Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraşlı Üreticiler Aksaray’da ki Eğitimlerini Tamamladı…

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, İlimizde  hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize bilgi düzeylerini yükseltmek amacıyla Aksaray ilinde bulunan, Aksaray Üniversitesi, Bakanlığımız ve Sütaş arasındaki eğitim işbirliği protokolü çerçevesinde hizmet veren Sütaş Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Merkezinde 4 gün süreli uygulamalı  eğitim verilmiştir. Eğitimin tamamlanmasından sonra,  tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ortaklarına sunduğu hizmetleri  ve aile işletmeciliği şeklinde […]

Kahramanmaraşlı Üreticiler Aksaray’da ki Eğitimlerini Tamamladı…

30 Aralık 2014 - 18:53A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, İlimizde  hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize bilgi düzeylerini yükseltmek amacıyla Aksaray ilinde bulunan, Aksaray Üniversitesi, Bakanlığımız ve Sütaş arasındaki eğitim işbirliği protokolü çerçevesinde hizmet veren Sütaş Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Merkezinde 4 gün süreli uygulamalı  eğitim verilmiştir. Eğitimin tamamlanmasından sonra,  tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ortaklarına sunduğu hizmetleri  ve aile işletmeciliği şeklinde yarı açık sistem ahırlarda yapılan hayvancılığı da yerinde incelemek amacıyla 1 günlük teknik gezi tertip edilmiştir. Eğitime Göksun ilçesi Süt Üreticileri Birlik Başkanı, Elbistan İlçesi Çiçek köyü TKK Başkanı ve ortakları, Çatova TKK başkan ve ortakları, Andırın Geben Kasabası TKK  ortaklarından olmak üzere toplam 22 çiftçi katılmıştır.

 Eğitim, Sütaş’a ait Uygulamalı Eğitim Merkezinde Sütaş Eğitim Merkezi Müdürü ile birlikte,  Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesinden iki ve Hayvan Yetiştiriciliği Meslek Yüksek Okulundan gelen iki eğitim görevlisi, Aksaray İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli 6 Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisi ve Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden gelen bir Ziraat Mühendisi tarafından verilmiştir.

 Eğitimde hayvan barınakları, açık ve yarı açık ahırların üstünlükleri,hayvan refahı için gerekli olan şartlar, ahır hijyeni,  hayvanlarda tırnak bakımı ve sağlığı, buzağıların, gebe düvelerin, sağmal hayvanların  ve besilik erkek danaların beslenmesi, rasyon hazırlanması, hayvanlarda doğum ve sonrası bakım, hayvan sağlığını etkileyen çevre faktörleri,hayvan hastalıkları,bulaşıcı hastalıklar ve koruyucu aşılamalar, sağım ve sağım hijyeni, süt kalitesinin artırılması için alınması gereken önlemler,  hayvanlarda kızgınlık, suni tohumlama, yem bitkisi yetiştiriciliğinden yonca, silajlık mısır,  yem bitkisi yetiştiriciliği, kaliteli silaj yapımında dikkat edilecek şeyler, karlı hayvancılık için alınması gereken tedbirler, Bakanlıkça verilen hayvancılık destekleri, desteklerden azami bir şekilde faydalanmanın yolları, çiftçilerin teşkilatlanması  konularında verilen her eğitimden sonra  50 başlık uygulama çiftliğinde tatbikat yaptırılmıştır.

 Göksun Süt Üreticileri Birlik Başkanı Selim Yağmur Aksaray Merkez İlçe Süt Üreticileri Birlik başkanı Esat ZENGİN ve Eskil İlçesi Süt Üreticileri Birlik başkanı Necip ÇEÇEN eşliğinde birliklerin süt pazarlama faaliyetlerini ve köy ve kasabalarda oluşturulan süt toplama merkezlerini yerinde incelemişlerdir.

 Aksaray Merkez İlçe Süt Üreticileri Birliğinin kurulan anonim şirket vasıtasıyla günlük 160 ton süt pazarladığını, üyelerin eline geçen litre başına süt fiyatının Kahramanmaraş ‘a göre çok yüksek oluşu, süt üreticilerinin her türlü destekten azami ölçüde yararlanmalarının sağlanmasını yerinde görmek etkileyici olmuştur.

 Eğitimin sonunda sınav yapılmış sınavda başarılı olan çiftçilerimize sertifikaları verilmiştir.

 Eğitimden sonra sabah 07.30 dan akşam saat  20.00’a kadar Aksaray’da faaliyet gösteren 9 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerini ve bu kooperatiflerin ortaklarına ait yarı açık sistem ahırlarını yerinde incelemişlerdir.

 Önce SS Kutlu Kasabası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaret edilmiş, sabahın erken saatinde kooperatif ortaklarının bizzat getirdiği sütlerin alım işlemleri takip edilmiştir.Arabasız süt toplama yönteminde hem sütün kalitesinin yüksek oluşuna hem de üreticinin daha fazla kazandığına şahit olunmuştur.Kooperatife ait yem kırma ve paketleme tesisi, soğuk hava tesisi, Veteriner hizmetlerinin verildiği bölüm, yem ve diğer çiftçi   ihtiyaçlarının karşılandığı marketi incelenmiştir.

 Daha sonra sırası ile SS Armutlu, İncesu, Sultanhanı, Güneşli, Akgöl, İkizce-Setik, Akkaş-Tosun ve Emirhacı Burunağıl Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin faaliyetleri ve her kooperatiften en az iki hayvancılık işletmesi gezilerek incelenmiştir.

 Üreticilerimiz açısında çok verimli geçen eğitim ve incelemelerden sonra grup, Kahramanmaraş’a dönmek üzere Aksaray’dan ayrılmıştır.

aksaray çiftçi gezisi (1) copy aksaray çiftçi gezisi (2) copy aksaray çiftçi gezisi (3) copy aksaray çiftçi gezisi (5) copy aksaray çiftçi gezisi (6) copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

Kahramanmaraş MADO Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş MADO Akdeni...

Kahramanmaraş’ın gözde okullarından Kahramanmaraş MADO...

BBP MKYK Üyesi Odunkıran: Virüs, Mesaisini Kamu Çalışanlarına Göre mi Düzenliyor? BBP MKYK Üyesi Odunkıran:...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK...

Turizmde Yeni Rota: ELBİSTAN Turizmde Yeni Rota: ELBİS...

İzmir’de faaliyet gösteren turizm firmalarının birçok ili ka...

MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPLERİMİZ KURULDU MEB AKUB İL ve İLÇE EKİPL...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından afet ve a...

Amansız Hastalığı YENDİ Bisiklete BİNDİ Amansız Hastalığı YENDİ B...

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde  7 yıl önce yakala...

İmam Hatip Okul Müdürleriyle Değerlendirme Toplantısı İmam Hatip Okul Müdürleri...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ramazan Sertpolat ...

Sevilay Coşkun Hanımefendi, İpek Kozasından Turistik Eşya yapımı kursunda Sevilay Coşkun Hanımefend...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk COŞKUN’nun eşi Sevilay...

Dulkadiroğlu – Kahramanmaraş HEM’de Belge Töreni Dulkadiroğlu – Kahr...

Dulkadiroğlu – Kahramanmaraş Halk Eğitim Merkezi bünye...

Süreyya Güneş Anaokulundan Düşünen, Deneyen Beyinler Etkinliği Süreyya Güneş Anaokulunda...

Kahramanmaraş Onikişubat Süreyya Güneş Ana Okulu öğrencileri...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ