Maraşta Haber
Maraşta Haber

Edebiyat Bülteninden Abdurrahim Karakoç İçin Çok Özel Bir Özel Sayı

EDEBİYAT BÜLTENİNDEN ABDURRAHİM KARAKOÇ İÇİN ÇOK ÖZEL BİR ÖZEL SAYI Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi yayın organı Edebiyat Bülteni, Nisan 2014 tarihli 10. Sayısını Abdurrahim Karakoç Özel Sayısı olarak çıkarttı. “Bu toprağın sesi olan şairler, ilgiyi, iltifatı ve vefayı fazlasıyla hak etmektedirler” anlayışıyla Abdurrahim Karakoç’u anmak, anlamak ve anlatmak için kolları sıvayan Türkiye […]

Edebiyat Bülteninden Abdurrahim Karakoç İçin Çok Özel Bir Özel Sayı

14 Mayıs 2014 - 19:30A+A-

EDEBİYAT BÜLTENİNDEN ABDURRAHİM KARAKOÇ İÇİN ÇOK ÖZEL BİR ÖZEL SAYI

Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi yayın organı Edebiyat Bülteni, Nisan 2014 tarihli 10. Sayısını Abdurrahim Karakoç Özel Sayısı olarak çıkarttı.

“Bu toprağın sesi olan şairler, ilgiyi, iltifatı ve vefayı fazlasıyla hak etmektedirler” anlayışıyla Abdurrahim Karakoç’u anmak, anlamak ve anlatmak için kolları sıvayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi, dolu dolu bir özel sayı ile Abdurrahim Karakoç’un anısına yakışır bir dergi ortaya koymuşlar.

Abdurrahim Karakoç ile ilgili olarak daha önce Ankara’da yayımlanan Doğuş Edebiyat (1983), Kayseri’de yayımlanan Dost (1993), Niğde’de yayımlanan Genç Kardelen (1998), Hatay’da yayımlanan Türkmence (2006,) Kahramanmaraş’ta yayımlanan Alkış (2012) ve Kardeş Kalemler (2012)  dergileri de özel sayı hazırlamışlardı. Bunların dışında haberdar olamadığım dergiler olabilir. Dergilerin yayımlandığı iller de gösteriyor ki Abdurrahim Karakoç Türk-İslâm kültür ve medeniyetiyle yoğrulmuş olan Anadolu’nun evladı, sesi, sentezi ve karakteridir.

Abdurrahim Karakoç ile ilgili olarak yayımlanan yukarıda bahsi geçen dergilerin büyük bir kısmını inceleme imkânım oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi tarafından yayımlanan Edebiyat Bülteni üstad ile ilgili olarak hazırlanan en kapsamlı özel sayı özelliğini taşıyor.

Derginin önsöz niteliğindeki yazısında TDED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, “… Abdurrahim Karakoç; aynasında kendimizi gördüğümüz şiirleriyle vefanın en güzelini hak edenlerden biridir. Zor zamanların şairi olan Anadolu’nun kavruk yüzlü, yanık gönüllü, gözünü budaktan, sözünü dudaktan esirgemeyen bu koca yürekli şairin şiirini okuyup da vurulmayan ne sağcı kaldı ne de solcu bu memlekette.” cümleleriyle Karakoç’un anısına bir dergi çıkartmanın heyecan ve mutluluğunu dile getiriyor.

Dergideki yazılar, Abdurrahim Karakoç’u yakından tanıyan, bir kısmı dostluğuna mazhar olmuş, etkinliklerde bir araya gelmiş, geride güzel hatıralar bırakmış, sıcak sohbetinden istifade etmiş; bir kısmı onun şiirleriyle beslenmiş yazarlar tarafından kaleme alınmış.

Mustafa Özçelik, Dr. Mehmet Güneş, Halit Yıldırım, Nihat Örs, Adem Arslan, Ramazan Avcı,  M.Hâlistin Kukul, Mehtap Altan, Muhsin İlyas Subaşı, Salim Kanat, Mehmet Nuri Yardım, Oğuz Karakoç, Nurcan Avcı Bayrakdar, Tayyip Atmaca, Sergül Vural, İnci Okumuş, Dr. Lütfi Şahsuvaroğlu, Hatice İslamoğlu Erdem, Ahmet Doğan İlbey, Halil Manuş, Ahmet Sandal, Afşin Selim gibi güçlü kalemler, Abdurrahim Karakoç’u mümkün olduğunca birinci ağızdan anlatarak onu yeniden keşfetmemize, yorumlamamıza ortam hazırlamışlar.

Dergide ayrıca Mehmet Ali Kalkan, Ahmet Tevfik Ozan, Halit Yıldırım, Samettin Şenkaya, Halil Manuş, Mehmet Güneş, Gazi Hüseyin Kılbaş, Cemal Gören, Hülvani Baştuğ’un Abdurrahim Karakoç’a yazdıkları güzel şiirler yer almaktadır.

Derginin son bölümünde derginin Genel Yayın Yönetmeni Halit Yıldırım, Mahmut Yivli ve Atıf Baştuğ tarafından Abdurahim Karakoç’un şiirlerinden bestelenen eserlerin notalarına yer veriliyor.

Abdurrahim Karakoç, bizi biz yapan ulvî değerlerin şairidir. Anadolu kültürüyle mayalanmış şiirleri aşk ve ülkü yıldızı olarak bizlere kılavuz olacaktır. Edebiyat Bülteni dergisinin, Cumhuriyet döneminin alpereni için en güzel özel sayıyı hazırlama gayreti, derginin kapağından baskısına, muhtevasından hacmine kadar kendini hissettirmektedir. Emeği geçenleri tebrik ediyor, şairimizi saygı ve rahmetle bir kez daha anıyorum.

Ramazan AVCI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Trafik kazası Kahramanmaraş’ta Trafik kazası

Kahramanmaraş’ta bayramın İlk günü meydana gelen trafik kazasında şans eseri 3 kişi yaralı olarak kurtuldu. Edilinen bilgiye göre...

Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Harekete Geçti Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Hareket...

Geçtiğimiz günlerde Kenya’ya seyahat etmekte olan AddisAbaba’dan kalkışa geçen ancak uçuş esnasında düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçak dü...

Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Matematik terimi olan pi sayısı herhangi bir dairenin çevresinin, genişliğine bölünmesi ile birlikte edilen sayı olarak adlandırılmakta...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

“HANİ BİZİM MAHZUNİMİZ” İlimiz Kahramanmaraş’ta yayın hayatını sürdüren mahalli Birlik TV’de 1997–2000’li yıllarında “Edebiyata Gönül V...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)

SON EKLENEN HABERLER
İstihdam şampiyonu Kipaş’a ödül İstihdam şampiyonu Kipaş’...

35 yıl önce başlayan azmin meyveleri Kahramanmaraş’a istihda...

Elbistan Lahanasını Türkiye Tanıyacak Elbistan Lahanasını Türki...

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) ‘Coğrafi İşaret ...

“Barış pınarı harekatını destekliyoruz “Barış pınarı harekatını ...

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Belediye Mecl...

İslam’ın Son Ordusu İslam’ın Son Ordusu

Irak’ın kuzeyinde uygulanan senaryoya benzer bir senaryo uyg...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-22 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Harekatın adı barış pınarı Kurşunu haine atar mehmetim Osman...

Kahramanmaraş’ta Anadolu’nun En Büyük Kitap Fuarı Açıldı Kahramanmaraş’ta An...

Anadolu’nun en büyük kitap fuarı, 6. Kahramanmaraş Kitap ve ...

Beyaz Kartal Bahaettin Karakoç Dualarla Anıldı Beyaz Kartal Bahaettin Ka...

Türk edebiyatında “Dede Korkut” ve “Beyaz ...

Azmin Zafer Hikayesi: İkram Öğretmen Azmin Zafer Hikayesi: İkr...

Adı İkram Doğan. Doğduğu Memlekette Din Kültürü ve Ahlak Bil...

Barış Pınarı Harekatına Destek Çığ Gibi Büyüyor Barış Pınarı Harekatına D...

Kahramanmaraş’ın sivil toplumu ile meslek ve iş dünyasını te...

47 Yıl Sonra Kahramanmaraş’ta Tarih Yazdılar 47 Yıl Sonra Kahramanmara...

MEB tarafından İlkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1960-1...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ