olan öğrenciyi tanımak ve ona uygun bir çalışma yolu önermektir. Bunun için işe eğitim koçluğu sistemi uygulayarak başladık.” Diyerek açılış konuşmasına başlayan okul müdürü Ali Özdemir daha sonra şu açıklamalarda bulundu:

IMG_9080

 “Eğitimde başarmanın olmazsa olmazı ailelerle birlikte çalışmalarımızı yürütmek istedik. Ancak ailelerin ısrarla sürece katılmak istemediklerini, okula gelmek istemediklerini gözlemledik. Bu sorunu çözmek için bilimsel araştırma yaptık. Çıkan sonuç bizi şaşırttı. Velilerin %83’ü okula geldiklerinde kendilerinden para isteneceği düşüncesindeydi. Velilerimize bilgilendirme mektubu yazarak sorunu büyük ölçüde çözdük. Yine çıkan sonuçlarda ilgi çeken biride veliler öğretmenleri öğretmenlerde velileri suçluyordu.

 Okul öğretmen veli işbirliğini güçlendirmek ve araştırma sonuçlarındaki olumsuzlukları gidermek ortak paydada buluşmak için KSÜ Eğitim Fakültesi ile işbirliği içerisinde velilerimizin, öğretmenlerimizin katılımıyla 3 öğretim üyesi ile seminer ve panel düzenledik.

Veli öğretmeni, öğretmenin veliyi suçlama dönemi sona erdi. Birlikte hareket etmeye başladık. Başarmak için ilk adımı attık.

 Başarının kısa vadeli bir formülü yok. Uzun zamanda kazanılacak bir alışkanlığı ve beceriyi kimseye kısa bir zamanda kazandıramazsınız. Bu nedenle bir sürece yaydık.

 Öğrencilerimizin çoğu başarılı olmayı çok istedikleri halde önceden kazanılan olumsuz alışkanlıklarından kolay kurtulamadıkları için düzenli çalışmaya bir türlü alışamamaktadırlar. Bu alışkanlıklarından kurtarıp yeni ve olumlu alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olmak için OKULLAR HAYAT OLSUN projesine önem verdik öğrencileri önce olumsuz diş etkilerden okula çektik. Bilgisayar laboratuvarlarını, spor salanlarını, pinpon salonu, tiyatro, satranç vb. etkinlikler arkasından mesleki ve akademik kurslara çektik.

 Öğrencilerimizin maddi durumları iyi olmaması, Meslek lisesi olmamız gereği öğrencilerimizi mesleklerinde bir işe yerleştirmek amacıyla 11. Sınıfta KPSS ye yönlendirdik. Böylece bir taraftan akademik yönden YGS yede hazırlamış olduk. Yumurtaları tek sepete koymadık. Bir taraftan da iş sahibi yapmayı hedefledik. 2014 KPSS de alanlarında bir öğrencimiz Türkiye 4. Bir öğrencimiz Türkiye 33. Bir öğrencimizde Türkiye 34. Olmuştur.  Bu yıl mezun olduklarında 25-30 öğrencimiz mesleklerinde işe yerleşmiş olacaktır. Bu da mesleki eğitime yapılan yatırımın boşa gitmediğinin bir göstergesi olacaktır.

 Bu doğrultuda çizdiğimiz yolda okul, veli, öğretmen, öğrenci işbirliği içerisinde devam edildiğinde YGS ve LYS de büyük başarılar elde edeceğimize inanıyorum. Son üç yılda yükseköğretime öğrenci yerleştirme oranları 2012’de  %54,28 2013’te  %62,79 2014’te  % 75’lik bir başarı elde edilmiştir.

 Eğitim bir süreç işidir 3 -4 yılda ekip çalışmasıyla istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz ancak 6 ayda da düzeltilemeyecek hale gelebilir. Buna da dikkat etme gerekir.” Dedi

 Okul Müdürü Ali Özdemir’in den sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise  şu ifadeleri kullandı:

IMG_9187

 “Sayın başkanım, çok kıymetli mesai arkadaşlarım, değerli okul yöneticileri, çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler, değeri velilerimiz. Haftanın son günü olan bu Cuma gününde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Biraz önce okul müdürümüzden bir başarı gerçeğini dinledik, bu başarının yakalanmasında emeği büyük olan öğretmen ve mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

 Değerli arkadaşlarım biliyorsunuz bizde ki eğitim beşikten mezara kadar olan süreci kapsıyor. Şunu biliyoruz ve inanıyoruz ki insanlar ana rahminde bile artık bir şeyler öğrenmeye başlıyorlar. Siz konuşmalarınızla, tavırlarınızla, davranışlarınızla onları iyiye güzele yöneltirseniz bu yöneltme hayat boyu devam ediyor, eğer kötüye yöneltirseniz bu çocuklar birer canavara dönüşüyor. Sizin de kendisinin de dünyasını mahvediyor.

İnsanların dökmüş olduğu en önemli ter zihin teridir. Çalışmak her şeyin başında gelir, ailenizden size maddiyat kalabilir fakat bir ilim kalmaz, ilim yalnızca çalışmakla kazanılır. Size verilen değere ve desteğe başarıyla karşılık vermelisiniz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Sonrasında ödül ve takdim törenine geçildi. 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavında dereceye giren Türkiye 4’üncüsü Eda Ceyhan, 33’üncüsü Hamza Arı, 34’üncüsü Salih Demir‘e İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından altın takıldı.  TSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi düzeyinde dereceye giren öğrencilere ise Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Mesleki ve Teknik İl Müdürü Ramazan Paksoy, İnsan Kaynakları Şube Müdürü Duran Doğan verdi.

Haber: MSK

DSC_0067 IMG_9212IMG_9233   IMG_9235 IMG_9254 IMG_9265 IMG_9287 DSC_0108IMG_9322

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“GÜL”E ARZ-I HÂL – I “GÜL”E ARZ-I HÂL – I...

Kâinâtın Solmayan Gülü’nün dünyayı teşrif buyurduğu Rebîülev...

Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Farkındalık Etkinliği Öncelik Hayatın Öncelik Y...

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Öncelik Hayatın, Ö...

İSLAMDA ŞÜKÜR  İSLAMDA ŞÜKÜR 

Şükür kelimesi iyiliği bilme ve onu ilan etme anlamlarına ge...

BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KESTİ BOYALI GÜREŞLERİ NEFES KE...

SPORCU VE SEYİRCİ KATILIMIYLA KIRKPINARI ARATMADI Dulkadiroğ...

Gıda İşletmeleri Kontrol Ve Denetim Toplantısı Yapıldı Gıda İşletmeleri Kontrol ...

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Kurumları Gıda...

NFK İlkokulunda Bilgilendirme Ziyareti NFK İlkokulunda Bilgilend...

İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akküncü ve Onikişubat İlçe...

Mehmet Doboğlu Mehmet Doboğlu

Mehmet Doboğlu; 01 Ekim 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi ...

Milletvekili Öçal: Türkiye büyük bir medeniyete sahiptir Milletvekili Öçal: Türkiy...

Kahramanmaraş’ta 24-25 Eylül 2022 tarihinde Sütçü İmam...

Kahramanmaraş BİLSEM’den Bir Başarı Daha Kahramanmaraş BİLSEM̵...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkez...

TÜRKÜLERİMİZ – VII  / YEMEN TÜRKÜLERİ – 2  TÜRKÜLERİMİZ – VII ...

 -Yemen çöllerine “can eken”Mehmetçiklerimizin  ve Yemen’den...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ