Maraşta Haber
Maraşta Haber

Dedeoğlu, TBMM’de Kahramanmaraş’ın Sorunlarını Dile Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümet tarafından uygulanan yanlış politikaların, ülkemizde sürekli olarak iş kazalarını artırdığına işaret ederek, Türkiye’nin ölümlü maden kazalarında dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Kahramanmaraş’ın sorunlarını dile getiren MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2015 yılı bütçesi üzerine yapmış olduğu konuşmada daha Soma’da şehit olan 301 […]

Dedeoğlu, TBMM’de Kahramanmaraş’ın Sorunlarını Dile Getirdi

16 Aralık 2014 - 18:26A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, hükümet tarafından uygulanan yanlış politikaların, ülkemizde sürekli olarak iş kazalarını artırdığına işaret ederek, Türkiye’nin ölümlü maden kazalarında dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Kahramanmaraş’ın sorunlarını dile getiren MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2015 yılı bütçesi üzerine yapmış olduğu konuşmada daha Soma’da şehit olan 301 madencimizin acısı unutmadan, İstanbul’da bir bina inşaatında 10 işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, konuşmasını söyledi:

“Bu asansör kazasının ardından Ermenek kömür madeninde yeni bir maden kazası meydana gelmiş ve bu kazada 18 madencimiz şehit olmuştur.

Madencilerimize uzun süre ulaşılamamıştır.  Bu madencilerimiz, toprağın altından günler sonra ancak çıkarılabilmiştir. Soma’da ve Ermenek’te yaşanan bu acıları en iyi biz biliriz. Kahramanmaraş halkı bilir.

Kahramanmaraş Çöllolar kömür havzasında 10 Şubat 2011 tarihinde meydana gelen göçükte dokuz madencimiz göçük altında kalarak hayatını kaybetmiştir.

Kahramanmaraş’ı ve tüm Türkiye’yi üzen ve yasa boğan bu olay üzerinden yıllar geçmesine rağmen göçük altında kalan dokuz maden şehidimiz çıkarılamamıştır. Bu durum, hem ülkemiz hem de Kahramanmaraş için büyük bir üzüntü kaynağıdır.

Sayın bakanlarım bu konuyu ben buradan üçüncü kez dile getiriyorum. Bu şehitlerimizi toprağın altından çıkaramıyoruz. Bari oraya bir anıt mezar yapalım. Yakınları bayramlarda ve önemli günlerde oraya gelip bir Fatiha okusunlar.

Kahramanmaraş yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bakımından önemli illerimiz arasında yer almaktadır. Kahramanmaraş’ta pek çok alanda madencilik yapılmaktadır.

Kahramanmaraş Afşin-Elbistan Termik Santrali, ülke ekonomisi ve Kahramanmaraş ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Ülkemize ve bölgeye önemli katkılar sağlayan bu Afşin-Elbistan Termik Santrali, hükümet tarafından özelleştirilmek istenmektedir.

Bu özelleştirme çalışmaları, hem termik santral çalışanlarını hem de bölge halkını huzursuz etmektedir. Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine sonuna kadar karşıyız.

Hükümet bu özelleştirmeden derhal vaz geçilmelidir. Ülkemizde maden kaynaklarının çok önemli bir özelliği vardır. Çünkü madenler yenilenebilir türde ürünler değildir.

Madenler azalabilen hatta tamamen tükenebilen türden kaynaklardır. Bütün tarım ürünlerini her hasat mevsiminde, yeniden üretip pazarlayabilirsiniz. Yeni orman ürünlerini de, aradan on yıl geçse bile işleyerek tüketime sunabilirsiniz.

Tonlarca üretim yaptığınız bir maden ocağının rezervleri tükendiğinde, o maden ocağından bir ton bile kömür çıkaramazsınız. Bu nedenle, madencilik ile ilgili politikaların gelecek nesillerin haklarının da korunacak şekilde planlanması gerekmektedir.

AKP hükümeti bu bütçesi de daha önceki bütçelerinde olduğu gibi dar gelirli kesimleri düşünmemiştir. İşçi, memur, emekli, küçük esnaf ve çiftçilerimiz 2015 yılı bütçesinde de umduklarını bulamamıştır. Bu durumda önümüzdeki yıl da toplumun büyük kesimlerinde yaşanan sorunlar çözümsüz kalacaktır.

Ülkemizde işsizlik ve taşeronlaşma her geçen gün sürekli olarak artmaktadır. Hükümet, işsizliğe ve yoksulluğa çözüm bulamaz hale gelmiştir. Milletin sorunlarına çözüm bulmayan hükümet, bölücü başıyla başlatmış olduğu müzakereleri tam gaz sürdürmektedir.

Bu konuda hükümetin gözü ve kulağı millete değil, neredeyse İmralı’dan gelecek her haberlere yönelmiş durumdadır.  Ülkemizde ekonomik şartlar her geçen gün ağırlaşmak ve geçim sıkıntısı artmaktadır. Ülkemizdeki yoksul sayısına her geçen gün yeni yoksullar katılmaktadır.

Türkiye’deki yoksul sayısı 29 milyona yükselmiştir.  Kasım ayı araştırmalarına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1225 ve yoksulluk sınırı da 3990 liraya yükselmiştir. Buna karşılık hükümet, asgari ücretli kesime 891 lirayı reva görmüştür.

Bu durumda, ülkemizde çalışan asgari ücretliler hem açlık, hem de yoksulluk sınırı altında yaşamaya makkum edilmiştir. İşçilerimizin, emeklilerimizin ve memurlarımızın büyük bir bölümü de ülkemizde yoksulluk sınırı altında ücret almaktadır. Hatta son yıllarda hükümet politikaları nedeniyle işleri iyice bozulan küçük esnaf ve çiftçilerimiz de yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi vermektedir.

2015 yılı bütçesinde unutulan bu kesimlerin, umudunu hükümet tarafından bütçe sonrası hazırlanması planlanan torba yasaları kalmıştır. Türkiye’nin sorunları her geçen gün biraz daha artmaktadır. Artan bu sorunlara mutlaka öncelikle çözüm bulunmalıdır.

Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynakları adil ve verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Üretime ve istihdama özel bir önem verilmelidir. Hükümet, stratejik önemi olan kurumlara sahip çıkmalıdır. Bu güne kadar hükümet ne kadar stratejik kurum varsa satmıştır.

Bor madenlerinin de ülkemiz açısından stratejik önemi büyüktür. Türkiye bu konuda dünyanın en büyük rezervlerine sahiptir. Türkiye yılda yaklaşık 250 milyon dolarlık bor ihracatı gerçekleştirmektedir. Bu oran toplam maden ihracatının yüzde 50’lik bölümünü oluşturmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı olduğumuzu bir kez daha buradan belirtmek istiyorum. Sanayinin tuzu konumunda olan bor, Türkiye’nin geleceğidir.”

Etiketler : |


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş’ta Trafik kazası Kahramanmaraş’ta Trafik kazası

Kahramanmaraş’ta bayramın İlk günü meydana gelen trafik kazasında şans eseri 3 kişi yaralı olarak kurtuldu. Edilinen bilgiye göre...

Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Harekete Geçti Fransa, Gerekli İncelemeler İçin Hareket...

Geçtiğimiz günlerde Kenya’ya seyahat etmekte olan AddisAbaba’dan kalkışa geçen ancak uçuş esnasında düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçak dü...

Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi? Pi Sayısı Nedir, Pi Günü Tarihi?

Matematik terimi olan pi sayısı herhangi bir dairenin çevresinin, genişliğine bölünmesi ile birlikte edilen sayı olarak adlandırılmakta...

“Hani Bizim Mahzunimiz” “Hani Bizim Mahzunimiz”

“HANİ BİZİM MAHZUNİMİZ” İlimiz Kahramanmaraş’ta yayın hayatını sürdüren mahalli Birlik TV’de 1997–2000’li yıllarında “Edebiyata Gönül V...


BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Millî Eğitim Müdürü Yılmaz’ın Acı Günü Millî Eğitim Müdürü Yılma...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, çok sevdi...

Kahramanmaraş İlçelerinde Eğitime Kar Engeli Kahramanmaraş İlçelerinde...

Gün boyu devam eden kar yağışı Kahramanmaraş’ın kuzey ...

GERMANİCİA FİLM OLUYOR GERMANİCİA FİLM OLUYOR

Geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan...

KADEP’de Dereceye Girenlere Ödülleri Verildi KADEP’de Dereceye Girenle...

Kahramanmaraş Değerler Eğitimi Projesi kapsamında 2018-2019 ...

Nurgül Kaynar Yüce İle Fasl-ı Muhabbet Grup Atışması-24 Nurgül Kaynar Yüce İle Fa...

Huzur bahçesinin barış yolunda Kin nefret tohumu ekmemek ger...

eTwinning Kalite Etiketleri Sertifika Töreni Yapıldı eTwinning Kalite Etiketle...

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 12 Şubat toplantı salonunda  eTwin...

Engelliler Gününde Ödüller Sahibini Buldı Engelliler Gününde Ödülle...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi  İle İl Millî Eğitim Müd...

Onikişubat Belediyesinden Engellileri Unutmadı Onikişubat Belediyesinden...

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, Sayın Vali Vahdettin Özk...

Millî Eğitim Müdürlüğünden Vefa Örneği Millî Eğitim Müdürlüğünde...

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler...

Bu basını hafife almayın! Bu basını hafife almayın!...

Evet almayın! Daha iyi günleriniz. Bu basın gerçekleri,  doğ...

FOTO GALERİ
YAZARLAR HABERLERİ
VİDEO GALERİ