Maraşta Haber
dogalgazreklam
Maraşta Haber

Kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi yaptı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıklılığını artıran mucitler, kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi üretmeyi başardı.   Yaptığı bilimsel çalışmalar ile hayatı kolaylaştıran Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, kırmızıbiberden dolgu malzemesi üretti. Yangınlar için ağaç türünü değiştirme, bordan kağıt üretimi ve […]

Kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi yaptı!

18 Kasım 2013 - 17:43A+A-


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıklılığını artıran mucitler, kırmızıbiber sapından dolgu malzemesi üretmeyi başardı.

 

Yaptığı bilimsel çalışmalar ile hayatı kolaylaştıran Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, kırmızıbiberden dolgu malzemesi üretti. Yangınlar için ağaç türünü değiştirme, bordan kağıt üretimi ve en sonda kırmızıbiberden dolgu malzemesi üreten mucitler, yeni gelişmeler için çalışıyor. Kırmızıbiber atık meyve sapının dolgu maddesi olarak polimer kompozit üretiminde kullanılması projesini geliştiren Orman Fakültesi Öğretim görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ferhat Özdemir, Kahramanmaraş’ın kırmızıbiber üretiminde Türkiye’de önemli bir yerde olduğnuu belirterek şunları kaydetti: “Türkiye kırmızıbiber üretiminde 38 bin 275 ton/yıl ile Dünya’ da 20. sırada yer almaktadır. Kahramanmaraş kırmızıbiber üretiminde ülkemizde önemli rolü olan şehirlerden bir tanesidir. Kırmızıbiber meyve sapı, meyvenin yaklaşık olarak yüzde 20 sini oluşturmaktadır. Günümüzde atıkların değerlendirilmesi çok büyük önem kazanmasına rağmen ülkemizde kırmızıbiber meyve sapının ekonomik değeri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı kırmızıbiber meyve sapının polimer kompozitlerde kullanım potansiyelini araştırmaktır. Yapılan çalışmada dolgu maddesi olarak kullanılan kırmızıbiber meyve sapının konsantrasyon oranı arttıkça polimer kompozitin yoğunluğu, mekanik özelliklerden çekme elastikiyet modülü, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülünün artarken, çekme direnci, kopmada uzama miktarı ve şok direncinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre kırmızıbiber meyve sapının termoplastik kompozitlerde dolgu maddesi olarak potansiyel kullanıma uygun olduğu bulunmuştur”

BORLU KAĞIT ARTIK HAYATIMIZDA

Orman Fakültesi öğretim görevlilerin yaptığı yeniliklerden birisi olan Borlu kağıt ise seri üretime geçeceği günü bekliyor. Dünya bor kaynaklarının tamamına yakınını elinde bulunduran Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi bölümü, borlu kağıt üreterek kağıdın kalitesini arttırdı.ilerleyen çalışmalar ise kağıtların yanmaması yönünde. Türkiye’de ki en donanımlı fakültelerin başında bulunan Orman Fakültesinde yeni bir buluş gerçekleştirildi. KSÜ ve BOREN’in yürüttüğü proje ile buğday sapı ve borlu bileşikler kullanılarak üretilen kağıdın verimi yüzde 8 oranında artırıldı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğinde yürütülen çalışmada buğday sapı ve bor kullanılarak kağıt üretildi.

KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tutuş, yaptığı açıklamada, buğday sapının kağıt endüstrisinde kullanılabilirliği konusunda BOREN ile çalışma yaptıklarını belirtti.  Dünyada kullanılan kağıtlardaki yüzde 1’lik artışın bile önemine değinen Tutuş, şunları söyledi:  “Ülkemizdeki buğday sapları çoğunlukla yakılıyor veya toprakta bırakılıyor. Türkiye’nin yaklaşık 36 milyon ton buğday sapı kapasitesi var. Yürüttüğümüz proje kapsamında buğday sapıyla borlu bileşikler kullanılarak ilk kez laboratuvar ortamında kağıt hamuru üretimini gerçekleştirdik. Ayrıca kağıt hamurundaki verimi artırmak için borlu bileşik kullandık.”

Türkiye’nin orman kaynakları fazla olmayan bir ülke olduğuna dikkati çeken Tutuş, çalışmanın, kağıt endüstrisi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Tutuş, bor bileşiğinin kullanılmasının kağıt hamurunu pişirme esnasında sıcaklık ve kimyasallardan kaynaklanan liflerdeki zincir uzunluğunu kısaltıldığını dile getirdi.

Borun kağıt üretimindeki verime katkı sağladığını anlatan Tutuş, “Denemelerimizde kağıttaki verim artış oranı da yüzde 8 olarak ortaya çıktı” dedi.

Projeyi iki kademeli hazırladıklarını ifade eden Tutuş, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk aşamamızda borlu bileşiklerden kağıt hamuru ürettik. Daha sonra yine borlu bileşikleri kağıt hamurunu ağırtmasında kullandık. Bunda da 18 birimlik bir sonuç aldık. Normalde 48 olan kağıt parlaklığını 66’lara kadar yükseltme başarısını gösterdik.”

Buğday sapına bor katılarak kağıt üretildi Buğday sapına bor katılarak kağıt üretildi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıkl...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıkl...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıkl...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümü, yeni bir başarıya daha imza attı. Buğday sapı ve bor ile kağıdın dayanıkl...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
TOKİ Yıldız MTAL’den Resim Sergisi TOKİ Yıldız MTAL’den Resi...

Kahramanmaraş – Dulkadiroğlu TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik A...

Ak Parti Kahramanmaraş’ta Adaylarını Tanıttı Ak Parti Kahramanmaraş...

Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Bunlar bir C...

KSÜ’lü öğrencilerden, Anaokulu öğrencilerine Müzik Şöleni KSÜ’lü öğrencilerden, Ana...

Kahramanmaraş’ta okul öncesinde ilk müstakil anaokulu olma ö...

Ak Parti  Milletvekili Aday Habibe Öcal Kimdir? Ak Parti Milletvekili Ad...

24 haziran 2018 Pazar günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili ...

Sakın Uyandırmayalım! Sakın Uyandırmayalım!

Sakın Uyandırmayalım! Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuş...

Gazi Öğrencileri “Sorumluluk” Üstlendi Gazi Öğrencileri “Sorumlu...

Elbistan’a bağlı Büyük Yapalak Kasabasında, Gazi İlkokulu ve...

CHP’li Öztunç’ ZMO’yu Ziyaret Etti CHP’li Öztunç’ ZMO’...

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ali Öztunç, Ziraat Mühe...

Hafız Ali Efendi Mezarı Başında Anıldı Hafız Ali Efendi Mezarı B...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Hafız Ali Efendi’yi ölüm...

Etüt Merkezleri ile Doğru YKS Hazırlığı Etüt Merkezleri ile Doğru...

Milyonlarca öğrencinin aynı anda birbiri ile rekabet halinde...

En Sağlıklı Zemin Kaplamaları En Sağlıklı Zemin Kaplama...

Zemin kaplama operasyonları ve malzemeleri, günümüzde az bil...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ