Maraşta Haber
Maraşta Haber

“Sendikacılık Meydanlarda Olmaktır”

TES İŞ Alanlara İndi ve Taşeronluğa ve İşçi Alımlarına Karşı Gövde Gösterisi Yaptı TES İŞ Sendikası Afşin-Elbistan Şubesi, EÜAŞ’ye alınacak 219 işçi alımlarını protesto etmek ve taşeronluğa karşı Elbistan’da büyük bir miting gerçekleştirdi. Ellerinde protesto pankartlar ve sloganlarla yürüyerek Cumhuriyet Meydanında yapılan mitinge yüzlerce TES İŞ Sendikası üyeleri ve işçileri katıldı. Vatandaşlarında izlediği mitingde konuşan […]

“Sendikacılık Meydanlarda Olmaktır”

18 Kasım 2014 - 20:58A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

TES İŞ Alanlara İndi ve Taşeronluğa ve İşçi Alımlarına Karşı Gövde Gösterisi Yaptı

TES İŞ Sendikası Afşin-Elbistan Şubesi, EÜAŞ’ye alınacak 219 işçi alımlarını protesto etmek ve taşeronluğa karşı Elbistan’da büyük bir miting gerçekleştirdi. Ellerinde protesto pankartlar ve sloganlarla yürüyerek Cumhuriyet Meydanında yapılan mitinge yüzlerce TES İŞ Sendikası üyeleri ve işçileri katıldı. Vatandaşlarında izlediği mitingde konuşan TES İŞ Sendikası Afşin-Elbistan Şubesi Başkanı Mustafa Kılıç, “Sendikacılık meydanlarda olmaktır” sözleri ile bazı sendikalara göndermelerde bulunarak, EÜAŞ’ye alınacak olan işçi sayısına ve alım şartlarına sert tepki gösterdi. Başkan Kılıç, “Bu neyin sınavıdır? Kimin sınavıdır? Elimizde yetişmiş eleman varken sınavla kimleri almaya çalışıyorlar” dedi.

                Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen görkemli ve heyecanlı miting için TES İŞ Sendikası üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri ve vatandaşlar Proma AVM yanındaki meydanda toplandı. MHP İlçe Başkanı Ali Demir, Bir Olalım İL Olalım Platformu Basın Sözcüsü ve CHP Eski Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güllü, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, Şeker İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı İsmail Şahin, Elbistan Ülkü Ocakları Başkanı Murat Kılınç, MHP Belediye Meclis Üyesi Bedri Cengizler, Türk Eğitim Sen Temsilcisi Musa Demir’in yanı sıra Afşin ve Elbistan’dan yüzlerce işçi ile vatandaşların katıldığı miting caddelerde yürüyüşle başladı.

                Uzun kuyruklarla Cumhuriyet Meydanına yürüyüşe geçen işçiler ellerinde; “İşgale Son Biz İşbirlikçi Değiliz”, “Sınav Yalanına Aldanma Uyan Aldanma”, Kölelik Değil Kadro İstiyoruz”, “Taşeron İşçiliğe Son”, “Sömürüye Taraf Olma Emekten Yana Ol”, Kölelik Düzenine Son”, “Özelleştirme Köleleştirmedir” pankartları taşıyarak ve “Kölelik Değil Kadro İsteriz”, Kadro Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Elbistan Uyuma İşçine Sahip Çık”, “İşte İşçi İşte Sendika” sloganları eşliğinde Cumhuriyet Meydanında toplandı.

                Sıkı güvenlik önlemlerini alındığı mitingde TES İŞ Sendikası Afşin-Afşin Şubesi Başkanı Mustafa Kılıç, çarpıcı, ilginç ve sert konuşmasıyla dikkat çekti. Başkan Kılıç, katılımlarından dolayı, sendika, siyasi parti ve işçilere teşekkür ederek, mitinge davet edilip de gelmeyen bazı sendikaları da eleştirdi. Başkan Kılıç yaptığı konuşmada şunları söyledi:

                “Herkes her yerde konuştu ama meydanlarda konuşmuyor. Bizim korkacak bir şeyimiz yok ve meydanlardayız. İşçi alımlarında 5-10-100 metre arsa satın alınarak rant ve vurgunculuk yapılıyor. Gerçek istimlâk hakkına sahip olanlar istismar ediliyor. Bu arada sahte ikametgâh veren muhtarlara da yuh olsun. 219 işçi alımı için 7 bin 500 kişi başvurmuş. Maraş’ta sınav yapacağız diyorlar. Bu iş yerlerinde yıllarca çalışan deneyimli, bilgili ve tecrübeli işçiler var. Bana etliye sütlüye dokunma diyorlar. Nasıl dokunmayayım nasıl?

                Elimizde, işyerimizde taşeronda tecrübeli ve her türlü teknik eleman var. Alınsana onları işe, kadroya. Sınav ile ne işiniz var? Yabancıya karşı değilim. Yabancılık ve ayrımcılık yapmadım. Bazı provokatörler bizleri bu yönde suçluyorlar.  Yabancılık ve ayrımcılık yapmam, yapmayacağım. Şu anda yönetimde her bölgeden arkadaşımız var. Her değişik siyasi partiden arkadaşımız var.

                15 yıl önce devletin iş yerinde 15 taşeron firma olacak deseler hiç kimse inanmazdı ama durum şimdi böyle. Devletin iş yerinde 15 patron olur mu? İşçileri bu hale getirdiniz. Kazalar, ölümler hep taşeron işletmelerde oluyor. Devlet işletmelerinde olmuyor.

                Biz şubede oturan sendikacı değiliz. Şubede oturup da okey mi oynayayım. Sendikacılık meydanlarda olmaktır ve biz meydanlardayız. Bölgeye 12 milyar dolarlık yatırım gelecek diyorlar. Bölgeye 2 santral yetiyor. 4 santral daha yapıldığı zaman bu topraklar biter, Hurman bitti Ceyhan’da biter. Köyler kalkar, tarım ölür. Ankara Onkoloji Hastanesi Afşinli ile Elbistanlı kanser hastaları ile dolup taşıyor.

Bölgede 6 termik santrali demek bölgenin sonu demektir. Bu işyerlerine emperyalist güçler geliyor. Her şeyin yok edilmesiyle bölge insanını asgari ücretli köle yapacaklar. 20 yıl sonra da kül ve zehir bize kalacak. Nehirlerden sonra Afşin ve Elbistan ovası çöl olacak.”

TES İŞ Afşin-Elbistan Şube Başkanı Mustafa Kılıç, mitinglerine katkılarından dolayı “Bir Olalım İL Olalım” platformu üyelerine de teşekkür ederek yaptığı konuşmada, “Elbistan İL olmaya hak kazanmıştır. Bir Olalım İL Olalım Platformuna TES İŞ Sendikası olarak her alanda tam desteğe ve katkıya hazırız” dedi.

TES İŞ 1 copy TES İŞ 6 copy TES İŞ 7 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şiir) İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şii...

Zinanın haramlığı müminlerce bilinir.  Nikâhsız birleşmeye İ...

DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

Kahramanmaraş MADO Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş MADO Akdeni...

Kahramanmaraş’ın gözde okullarından Kahramanmaraş MADO...

BBP MKYK Üyesi Odunkıran: Virüs, Mesaisini Kamu Çalışanlarına Göre mi Düzenliyor? BBP MKYK Üyesi Odunkıran:...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK...

Turizmde Yeni Rota: ELBİSTAN Turizmde Yeni Rota: ELBİS...

İzmir’de faaliyet gösteren turizm firmalarının birçok ili ka...

MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPLERİMİZ KURULDU MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPL...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından afet ve a...

Amansız Hastalığı YENDİ Bisiklete BİNDİ Amansız Hastalığı YENDİ B...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  7 yıl önce yakala...

İmam Hatip Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı İmam Hatip Okul Müdürleri...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ramazan Sertpolat ...

Sevilay Coşkun Hanımefendi, İpek Kozasından Turistik Eşya yapımı kursunda Sevilay Coşkun Hanımefend...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk COŞKUN’nun eşi Sevilay...

Dulkadiroğlu – Kahramanmaraş HEM’de Belge Töreni Dulkadiroğlu – Kahr...

Dulkadiroğlu – Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi bünye...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ