Maraşta Haber
Maraşta Haber

Destek ve Köstek

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler 29 Ağustos 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar destek için müracaat edebileceklerdir. İlan edildiği gibi; anasınıfı için: 2.500, ilkokul için: 3.000, ortaokul ve liseler için: 3.500 Türk Lirası destek verilecek. Örneğin öğrencimizi kayıt yaptırmak […]

Destek ve Köstek

26 Ağustos 2014 - 10:33A+A-

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler 29 Ağustos 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar destek için müracaat edebileceklerdir.

İlan edildiği gibi; anasınıfı için: 2.500, ilkokul için: 3.000, ortaokul ve liseler için: 3.500 Türk Lirası destek verilecek. Örneğin öğrencimizi kayıt yaptırmak istediğimiz özel ilkokulun fiyatı 7.500 Türk Lirası ise bu paranın 3.000 Lirası devletin verdiği destekten, kalan 4.500 Lirası ise veli tarafından ödenecek.

Desteğe başvuru yapacak olan veliler destek çıkarsa çocuğunu mutlaka herhangi bir özel okula yazdırmalıdır. Desteğin dışındaki ücreti ödeyemeyecek olanlar destek için başvuruda bulunmamalıdır.

Başvuru işlemlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Eğitim öğretim desteği için müracaatlar öğrencilerin halen kayıtlı olduğu devlet okullarına yapılacaktır.

Herhangi bir devlet okulunda kayıtlı olan öğrenci velileri çocuğunun kayıtlı olduğu okula giderek; “Ben özel okul desteği için müracaat edeceğim” diyerek başvuruda bulunacaktır. Okul idaresi müracaat eden her velinin başvurusunu kabul etmek zorundadır.

Okul başvuru esnasında velilerden 2014 Haziran ayına ait gelirlerini gösteren onaylı bir belge ve çocuğun okuyan başka kardeşi varsa onlara ait öğrenci belgelerini isteyecektir. Sayın veliler destek müracaatı için okula gitmeden önce bu belgeleri hazırlamaları gerekir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen değerli okurlarım, bir önceki yazımı okuyarak veya 0532 722 60 48 nolu telefonumuzu arayarak bu bilgileri alabilirler.

ÖSYM Sınav Takvimini Açıkladı

Açıklanan sınav takvimine göre; Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart 2015’de, Lisan Yerleştirme Sınavları ise; 13/23 Haziran 2015 Tarihleri arasında yapılacak.

Sosyal Bilimler (LYS 4) Sınavı: 13 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 1 Matematik) Sınavı: 14 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 5 Yabancı Dil) Sınavı: 14 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 2 Fen Bilimleri) Sınavı: 20 Haziran 2015,Lisans Yerleştirme (LYS 3 Edebiyat-Coğrafya) Sınavı: 21 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

ÖSYM’yi kutluyorum. Üniversite Sınavlarına hazırlanan öğrenciler açıklanan takvime göre planlarını yapacaktır. MEB’de TEOG Sınav takvimini biran önce açıklamalıdır. Yeri gelmişken belirtmeliyim ki sınav denilince ÖSYM, MEB’e fersah fersak fark atmaktadır. Soruların hazırlanması, sınav anı, sınav sonrası ve yerleştirme işlemlerinde MEB lime lime dökülüyor. Kendisini daha fazla yıpratmamalı, ya bu işlerden elini eteğini çekerek ÖSYM’ bırakmalı ya da sınav hizmetlerinde çalışanların kulağını çekmeli. Neden mi?

ÖSYM tercihleri yaptırıyor, 5 gün sonra sonuçlarını açıklıyor. MEB tercihleri yaptırıyor, sonuçları 45 gün sonra açıklıyor. Başka izahata gerek var mı? Herhalde yoktur. Umarız TEOG Sınavında bu sene yapılan yanlışlıklar bir kez daha yapılmaz.

 

Köstek

Konuyla ilgili haber dün Kahramanmaraş basına düştü. Bizce oldukça başarılı birçok okul müdürü arkadaşımızın Milli Eğitim Şube Müdürlerinden yeterli puan alamadıkları ortaya çıktı. 100 Puan üzerinden yapılan değerlendirmenin 40 puanı okul paydaşları tarafından, 60 Puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğündeki Amirler tarafından veriliyordu. Bence ilimizin eğitimine yıllardan ciddi anlamda katkı sağlayan bu müdürlerimiz haksızlığa uğratıldı.

Elbette bu makamlar kimsenin babasının malı değil. Gelen mutlaka bir gün gidecektir. Yapılan haksızlıklar ise ömür boyu unutulmayacaktır. Hele hele birkaç yıl saltanat sürmek için haksızlıklara alet olanlar, bir gün sokağa çıkamaz, kimselerin yüzüne bakamaz hale geleceklerdir.

İnsanlara; “ kardeşim, bu güne kadar yapmış olduğun hizmetler için sana teşekkür ediyoruz ama artık seninle çalışmak istemiyoruz” denilebilir. Bunu herkes anlar. Ama yılların Okul Müdürlerine “ sen idarecilikte yetersizsin, bu yüzden seni görevinden aldım denilirse” bunu kimse içine sindiremez.

Son günlerde sosyal medyada sık kullanılan bir yakarış var. “Allah, haksızlık yapanların haksızlığını yarına bırakır ama asla yanına bırakmaz.” Bu söz haksızlık yapanlara kapak olsun.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden...

BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan BİLSEK’te Sinan EL Yeniden Başkan

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden...

Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi Chocolate slim yorum ve fiyat bilgisi

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden...

Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müjde! Başkan Yılmaz’dan Müjde Üstüne Müj...

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Tavşantepe Dinlenme Tesisleri” ne Uğradınız mı? Tavşantepe Dinlenme Tesis...

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinde kaplıcası ile ünlü Ilıca ...

Siyasetçiler Konuştu, Artık Söz Seçmende Siyasetçiler Konuştu, Art...

Adalet ve Kalkınma Partililer, Cumhuriyet Halk Patililer, Mi...

“OSB’ye Doğalgaz Verilecek” “OSB’ye Doğalgaz Ve...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal...

Cesur Ailesinin Acı Günü Cesur Ailesinin Acı Günü...

Aslen Ekmekçi mahallesinden olan, İsa divanlı mahallesi sara...

3.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri Toplantısı Yapıldı 3.Eğitim Bölgesi Okul Müd...

Dulkadiroğlu İlçe millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3.Eğitim Bö...

Köprülü Kavşak Göz Kamaştırıyor Köprülü Kavşak Göz Kamaşt...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şehrin çehresinin değişi...

Onikişubat Belediyesi Hünerli Elleri Ödülleriyle Buluşturacak Onikişubat Belediyesi Hün...

Onikişubat Belediyesi geleneksel el sanatlarının aslını koru...

Sandıktan Çıkan İrade Başımızın Tacıdır. Sandıktan Çıkan İrade Baş...

Bir kimseyi bir göreve getirirken keyfi davranmamalı, görevi...

“Gönül Yıkmayacağız Gönüller Kuracağız” “Gönül Yıkmayacağız Gönül...

İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanlığı Ramazan Bayramı dolayısıy...

Ak Parti Adayı Habibe Öçal, Kaza Geçirdi Ak Parti Adayı Habibe Öça...

Adalet ve Kalınma Partisi Kahramanmaraş 6. sıra Milletvekili...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ