Maraşta Haber
Maraşta Haber

Havasına Suyuna

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ve genizleri yakan pis bir hava tabakası oluştu. “Hava kirliliğine doğal gaz da çare olmadı” diyeceğim ama dilim varmıyor. Doğal gaz kullanımının hızla artmasına rağmen bir türlü istenilen seviyelere çıkartılamadığı da elbette doğru ama kirliliğin tek […]

Havasına Suyuna

30 Aralık 2014 - 18:38A+A-

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ve genizleri yakan pis bir hava tabakası oluştu.

“Hava kirliliğine doğal gaz da çare olmadı” diyeceğim ama dilim varmıyor. Doğal gaz kullanımının hızla artmasına rağmen bir türlü istenilen seviyelere çıkartılamadığı da elbette doğru ama kirliliğin tek başına sebebi elbette değil. Ya birde doğal gaz kullanılmasaydı diye düşündüğümde aklıma gelenler ise gerçekten tam bir felaket.

Özellikle rüzgârın etkili olmadığı günlerde görülen ve sınır değerleri hayli aşan hava kirliliği insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşıyor. Kalp ve diyabet hastası olan vatandaşların bırakın yürüyüş yapmalarını sokağa çıkmaları bile imkansızlaşıyor.

Bu kirliliğin nedenini Kahramanmaraş’ta Odun Kömür ticareti yapan bir dostuma sorduğumda; “ son yıllarda kömür satış izin belgelerinin kontrolsüzce verildiğini, bu nedenle kaçak kömürün de adeta yasallaştığını” söylüyor.

Geçmişte kalitesi düşük, evsel ısınmaya uygun olmayan kömürlerin sadece kaçak olarak satılabildiğini, son yıllarda ise bu kömürlerin alınan izin belgeleriyle yasal olarak satılmaya başladığı söyleniyor. Bu söylenenler doğruysa eğer yuh olsun sebep olanlara.

Kalitesiz kömür satanlara ve yakanlara kesinlikle müsaade edilmemeli. Memleketteki bunca sıkıntılara birde kirli havanın yol açtığı sıkıntılar eklenmemeli. Kimse; “Fakir fukara ne yapsın, doğalgaz kullanamıyorlar” diyerek duygu sömürüsü yapmamalı. Bu insanlara yapılan kömür yardımını yapanlar kaliteli kömür yardımı yapmalı ve Kahramanmaraş’ın hava kirliliğine mutlaka çözüm üretilmelidir. 

Aşkı Kardelenden Öğrenmek

Özlemini çekiyorum, ah bir kar yağsa da her taraf bembeyaz bir örtüye bürünse. Hem de yaşanan hava kirliliğini ortadan kaldırsa. Kahramanmaraş Gazetesinden Patronum Bekir Doğan’a sözüm var; “kar yağdığı gün sulu tarlada mangal yapacağız.” Etler benden, pişirmesi Sayın Doğandan. Mangal ateşinde ısınarak tepeden beyazlara bürünmüş şehrimi seyredeceğiz.

Aman yanlış anlaşılmasın; özlemim et yemeğe değil, özlemim tüm çirkinlikleri örterek güzelliğe çeviren o doğa harikasına. Bereketin temsilcisi, büyüklerin; “kar senesi var senesi” diyerek kadrini kıymetini anlatmaya çalıştıkları muhteşem beyazlığa.

Ah bir kar yağsa diyorum; kirden kapkara kesilen ne varsa hepsini bembeyaz yapsa. Yalanı, dolanı, kini, nefreti, iftirayı ve gıybeti, alavereyi, dalavereyi bir süreliğine de olsa yok etse. Özlemini çektiğimiz kardelen çiçekleri açsa dağlarımızda. Kardelen çiçeğini görmeyen onun hikâyesini duymayan çocuğumuz kalmasa:

“ Kardelen çiçeği, güneşe âşık olur. Aslında güneşi hiç görmemiştir. Ama güneşin yakıcılığını bilir ve gördüğü an canından olacağının farkındadır. Buna rağmen güneşe olan aşk içinde öyle büyür öyle büyür ki artık dayanılmaz bir hal alır. Her gün Allah’a dua eder; ‘bana bir defacık olsun güneşi görmeyi nasip et Allah’ım’ diye gözyaşı döker.  Kardelen çiçeği hiç görmediği güneşe olan aşkıyla yanıp tutuşur. Duaların kabul olunduğu bir saatte tüm içtenliğiyle ellerini kaldırır ve ; ‘Allah’ım ne olur güneşi görmem için bana izin ver’ diye dualar eder. Duası bu kez kabul edilmiştir. Ama kendisine son bir uyarı yapılmasına karar verilir ve “Ey kardelen bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin. İyi düşündün mü?’ diye sorulur.

Kardelen bu soruya; “Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek için can atıyorum bana izin ver Allah’ım” diye cevap verince Kardelen’e güneşi görmesi için başını karların üstüne çıkartmasına izin verilir.

Beyaz karların içinden kafasını çıkarıp canından çok sevdiği aşkını/güneşi görür. Kendinden geçerek hayran hayran sevdiğini izlerken bilinen son gerçek olur. Sevgili Kardelen Çiçeği canından olur. Bir zamanlar konu aşk ve sevgi olunca herkes çocuklarına ve torunlarına Kardelenin Güneşe olan Aşkını anlatırmış ve ‘Kardelen kadar cesaretin yoksa sakın Âşık olma’ derlermiş. Ah bir kar yağsa belki o günlere geri döneriz. Ne dersiniz?

 

 

Kahramanmaraş'ın güncel haberlerini Google News'ten takip edin !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçını Ahmet Çakar yönetti Sultangazi Spor Şenliği’nde gösteri maçı...

Birçok sportif faaliyeti ilçe sakinleriyle buluşturan Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 11. Spo...

Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor Aşırı takım sevgisi sağlık sorunlarını b...

2014 Dünya Kupası sırasında Brezilyalı seyircilerle gerçekleştirilen araştırmada takımlarına aşırı bağlı taraftarların canlı maç izlerk...

Milli karateciler spor severlerle bir araya geldi Milli karateciler spor severlerle bir ar...

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde müsabakalara hazırlanış aşamaları ve unutulmayan anıların konuşulduğu organizasyona katılan Kağıthan...

Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu Ekim ayında en çok Galatasaray konuşuldu...

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa’nın devleriyle karşılaşan Galatasaray, sahasında konuk ettiği Real Madrid ve PSG maçlarından puansız ayrı...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Senem Ayşe Anaokulu Öğrencilerine “Dondurma Şöleni” Senem Ayşe Anaokulu Öğren...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi Senem Ayşe Anaokulunda öğren...

“Bana Bir Lider Anlat Çocuk “ “Bana Bir Lider Anl...

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde ki İlkadım Anaokulu...

Akşemseddin İHO ve Kız Anadolu İHL’nin Tanıtım toplantısı yapıldı Akşemseddin İHO ve Kız An...

Kahramanmaraş Onikişubat Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu ve...

İl Millî Eğitim Müdürlüğü (PIRLS) kapsamında değerlendirme uygulaması düzenledi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ...

Biriz Edebiyat Cemalettin Gündoğan İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması 40 Final Biriz Edebiyat Cemalettin...

BİRİZ EDEBİYAT CEMALETTİN GÜNDOĞAN İLE FASL_I MUHABBET 226.G...

4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, 9 ve 10. Tema/Ünite Çalışma Fasikülleri Yayımlandı 4. Sınıf Düzeyinde 7, 8, ...

Millî Eğitim Bakanlığının, uzaktan eğitim sürecinde öğrencil...

Hacı Murat Devrek’in Mutlu Günü Hacı Murat Devrek’in Mutl...

Covid 19 nedeniyle 12 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 17.30...

İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şiir) İSLAMDA ZİNA HARAMDIR(şii...

Zinanın haramlığı müminlerce bilinir.  Nikâhsız birleşmeye İ...

DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR DİNSİZLİK DE BİR DİNDİR...

Hâbil/Kâbil’le başlar, bu yolun başlangıcı Dinsizlik de bir ...

Kahramanmaraş MADO Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Tanıtım Toplantısı Kahramanmaraş MADO Akdeni...

Kahramanmaraş’ın gözde okullarından Kahramanmaraş MADO...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ