Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahramanmaraş 3. Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni KMTSO’da Düzenlendi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarına katılan öğrencilerin ödül töreni Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) düzenledi ! Ar-Ge Proje Pazarı; proje üretenlerin, proje ihtiyacı olan sanayi kuruluşları ve Ar-Ge destek platformlarından faydalanma imkanı bulabileceği bir platformdur. Tekstil, İnşaat, Çevre, Elektrik – Elektronik, Makine ve Jeoloji olmak üzere 6 kategoride projelerin 2-3 Haziran tarihleri arasında sergilendiği […]

Kahramanmaraş 3. Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni KMTSO’da Düzenlendi

04 Haziran 2014 - 10:16A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarına katılan öğrencilerin ödül töreni Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) düzenledi !

Ar-Ge Proje Pazarı; proje üretenlerin, proje ihtiyacı olan sanayi kuruluşları ve Ar-Ge destek platformlarından faydalanma imkanı bulabileceği bir platformdur. Tekstil, İnşaat, Çevre, Elektrik – Elektronik, Makine ve Jeoloji olmak üzere 6 kategoride projelerin 2-3 Haziran tarihleri arasında sergilendiği Ar-Ge Proje Pazarına ilgi büyüktü. 

Üniversite-Sanayi işbirliğini teşvik etmek ve geliştirmek; araştırma-geliştirme potansiyeline sahip ön lisans ve lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin sanayiye uygulanabilir projelerini hayata geçirebilmek amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile Kahramnamaraş İnşaat Mühendisleri Odası ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) işbirliğinde ve TÜBİTAK desteğinde düzenlenen “KSÜ MMF 3. Ar-Ge Proje Pazarı” ödül töreninde, üniversite sanayi işbirliğinin önemine değinildi !

İki gün süren ve iki bin civarında meraklının ilgi gösterip ziyaret ettiği etkinliğin kapanış törenine  KSÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Koç, MKÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahattin Serin, KSÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mahmut Kemal Kıymık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nesih Tanrıverdi, KTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Zabun, KTSO Meclis Başkan Vekili Şahin Balcıoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Şener Yener, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Akademisyenler, iş adamları ve öğrenciler katıldı.

IMG_2700 copy

Ödül töreninden önce Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahattin Serin Ar-Ge Proje Pazarına katılan öğrencilere konferans verdi. Prof. Serin: “Böyle birbirinden güzel projelerin sergilendiği yerde gönül isterdi ki yaklaşık, 350-400 iş adamı olan Kahramanmaraş’tan en azında 100-150 iş adamı bu salonda olsun” diyerek başladığı konferansında Üniversite ve Sanayinin neden işbirliği halinde olması gerektiği, AB şirketlerinin sentezlenmesi gerektiği, Lisans ve Doktora öğrencilerinin desteklenmeleri ve Ar-Ge personeli olarak istihdam edilmeleri gerektiği ve yerli patent sayımızın artırılması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Prof. Serin: “ ABD Üniversite ve Sanayi işbirliğini çok eskiden başardığı için bugün dünyanın süper gücü, çünkü şunlar hiçbir zaman unutulmamalıdır. 1- Dünya’da bilgilerin yüzde 99’u üniversitelerde üretilmektedir. 2- Gelişmiş ülkelerde üretilen bilgi uygulamaya aktarılmalıdır. 3- Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliğini kuramamış ülkeler gelişmemiş ülkelerdir. 4- Gelişmiş ülkeler kendi teknolojilerini üretebilen ülkelerdir. 5- Gelişmiş ülkelerde üç gelişmiş sektörden biri kimya sektörüdür” dedi.

IMG_2556 copy

 

Teşekkür için kürsüye gelen Organizasyon Komisyonu Başkanı Elbistan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Hanifi Binici ise: “Bize bu organizasyonda her türlü desteği veren Rektörümüze, Dekanımıza, Ticaret Sanayi Odamıza, İnşaat Mühendisleri Odamıza, TÜBİTAK’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederken tek bir cümle söylemek istiyorum, Satıcılar burada peki alıcılar nerede” dedi.

 

IMG_2639 copy

Projelerin jüri tarafından değerlendirilmesi sonucunda somut proje dalında “3 Boyutlu Yazıcı” projesi birinci, “Doğal-Suni Granitoid” projesi ikinci ve “Sensör Özelliği Gösteren Akıllı Eldiven Tasarımı ve Robot Kolu Yönetimi” projesi üçüncü seçildi.

Uygulanabilir yöntem dalındaysa “Asansörler için Dinamik Kompansatör Tasarımı” projesi birinci, “KSÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi için Kojenerasyon Sistemi Seçimi” projesi ikinci, “Atık Isıya Organik Çözüm” projesi üçüncü seçildi.

KMTSO Meclis Başkan Vekili Şahin Balcıoğlu ile KSÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mahmut Kemal Kıymık’ın kısa teşekkür konuşmalarının ardından yapılan ödül töreninde Somut Ürün dalındaki birinciye KSÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, ikinciye MKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Koç, üçüncüye MKÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, Uygulanabilir Fikir dalındı birinciye KSÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mahmut Kemal Kıymık, ikinciye İMO Başkanı Şener Yener, üçüncüye KTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Zabun tarafından ödülleri verilirken, mansiyon ödülüne layık görünenlere ise ödülleri Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahattin Serin ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nesih Tanrıverdi tarafından takdim edildi.

Yarışmada, 10 öğrenciye de mansiyon ödülü verildi. Ödül törenin ardından proje sahipleri ve davetliler hep birlikte fotoğrafı çektirdi.

IMG_2489 copy IMG_2501 copy IMG_2508 copy IMG_2510 copy IMG_2513 copy IMG_2515 copy IMG_2528 copy IMG_2543 copy IMG_2547 copy  IMG_2595 copy IMG_2621 copy IMG_2628 copy  IMG_2648 copy IMG_2652 copy IMG_2657 copy IMG_2663 copy IMG_2667 copy IMG_2671 copy IMG_2673 copy IMG_2677 copy IMG_2686 copy IMG_2689 copy IMG_2692 copy IMG_2694 copy IMG_2696 copy IMG_2698 copy IMG_2699 copy  IMG_2715 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başarılı Eğitim Yöneticisi Ertan Göl, DOĞA Koleji Eğitim Kurumlarının Başında Başarılı Eğitim Yöneticis...

Kahramanmaraş Eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, Türk ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi ertelendi Cumhurbaşkanı ErdoğanR...

Toplu açılış törenlerine katılmak üzere 31 Temmuz Cumartesi ...

Hayırlı Olsun, Alaattin Karakuş Hayırlı Olsun, Alaattin K...

Kahramanmaraş’ta eğitime hizmetleriyle bilinen, sevile...

YANAN BENİM YANAN BENİM

Terör, mafya iş başında Orman yanar ben yanarım, Ben yanarım...

GELENEK BOZULMADI GELENEK BOZULMADI

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), sonunda Kahramanmaraş Pr...

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi. İlçe Millî Eğitim Müdürle...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz Başkanlığı...

İki Büyük Organizasyon İki Büyük Organizasyon

Birincisi; 11 Haziran 2021 tarihinde İtalya- Türkiye Futbol ...

BAYRAM  SABAHI  BAYRAM  SABAHI 

Mutluluk güneşi doğmaya başlar.  Dostlar bir arada bayram sa...

BAYRAM SABÂHI BAYRAM SABÂHI

Çocuk, genç, ihtiyar erkenden kalkar Camilere koşar, bayram ...

Mavitek Bilgisayar-Mustafa Akbaştan Bayram Mesajı Mavitek Bilgisayar-Mustaf...

Kahramanmaraş’ta Bilgisayar teknolojisinde önde gelen isimle...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ