Maraşta Haber
Maraşta Haber

“Madalyalı Kahraman Şehir”i Anlattılar

Kahramanmaraş Belediyesi, Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi işbirliği ile ülke genelindeki tüm ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ve bu yıl 5. gerçekleştirilen Ulusal “Madalyalı Kahraman Şehir Yarışması”nda şiir, kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrenciler belli oldu. Yarışmanın sonuçları Kahramanmaraş Belediyesinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Basın toplantısına Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa […]

“Madalyalı Kahraman Şehir”i Anlattılar

03 Şubat 2014 - 17:54A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Belediyesi, Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi işbirliği ile ülke genelindeki tüm ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ve bu yıl 5. gerçekleştirilen Ulusal “Madalyalı Kahraman Şehir Yarışması”nda şiir, kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrenciler belli oldu.

Yarışmanın sonuçları Kahramanmaraş Belediyesinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Basın toplantısına Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Millî Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Ertaş, Bilim ve Sanat Merkezi Müdür V. Ramazan Avcı, Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Belediye Basın Yayın Müdürü Mustafa Semerci ile basın mensupları katıldı.

Dereceleri 11 farklı ilin öğrencilerinin kazandığı ve ulusal düzeyde katılımın çok yüksek olduğu yarışmaya yurdun dört bir yanından resim dalında 1100, şiir dalında 981 ve kompozisyon dalında 322 öğrenci katıldı.

Yarışmaya ilişkin görüşlerini dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bu yıl beşincisini düzenledikleri yarışmanın ülke geneline yayıldığını ve 81 ilden katılımın olduğuna işaret ederek:

“İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince bu yı beşincisini düzenlediğimiz “Madalyalı Kahraman Şehir” Konulu resim şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenler belli oldu. Biz yerel yönetimler olarak milletimizin köklü geçmişini unutmayacak bir nesil yetiştirilmesi adına bu tür etkinlikleri önemli görüyoruz. Bir taraftan gelecek nesillere tarihimizin anlatılması bir taraftan da şehrimizin tanıtımına yönelik güzel gelişmeler olarak görüyoruz.

Kahramanmaraş Belediyesi olarak milli ve manevi duygularımızı canlı tutmak, 12 Şubat ruhunu tüm ülkemizin fertleriyle paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle de beş yıldır bu yarışmayı düzenliyoruz. Yine bu yıl da Iğdır’dan Trabzon’a, Bursa’dan Tekirdağ’a kadar yurdumuzun dört bir tarafından öğrencilerimiz bu gurur günümüze ortak oldular.

Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz yarışmamıza resim dalında 1100, şiir dalında 981 ve kompozisyon dalında 322 olmak üzere toplam 2 bin 403 öğrencimiz katıldı. 11 farklı ilden dereye giren öğrencilerimiz 9 Şubat 2014 günü düzenlenecek ödül töreninde ödüllerini alacaklar.

Dereceye giren öğrencilerimizden birincilere iki bin TL, ikincilere bin beşyüz TL, üçüncülere bin TL ve mansiyon kazananlara beş yüz TL para ödülü ile başarı belgesi takdim edilecektir. Dereceye giren öğrencilerimizin öğretmenlerine de tablet bilgisayar ve okullarına plaket verilecektir. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize, onları hazırlayan öğretmenlere ve okul idarecilerine teşekkür ediyorum.” dedi ve yarışmada dereceye giren öğrencileri açıkladı.

Yarışma jürisinin altı gün süren titiz değerlendirmesi sonucunda yarışmanın sonuçları şöyle gerçekleşti:

Resim Dalında:

Türkiye Birincisi: Tuba PADİR,  İMKB Ortaokulu, IĞDIR

Türkiye İkincisi: Rabia TUNCER, Mümin Gençoğlu 2 Ortaokulu Yıldırım/BURSA

Türkiye Üçüncüsü: Kader KELEŞ, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Ortaokulu, Merkez/TRABZON

Mansiyon: Buse ÖZDEMİR,  Gazi ortaokulu, 12 Şubat /KAHRAMANMARAŞ

Kompozisyon Dalında:

Türkiye Birincisi: Osman Karamık, Veliköy Belediyesi ortaokulu Çerkezköy/TEKİRDAĞ

Türkiye ikincisi: Melisa Reyhan, Tarhuncu Ahmet Paşa Ortaokulu, Keçiören/ANKARA

Türkiye Üçüncüsü: Ayşegül Kubat, Denizciler Ortaokulu,  RİZE

Mansiyon: Şemen Almula Barışık, Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu  AFYONKARAHİSAR

Şiir Dalında:

Türkiye Birincisi: Tuğberk Avşaroğlu, Konya Bilim ve Sanat Merkezi, Meram/KONYA

Türkiye İkincisi: Zehra Kuntoğlu, Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu, MARDİN

Türkiye Üçüncüsü: Beyza Malkoç, Yunus Emre Ortaokulu, KAHRAMANMARAŞ

Mansiyon: Deniz Buğra Çarboğa, Beyhan Gençay Ortaokulu Hatay/ANTAKYA

Daha sonra söz alan Milli eğitim Müdürü Mesut Alkan ise eğitim adına gerçekten önemli bir organizasyon olarak gördükleri etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini ifade ederek: “Kahramanmaraş’ta geleneksel hale getirilen bu etkinlik kültürel faaliyet anlamında gerçekten önemli bir organizasyondur. Köklü bir geçmişimiz var ve bunu unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak adına belediyemizin yaptığı bu yarışma takdire şayandır. Yazılan kompozisyonları incelediğimiz zaman şehrimizin kültürel değerlerine ilişkin araştırmalar yapıldığını görüyoruz. Mesela bir öğrencimizin –Kahramanmaraş’ı tanımadığı halde- tarhanamızdan bahsediyor olması onun bu yarışmaya katılmadan önce araştırma yaptığının bir göstergesidir. Bu da şehrimizin tanıtımı adına çok önemlidir. 9 kişilik jüriden oluşan ekibimiz 6-7 günlük bir çalışma neticesinde eserleri değerlendirmiş ve dereceye girenleri belirlemişlerdir. Burada başta Belediye Başkanımız olmak üzere bu yarışmaya emeği geçenleri bir kez de ben kutluyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Yarışmanın koordinatörü ve jüri başkanı Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ramazan Avcı da yarışmanın değerlendirilmesi ile ilgili olarak teknik bilgiler verdi ve “Jüri olarak yarışmaya katılan eserler üç aşamada değerlendirildi. Değerlendirmede yalnızca tarihi bilgiler aktaran eserlere değil, edinilen bilgilerle duygu ve düşüncelerini sanatlı bir üslupla anlatan ve resmeden eserlere önem verildi. Kahramanmaraş’tan katılan öğrencilerimizin çoğunluğu hali hazırdaki bilgileriyle yarışmaya katılıyorlar. İl dışından katılan öğrenciler daha çok araştırma yaparak taze bilgilerle ve daha çok özenerek çalışma yapıyorlar. Bu da beraberinde başarıyı getiriyor.” dedi.

Ödüller, il dışından dereceye giren öğrenci ile öğretmen ve velisinin de katılacağı ve 09 Şubat Pazar günü saat 10.00’da yapılacak olan ödül töreniyle sahiplerine verilecek. Ödül törenini müteakip yarışmaya katılan öğrencilerin sergilenmeye değer bulunan eserlerinin seçkisinden oluşan “Madalyalı Kahraman Şehir Yarışması Resim Sergisi”nin açılışı yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
Mehmet Sabancı’nın Acı Günü Mehmet Sabancı’nın ...

Kahramanmaraşlının yakından tanıdığı iş adamı, siyasetçi nai...

Gönül Semâmızdan Bir Yıldız Daha Kaydı -2- Gönül Semâmızdan Bir Yıld...

GÖNÜL SEMÂMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI  AHMET TEVFİK OZAN HA...

Minik Kahramanlar Yarışıyor Bilgi Yarışması Minik Kahramanlar Yarışıy...

12 Şubat Kahramanmaraş’ın kurtuluşu etkinlikleri kapsa...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Türkoğlu İlçesinde Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdür Cemal Yılmaz, Millî Eğit...

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Bayan Müdür Mesleki ve Teknik Anadolu...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik A...

İl Afet Barınma Çalışma Grubu Komisyon Toplantısı Yapıldı İl Afet Barınma Çalışma G...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından AFAD İl M...

Engelli Sanatçıdan Müzik Resitali Engelli Sanatçıdan Müzik ...

Elbistan’da görme engellilere yönelik farkındalık için düzen...

Gönül Semâmızdan Bir Yıldız Daha Kaydı -1- Gönül Semâmızdan Bir Yıld...

GÖNÜL SEMÂMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI  AHMET TEVFİK OZAN HA...

Kaymakam Hersanlıoğlu’na Ziyaret Kaymakam HersanlıoğluR...

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal YILMAZ, Türkoğlu ...

5,6,7 ve 8. sınıfların 4. Üniteleri Hazırlandı 5,6,7 ve 8. sınıfların 4....

Millî Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde zengin kayn...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ