Maraşta Haber
Maraşta Haber

İslamda Komşu Ve Komşuluk İlişkileri

Komşu, genellikle birbirine yakın meskenlerde yaşayan kişilerin ve ailelerin her birini ifade etmektedir. Ailemizden sonra en yakın sosyal çevremizi komşularımız oluşturur. İyi ve kötü günlerimizde çevemizde her zaman birisini görmek isteriz. Darlık zamanında yardımlaşma, normal zamanlarda ziyaretleşme, sır sayılabilen halleri gizleme birbirinin hâlinden etkilenme, hatta komşunun mülkünü satın almada öncelik hakkına sahip olma (şûf’a) komşulukla […]

İslamda Komşu Ve Komşuluk İlişkileri

19 Aralık 2013 - 15:44A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Komşu, genellikle birbirine yakın meskenlerde yaşayan kişilerin ve ailelerin her birini ifade etmektedir.

Ailemizden sonra en yakın sosyal çevremizi komşularımız oluşturur. İyi ve kötü günlerimizde çevemizde her zaman birisini görmek isteriz. Darlık zamanında yardımlaşma, normal zamanlarda ziyaretleşme, sır sayılabilen halleri gizleme birbirinin hâlinden etkilenme, hatta komşunun mülkünü satın almada öncelik hakkına sahip olma (şûf’a) komşulukla ilgili bir dizi hak ve sorumlulukların kaynağını teşkil etmiştir.

 

Dinimiz İslam her konuda olduğu gibi komşuluğun önemi konusunda da çok önemli aydınlatmalarda bulunmuştur. Bu aydınlatıcı buyruklardan bir kısmı şöyledir:

 

Allah Teala Kur’ân-ı Kerim’de: “Allah’a kulluk edin, O’na hiç birşeyi ortak koşmayın .Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere iyilik edin “buyurmaktadır. (Nisa, 4/36)

 

Komşuluğun sınırı konusunda Hz. Aişe (r.anha) her cihetten kırk evin birbirine komşu olduğunu ifade etmiş; Hz. Ali (ra) ise; “Sesimizi işiten herkesin komşu olduğunu” bildirmişlerdir.

 

 Ayrıca, Komşutabiri, hiç bir ayırım yapılmadan, müslüman-kâfir, âbid-fâsık, yerli-yabancı, iyi-kötü, yakın-uzak bütün civarı içine alır.

 

Hz. Peygamber(s): “Cebrail (a.s) durmadan bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye ederdi. Bu sıkı tavsiyeden, nerdeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacağını zannettim.” buyurmuşlardır.

 

Başka bir hadis-i şeriflerinde Resulullah(s): “Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz, Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz, Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz.” buyurmaları üzerine, “Kim ey Allah’ın Rasulü!” diye sorulunca, “Komşusu zararlarından emin olmayan kimsedir.” cevap verdiler.

 

Bir Müslümanın başkalarına zarar vermemesi ve herkese iyilik yapmaya çalışması en önemli ahlâkî görevlerindendir. Sözkonusu komşu olduğunda daha itinalı davranılması gerektiği vurgulanmış ve bu konu iman bağlamında değerlendirerek izah edilmiştir.

 

Bir komşunun diğer komşusuna yönelik zararı maddi yönden olabileceği gibi manevî yoldan da olabilir. Maddi kötülük denildiğinde onun malına, mülküne tecavüz etmekakla gelir. Onlara zarar vermek, onları kirletmek, gaspetmeye çalışmak, vey a komşuya dair fiili müdahekede bulunmaktır. Manevî kötülük ise,ırz ve namusuna tecavüz etmek, âile sırlarını çevreye yaymaktır. Özellikle komşunun namusuna göz dikmek bu halde olan birisinin günahın katlanmasına sebep olur. Bir soru üzerine Hz. Peygamber (s), Allah’a ortak koşmak ve açlık tehlikesi ile çocuk öldürmekten sonra en büyük günahın, “Komşunun hanımı ile zina etmek” olduğunu haber vermiştir. Mikdad b. Esved (r.a) bu konuda Rasûlüllah(s)’ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Komşusunun hanımıya zina yapanın günahı, on kadınla zina yapan kimsenin günahından daha ağırdır.”

 

Abdullah b. Ömer’in(ra) anlattığına göre, Hz. Peygamber bir savaşa çıkmıştı. Yolda: “Bu gün, komşusuna eziyet eden kimse bize savaşa katılmasın.” buyurdu. Adamın biri: “Ben komşumun duvarının dibine abdest bozmuştum.” deyince, Rasûlüllah: “Bu gün bize katılma.” buyurdu.

 

Peygamber efendimiz (s) başka bir hadislerinde de şöyle buyurmuşlardır: “’Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin, Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa komşusuna iyilikte bulunsun ve kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır söylesin veya sussun.”

 

Bu hadis-i şerifte ve daha önce geçen hadis-i şeriflerde Resulullah’ın(s)  komşuya iyi davranmayı imanla ilişkilendirmesi, konunun önemine binaendir. Ayrıca “İman etmiş olmaz.” cümlesinin anlamı kâmil anlamda iman etmiş olmaz; imanı kamel mertebesine ulaşamaz demektir. Bu ifade “kâfir olur.” anlamında değildir. Alimler böyle kimseler için: “Hiç azap görmeden cennete girmek gibi, mü’minin mazhar olacağı bir mükafatla mükafatlanmaz.” demişlerdir.

 

Komşusunun, kendisinde karşı ne gibi hakları bulunduğunu soran bir sahabeye Hz. Peygamber (s) şu cevabı vermiştir: “Hastalanırsa ziyaretine gidersin, vefat ederse cenazesine iştirak edersin. Senden borç isterse borç verirsin. Darda kalırsa yardım edersin. Başına bir felâket gelirse teselli edersin. Evinin damını onunkinden yüksek tutma ki, onun rüzgârını kesmeyesin. Ya senin ne pişirdiğini bilmesin, ya da pişirdiğinden ona da ikram et.”

 

Bu hadisler ışığında komşularımıza karşı sorumluluklarımızı şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Komşularımıza karşı tatlı sözlü, güler yüzlü olmalı, onlarla karşılaştığımızda selamlaşmayı, hâl hatır sormayı, neş’e ve kederlerini paylaşmayı ihmal etmemeliyiz.

2) Sağlıkta hastalıkta, üzüntü ve sevinçli anlarında, düğün ve bayramlarda kendilerini ziyaret etmek,  onlardan biri vefat ederse yakınlarına başsağlığı dilemek, kendilerine destek olmak, cenazenin kaldırılmasında yardımcı olmak, dâvetlerini kabûl etmek, çocuklarını kendi çocuklarımız gibi sevmek, koruyup gözetmek de komşuluk görevlerindendir.

3)  Komşularımıza ikramda bulunmak dâ ahlâkî görevlerimizdendir. Peygamber efendimiz(s), “Ya Ebâ Zerr! Çorba pişirdiğin zaman suyunu çoğalt ve komşularını da unutma.” Diye tavsiyeside bulunmuş, ayrıca “Komşusu açken tok olarak yatan kimse bizden değildir.” buyurmuştur.

4) Fakir ve muhtaç komşuların yardımına koşmak, gerekirse onlara maddi yardımda bulunmak, ödünç para vermek, çalışabilecek durumda olanlara, geçimlerini sağlayacak bir iş sağlamak komşularının görevidir. Kimsesiz ve yaşlı komşularımızın, işlerini takip etmek, yapmak veya yaptırma da güzel bir davranıştır.

5) Komşuda olup bitenleri araştırmamak, ayıp ve kusurlarını ortaya çıkarmamak, bize karşı hatalı söz ve davranışlarda bulunmuşlarsa, onları anlayışla karşılayıp bağışlamak kendilerine dünya ve âhiret işlerinde yol gösterici olmak da komşuluk görevleri arasındadır. Kur’an-ı Kerim’de birbirinin kusurunu araştırmak ve başkasının gizli kalmış ayıplarını ortaya çıkarmaya çalışmak yasaklanmıştır.

 Günümüzde, yıllarca aynı apartmanda yaşayıp da tanışma fırsatı bulamayan bir komşuluk anlayışının İslam’ın lütfettiği bu prensipleri öğrenmeye ve uygulamaya ne kadarda ihtiyacı vardır.

 

Süleyman CEYHAN

Kahramanmaraş İl Uzman Vaizi

 

                                     

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kaymakam Serkan Keçeli’ye Ziyaret Kaymakam Serkan Keçeli...

“Vişne Reçelini Hiç Sevmem” isimli  kitabın yazarı eği...

Kahramanmaraş ta Kar Yağışı Kahramanmaraş ta Kar Yağı...

Meteroloji günler öncesi Kahramanmaraş ta kuvvetli sağnak ya...

TOKİ 21. Yüzyıl MTAL’nin Projeleri Üretim Sağlıyor TOKİ 21. Yüzyıl MTAL̵...

KAHRAMANMARAŞ DULKADİROĞLU TOKİ 21.YÜZYIL MESLEKİ TEKNİK ANA...

SAĞLIKLI BESLENME SEMİNERİ SAĞLIKLI BESLENME SEMİNER...

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Yaşar Gölcü İlkokulu, pandemi dön...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 19 Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 204.G...

Ne yapmalıyız? Telegram whatsapp’ı bipler mi? Ne yapmalıyız? Telegram w...

Haber sitemiz yazar kadrosunda bulunan İl Millî Eğitim Müdür...

Milletvekili Öçal’dan MEM’e 75 Tablet bağışı Milletvekili Öçal’d...

Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, İlimizde uzaktan eği...

Sosyal Medya Kuralları Herkese Lazım Sosyal Medya Kuralları He...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Basın ve Halkla İliş...

Eğitimci Çakabey, imzalı kitabını takdim ediyor Eğitimci Çakabey, imzalı ...

Kısa bir süre önce okul müdürü olarak kamu hizmetini tamamla...

İstiklal Marşımız Okullarımızda Yankılandı İstiklal Marşımız Okullar...

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çağrısıyla Ülke gen...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ