Maraşta Haber
Maraşta Haber

Kahraman Şehrimizin İstiklal Madalyası’nın 89. Yılı Kutlu Olsun

Kahramanmaraş’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilişinin 89. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama törenlerine Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Muh. Kur. Alb. Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, Dulkadiroğlu Kaymakamı Metin Maytalman, Oniki Şubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Oniki […]

Kahraman Şehrimizin İstiklal Madalyası’nın 89. Yılı Kutlu Olsun

05 Nisan 2014 - 19:54A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Kahramanmaraş’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilişinin 89. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama törenlerine Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Muh. Kur. Alb. Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, Dulkadiroğlu Kaymakamı Metin Maytalman, Oniki Şubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Oniki Şubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, diğer ilgililer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen tören çelenklerin sunulması ile başladı.

İlk olarak Valilik Çelengi’ni Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanlığı Çelengini Garnizon Komutanı Muh. Kur. Alb. Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çelengini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç sundular.

Çelenk sunulmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, ilimize Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı şanlı bayrağımıza taktı.

flash copy

Daha sonra saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 89. Yıldır aynı coşku ve heyecanı yaşadıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç yaptığı konuşmada: “Bu mutlu ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, bu şehrin tarihteki kahramanlıklarının bir belgesi olan İstiklal Madalyası’nı şanlı bayrağımız üzerine takma onurunu yaşamaktan büyük sevinç duyuyorum.

Bayram olarak nitelendirebileceğimiz bu gurur dolu günü yaşadığım için mutluyum, gururluyum.

Bu madalya, yokluklar içerisinde aziz canlarını ortaya koyarak bağımsızlık ateşini yakan şehitlerimiz ve gazilerimizin hatıralarına büyük millet meclisimizin bir armağanıdır.

STC_4032 copy

O kahramanları bu vesileyle rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

İstiklal Madalyası’nın önemini daha iyi kavramak için o günleri hatırlamakta yarar vardır.

Maraş halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır.

Yıllar önce Sütçü İmam, Aslan Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe gibi kahramanların bize yaşattığı o büyük direniş destanı bir ulusun kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur.

Tam 22 gün ve gece bu şehrin sokaklarında bir ulusun kahraman evlatları canlarını vererek direndiler. Bu kahramanlara inançları ve vatan sevgisi yardım etti. Bu topraklara düşen şehit kanı sadece bu şehirde değil, bütün ülkede özgürlük ateşini yaktı.

Bu yüzden bu şehrin, bu halkın milletimizin tarih yolculuğunda çok özel ve güzel bir yeri vardır.

Bu şehrin kahramanlığının bir daha asla unutulmamasını sağlayacak olan madalyayı yüce meclisimiz 5 Nisan 1925 yılında şahıslara değil şehre verir.

Destansı Maraş Savunması ve Milli Mücadeleyi ateşleyen cesaretinden dolayı Türkiye Büyük

Millet Meclisi, 7 Şubat 1973 tarihinde bu şehre “kahraman” unvanı vererek bu şehrin ismini ve kahramanlığını ise ölümsüzleştirmiştir.

STC_3987 copy

O özgürlük sevdalısı kahramanların başlattıkları şanlı yürüyüş, büyük bir azim ve kararlılıkla hala devam etmektedir.

Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız. Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü yapan şey de işte bu fedakârlıktır. Bu toprakların nasıl kazanıldığını, özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu asla unutmamalıyız.

Eğer o kahramanlar olmasaydı bugün biz burada olamayacaktık. Böyle bir vatanın sahibi olarak onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Kahraman bir milletin çocukları olarak tarihimize, şehitlerimize, gazilerimize sahip çıkmalıyız.

Bize düşen; yöneticilere ve vatandaşlara düşen, bu adı bilinmeyen kahramanların hatırasını yaşatarak, yeni kuşaklara aktarmaktır.

Kahraman Maraşlılar,

Bu güzel şehir, tarihin içinde bir altın gibi parlayan kahramanlığının yanı sıra kendi ayakları üzerinde duran şehir olduğu için de gurur duyulacak bir yerdir.

Kahramanmaraş bugün Türkiye’nin en gelişmiş, en önde şehirlerinden biri durumuna gelmiştir. Sanayide, imalatta Kahramanmaraş, Türkiye’nin sayılı illerinden biri olmuştur.

Burada üretim vardır, emek vardır, çalışkanlık vardır, birlik ve beraberlik vardır, refah ve mutluluk vardır. Modern fabrikaları, organize sanayi bölgeleri ile Kahramanmaraş adeta yeniden bir milli mücadele vermektedir.

Kahramanmaraş Türkiye’ye güç veriyor, moral veriyor, azim veriyor.

Bu düşüncelerle Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından 5 Nisan Ortaokulu öğrencisi Sena Datlı’nın okuduğu şiirle tören sona erdi.

STC_3981 copy STC_3966 copy STC_3959 copySTC_3931 copy STC_3914 copy STC_3903 copy STC_3896 copy STC_3889 copySTC_3883 copy STC_3846 copy STC_3838 copy STC_3824 copy

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“BAYRAM DUÂSI” “BAYRAM DUÂSI”

Gâlip Erdem Ağabeyimizin azîz hâtırasına duâlar ve Fâtihalar...

Kahramanmaraş Kamu-Sen İsrail Vahşetini Protesto etti Kahramanmaraş Kamu-Sen İs...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya YENİPINAR, İsrail vahşet...

Kahramanmaraş’ta İsrail’in Yaptıkları Lanetlendi Kahramanmaraş’ta İs...

Ramazan Ayında, İsrail’in Kudüs ve Filistinlilere yapm...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 36 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 221.G...

İSRAİL’E MEKTUP  İSRAİL’E MEKTUP 

Yüce Allah’a bile toplu isyan ettiniz,  Et verdi helva verdi...

ABT Projesi Öğrenci Buluşmaları Gerçekleşti ABT Projesi Öğrenci Buluş...

Akademik Başarı Takibi Projesi (ABT) Öğrenci Buluşmaları kap...

PIRLS Kapsamında Çevirimiçi Okuma Etkinli Yapıldı PIRLS Kapsamında Çevirimi...

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Millî Eğitim Müdü...

ANNELER GÜNÜ  ANNELER GÜNÜ 

Anna jarvis kilisede anne günü kutladı.  Zavallı Müslümanlar...

 ANNELERİMİZ  ANNELERİMİZ

Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübârek, Türkçe gibi nezih, su...

KADİR GECESİNE HAZIR MIYIZ?  KADİR GECESİNE HAZIR MIYI...

Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece, Kadir gecesidir...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ