Maraşta Haber
Maraşta Haber

Suriye

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebeple sınırlarımızdaki önlemler üst düzeye çıkarıldı. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından sınırlarımıza zırhlı araç ve personel sevkıyatı yapılmaya başlandı. Kahramanmaraş dâhil sınır bölgelerinde önlemlerin artırıldığı füze rampaları, tank, zırhlı araç ve uçak savar bataryaları konuşlandırıldı, izinlerin kaldırıldığı bölgedeki tüm silahların […]

Suriye

09 Eylül 2013 - 11:43A+A-

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebeple sınırlarımızdaki önlemler üst düzeye çıkarıldı. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından sınırlarımıza zırhlı araç ve personel sevkıyatı yapılmaya başlandı.

Kahramanmaraş dâhil sınır bölgelerinde önlemlerin artırıldığı füze rampaları, tank, zırhlı araç ve uçak savar bataryaları konuşlandırıldı, izinlerin kaldırıldığı bölgedeki tüm silahların namlularının Suriye’ye çevrildiği biliniyor.

Hükümetimiz Suriye’ye bir askeri müdahale yapılsın istiyor. Muhalefet; ‘komşunun iç işlerine karışmayalım’ diyerek müdahaleye karşı çıkıyor.

Durum Cübbeli Ahmet Hoca’ya soruluyor. ‘ Suriye’ye askeri müdahale caizdir’ diyor. Bu adamlar Şii’dir. Burada bir zulüm yapılıyor. Müdahale meşrudur’ diyerek fetvasını tamamlıyor.

Bizce Suriye bu hale düşürülmemeliydi. Suriye bir iç savaşla yakılıp yıkılmamalıydı. B u kardeş ülkenin bağrına hançer sokulmamalıydı.

Sekiz yıl önce çok muhterem kişilerden oluşan bir heyetle iki günlük bir Suriye seyahatine katılmıştım. 01 Nisan 2005 tarihinin başlangıç saatlerinde Suriye topraklarına girerek başlattığımız gezi 03 Nisan 2005 tarihinde saat 24.00 sularında Suriye’den ayrılarak sona ermişti.

Çok keyifli ve unutulmaz bir gezi olmuştu. Cilve gözü sınır kapısından girip doğruca Şam’a varmıştık. Geceyi ve gündüzü Şam’da geçirdik. Şam’da görmemiz gereken ne kadar yer varsa hepsini gezip görebilmiştik.

Suriye’de yaşanan olaylarda çok sayıda insan hayatını kaybederken, büyük bir kısmı Osmanlı döneminde yaptırılan ve onarılan tarihi mekânlar yerle bir ediliyor.

Hamidiye Çarşısı, Emevi Camii, Süleymaniye Külliyesi, Sultan Vahdettin’in ve aile yakınlarının mezarları, Selahattin Eyyubi Türbesi, Esat Paşa Sarayı, Peygamber Efendimizin torunu Hz. Ali’nin kızı ve Hz. Hüseyin’in şehit edilirken yanında bulunan ve esir alınan Hz. Zeynep için yapılmış bir cami ve bu caminin ortasında bulunan Sitti Zeynep Türbesi… Aklıma gelmeyen daha onlarca ecdat yadigârı…

Gece yarısı Şam’dan ayrıldık. Humus ve Hama şehirlerini gezdikten sonra Halep’e geldik. Birbirinden güzel bu şehirlerin tamamında kendimizi, kendi tarihimizi gördük ve yaşadık.

İyi ki o geziyi düzenlemişiz. İyi ki o geziye katılmış ve o güzellikleri görmüşüm. Ne yazık ki o güzellikleri bir daha görme şansımız olmayacak.

Suriye bir Müslüman ülkesidir. Minarelerinde beş vakit ezan okunan camilerinde beş vakit namaz kılınan bir İslam Ülkesidir.

‘Ölen Müslüman öldüren Müslüman’ sanki Müslüman’ın kanı Müslüman’a helal kılınmış gibi. Allah’ım biz Müslümanlara akıl ver. Bizi birbirimize sevdir Yarabbi…

İnsanların birbirlerini sevmesi ne yazık ki çok kolay olmuyor. Sevgi için asırlarca, zarar görmeden birbirleriyle bir arada yaşamak ve birbirlerinin yaşam tarzlarına karşılıklı saygı duymak gerekiyor.

Kısacık bir süreliğine bu dünyada kalacak olan insanlara böyle yaşa, böyle ibadet et, böyle konuş, böyle ye, böyle iç diyerek müdahale edildiğinde insanlar birbirlerini sevemiyorlar.

 

Bu tür müdahaleleri yapanlar, Saddam veya Esad gibi bir süreliğine hükümran olsalar da sonunda mutlaka tahtlarını da canlarını da kaybediyorlar. Ama ‘Beylikten’ bir türlü vazgeçmiyorlar.

 

‘Bir günün beyliği beyliktir’ denir, amenna ama bu beylik uğruna yüz binlerce insanın ölümünü göze almak nasıl bir ruh halidir. Ülkemizi bu ruh halinden koru Allah’ım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebep...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebep...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebep...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye‘ye, gerek içeride gerekse dışarıda askeri müdahale beklentisi daha da güçlendi.  Bu sebep...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bu Sevgi Karşılıksız Kalmayacak” “Bu Sevgi Karşılıksız Kal...

Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Abd...

Ali Kınık ve Mümin Sarıkaya Elbistan’ı Salladı Ali Kınık ve Mümin Sarıka...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Bi...

Kardeş olan iki okul Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesin...

TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediye...

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Elbistan Belediyesi’ne va...

Ne ilk ne de son serzenişimdir! Ne ilk ne de son serzeniş...

Bin bir zulüm ve haksızlıkla kalplerini tarumar ettiğiniz, h...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kay...

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış, 21 Mart N...

Sermet Yıldız,Siirt’te ziyaret etmedik yer bırakmadı Sermet Yıldız,Siirt’te zi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Siirt’te...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hati...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 18 Mart Çanakkale ...

“Beka Sorunu Bitinceye Kadar Mücadele Edeceğiz” “Beka Sorunu Bitinceye Ka...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, geniş kapsamlı bir istişare bu...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ