Maraşta Haber
Maraşta Haber

Eskiden Terzi Olmayana Kız Vermezlerdi

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor. Terzilik mesleğinin gözde bir meslek olduğu yıllarda terzi olmayana kız vermezlerdi diyen Ahmet Usta, “1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığını söyledi.  ESKİDEN TERZİ OLMAYANA KIZ VERMEZLERDİ  Bir zamanlar ısmarlama terzilik […]

Eskiden Terzi Olmayana Kız Vermezlerdi

28 Ocak 2015 - 22:40A+A-

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor.

Terzilik mesleğinin gözde bir meslek olduğu yıllarda terzi olmayana kız vermezlerdi diyen Ahmet Usta, “1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığını söyledi.

 ESKİDEN TERZİ OLMAYANA KIZ VERMEZLERDİ

 Bir zamanlar ısmarlama terzilik mesleğinin çok gözde bir meslek olduğunu belirten Yılların ustası Terzi Ahmet Başkan günümüzde ise bu mesleğin rağbet görmediğini ve neredeyse bittiğini ifade etti. Ahmet Usta, eskiden; terzi olmayana kız vermezlerdi diyerek Ismarlama terzilik mesleğinin ne kadar popüler bir meslek olduğunu Manşet Gazetesi Muhabirlerinden Mücahit Dalkara’ya anlattı.

 Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, hazır giyime ve zamana karşı direnerek sürdürüyor.

69 yaşında ve 5 çocuk babası olduğunu söyleyen Ahmet Usta, “3 kızım 2 oğlum var. Bu mesleğe 1960’lı yıllarda Kahramanmaraş’ta başladım” dedi.

İlkokulu bitirdikten sonra babası tarafından bir terzi ustasının yanında terzi çırağı olarak işe başladığını ifade eden Ahmet Usta, daha sonra çalışmak için İstanbul’a gittiğini, birkaç yıl İstanbul’da kaldığını ve bu zaman zarfında mesleğinde daha da ustalaşarak Kahramanmaraş’a döndüğünü söyledi.

55 yıl severek, isteyerek, halen tadına doyamayarak, terzilik yaptığını ifade eden Terzi Ahmet Usta, halen o günlerin hayalini, yaşattığını, geçmişteki yılların özlemini çektiğini, yıllarca her kesimden insana giyinmeyi takım elbise giymeyi, sevenlere ısmarlama elbise dikerek hizmet verdiğini, bu zaman zarfında bir çok belediye başkanı, avukat, öğretmen, doktor ve üst düzey yöneticiyle tanışıp onlara elbise diktiğini söyledi.

TERZİ OLMAYANA KIZ VERMİYORLAR

Terziliğin çok popüler olduğu 1960’lı yıllarda bu mesleği yapanların çok paralar kazandığı ifade eden Ahmet Usta, “Kendi iş yerimde yanıma çırak aldığımda, yeni gelen çocuklara ilk, neden terzilik mesleğine geldiniz başka meslek mi yok derdim. Onlar da bana şunu derdi; ‘Terzi olmayana kız vermiyorlar.’ Yani önceden terzilik o kadar kıymetli bir meslekti ki, herkes terzilik yapmak istiyordu” dedi.

İstanbul macerasından da bahseden Ahmet Usta, “İstanbul’da  dükkâna  hiçbir ücret vermeden sahip oldum. Dükkân sahibi kavga etmiş ve eli kesilmiş doktorda iş yapamaz demiş. Bu yüzden dükkânı ücretsiz bana verdi. Uzun yıllar orada çalıştım. 1978’in sonlarına doğru işler kötüye gitti. Artık hazır elbise tercih edilmeye başladı ve dikili elbise alan kalmadı. Amcamın oğlu belediye meclis üyesiydi. Bana haber gönderdi, ‘gel seni belediyeye alalım, terziliğin ilerisi yok. Zaten işler de kötüye gidiyor, birkaç yıla kadar iş yapamaz hale gelirsin’ dedi terziliği bırakmak istemiyordum. Çok ısrar ettiler bende en sonunda kabul ettim ve İstanbul’daki iş yerimi kapattım tekrar Kahramanmaraş’a geldim. Amcaoğlunun sayesinde belediyede göreve başladım. Ama bu süreçte benden takım elbise dikmemi istiyorlardı boş zamanlarımda yine yapıyordum. 20 yıl belediyede çalıştıktan sonra emekli oldum ve mesleğim olan terziliği boş kaldığım zamanlarda değil de sürekli devam ettirmeye başladım. Memurlukla terziliği kıyaslayacak olursam, işlerim iyi giderken memurlukta 1 ayda aldığım parayı 3 takım elbiseden kazanırdım” dedi.

TEKNOLOJİ TERZİLİĞİ BİTİRDİ

Ismarlama terzi mesleğinin bittiğini belirten Ahmet Usta, “Günümüzde ısmarlama terzi mesleği bitmiş durumdadır. Kahramanmaraş’ta ısmarlama 10-15 terzi var. Onların iyi kötü müşterileri var. Benim dükkânım yol üzeri olmadığı için pek gelen olmuyor. Gelenler ise eski müşterilerim veya hısım akrabalar. Bu sayede para kazanıyorum. Ismarlama terziliği bitiren etken hazır elbiselerin çıkması oldu. En küçük fabrikada 50-60 kişi çalışıyor. En büyüğünde ise 500 kişi çalışıyor. Teknoloji başını almış gitmiş. Teknoloji bizim ısmarlama terziliği bitirdi. Teknoloji sayesinde fabrikalarda 10 bin pantolon bir günde dikiliyor. Ben bir pantolonu bir günde dikerim. Fabrikadan çıkan pantolonun fiyatı 6 lira oluyor. Ben bir günde diktiğim pantolonu 30 liraya satıyorum. Aslında teknolojinin ilerlemesi iyi oldu. Önceden yetiştiremezdik. Yetişmesi mümkün değildi. Vatandaş hazır elbiseyi 100 liraya alıyor. 50 liraya bana tamir ettiriyor. Ama bana 1 elbise diktirse 10 yıl giyer. Hazır elbiseyi ise 6 ay giyer” dedi.

Ahmet usta sözlerini şöyle tamamladı:

 “Vatandaşın alım gücü zayıfladığı için hazır giyim çoğaldı. Bir ısmarlama elbise iyi ve mevsimlik kumaştan yapılır. Kışın yün kumaştan yapılan, yazında ketenden yapılan elbise giyilir. Şimdi böyle bir şey yok. Ne olursa olsun, hesaplı olsun diyorlar. Çünkü ısmarlama iyi kumaştan ve iyi dikimle olur. Bu da biraz masraflı. Şimdi hazır giyimin çoğu naylon.  Hem fabrikasyon hem sentetik olmaları nedeniyle ucuz.” HABER : MÜCAHİT DALKARA

 

 

Etiketler : |
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, ...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, ...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, ...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Kahramanmaraş’ın ilk terzilerinden biri olan Terzi Ahmet Başkan, ilkokulu bitirdikten sonra çırak olarak başladığı terzilik mesleğini, ...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Kahramanmaraş Büyükşehir, Kam’18’de Kahramanmaraş Büyükşehir,...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kültür ve Turizm Bakanl...

Kahramanmaraş Araştırmalar Konağı’nın restorasyonu bitiyor Kahramanmaraş Araştırmala...

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın kültürel dönüşü...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz, Pazarcık Kaymakamı Nas’ı Ziyaret Etti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Olara...

’Bahattin KARAKOÇ  Şiir Okuma Yarışması’’ ’Bahattin KARAKOÇ Şiir O...

Malatya -DARENDE İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm Ort...

Afşin’de Yemin Eden  15 Güvenlik Korucusu  Göreve Başladı Afşin’de Yemin Eden 15 G...

Kahramanmaraş Afşin Kaymakamlığı tarafından oluşturulan Komi...

İl Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a Ziyaret İl Millî Eğitim Müdürü Yı...

Bir ay kadar önce Kahramanmaraş’a İl Millî Eğitim Müdü...

Dulkadiroğlu Kamu Külliyesinde Sona Doğru Dulkadiroğlu Kamu Külliye...

Dulkadiroğlu İlçesinin yeni şehir merkezi olmaya aday kamu k...

Kahramanmaraş’ta Basının Sorunları Ele Alındı Kahramanmaraş’ta Ba...

       Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Ker...

Doğru Beslen Ömür Boyu Sağlıklı Kal Doğru Beslen Ömür Boyu Sa...

Diyetisyen Sevgi Sevmez, Özel Kipaş Eğitim Kurumlarında öğre...

Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’a KMBGC’den Hayırlı Olsun Ziyareti Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkan...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ