Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Kongresine katıldık

Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar” Temalı 1. Eğitim Kongresine katıldık. 28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya/Belekte yapılan kongreye ilimizden İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Akkurt, Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Belediyesi İlkokulu Müdürü Selahaddin […]

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Kongresine katıldık

02 Aralık 2014 - 21:13A+A-


Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar” Temalı 1. Eğitim Kongresine katıldık.

28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya/Belekte yapılan kongreye ilimizden İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Akkurt, Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Belediyesi İlkokulu Müdürü Selahaddin Uğur,  Özel Özderya Koleji Müdürü Mehmet Fatih Erdoğan, Özel Rekor İlköğretim Okulu Müdürü Nihat Belkıran, Okul Kurucu Temsilcisi Hasan Kaya ve Özel Beyza İlkokulu Müdürü Mustafa Könençoğlu katılmışlardır. Kongreye katılan Özel Özderya Koleji Müdürü Erdoğan kongreyle ilgili şu açıklamaları yapmıştır:

“Biz katılımcılara kongreye iki bine yakın kişinin katıldığı söylendi. Bu gerçekten ciddi bir katılımcı sayısıydı. Başta Sayın Bakanımız Nabi Avcı olmak üzere Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin kongreye büyük destek verdiklerinin göstergesiydi. Ayrıca seksen bir ilin Milli Eğitim Müdürünün kongrede bulunması da bu desteğin ne denli güçlü olduğunu göstermekteydi.

Sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil Üniversitelerden, Eğitim Sendikalarından, Özel Öğretim Kurumları Derneklerinden ve Özel Okullardan çok sayıda temsilcisinin katıldığına şahit oldum.  Tek kelimeyle; kongreye ilgi ve katılım son derece memnuniyet vericiydi.

Önce protokol konuşmaları yapıldı. Protokol konuşmalarından sonra söz, Gazeteci – Yazar Rasim Özdenören’ e verildi. Rasim Özdenören onur konuğuydu. Sayın Özdenören bir çok konuya değindi.  Türkiye’de Özel Okul bulunmadığını, kendi müfredatını yapmayan okullara özel okul denilemeyeceğini belirterek salondan büyük alkış aldı.

Daha sonra “Yeni Türkiye Yolunda Eğitim” konulu konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sayın Müsteşar Yusuf Tekin konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı. “Kongreden çıkacak görüşler ışığında yeni çalışmalar yapabiliriz. Türkiye’deki eğitim paydası içerisinde özel eğitim kurumlarının payı çok az. Özel okul payı 2020 yılında en az yüzde 15 seviyesinde olmalıdır. Bunun içinde çalışmalarımız devam etmektedir” diyelerek özel okulcuların yüreğine su serpti.  

Kongrenin ilk gününde açılış konuşmalarını takiben beş ayrı salonda faaliyetler yürütüldü. Eğitimin felsefi boyutunun, estetik, ontoloji ve metafizik, medeniyet, etik, epistemoloji, eğitim politikası, özel öğretim kurumları, kültür ve din cephelerinden tartışmalar yapıldı.

Bu çerçevede yapılan sunumlarda eğitim ve felsefe arasındaki ilişkiyi 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre yeniden kurmak ve coğrafi, kültürel özellikleri oluşturulacak felsefenin temeli kılmak konusunda bir fikir birliği oluştuğu gözlendi. “Bunun gerçekleştirilebilmesi için öncelikle nasıl bir insan modelinin toplumsal mutabakat çerçevesinde ele alınması gerektiği masaya yatırıldı.

  1. yüzyıla damgasına vurabilecek bir insan modelinin estetik, düşünsel, duygusal ve değer hususiyetlerinin neler olması gerektiği konusunda yoğun tartışmalar gerçekleştirildi. Bu anlamda öncelikle bir medeniyet tasavvurunun tartışılması gerektiği farklı konuşmacılar tarafından vurgulandı.

Özel okulların, Türk eğitim sistemi içerisinde özellikle okul düzleminde yeni bir felsefi yaklaşım oluşturulması konusunda ne tür katkıları olabileceği hususu Özel Öğretim Kurumlarının yöneticileri, dernek başkanları ve eğitimcileri tarafından ayrıntılı şekilde ele alındı. Bu bağlamda dünyadaki eğitim felsefesi yaklaşımlarıyla Türkiye’deki okullarda uygulanan ve uygulanması hedeflenen felsefi yaklaşımların karşılaştırmalı olarak incelenmesi, konu ile ilgili orta ve uzun vadeli çalışmalar yapılması dile getirildi.

Özel okulların Türk eğitim sisteminde gerçekleştirilebilecek bu tür bir felsefi açılıma öncülük edebilmeleri için başlangıçta pilot projeler ile mevcut okulların dışında farklı okul modelleri geliştirebilmelerine izin verilmesinin hayati önem taşıdığının çoğunlukla kabul gördüğü belirtildi.

“Yeni yüzyıl/Yeni Türkiye için tasarlanacak eğitim felsefesinin medeniyet tasavvuruna dayalı, geleneği hesaba katan ve onu zenginleştiren, üzerinde yaşadığımız toprakların mayasıyla yoğrulmuş olması gerektiği vurgulandı. Bu vurgunun ‘biz’e ait olanın insanlık medeniyetine katkısı bağlamında ele alınması gerekliliğine hassasiyetle değinildi. Katılımcılar tarafından yapılan katkılar sadece eleştiri düzeyinde kalmadı, eğitim felsefesinin oluşturulması yönünde öneriler de sunuldu. Bu anlamda bütün paydaşların eğitim felsefesi oluşturmada göreve, katkıya ve sorumluluğa açık oluşu önemli bir gelişme olarak görüldü. Kısacası, 3 gün süren kongrede 45 bildiri, 5 çalıştay, 6 çağrılı konuşmacı, 10 panel gerçekleştirildi.

  1. Eğitim Kongresi’nin kapanış konuşmasını Milli Eğitim Bakanı Avcı yaptı: “21. Yüzyılda Eğitim Nasıl Olmalı” konulu konuşmasında; “Bir zamanlar reel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış, kurulmuş pek çok müessese veya anlayış, artık kendini hazırlayan o şartlar ortadan kalktığı için fiili varlıkları sona ermiş olmakla birlikte, hala görüntüde varlıklarını sürdürüyor. Eğitim gibi çok hızlı değişen veya gelişen bir süreçler toplamında bu tür yıldızlar görünmeye devam ediyor. Bunların hangileri olduğunu, gerçekten miadını doldurmuş olanlarla yeni yeni görmeye başladığımız veya doğdukları halde bize henüz ışıkları ulaşmadığı için varlıklarının farkında olmadığımız eğitim kurumları, yeni anlayışlar nelerdir, bunların tartışıldığı bir kongre oldu. Hem bugünkü durumumuzu hem dünkü şartlarımızı hem de muhtemel gelecek tasavvurlarımızı enine boyuna konuşma, tartışma fırsatı bulduğumuzu biliyorum. 21. yüzyılda ve daha sonrasında olması gerekenleri, olabilecekleri, olmasını istediklerini tartışılırken, bir yandan da tüm bunlar olup bitene kadar veya olurken işlerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

4+4+4 düzenlemesine geçilirken de anlatmak istediklerimizi otoyolda 150 kilometre hızla giden bir otobüsün rektifiye edilmesine benzeterek anlatmaya çalışmıştık. Bir yandan otobüs yoluna devam edecek, bir yandan yolculara vaat edilenleri ulaştırmamız gerekenleri ulaştıracağız. Bir yandan da otobüsün motorunda, lastiklerinde değişiklikler yapacağız. Otobüs yola devam ederken bunları yapmak tabi ki kolay değil.

Şimdi konuştuklarımız da buna benziyor diyerek önümüzdeki günlerde eğitimde ciddi değişikliklerin yaşanacağının sinyallerini vermiş oldu”

  1. Eğitim Kongresi hakkında Kahramanmaraş kamuoyunu bilgilendiren Sayın Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.

 1 copy 2 copy 3 copy 4 copy

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak v...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak v...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak v...

Chocolate Slim Fiyatı Ne Kadar? Çikolata Slim Nedir, Zayıflatır mı? Chocolate Slim Fiyatı Ne Kadar? Çikolata...

Kahramanmaraş Millî Eğitimi Müdürlüğü adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ; “21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak v...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Okul Müdürleriyle İstişare Yaptı MEB Müsteşarı Yusuf Tekin...

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Sayın. Yusuf TEKİN,...

Ilıca Yeniyapan Ortaokulu’ndan Muhteşem Etkinlik Ilıca Yeniyapan Ortaokulu...

Kahramanmaraş- Onikişubat İlçesi Ilıca Yeniyapan Ortaokulu’n...

MHP Ülkücü Şehitleri Andı MHP Ülkücü Şehitleri Andı...

MHP Elbistan İlçe Başkanlığı, Elbistanlı Ülkücü Şehitler Has...

Parlamenterler Heyetinden Kahramanmaraş’a Ziyaret Parlamenterler Heyetinden...

Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil başkanlığı...

Çanakkale Deniz Zaferi Kutlandı Şehitler Rahmetle Anıldı Çanakkale Deniz Zaferi Ku...

Dünyada başka örneği olmayan Dünya Zaferi Çanakkale Zaferini...

Beyza Okulları Boğaziçi’nin Açılışı Yapıldı Beyza Okulları Boğaziçi&#...

Kahramanmaraş’a kentin en modern okulu olma özelliğini...

MEM’de Tahliye, Yangın ve müdahele anlatıldı MEM’de Tahliye, Yangın ve...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı...

İYİ Parti Onikişubat, Hoşaf Ekmek Dağıtarak Şehitlerimizi Yad Etti İYİ Parti Onikişubat, Hoş...

İYİ Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Başkanlığı, 18 Mart Çanakk...

Mustafa Kemal’den Ahde Vefa Örneği Mustafa Kemal’den Ahde Ve...

Kahramanmaraş – Elbistan İMKB Gazi Mustafa Kemal Çok P...

18 Mart Şehitleri Anma Günü Töreni 18 Mart Şehitleri Anma Gü...

Kahramanmaraş’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakk...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ