Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi yaptı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıklılığını artıran mucitler, kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi üretmeyi başardı.   Yaptığı bilimsel çalışmalar ile hayatı kolaylaştıran Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, kırmızıbiberden dolgu malzemesi üretti. Yangınlar için ağaç türünü değiştirme, bordan kağıt üretimi ve […]

Kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi yaptı!

18 Kasım 2013 - 17:43A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıklılığını artıran mucitler, kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi üretmeyi başardı.

 

Yaptığı bilimsel çalışmalar ile hayatı kolaylaştıran Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, kırmızıbiberden dolgu malzemesi üretti. Yangınlar için ağaç türünü değiştirme, bordan kağıt üretimi ve en sonda kırmızıbiberden dolgu malzemesi üreten mucitler, yeni gelişmeler için çalışıyor. Kırmızıbiber atık meyve sapının dolgu maddesi olarak polimer kompozit üretiminde kullanılması projesini geliştiren Orman Fakültesi Öğretim görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ferhat Özdemir, Kahramanmaraş’ın kırmızıbiber üretiminde Türkiye’de önemli bir yerde olduğnuu belirterek şunları kaydetti: “Türkiye kırmızıbiber üretiminde 38 bin 275 ton/yıl ile Dünya’ da 20. sırada yer almaktadır. Kahramanmaraş kırmızıbiber üretiminde ülkemizde önemli rolü olan şehirlerden bir tanesidir. Kırmızıbiber meyve sapı, meyvenin yaklaşık olarak yüzde 20 sini oluşturmaktadır. Günümüzde atıkların değerlendirilmesi çok büyük önem kazanmasına rağmen ülkemizde kırmızıbiber meyve sapının ekonomik değeri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı kırmızıbiber meyve sapının polimer kompozitlerde kullanım potansiyelini araştırmaktır. Yapılan çalışmada dolgu maddesi olarak kullanılan kırmızıbiber meyve sapının konsantrasyon oranı arttıkça polimer kompozitin yoğunluğu, mekanik özelliklerden çekme elastikiyet modülü, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülünün artarken, çekme direnci, kopmada uzama miktarı ve şok direncinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre kırmızıbiber meyve sapının termoplastik kompozitlerde dolgu maddesi olarak potansiyel kullanıma uygun olduğu bulunmuştur”

BORLU KAĞIT ARTIK HAYATIMIZDA

Orman Fakültesi öğretim görevlilerin yaptığı yeniliklerden birisi olan Borlu kağıt ise seri üretime geçeceği günü bekliyor. Dünya bor kaynaklarının tamamına yakınını elinde bulunduran Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, borlu kağıt üreterek kağıdın kalitesini arttırdı.ilerleyen çalışmalar ise kağıtların yanmaması yönünde. Türkiye’de ki en donanımlı fakültelerin başında bulunan Orman Fakültesinde yeni bir buluş gerçekleştirildi. KSÜ ve BOREN’in yürüttüğü proje ile buğday sapı ve borlu bileşikler kullanılarak üretilen kağıdın verimi yüzde 8 oranında artırıldı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğinde yürütülen çalışmada buğday sapı ve bor kullanılarak kağıt üretildi.

KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tutuş, yaptığı açıklamada, buğday sapının kağıt endüstrisinde kullanılabilirliği konusunda BOREN ile çalışma yaptıklarını belirtti.  Dünyada kullanılan kağıtlardaki yüzde 1’lik artışın bile önemine değinen Tutuş, şunları söyledi:  “Ülkemizdeki buğday sapları çoğunlukla yakılıyor veya toprakta bırakılıyor. Türkiye’nin yaklaşık 36 milyon ton buğday sapı kapasitesi var. Yürüttüğümüz proje kapsamında buğday sapıyla borlu bileşikler kullanılarak ilk kez laboratuvar ortamında kağıt hamuru üretimini gerçekleştirdik. Ayrıca kağıt hamurundaki verimi artırmak için borlu bileşik kullandık.”

Türkiye’nin orman kaynakları fazla olmayan bir ülke olduğuna dikkati çeken Tutuş, çalışmanın, kağıt endüstrisi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Tutuş, bor bileşiğinin kullanılmasının kağıt hamurunu pişirme esnasında sıcaklık ve kimyasallardan kaynaklanan liflerdeki zincir uzunluğunu kısaltıldığını dile getirdi.

Borun kağıt üretimindeki verime katkı sağladığını anlatan Tutuş, “Denemelerimizde kağıttaki verim artış oranı da yüzde 8 olarak ortaya çıktı” dedi.

Projeyi iki kademeli hazırladıklarını ifade eden Tutuş, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk aşamamızda borlu bileşiklerden kağıt hamuru ürettik. Daha sonra yine borlu bileşikleri kağıt hamurunu ağırtmasında kullandık. Bunda da 18 birimlik bir sonuç aldık. Normalde 48 olan kağıt parlaklığını 66’lara kadar yükseltme başarısını gösterdik.”

Buğday sapına bor katılarak kağıt üretildi Buğday sapına bor katılarak kağıt üretildi

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş’ta Mesafeli Ders Zili Çalıdı Kahramanmaraş’ta Me...

Ülke genelinde olduğu gibi İlimiz Kahramanmaraş’ta da ...

TRT 2 Televizyonu Afşin İlçesinde, Evliya Çelebi Yolunda TRT 2 Televizyonu Afşin İ...

TRT 2 TELEVİZYONU AFŞİN’DE EVLİYA ÇELEBİNİN İZİNİ SÜRDÜ! Rüy...

KARDEŞLİĞE ÇAĞRI KARDEŞLİĞE ÇAĞRI

Gelin bir olalım, birlik olalım Kavgaya gerek yok bu ülke bi...

Kahramanmaraş’ta Gaziler Günü Coşkusu Kahramanmaraş’ta Ga...

Ülke genelinde olduğu gibi , Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Müşir ...

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKNİK TEKSTİL ATAĞI GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN TEKN...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç...

PEYMÂNIMIZ VAR PEYMÂNIMIZ VAR

Sakın bâtıllara rağbet eyleme Her asra hükmeden fermânımız v...

Gazeteci Lütfi Yıkan Dualarla Defnedildi Gazeteci Lütfi Yıkan Dual...

Kahramanmaraş’ta gençlik yıllarından beri basının çeşi...

Elbistan’da Temiz Okul Papatyam Anaokulu Elbistan’da Temiz O...

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ‘Eğitim Kurumlar...

Lütfi Yıkan Vefat Etti Lütfi Yıkan Vefat Etti

Kahramanmaraş basının güler yüzü,kabına sığmayan, hareketli,...

Kahramanmaraş’ta Bir İlk Gerçekleşti Kahramanmaraş’ta Bir İlk ...

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ara...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ