Maraşta Haber
Maraşta Haber

Şampiyon

ŞAMPİYON  Son yıllarda bilim adamları tarafından dillendirilen bir söylem var. Bu söyleme göre; “Geleceğin Problemlerini Sosyal Bilimciler Çözecekmiş.”   El-hak doğru; sinir, stres, depresyon son yüzyılın en önemli hastalıkları arasında sayılıyor. Ülkemizdeki insanların hemen hepsi daha şimdiden bu hastalıkların birine yakalanmış gibi. İnsanımız günlük yaşamda nerdeyse bir birini yiyor. Karşılaşılan olumsuzlukların boyutu oldukça endişe verici […]

Şampiyon

13 Mayıs 2014 - 13:08A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

ŞAMPİYON

 Son yıllarda bilim adamları tarafından dillendirilen bir söylem var. Bu söyleme göre; “Geleceğin Problemlerini Sosyal Bilimciler Çözecekmiş.”

 

El-hak doğru; sinir, stres, depresyon son yüzyılın en önemli hastalıkları arasında sayılıyor. Ülkemizdeki insanların hemen hepsi daha şimdiden bu hastalıkların birine yakalanmış gibi.

İnsanımız günlük yaşamda nerdeyse bir birini yiyor. Karşılaşılan olumsuzlukların boyutu oldukça endişe verici bir düzeye ulaşmış durumda. Bu durum, kişiye hem bedenen hem de ruhen zarar veriyor.

Bu rahatsızlıkların en zararsız etkisi, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatması, yorgunluk ve halsizlik meydana getirmesidir. Tedavi edilmediği zaman sinirlilik artmakta cinnet boyutuna ulaşmaktadır.

Bozulan insan ilişkilerini yeniden düzenlemek, öfke ve cinnet haline sebep olan algıları ortadan kaldırmak, bizi biz yapan değerlerimizi tekrar ön plana çıkarmak ise Sosyal Bilimcilerin işi olarak gözüküyor.

 

Geleceğin Sosyal Bilimcilerini yetiştirmek amacıyla Fatih Koleji tarafından 10 yıldan beri “Sosyal Bilimler Olimpiyatları” yapılıyor. Bu Olimpiyatın Sahne Sanatları Kategorisinde bu seneki şampiyon “Özel Öz Derya Kolejimiz” oldu.

 

Bu organizasyonda öğrencilerin sosyal bilimlere ilgisini çekme, öğrencilere sosyal bilimleri sevdirme, sosyal problemlerin çözümüyle ilgili araştırma yapma, bulguları yorumlama, sunma gibi becerilerini ve toplumu olumlu yönde geliştirecek fikir üretme alışkanlıklarını geliştirme hedeflenmektedir.

 

Ülkemizde sayısal branşlarda pek çok olimpiyat, yarışma ve etkinlik düzenlenirken sosyal bilimler alanında maalesef öğrencilerin kendilerini gösterebilecekleri etkinlik sayısı çok azdır.

Hele hele Türkiye genelinde ilkokul ve ortaokulların katılabileceği bir olimpiyat olması açısından Fatih Kolejinin düzenlemiş olduğu Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı (SOBİO) ilk ve neredeyse tektir.

 

SOBİO sayesinde ülkemizin dört bir yanından öğrenciler bir araya gelmekte, sosyal bilimler alanındaki yeteneklerini, çalışmalarını sergileme imkânı bulmakta ve ülkemizin doğusundan batısına belki de ömür boyu sürecek dostluklar kazanmaktadırlar.

 

Özel Öz Derya Kolejine Olimpiyat birinciliğini kazandıran ekibin hocası Kahramanmaraş’ta tanınmış bir eğitimci; Türkçe Öğretmeni Nevzat Tarakçı. “Ah Minel Aşk” isimli oyunu sahneleyen ve yarışma sonunda büyük beğeni toplayarak Olimpiyat birincisi olan yedinci sınıf öğrencileri Esin Julia RATHERT, Başak KARAKOZAK, Ece GÖKPINAR, Melisa Eda BASTIRMACI ve Furkan ÖZDEMİR.

 

Okul Kurucusu Alişan Türköner, Okul Müdürü Mehmet Fatih Erdoğan, Türkçe Öğretmeni Nevzat Tarakçı ve Olimpiyat birincisi öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç ve Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe tarafından kabul edildiler.

Bu kabullerde kendilerine destek verildiği takdirde; önümüzdeki sene bu etkinliği ilimizde yapabileceklerini söylediler. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Erkoç  gerekse Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe tarafından olumlu cevap aldılar.

 

Sayın Valimiz de, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız da; “Kahramanmaraş’ın eğitimine katkı sağlayan kim varsa onun yanında olacağız” diyerek önümüzdeki sene SOBİO formatında bir olimpiyat yarışmasının Özel Özderya Koleji öncülüğünde Kahramanmaraş’ta yapılabileceğinin müjdesini vermiş oldular.

 

İlimizin eğitimine yaptıkları katkılardan dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Dünya âleme; “Maraş’ın Ruhu Şiirdir” dedirten “Yedi Güzel Adamın” attığı tohumları fidanlaştıracak nesillere şimdiden selam olsun.

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
TOBB Fen Lisesinden Aşure Etkinliği TOBB Fen Lisesinden Aşure...

Müslümanlar tarafından Hicri yılbaşı olarak kabul edilen ve ...

GELECEĞE ÜZÜLME STRESİ  GELECEĞE ÜZÜLME STRESİ ...

Gelecek dediğimiz şey, gerçekte olmayandır. Olmayanı varsayı...

Küçük Depremlerin Mesajı Küçük Depremlerin Mesajı...

Kahramanmaraş’ta yangın, sel, deprem, trafik kazası gibi bir...

İYİ Parti Kahramanmaraş’ta vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor İYİ Parti Kahramanmaraş&#...

Kahramanmaraş şehir merkezinde vatandaş ve esnaflarla buluşm...

Kahramanmaraş’ta Yine Deprem Oldu Kahramanmaraş’ta Yi...

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde 3.8 büyüklüğünde dep...

Kahramanmaraş-Trabzon kardeşliği perçinlendi Kahramanmaraş-Trabzon kar...

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Progr...

Kahramanmaraş İYİ Partiden Aşure Etkinliği Kahramanmaraş İYİ Partide...

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Kadın Politikaları Başkanı Büşra ...

TÜRKÜLERİMİZ – I TÜRKÜLERİMİZ – I...

“…Dedem diyor ki, geçmiş zamanların birinde, bir han başka b...

Kahramanmaraş’ta Kadın Girişimciler ‘Kadınlar Matinesi’ Organizasyonunda Buluşacak Kahramanmaraş’ta Kadın Gi...

Kahramanmaraş’ta kadın girişimcilerin organize ettiği ve tak...

Kahramanmaraş’ta Yine Deprem Kahramanmaraş’ta Yi...

Uzun bir süreden beri belli aralıklarla sallanmaya devam ede...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ