Maraşta Haber
Maraşta Haber

Suriyeli Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı Kahramanmaraş’ta Yapıldı

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük tarafından yapıldı. UNİCEF ile Milli Eğitim Bakanlığının birlikte düzenlediği ve ülkemizde bulunan Suriyeli Çocukların Eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışma programının birincisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. UNİCEF ile Milli Eğitim Bakanlığınca birlikte düzenlenen ve Kahramanmaraş […]

Suriyeli Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı Kahramanmaraş’ta Yapıldı

20 Ocak 2015 - 21:12A+A-

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük tarafından yapıldı.

UNİCEF ile Milli Eğitim Bakanlığının birlikte düzenlediği ve ülkemizde bulunan Suriyeli Çocukların Eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışma programının birincisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

UNİCEF ile Milli Eğitim Bakanlığınca birlikte düzenlenen ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen çalışma programı 19-20 Ocak 2015 tarihlerinde Dulkadiroğlu İlçesi Doğukent TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinde yapıldı.

Çalışma Programına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, ilimizde görev yapan ve Suriyeli Çocukların Eğitim hizmetlerinde görev alan Suriyeli gönüllü eğitimciler katıldı.

Toplantının açılış konuşması İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT tarafından yapıldı. Açılış konuşmasına Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK ’e Kahramanmaraş’a hoş geldiniz diyerek başlayan AKKURT, ildeki Suriyeli öğrencilerin eğitim durumları ile ilgili bilgiler verdi.

Daha sonra konuşmak için kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, ülke genelinde 150 bine yakın eğitime ulaşamamış Suriyeli çocuk olduğunu söyledi. İç karışıklık nedeniyle 2011 yılında Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyeli çocukların eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstlendiğini anımsatan Büyük, “Kamplarda AFAD sorumluluğunda MEB yetkisinde eğitim, öğretim faaliyetlerimiz devam ediyor. Biz büyük bir kültürün, medeniyetin ve geçmişin temsilcileriyiz. Bu açıdan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize giriş yapan Suriyeli kardeşlerimize o günden itibaren bir ensar ve muhacir düşüncesinde elimizden gelen bütün gayreti gösterdik” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar Suriyeli mültecilere kamu kaynağı olarak 5 milyar dolar harcadığını ifade eden Büyük, şöyle devam etti:

“Bütün AB ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne yardımı 200 milyon dolar. Biz ülke olarak bu yapılanları ne ülke içindeki insanlara ne de ülke dışındakilere anlatabildik. Şu anda 2 milyona yaklaşan geçici koruma altında olan Suriye vatandaşı var. Hiçbir problem olmadan ülkemizde 4 yıldır yaşıyorlar. Biz 2 milyon insanı bağrımıza basmışız ama bütün AB ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 130 bin. Kalifiye, alanında yetişmiş insanları seçip alıyorlar. 130 binin reklamını yapıyorlar. Kabul edilen insanlar için yaptıklarını anlatıyorlar. Türkiye’de 11 ilde 23 kamp merkezinde 220 bin geçici koruma altındaki Suriye vatandaşlarının bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kamplarda 70 bin çocuk eğitim öğretime devam ediyor. Bu kamplarda anaokulundaki 12. sınıfa kadar Suriye çocukları Arapça ve Suriye müfredatında Suriyeli öğretmenlerle eğitim öğretime devam ediyor.”

Kamp merkezleri dışında Türkiye’nin değişik kentlerine farklı şekilde dağılan Suriyeli çocukların bulunduğunu aktaran Büyük, “Ülke genelinde 150 bine yakın eğitime ulaşamamış Suriyeli çocuk var. Bu sorunun en kısa zamanda halledilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK daha sonra Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ziyaret etti.

Buradaki ziyaretinin ardından Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER’i makamında ziyaret eden BÜYÜK, Vali GÜVENÇER ile Kahramanmaraş Eğitimi hakkında konularla ilgili olarak bir süre sohbet etti.

Daha sonraki Kahramanmaraş’ta incelemeleri kapsamında birkaç okulu ziyaret eden Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, okullardaki öğretmenler ile sohbet etti.

Ziyaret ve incelemelerden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK,  il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticilerinden ilin eğitimdeki sorunları ile bilgiler aldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT tarafından uğurlanan ve akşam saatlerinde ilimizden ayrılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, Kahramanmaraş’taki eğitimle ilgili çalışmalardan dolayı baştan Vali Mustafa Hakan GÜVENÇER olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT’a il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticilerine, Kahramanmaraş’ta görev yapan öğretmenlere teşekkür etti.

IMG_8212 IMG_8221 IMG_8224 IMG_8236 IMG_8239 IMG_8243 IMG_8255 IMG_8259 IMG_8267 IMG_8273 IMG_8279 IMG_8280 IMG_8287

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıs...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıs...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıs...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıs...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bu Ne Güzel Paylaşım Böyle?.. Bu Ne Güzel Paylaşım Böyl...

              Elbistan 15 Temmuz Anaokulu Öğrencileri, evler...

“Halk ile Yapılan İşin Güzel Dönüşümü Oluyor” “Halk ile Yapılan İşin Gü...

          Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan...

Özel Öğretim Kurum Müdürleriyle Toplantı Yapıldı Özel Öğretim Kurum Müdürl...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz başkanlığı...

“Kamu Külliyesi projesinde Sona Gelindi “Kamu Külliyesi projesind...

Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Dul...

Fırat Yılmaz Çakıroğlu KSÜ’de Unutulmadı Fırat Yılmaz Çakıroğlu KS...

Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanlığı 20 Şubat 2015 tari...

BİR OLABİLMEK BİR OLABİLMEK

Orta Asya’dan  Anadolu’ya uzanan bir destandır, Türklük ve T...

Büyükşehir Belediyesi İlkokulundan Anlamlı Etkinlik Büyükşehir Belediyesi İlk...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu – Büyükşehir Belediyesi İlk...

İl Millî Eğitim Müdürlünde Egzersiz Hareketler İl Millî Eğitim Müdürlünd...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü giriş salonunda, İl ...

Milllî Eğitim Müdürlüğünde KAYS Tanıtıldı Milllî Eğitim Müdürlüğünd...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı topl...

‘Ben yaptım oldu’ Olmamalı. ‘Ben yaptım oldu’ Olmamal...

MEB, özel öğretim kurslarını bu eğitim yılının sonunda kapat...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ