Maraşta Haber
Maraşta Haber

Havasına Suyuna

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ve genizleri yakan pis bir hava tabakası oluştu. “Hava kirliliğine doğal gaz da çare olmadı” diyeceğim ama dilim varmıyor. Doğal gaz kullanımının hızla artmasına rağmen bir türlü istenilen seviyelere çıkartılamadığı da elbette doğru ama kirliliğin tek […]

Havasına Suyuna

30 Aralık 2014 - 18:38A+A-

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ve genizleri yakan pis bir hava tabakası oluştu.

“Hava kirliliğine doğal gaz da çare olmadı” diyeceğim ama dilim varmıyor. Doğal gaz kullanımının hızla artmasına rağmen bir türlü istenilen seviyelere çıkartılamadığı da elbette doğru ama kirliliğin tek başına sebebi elbette değil. Ya birde doğal gaz kullanılmasaydı diye düşündüğümde aklıma gelenler ise gerçekten tam bir felaket.

Özellikle rüzgârın etkili olmadığı günlerde görülen ve sınır değerleri hayli aşan hava kirliliği insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşıyor. Kalp ve diyabet hastası olan vatandaşların bırakın yürüyüş yapmalarını sokağa çıkmaları bile imkansızlaşıyor.

Bu kirliliğin nedenini Kahramanmaraş’ta Odun Kömür ticareti yapan bir dostuma sorduğumda; “ son yıllarda kömür satış izin belgelerinin kontrolsüzce verildiğini, bu nedenle kaçak kömürün de adeta yasallaştığını” söylüyor.

Geçmişte kalitesi düşük, evsel ısınmaya uygun olmayan kömürlerin sadece kaçak olarak satılabildiğini, son yıllarda ise bu kömürlerin alınan izin belgeleriyle yasal olarak satılmaya başladığı söyleniyor. Bu söylenenler doğruysa eğer yuh olsun sebep olanlara.

Kalitesiz kömür satanlara ve yakanlara kesinlikle müsaade edilmemeli. Memleketteki bunca sıkıntılara birde kirli havanın yol açtığı sıkıntılar eklenmemeli. Kimse; “Fakir fukara ne yapsın, doğalgaz kullanamıyorlar” diyerek duygu sömürüsü yapmamalı. Bu insanlara yapılan kömür yardımını yapanlar kaliteli kömür yardımı yapmalı ve Kahramanmaraş’ın hava kirliliğine mutlaka çözüm üretilmelidir. 

Aşkı Kardelenden Öğrenmek

Özlemini çekiyorum, ah bir kar yağsa da her taraf bembeyaz bir örtüye bürünse. Hem de yaşanan hava kirliliğini ortadan kaldırsa. Kahramanmaraş Gazetesinden Patronum Bekir Doğan’a sözüm var; “kar yağdığı gün sulu tarlada mangal yapacağız.” Etler benden, pişirmesi Sayın Doğandan. Mangal ateşinde ısınarak tepeden beyazlara bürünmüş şehrimi seyredeceğiz.

Aman yanlış anlaşılmasın; özlemim et yemeğe değil, özlemim tüm çirkinlikleri örterek güzelliğe çeviren o doğa harikasına. Bereketin temsilcisi, büyüklerin; “kar senesi var senesi” diyerek kadrini kıymetini anlatmaya çalıştıkları muhteşem beyazlığa.

Ah bir kar yağsa diyorum; kirden kapkara kesilen ne varsa hepsini bembeyaz yapsa. Yalanı, dolanı, kini, nefreti, iftirayı ve gıybeti, alavereyi, dalavereyi bir süreliğine de olsa yok etse. Özlemini çektiğimiz kardelen çiçekleri açsa dağlarımızda. Kardelen çiçeğini görmeyen onun hikâyesini duymayan çocuğumuz kalmasa:

“ Kardelen çiçeği, güneşe âşık olur. Aslında güneşi hiç görmemiştir. Ama güneşin yakıcılığını bilir ve gördüğü an canından olacağının farkındadır. Buna rağmen güneşe olan aşk içinde öyle büyür öyle büyür ki artık dayanılmaz bir hal alır. Her gün Allah’a dua eder; ‘bana bir defacık olsun güneşi görmeyi nasip et Allah’ım’ diye gözyaşı döker.  Kardelen çiçeği hiç görmediği güneşe olan aşkıyla yanıp tutuşur. Duaların kabul olunduğu bir saatte tüm içtenliğiyle ellerini kaldırır ve ; ‘Allah’ım ne olur güneşi görmem için bana izin ver’ diye dualar eder. Duası bu kez kabul edilmiştir. Ama kendisine son bir uyarı yapılmasına karar verilir ve “Ey kardelen bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin. İyi düşündün mü?’ diye sorulur.

Kardelen bu soruya; “Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek için can atıyorum bana izin ver Allah’ım” diye cevap verince Kardelen’e güneşi görmesi için başını karların üstüne çıkartmasına izin verilir.

Beyaz karların içinden kafasını çıkarıp canından çok sevdiği aşkını/güneşi görür. Kendinden geçerek hayran hayran sevdiğini izlerken bilinen son gerçek olur. Sevgili Kardelen Çiçeği canından olur. Bir zamanlar konu aşk ve sevgi olunca herkes çocuklarına ve torunlarına Kardelenin Güneşe olan Aşkını anlatırmış ve ‘Kardelen kadar cesaretin yoksa sakın Âşık olma’ derlermiş. Ah bir kar yağsa belki o günlere geri döneriz. Ne dersiniz?

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Suyu bilmem ama soğukların bastırmasıyla birlikte şehrimin havasının tadı da tuzu da kaçtı. Güzel Şehrimin üzerinde yoğun kömür kokusu ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Büyükşehir, Kam’18’de Kahramanmaraş Büyükşehir,...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kültür ve Turizm Bakanl...

Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyonu bitiyor Kahramanmaraş Araştırmala...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın kültürel dönüşü...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Pazarcık Kaymakamı Nas’ı Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Olara...

’Bahattin KARAKOÇ  Şiir Okuma Yarışması’’ ’Bahattin KARAKOÇ Şiir O...

Malatya -DARENDE İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm Ort...

Afşin’de Yemin Eden  15 Güvenlik Korucusu  Göreve Başladı Afşin’de Yemin Eden 15 G...

Kahramanmaraş Afşin Kaymakamlığı tarafından oluşturulan Komi...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş’a İl Millî Eğitim Müdü...

Dulkadiroğlu Kamu Külliyesinde Sona Doğru Dulkadiroğlu Kamu Külliye...

Dulkadiroğlu İlçesinin yeni şehir merkezi olmaya aday kamu k...

Kahramanmaraş’ta Basının Sorunları Ele Alındı Kahramanmaraş’ta Ba...

       Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Ker...

Doğru Beslen Ömür Boyu Sağlıklı Kal Doğru Beslen Ömür Boyu Sa...

Diyetisyen Sevgi Sevmez, Özel Kipaş Eğitim Kurumlarında öğre...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a KMBGC’den Hayırlı Olsun Ziyareti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkan...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ