Maraşta Haber
Maraşta Haber

Mesut Dedeoğlu, “Diş Teli Ailelere Büyük Yük Getiriyor”

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, diş bozukluklarının diş teli takılarak tedavi edilmesinin ailelere büyük yük getirmeye başladığını vurguladı. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, diş bozukluklarının diş teli takılarak tedavi edilmesi konusunda ülkemizde yaşanan problemlerin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne meclis araştırma önergesi verdi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, […]

Mesut Dedeoğlu, “Diş Teli Ailelere Büyük Yük Getiriyor”

25 Nisan 2014 - 10:25A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, diş bozukluklarının diş teli takılarak tedavi edilmesinin ailelere büyük yük getirmeye başladığını vurguladı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, diş bozukluklarının diş teli takılarak tedavi edilmesi konusunda ülkemizde yaşanan problemlerin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne meclis araştırma önergesi verdi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, toplumun ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi bakımından ülkemizde verilen tedavi edici hizmetler büyük önem taşıdığını belirterek, meclis araştırma önergesinde şu sözlere yer verdi:

“Ağız ve diş sağlığı hizmetleri genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Genel tıbbi hastalıkların ağız ve sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olacağı gibi ağız ve diş konusunda ortaya çıkan hastalıkların da genel sağlığa olumsuz etkileri olabilmektedir.

Mesela diş çürükleri; kalp dolaşım hastalıkları, diebet, pnömoni, kronik solunum hastalıkları, mide, bağırsak hastalıkları, ortopedik hastalıklar, hamilelerde düşük riski, psikomatik gibi hastalıklara yol açmaktadır. Bu bakımdan ağız ve diş sağlığı hizmetlerini yaygınlaştırarak, diğer sağlık hizmetlerinde olduğu gibi özel sektörle işbirliğine gitmek gerekmektedir.

Diş bozukluklarının tel takılarak tedavi edilmesi konusunda bugün ülkemizde büyük bir sıkıntı yaşanmaktadır. Diş çürükleri ve bazı diş hastalıklarının tedavisi konusuna yoğunlaşan Sağlık Bakanlığı, diş bozuklukları konusundaki tedavi hizmetlerini ihmal eder bir hale gelmiştir.

Ülkemizde, diş bozukluklarının tedavisi için kullanılan tel takılarak tedavi yöntemi yaygın olarak en fazla Üniversitelerimizin Diş Hekimliği Fakültesi Hastanelerinde ve özel klinik ve muayenehanelerde kullanılmaktadır.

Özel klinik ve muayenehanelerde verilen diş teli takımı hizmetlerinin kişi başı maliyeti 2500-4000 TL’ye kadar yükselmektedir. Bu paraları cebinden harcama imkânı olmayan vatandaşlar, diş bozukluklarını diş fakültelerinde daha hesaplı bir şekilde tedavi ettirmenin peşine düşmüşlerdir.

Bu durum diş fakültelerinde diş bozuklukları tedavisi için bekleyen hasta sayısını her yıl biraz daha artırmıştır. Binlerce kişiye bu kurumlarda, en az 3-4 yıl sonrasına randevu verilir hale gelmiştir. Ülkemizde diş bozukluklarının diş teli takılarak tedavi edilmesi konusu toplumsal bir sorun haline gelmiştir.”

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Gurbette Bayram – Dr. Mehmet Güneş Gurbette Bayram – D...

Hasret şâha kalkar, gözler nemlenir, Yürekte sızıdır gurbett...

“BAYRAM DUÂSI” “BAYRAM DUÂSI”

Gâlip Erdem Ağabeyimizin azîz hâtırasına duâlar ve Fâtihalar...

Kahramanmaraş Kamu-Sen İsrail Vahşetini Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen İs...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

 ANNELERİMİZ  ANNELERİMİZ

Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübârek, Türkçe gibi nezih, su...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ