Maraşta Haber
Maraşta Haber

Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, OGS hakkında Bilgi Verdi

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi hakkında geniş açıklamalarda bulundu.   Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Ortaokul 8. sınıflarda son defa uygulanan SBS yerine 2013-2014 Eğitim öğretim yılından itibaren Temel eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi […]

Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, OGS hakkında Bilgi Verdi

30 Eylül 2013 - 10:06A+A-

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi hakkında geniş açıklamalarda bulundu.

 

Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Ortaokul 8. sınıflarda son defa uygulanan SBS yerine 2013-2014 Eğitim öğretim yılından itibaren Temel eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi getirildiğini belirterek; sistem hakkında bilgiler verdi.

Alkan,”Bu bir Milli Eğitim Politikasıdır,Ankara ve ülkenin en ücra köşesi için geçerlidir.Biz eğitimciler; bu yeni sistemin daha objektif,daha uygun bir sistem olduğunda hem fikiriz.Sistem hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan farklı yönlere çekilmesi ve değerlendirilmesi yanlıştır. Bu yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için kamuoyunun bilgilendirilmesini, özellikle de konunun birebir muhatapları olan yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi önemsediklerini, tanıtıldığı zaman çok daha iyi ve kabul gören bir sistem olduğunun anlaşılacağına inandığı belirterek; bunun için de; İlçe Milli Eğitim müdürlerimizle ayrı olmak üzere, İlimizdeki Ortaokul ve İmam-Hatip Ortaokulu Müdürleri ile bir toplantı düzenlediklerini,sistemi kendilerine anlattıklarını,ayrıca;Kahramanmaraş merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerdeki Ortaokulların 8. Sınıflarda 6 temel dersin öğretmenlerini eve rehber öğretmenleri üç günlük bir sürede bir plan dahilinde 5 ayrı salonda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grub halinde bilgilendirici seminere düzenlediklerini, bu dersin öğretmenleri seminer yaparken eş zamanlı olarak ilköğretim denetmelerimiz tarafından da 8. Sınıf öğrencilerini okullarında, sistem hakkında bilgilendirme yaptıklarını,Pazar günü de tüm ortaokul velileri ile kendi okullarında toplayarak eş zamanlı bir bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

Yine hazırladıkları bir plan dahilinde İl Eğitim Denetmeleri tarafından tüm ilçelerde de aynı şekilde öğretmen, veli ve öğrencileri bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini, bu toplantıların fevkalade verimli ve olumlu olduğunu gördük. Bu tür bilgilendirme toplantılarını çok önemsediklerini ifade eden Mesut ALKAN, görsel ve yazılı medya yoluyla da sistemi anlattıklarını belirtti.

Aslında yeni getirilen bu sınav sistemi ile SBS arasında çok fazla farklılıklar bulunmamakta; Modelin temel niteliği, öğrenci başarısının anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş zaman dilimine yayarak belirlemektir.

Ayrıca; öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedefleyen bu sistemde, öğrencilerdeki sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak, ülke çapında müfredatı n eş zamanlı uygulanmasını sağlamak, öğretmenin performansını artırmak, okul dışı eğitim kurumlarına yönelik ihtiyacı azaltmak, öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlemek ve değerlendirmek, öğrencilerin devamsızlıklarını en aza indirmek, uzun vadede öğrencilerin ders dışı sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerini değerlendirmek amaçlanmaktadır.

Bu sistemde; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknolojileri, Y.Dil, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri olmak üzere 6 dersten yılda iki defa sınav yaparak,Bu sınavlarda aldığı notların ortalamasının %70 ile 6.7.8. sınıflardaki tüm derslerin Sınıf Geçme ortalamasının %30’u toplamı Yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Bu yeni sistemde; öğrenciler kendi okullarında sınava girebilecekler, sadece sınavda öğretmenlerin görev yerleri değiştirilecek. Çok önemli bir mazeretten dolayı (ciddi rahatsızlık, ameliyat vb.) sınavı giremeyen öğrenciler için ilde belirlenecek bir merkezde telafi sınav yapılacağını belirtti.

Puanların eşit olması halinde eşitlik bozada; öncelik sırası olarak 1. Tercih önceliği, 2.Sırasıyla 8.7.6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği, 3. Okula özürsüz devamsızlığı az olan. Buradan da okula devamın önemli olduğu anlaşılmaktadır.” Dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan’nın bu açıklamalarından sonra eğitimden sorumlu şube müdürü Eyüp Karataş, sistemle ilgili okul müdürleri ve rehber öğretmenlerin sorularını cevaplandırdı.

IMG_6124 IMG_6128 IMG_6130 IMG_6131 IMG_6136 IMG_6138 IMG_6139 IMG_6142 IMG_6146 IMG_6149 IMG_6150

 

 

 

 

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel ...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel ...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel ...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

İl Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, şube müdürü Eyüp Karataş’la birlikte Ortaokul müdür ve rehber öğretmenlere kısa adı OGS olan Temel ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Bu Sevgi Karşılıksız Kalmayacak” “Bu Sevgi Karşılıksız Kal...

Millet İttifakı İYİ Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Abd...

Ali Kınık ve Mümin Sarıkaya Elbistan’ı Salladı Ali Kınık ve Mümin Sarıka...

Cumhur İttifakı AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehm...

Kardeş Okullar Nevruzu Birlikte Kutladı Kardeş Okullar Nevruzu Bi...

Kardeş olan iki okul Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesin...

TBB’den Elbistan Belediyesine Sağlık Hibesi TBB’den Elbistan Belediye...

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Elbistan Belediyesi’ne va...

Ne ilk ne de son serzenişimdir! Ne ilk ne de son serzeniş...

Bin bir zulüm ve haksızlıkla kalplerini tarumar ettiğiniz, h...

Senem Ayşe Anaokulundan “Çanakkale” Sergisi Senem Ayşe Anaokulundan &...

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Ana Okulu...

Ülkü Ocakları Başkanı Kayış’ın, Nevruz Bayramı Mesajı Ülkü Ocakları Başkanı Kay...

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Kayış, 21 Mart N...

Sermet Yıldız,Siirt’te ziyaret etmedik yer bırakmadı Sermet Yıldız,Siirt’te zi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Siirt’te...

Menekşe Anaokulundan Hatim-i Şerif Programı Menekşe Anaokulundan Hati...

Kahramanmaraş Onikişubat Menekşe Anaokulu 18 Mart Çanakkale ...

“Beka Sorunu Bitinceye Kadar Mücadele Edeceğiz” “Beka Sorunu Bitinceye Ka...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, geniş kapsamlı bir istişare bu...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ