Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – Sanayi Buluşması Gerçekleşti

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlenen tanışma toplantısında Kahramanmaraş’ın önde gelen işadamlarıyla bir araya geldi. Merkez kafeteryada düzenlenen toplantıya Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Üniversitemiz Rektör yardımcıları Prof.Dr. Ramazan Güneşaçar ile Prof.Dr. İsmail Bakan, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük ve […]

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – Sanayi Buluşması Gerçekleşti

18 Şubat 2015 - 17:51A+A-

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlenen tanışma toplantısında Kahramanmaraş’ın önde gelen işadamlarıyla bir araya geldi.

Merkez kafeteryada düzenlenen toplantıya Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Üniversitemiz Rektör yardımcıları Prof.Dr. Ramazan Güneşaçar ile Prof.Dr. İsmail Bakan, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Nesih Tanrıverdi ile çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

Üniversite – Sanayi işbirliğinin öneminin ele alındığı toplantıda konuşma yapan Rektör Prof.Dr. Durmuş Deveci, AR-GE faaliyetlerinin önemine değinerek üniversite-sanayi işbirliğinin gerek sanayici, gerekse üniversite için kaçınılmaz olduğunu vurguladı. AR-GE yatırımları hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Deveci, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefi doğrultusunda Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin daha yoğun bir şekilde yürütülmesinin zorunluluk haline geldiğini vurguladı.

KSU_UPLOAD4007_156492 copy

AR-GE harcamalarının, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirlemede en önemli göstergelerden biri olduğunu belirten Rektör Deveci şunları söyledi: “Ar-Ge harcamaları dünyadaki gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkı ortaya koyan önemli bir göstergedir. 1 Kg beton 1 sent iken, 1 mikro ve nano chip fiyatı 4 milyon doları bulmaktadır. 2013 yılında toplam Ar-Ge harcamaları 14 milyar 807 milyon TL olmuştur. Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki payı yüzde 0.95’e yükselmiştir. 2023 hedefi ise yüzde 3’tür. En çok pay yüzde 38 ile Üniversitelerin olmuştur. TÜBİTAK özel sektöre yönelik Ar-Ge ve Yenilik Destek Programlarına ilişkin istatistiklere bakıldığında son 10 yılda toplam 16 bin 422 Proje Başvurusu yapılmış, 9 bin 721 Proje desteklenmiş, 7 bin 148 firma bu desteklerden faydalanmıştır. Fakat maalesef Kahramanmaraş&39;ımız büyükşehir ve sanayinin ileri gelen illerinden olmasına rağmen, Düzce, Hatay, Çanakkale, Aydın gibi illerin de gerisinde kalarak son 10 yıldır ilk 20 arasına bile girememiştir. Bilindiği gibi 2015 yılından itibaren öğretim üyelerinin yapmış olacakları projeler ve Ar-Ge faaliyetlerinin, maaşlarına prim olarak ekleneceği kararı alınmıştır. Diğer taraftan sanayicilere ayrılan Ar-Ge destekleri her geçen gün artmaktadır. Her iki taraftan bakıldığında Üniversite-Sanayi arasındaki işbirliği, gerek sanayici gerekse de üniversiteler için neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir.”

KSU_UPLOAD4008_112563 copy

Devlet Planlama Teşkilatının 12 Milyon TL desteğiyle 2008 yılında Üniversitemiz bünyesinde kurulan ÜSKİM araştırma merkezinin donanımlı araştırma ve uygulama laboratuarlarına sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Deveci sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu merkezimiz; AR-GE faaliyetlerini desteklemek, üniversite-sanayi-kamu işbirliğini geliştirmek, bölgemizdeki sanayinin gelişmesine yönelik test ve analiz işlemlerini yürütmek ve ortak proje geliştirmeye yönelik hizmet vermektedir. Merkezimizde yaklaşık 300 parametrenin analizi yapılmaktadır. Çevre, tekstil, yakıt, metal-mutfak eşya, gıda, sağlık gibi AR-GE laboratuarlarımız mevcuttur.”

ÜSKİM Araştırma Merkezinin Koordinatörlüğünde Sanayi Müdürlüğü ile beraber sanayicilere yönelik proje işbirliği ve destek faaliyetlerinin yürütüleceğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Deveci; “AR-GE’ye yönelik projeleriniz için Üniversitemizle temasa geçilmesi durumunda büyük çaplı projelerin TÜBİTAK, SANTEZ gibi birimlere verilmesi, küçük çaplı projelerin ise Lisansüstü öğrencilerine proje olarak verilip bu öğrencilerin ortak olarak çalıştırılması planlanmaktadır.” diye konuştu.

KSU_UPLOAD4013_182137 copy

Rektör Deveci, KSÜ ile ilgili fikir ve önerilerin samimi bir şekilde paylaşılmasının kendilerini memnun edeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Ar-Ge faaliyetlerinin çoğu ihtiyaç ve problemlerden kaynaklanmakta olup bu ihtiyaç ve problemlerin Üniversitemizle paylaşarak proje haline getirilmesi her iki tarafında yararına olacaktır. Problemlerin çözümüyle ilgili önerilerinizi üst yönetimimize mutlaka bildirmenizi ve bu işbirliğinin kesintisiz sürdürülmesinin yararlı olacağına inanmaktayız. Merkez laboratuarımızda yapılmasını istediğiniz test analiz işlemleriyle ilgili önerileriniz ve destekleriniz bizim için çok değerli olacaktır. Özet olarak teknik ve yönetsel faaliyetlerinize ilişkin taleplerinizi ilgili birimlerimizle karşılamaya her zaman hazırız.”

Toplantıda konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, mühendislerin aldıkları eğitimin niteliği ve işletmelerin nitelikli iş gücü hakkında görüşlerini paylaştı. Üniversite ile birçok ortak projelerinin olduğunu belirten Karaküçük, “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üniversite ile ÜSKİM Teknokent projemiz var. Yeni dönemde bu projeler artarak devam edecek. Bizlerin sanayici olarak, üniversitelerin akademik kadrolarından, laboratuvarlarından ve hocalarımızın bilgi birikimlerinden daha çok istifade etmesi gerekir.” dedi. Bir mühendisin tam donanımlı hale gelmesinin işletmelerde alacağı eğitimle gerçekleşeceğini dile getiren Karaküçük “Gerçek laboratuvarlar şu anda bizim işletmelerimiz. Dolaysıyla biz hocalarımıza işletmelerimizin kapılarını açıyoruz. Akademisyen ve öğrencilerimizin branşı fark etmez, bir tesiste araştırma yapmak istiyorsa o işe uygun olan bir firmaya o hocamızı ve öğrencimizi yönlendirmede yardımcı oluruz. Çünkü gerçek hayatta yapılan çalışma ile üniversite ortamında yapılan çalışma arasında fark var” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz ise insanı doğru eğitmek için üniversitelerde verilen eğitimin yeterli olmadığını belirterek şunları söyledi: “Üniversite – Sanayi işbirliğini çok önemli görüyorum. Bir taraftan öğrencilerimiz üniversitede eğitim alırken bir taraftan da fabrikalarda eğitim almalı. Ziraat Mühendisliğini bitirmiş bir öğrenci buğdayla arpayı ayırt edemiyor. Mühendis oluyor ölçüm yapmayı bilmiyor.”

KSU_UPLOAD4014_15093 copy KSU_UPLOAD4017_185876 copy

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlene...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlene...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlene...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde düzenlene...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Büyükşehir, Kam’18’de Kahramanmaraş Büyükşehir,...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kültür ve Turizm Bakanl...

Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyonu bitiyor Kahramanmaraş Araştırmala...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın kültürel dönüşü...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Pazarcık Kaymakamı Nas’ı Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Olara...

’Bahattin KARAKOÇ  Şiir Okuma Yarışması’’ ’Bahattin KARAKOÇ Şiir O...

Malatya -DARENDE İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm Ort...

Afşin’de Yemin Eden  15 Güvenlik Korucusu  Göreve Başladı Afşin’de Yemin Eden 15 G...

Kahramanmaraş Afşin Kaymakamlığı tarafından oluşturulan Komi...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş’a İl Millî Eğitim Müdü...

Dulkadiroğlu Kamu Külliyesinde Sona Doğru Dulkadiroğlu Kamu Külliye...

Dulkadiroğlu İlçesinin yeni şehir merkezi olmaya aday kamu k...

Kahramanmaraş’ta Basının Sorunları Ele Alındı Kahramanmaraş’ta Ba...

       Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Ker...

Doğru Beslen Ömür Boyu Sağlıklı Kal Doğru Beslen Ömür Boyu Sa...

Diyetisyen Sevgi Sevmez, Özel Kipaş Eğitim Kurumlarında öğre...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a KMBGC’den Hayırlı Olsun Ziyareti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkan...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ