Maraşta Haber
Maraşta Haber

Prof.Dr. İsmail Bakan TRT’de Kahramanmaraş ve KSÜ’yü Anlattı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail Bakan, TRT Okul kanalının “Rektörler Anlatıyor” programına katılarak Kahramanmaraş’ı ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini anlattı. Dünyada madalyası bulunan tek kentin Kahramanmaraş olduğunu söyleyen Prof.Dr. İsmail Bakan Eğitim seviyesi bakımından da KSÜ’nün büyük üniversiteler ile yarışacağını belirtti. Programda öncelikle Kahramanmaraş’ı tanıtan Prof. Bakan, Kahramanmaraş’ın Milli Mücadele zamanında […]

Prof.Dr. İsmail Bakan TRT’de Kahramanmaraş ve KSÜ’yü Anlattı

27 Haziran 2014 - 20:12A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail Bakan, TRT Okul kanalının “Rektörler Anlatıyor” programına katılarak Kahramanmaraş’ı ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini anlattı.

Dünyada madalyası bulunan tek kentin Kahramanmaraş olduğunu söyleyen Prof.Dr. İsmail Bakan Eğitim seviyesi bakımından da KSÜ’nün büyük üniversiteler ile yarışacağını belirtti.

Programda öncelikle Kahramanmaraş’ı tanıtan Prof. Bakan, Kahramanmaraş’ın Milli Mücadele zamanında kendi kendini kurtaran şehir olduğunu dile getirerek: “ Kahramanmaraş denildiği zaman, Kahramanlık unvanı almış bir kentten bahsediyoruz. Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı döneminde milli mücadeleyi verip başarılar elde ettikten sonra TBMM tarafından Maraş’a bir yazı gönderilerek ‘İstiklal Madalyası vermek için Milli Mücadeleye katılmış olanların isim listesini bize gönderin’ Kahramanmaraş’ın ileri gelenleri oturuyorlar ve liste hazırlamaya başlıyorlar. Teker teker isimleri yazıyorlar ve liste uzayıp gidiyor bakıyorlar ki işin içerisinden çıkamayacaklar TBMM’ye şöyle bir yazı gönderiyorlar “Kahramanmaraş’ta Milli Mücadele hareketine katılmayan tek bir fert bile bulunmamaktadır.” Bunun üzerine 1925 yılında Kahramanmaraş halkının tamamına takdim edilmek üzerine İstiklal Madalyası gönderiliyor. Kahramanmaraş Dünya’da madalyası olan tek kentimiz olarak biliniyor. Yine 1973 yılında TBMM, Kahramanmaraş’a Milli Mücadele’de gösterdiği başarıdan dolayı Kahramanlık unvanını veriyor. Kahramanmaraş, Kahramanlık unvanı almış, Kahramanlık unvanı olan bir kent. Kahramanmaraş çok misafirperver bir kenttir. Bu nedenle Kahramanmaraş’a gelecek öğrencilerimize şimdiden hiçbir sıkıntı yaşamayacakları konusunda garantiyi veriyoruz.

1 (1)

Kahramanmaraş bölgelerin kesişim noktasıdır

Bilgi yarışmalarında sorulan sorulardan birisi de Kahramanmaraş’ın hangi bölgemizde olduğudur. Genelde insanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olduğunu düşünerek o seçeneğe giderler. Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’ndedir. Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’ndedir ama İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’yle kesişim noktasındadır. Kesişim Bölgesinde olduğu için bu 4 bölgenin iklimsel özelliklerine sahip bir şehirdir. Bu iklimsel özellikler beraberinde coğrafi güzellikleri getiriyor. Kahramanmaraş’a geldiğinizde çok güzel coğrafi özelliklerle karşı karşıya geliyorsunuz. Dağlarına çıktığınızda çam ormanları, çok güzel bitki türlerinin yan yana yer aldığı bir coğrafya ile karşılaşıyorsunuz. Kahramanmaraş’ın bir de Andırın İlçesi var. Andırın İlçemizin bir kısmının Karadeniz İklim ve Bitki özelliğine sahip olduğu söylenir. Karadeniz’in bile iklim özellikleri Kahramanmaraş’ta bulunuyor. Kahramanmaraş işte böyle bir şehir. Kahramanmaraş, 4 tane bölgenin kesişim bölgesinde olduğundan dolayı da bu 4 bölgenin kültürel özelliklerini mozaiği ortaya çıkıyor. Kültürel zenginliğe sahip bir şehir. Kahramanmaraş, tarih şehridir. Edebiyat şehridir. Necip Fazıl Kısakürek, Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu ve birçok ünlü edebiyatçı, halk şairi, yazar, düşünce adamı Kahramanmaraş’tan çıkmıştır. Kahramanmaraş böyle bir ildir.”

Kahramanmaraş tarihi özellikleriyle de ünlü bir şehirdir

Kahramanmaraş tarihi özellikleriyle de ünlü bir şehirdir. Ulu Camii, Hatuniye Camii, İklime Hatun Mescidi, Taş Medrese, Taşhan, Şeyh Adil Çeşmesi, Ceyhan Köprüsü, Süleymaniye Köprüsü, Andırın ve Geben Kalesi gibi, daha sayamadığım birçok tarihi eser bulunuyor ve Afşin’deki Eshab-ı Kehf’i asla saymadan geçemeyeceğim. Eshab-ı Kehf’in Dünya’da 33 yerde olduğu ifade edilir. Ancak bazı hesaplamalara ve bilimsel çıkarımlara göre Eshab-ı Kehf’in aslının Afşin’deki olduğu kabul ediliyor. Son dönemlerde Kahramanmaraş’ta Roma Dönemi’nden kalma Germanicia Antik Kenti’nin mozaikleri bulundu. Tesadüfen bulunmuş bir eserdir. Kazı yapılırken, inşaat sırasında bulunmuş bir eserdir. Bunun Roma Dönemi’nde Roma Zenginlerine ait villaların zemin mozaikleri olduğu ifade ediliyor. Şuanda çalışmalara devam ediliyor. Kazı işlemleri devam ediyor. Germanicia Antik Kenti’nin diğer kalıntıları da yüzeye çıkarılırsa Germanicia Antik Kenti’nin çok daha ilginç bir eser olarak karşımıza çıkacağı söyleniyor. Bunun Zeugma ve Efes benzeri bir şey olduğu söyleniyor. Bu alan yerleşim yerinin içerisindedir.

Kahramanmaraş kesinlikle güvenli şehir

Kahramanmaraş, kesinlikle çok güvenli bir şehirdir. Kahramanmaraş, büyük olayların falan olduğu bir şehir değil. Çevresiyle barışık, kendisiyle barışık gerçekten Kahraman İnsanların olduğu bir kenttir. Misafirperver olduğunu daha önceden ifade etmiştim. Çok güvenli bir kenttir. Bu sene üniversite sınavlarına giren öğrenci arkadaşlarıma çok rahat bir şekilde, tavsiye edebilirim. Kahramanmaraş’ta okuyacak öğrenci arkadaşlarımız, hiç düşünmeden güvenlik açısından Kahramanmaraş’a gelebilirler. Kahramanmaraş’ta güvenlik açısından hiçbir sorunumuz yoktur.

1 (2)

3 Yerleşkeye kurulmuş üniversiteyiz

Üniversitemiz 1992 yılında kurulan bir üniversitedir. Merkez’de 3 tane yerleşkemiz var. Merkez yerleşkemiz Avşar Yerleşkesidir. Bu 3 yerleşkemizde şehir merkezindedir. Avşar Yerleşkesi şehir merkezine 10 kilometre mesafededir. Karacasu Yerleşkemiz şehir merkezine 12-13 kilometre mesafededir diyorum ama Şehirle iç içedir, hemen yanlarında konutlar yükselmektedir. Üçüncü Yerleşkemiz Bahçelievler Yerleşkemiz. Bahçelievler Yerleşkemiz tam şehir merkezindedir. Dolayısıyla 3 tane yerleşkeye kurulmuş üniversiteye sahibiz. Öğrenci arkadaşlarımız ulaşım konusunda da herhangi bir sorunla karşılaşmıyorlar. Merkez Yerleşkemiz olan Avşar’ın hemen yanına Kredi Ve Yurtlar Kurumu 1.100 kapasiteli bir kız yurdu inşa etti. Diğer yerleşkemiz, Karacasu da yine Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 1.750 kapasiteli bir yurt var. Her 2 yurtta yerleşkelerimizin bitişiğinde olan yurtlardır. Karacasu’dan Avşar yerleşkemize doğrudan gelen ulaşım araçları var. Öğrencilerimiz ulaşımla alakalı pek fazla sorun yaşamıyorlar. Ayrıca şehir merkezinde 800 kapasiteli İstiklal Yurdumuz bulunuyor. Elbistan İlçemizde 850 kişilik, Afşin İlçemizde 180 kişilik, Göksun’da ise Üniversitemize ait 300 kişilik yurdumuz var. Kredi ve Yurtlar Kurumu ayrıca 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 1.500 kişilik yurt kiralamaya gidecekler. Bunlar yurt kapasiteleridir. Kahramanmaraş’a genel olarak baktığımızda bunun dışında özel yurtlarımız bulunuyor. Kahramanmaraş’ta ev kiralamak isteyen öğrencilerimiz için de oldukça büyük imkânlar var. Ev kiralamak isteyen öğrencilere oldukça kolaylık sağlıyorlar. Hatta apartmandaki öğrencilere ikramda bile bulunuyorlar. Dolayısıyla öğrenci arkadaşlarımız Kahramanmaraş’a geldiklerinde barınmayla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmayacaklar” dedi.

Amacımız sosyal yaşam alanları oluşturmak

Üniversitenin fakülteleri, Yüksekokulları, Meslek Yüksekokulları ve enstitüler ile 3,5 yıl içinde yerleşke içerisine yapılan binalardan da bahseden Prof.Dr. İsmail Bakan asıl amaçlarının ise Avşar yerleşkesi içinde sosyal yaşam alanları inşa etmek olduğunu söyledi. Rektör Yardımcısı Bakan şöyle devam etti:  Üniversitemizde Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Orman Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, bir de Elbistan İlçemizde bulunan Teknoloji Fakültemiz olmak üzere 10 fakültemiz, Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu, Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu ve Yabancı Diller yüksek Okulu olmak üzere 4 yüksekokul, Afşin Meslek Yüksekokulu, Andırın Meslek Yüksekokulu, Elbistan Meslek Yüksekokulu, Göksun Meslek Yüksekokulu, Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu, Kahramanmaraş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Pazarcık Meslek Yüksekokulu, Türkoğlu Meslek Yüksekokulu olmak üzere 8 meslek yüksekokulu ve Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri olmak üzere 3 enstitümüz var. Avşar yerleşkemizde bu yıl hizmete açılacak olan ve hayırsever bir iş adamımız tarafından (ki kendisine buradan çok teşekkür ediyorum) yaptırılan İsmail Kurtul İlahiyat Fakültesi binamız bitme aşamasında, Fen Edebiyat fakültemize her biri bir fakülte büyüklüğünde üç adet blok yapılarak hizmete açıldı, 4 etap halinde yapılacak olan Mühendislik Mimarlık Fakültemizin ilk etabının temeli atıldı ve inşallah 2015 yılı başlarında teslim edilecek ancak bizim için asıl amaç günlerce okullarından çıkmayan çıkamayan öğrencilerimizin sosyal hayatlarını devam ettirebilmeleri için ‘Sosyal yaşam alanları oluşturmak’ yani cep sinema salonları, kuaförü, kafeteryası, oyun alanları, çarşısı ile yaşanılabilir mekanlar oluşturmak. Öğrencilerimiz arasında böyle bir talep vardı ve Sayın Rektörümüz bu isteğe kayıtsız kalmadı önümüzdeki günlerde iki adet sosyal yaşam alanının ihalesi yapılacak ve inşallah bir iki yıl içinde hizmete açılacak” dedi.

1 (3)

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Eğitim Müfettişi Delice’ye Plaket Eğitim Müfettişi Delice&#...

Ömrünün 47 yılını eğitime adayan,eğitimin her alanında  göre...

Hayat Boyu İlerleme Derneği Ebru sanatı temalı Erasmus+ Projesi Hayat Boyu İlerleme Derne...

Colourful Dance of Life isimli Erasmus+ KA204 Yetişkin Eğiti...

Ormanda ağaca asılı halde çürümüş erkek cesedi bulundu. Ormanda ağaca asılı halde...

KAHRAMANMARAŞ’ta, ormanda ağaca asılı halde çürümüş er...

Erkenez Ortaokulunda Unutulmaya Yüz Tutmuş Çocuk Oyunları Şenliği Erkenez Ortaokulunda Unut...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Erkenez Ortaokulu tarafından düze...

Menekşe Anaokulundan”Bahar Şenliği” Menekşe Anaokulundan̶...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde Okul öncesinin gözde okul...

Dulkadiroğlu Anadolu Lisesinde  Tübitak Bilim Fuarı Düzenlendi Dulkadiroğlu Anadolu Lise...

Dulkadiroğlu Anadolu Lisesinde dokuzuncusu düzenlenen Tübita...

İktidar oy kaybediyor? Muhalefet kazanamıyor? İktidar oy kaybediyor? Mu...

Ülke genelinde birçok Araştırma Şirketleri sürekli olarak ka...

Dulkadiroğlu Anadolu Lisesinde Proje Kapanışı Dulkadiroğlu Anadolu Lise...

Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi ve İstanbul Ge...

Nuri Pakdil Ortaokulunda Tübitak Bilim Şenliği Nuri Pakdil Ortaokulunda ...

Kahramanmaraş Onikişubat Nuri Pakdil Ortaokulunda öğrenciler...

Nezihe Öksüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kariyer Günü Nezihe Öksüz Mesleki ve T...

Kahramanmaraş Onikişubat Nezihe Öksüz Mesleki ve Teknik Anad...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ